Αποστολέας Θέμα: Takamine EG523SC ή Martin 000CXE  (Αναγνώστηκε 3020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zorro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Takamine EG523SC ή Martin 000CXE
« στις: 03/07/12, 23:10 »
Καταρχάς είμαι καινούριος στο forum καλώς σας βρήκα καλώς με δεχτήκατε  :)  Θέλω να πάρω μια καινούρια κιθάρα και είμαι μεταξύ των Takamine EG524SC και Martin 000CXE η μια έχει σκάφος Jumbo και η άλλη dreadnought .....Εγώ ναι μεν είμαι ρυθμικός και παίζω ακόρντα ως επι των πλείστων και σε μικρά σχήματα 2-3 το πολύ 4 ατόμων που σημαίνει ότι η jumbo λόγω μεγέθους θα γέμιζε καλύτερα σε μικρά σχήματα και για τη δουλειά που κάνω.....αλλά η Martin έχω την εντύπωση οτι έχει πιο καλά ηλεκτρικά και μου δίνει την εντύπωση σαν πιο πολύ αγορά ζωής λόγω ποιοτικής ανωτερότητας  απο πολλές απόψεις ....Συνήθως παίζω αρκετές ωρες στα μαγαζιά που δουλευω κάπου στις 5 ώρες και θέλω να είναι κάπως πιο ξεκούραστο το όργανο ....πείτε ιδέες και απόψεις για το τι θα κάλυπτε καλύτερα την περίπτωση μου και αν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία με κάποιο απ'τα όργανα μεταφέρετε την μου μπάς και κατασταλάξω σύντομα γιατί χρειάζομαι όργανο δεν μπορώ να δουλέψω (επειδή έχω πουλήσει την κιθάρα που είχα) Thanks in advance.

Αποσυνδεδεμένος Zorro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Takamine EG523SC ή Martin 000CXE
« Απάντηση #1 στις: 05/07/12, 02:22 »
Τελικά κατέληξα στην Takamine γιατί βρήκα πολλά αρνητικά στη Martin το σώμα τις είναι απο υψηλής συμπίεσης φύλλα  πλαστικού και απ'ότι είδα απο τα review's αν θέλεις καλό όργανο σε Martin πας στα 1000+ ευρώ οπότε θα μείνω στην Τakamine που έχει και καλό σώμα σαν κιθάρα και με καλύπτει σε πολλά απο αυτά που θέλω να κάνω με το όργανο !!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Takamine EG523SC ή Martin 000CXE
« Απάντηση #2 στις: 05/07/12, 08:20 »
Τελικά κατέληξα στην Takamine γιατί βρήκα πολλά αρνητικά στη Martin το σώμα τις είναι απο υψηλής συμπίεσης φύλλα  πλαστικού και απ'ότι είδα απο τα review's αν θέλεις καλό όργανο σε Martin πας στα 1000+ ευρώ οπότε θα μείνω στην Τakamine που έχει και καλό σώμα σαν κιθάρα και με καλύπτει σε πολλά απο αυτά που θέλω να κάνω με το όργανο !!!!

Δεν ξέρω πού το είδες αυτό, αλλά τo HPL από το οποίο είναι φτιαγμένο το σώμα της Martin δεν είναι πλαστικό, τουλάχιστον όχι εξ ολοκλήρου. Είναι laminate ξύλο υψηλής συμπίεσης, το οποίο περιέχει κάποια ποσότητα πλαστικού και υποτίθεται ότι είναι πιο ανθεκτικό (πράγμα ο οποίο ίσως να είναι σημαντικό για live χρήση) αλλά και με καλύτερες ακουστικές ιδιότητες σε σχέση με τα απλό laminate. Aπλά το αναφέρω ώστε να κάνεις την επιλογή σου με σωστά κριτήρια. Και φυσικά η άνεση κατά το πολύωρο παίξιμο δεν έχει καμία σχέση με τα υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένη μια κιθάρα και εξαρτάται κυρίως απο άλλους παράγοντες.

Το παρακάτω το βρήκα σε κάποιο forum και προέρχεται από email της Martin:

Thank you for contacting Martin. HPL is a wood fiber derivative material compressed under very high pressure; it is then treated with a mar-resistant coating that serves as the finish. It is actually a simulated wood grain or textured design on the HPL material. We find the HPL material to be very durable while still offering a great response. HPL is made of 66% wood fiber and 33% resin is very dense and therefore makes a great reflective material for back and sides tonally. Also it is very durable in terms of environmental changes and is scratch and dent resistant.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/12, 08:54 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Takamine

Ξεκίνησε από Michalis Τα καλύτερα...

2 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/02, 23:17
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 00:04
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
5 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 21:09
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
12 Απαντήσεις
6978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 11:49
από Mistral
4 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
1 Απαντήσεις
2993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
9 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 05:05
από Cuenca_60R
2 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/13, 22:09
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
12299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/19, 08:51
από Απόλλων