Αποστολέας Θέμα: κριτιρια φιλιας  (Αναγνώστηκε 15416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #25 στις: 25/02/04, 23:29 »
Αν έχετε διαβάσει το παραμύθι με το μικρό πρίγκηπα θα θυμάστε ότι έλεγε πως για να πεις κάποιον φίλο σου πρέπει να περάσετε πολύ χρόνο μαζί.
Άρα ο καλός φίλος θα πρέπει να έχει περάσει χρόνο μαζί μου και όλα τα άλλα έρχονται.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #26 στις: 29/02/04, 19:01 »
  Πιστευω οτι το βασικοτερο κριτιριο φιλιας ειναι ο αλλος να σε δεχεται οπως ακριβως εισαι.Αφου περασει αυτο το σταδιο της αποδοχης ενος διαφορετικου χαρακτηρα , σημαντικο κριτιριο ειναι οπωσδηποτε η εχεμυθεια , και η εμπιστοσυνη .Και φυσικα να μην υπαρχει ανταγωνισμος οπως στις παρεες των κοριτσιων. :P
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος alter-ego

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #27 στις: 04/03/04, 17:09 »
Bασικά κριτήρια φιλίας κατά την άποψη μου είναι η πίστη, η υπομονή και η ειλικρίνεια..
Δεν μπορείς να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς, αμα δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις την θέα της ακτής

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #28 στις: 04/03/04, 19:33 »
να μου αγοράζει πράγματα (και θαυματα  ;D )
και σε περίπτωση θηλυκού να έχει 'πνευματικά προσώντα!!'  ;D ;D

σοβαρά , απλα θελω εμπιστοσύνη, και κατανόηση
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος panther

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ... θέλω ενα όνειρο μονάχα να΄ναι...
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #29 στις: 04/03/04, 20:59 »
... χμ..... κατ΄αρχην καλησπερα σας...

.... συμφωνω με ολα αυτα που διαβασα παραπανω.... ανεκτικοτητα, εχεμυθια...... να εχει την ικανοτητα να με ακουει...... να υπαρχει εμπιστοσυνη.........

.... εγω περιμενω και κατι αλλο..... να μην χρειαζεται να του μιλησω για να καταλαβει..... να με κοιταει στα ματια και να με καταλαβαινει.... και να τον καταλαβαινω κι εγω..... και κατι ακομα.... οταν ξεφευγω να μου "δινει καμια σφαλιαρα" μπας και ξυπνησω..... να με ταρακουναει και να μην με χαιδευει..... η κολακια ειναι οτι χειροτερο μετα την αχαριστια σε μια φιλικη σχεση.....  :)
... κι όταν ξυπνήσω το πρωι να είσαι εκεί.... για να μου πεις να μην φοβάμαι.....

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #30 στις: 10/03/04, 18:42 »
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! κριτηρια φιλιας δεν υφιστανται! ομοιως και κριτιρια αγαπης, και αλλων συναισθηματικων δεσμων....
οι συγκυριες ειναι που δενουν η οχι τους ανθρωπους, κι ο καθενας βρισκει αυτον που ταιριαζει καθε φορα....τωρα τα χαρακτηριστικα τα ανακαλυπτεις στην πορεια....αλλα οχι οτι τον περνας απο τεστ τον αλλο πριν να γινεται φιλοι , ψαχνοντας να σου αραδιασει ολα τα προσοντα του! δεν προκειται για αιτηση ευρεσεως εργασιας....

αλλα αφου αυτη ςειναι η ερωτηση, σημαντικο για μενα ειναι η αλληλοεκτιμηση, που προυποθετει την αυτοεκτιμηση.και οτι αυτο συνεπαγεται :)  
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Martyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #31 στις: 17/03/04, 21:34 »
Να σ'αγαπάει...Αυτό τα περιλαμβάνει ολα...Πιστεύω πως μπορούμε να έχουμε πολλούς "φίλους", αλλά λίγοι (πάρα πολύ λίγοι) είναι αυτοί που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ!!!Από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεσαι αποδείξεις, το αισθάνεσαι.Οι φίλοι σου ομορφαίνουν τη ζωή σου  και αυτό είναι που αξίζει...
Τον εαυτό μου που τον ξέχασα,
το μέσα κόσμο μου που έχασα...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #32 στις: 17/03/04, 21:50 »
Να σ'αγαπάει...Αυτό τα περιλαμβάνει ολα...Πιστεύω πως μπορούμε να έχουμε πολλούς "φίλους", αλλά λίγοι (πάρα πολύ λίγοι) είναι αυτοί που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ!!!Από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεσαι αποδείξεις, το αισθάνεσαι.Οι φίλοι σου ομορφαίνουν τη ζωή σου  και αυτό είναι που αξίζει...

αυτό ακριβώς.. δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #33 στις: 21/03/04, 00:59 »
Σαν κριτιρια θελω:απαραιτητα πτυχιο ΑΕΙ δυο ξενες γλωσσες,καλη γνωση η/υ και να εχει ωραιες φιλες,και ορεξη για κερασματα

Αποσυνδεδεμένος Perastikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Skepseis
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #34 στις: 21/03/04, 04:55 »
Σεβασμός. Σεβασμός. Σεβασμός.
Συντονισμένα πνεύματα.
Αντοχή στον χρόνο.

Όταν κάποιος σε σέβεται και εχέμυθος είναι και ειλικρινής και και...
Αν 'ταιριάζουν και τα χνώτα σας', τότε μπορεί να κάνετε παρέα.
Αν όλο αυτό αντέξει στο χρόνο, τότε δημιουργείται φιλία. Που συνεπάγεται αγάπη και αυτοθυσία.

Όμως πέρα απ' όλα τα παραπάνω, το σίγουρο είναι πως η φιλία δε μπορεί να μπει σε καλούπια.
απλά, σκέψεις - www.skepseis.tk

Αποσυνδεδεμένος diminium

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #35 στις: 11/05/04, 18:35 »
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι σε όλα, απλά ήθελα να παρατηρήσω ότι οι πραγματικοί δίλοι στη ζωή μας είναι λίγοι, και είναι λάθος να τους θεωρεί κανείς όλους φίλους, ακόμα κι αν έτσι φαίνονται. Το πιο σπουδαίο πάντως νομίζω ότι είναι η χημεία της φιλίας, κι αν αυτή δεν πετύχει............. :(

Αποσυνδεδεμένος Ypokrisia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Natasa for ever!!!!
    • Προφίλ
Re:κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #36 στις: 14/05/04, 16:11 »
  Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.. ;)

Να πω κι ένα τελευταίο?

Τους φίλους να τους έχεις από κοντά και τους εχθρούς ακόμα πιο κοντύτερα.. :)

Αποσυνδεδεμένος φλεβάρης

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • ..μή με θυμάσαι αν δεν είσαι εδώ..
    • Προφίλ
Re:κριτήρια φιλιας
« Απάντηση #37 στις: 04/10/04, 02:16 »
Οι πραγματικοί φίλοι φαίνονται στις χαρές.Οταν η ευτυχία σου είναι και δική τους ευτυχία.Στις λύπες όλοι είναι εκεί να σε παρηγορήσουν αναλαμβάνοντας το ρόλο του δυνατού/ήρωα/ψυχολόγου.Τάδε έφη Φλεβάρης.. :)...
..έφυγα γιατί έπρεπε να μείνω αλλιώς..

Αποσυνδεδεμένος AnGeL_F

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα πιο σοβαρά πράγματα λέγονται στη πλάκα...
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #38 στις: 07/08/06, 15:52 »
Προσωπικά εγώ φίλο ή φίλη μου θεωρώ κάποιον ή κάποια που μπορεί να με δεχτεί έτσι όπως είμαι χωρίς να προσπαθήσει να με αλλάξει...Εγώ τους δέχομαι έτσι όπως είναι ακόμα κι αν είμαστε άσπρο με μαύρο και ζητώ κι από αυτούς το ίδιο...
Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους
και η καρδιά για να συγχωρεί
μα και αυτή ματώνει και όταν γίνει πέτρα
αυτούς που αγάπησε αυτούς μισεί.

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #39 στις: 02/01/08, 12:53 »
Περα απο ειλικρινεια,καλοσυνη και συμπαρασταση.

Βασικά αν έχει αυτά τότε εγώ είμαι 80% καλυμμένη!!!!!! Κατά τα άλλα αν έχει κάτι ενδιαφέρον να μου πει και γενικότερα αν δε σκοτώνει τη ζωή του και τον καιρό του τότε έχω βρεί τον τέλειο άνθρωπο!!! Και να με παίρνει και κανένα τηλέφωνο που και που να δει τι κάνω...αν ζω... όχι να με σκέφτεται μόνο, αυτό το ΄χουμε χορτάσει....αλλά έτσι δεν είναι φιλία, μην κοροΙδευόμαστε.
 
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #40 στις: 02/01/08, 12:57 »
Να ειναι οπως εγω. Δηλαδη τέλειοι  ;D ;D  :P

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #41 στις: 02/01/08, 13:51 »
Στα εύκολα, όλοι χαίρονται, να είναι δίπλα σου να σε στηρίζει στα δύσκολα, να σε ακούει, να ξέρεις ότι σε αγαπά και είναι εκεί χωρίς συμφέροντα και πισώπλατα μαχαιρώματα (το ίδιο ισχύει και για μένα φυσικά)

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #42 στις: 02/01/08, 14:00 »
Εχμ... Δύσκολη ερώτηση...
Για μένα εννοείται ότι θα πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός, αλληλοκατανόηση κ.λπ. Δλδ πρέπει να είναι αμοιβαία όλα. Γιατί όταν αγαπάς κάποιον/α και τον θεωρείς φίλο/η, ενώ εκείνος/η σε έχει γραμμένο/η, τότε δεν είναι φίλος.
Αυτό που θα ήθελα εγώ και δυστυχώς δεν το έχω από αυτή που θεωρούσα κολλητή μου, είναι να βρίσκει έστω και 5-10 λεπτά από το χρόνο της για να με ακούσει, όταν δεν είμαι καλά... Αλλά πάντα βρίσκω πόρτα...  :-\
Και είναι το παράπονό μου αυτό...  :'(
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #43 στις: 02/01/08, 14:25 »
Κριτηρια φιλιας... Χμ


Χμ... Μισο να βγαλω το μπλοκακι με τους πινακες και τις κατηγοριες. Χμ... κοπελα οχι , συντροφος οχι, ερωμενη οχι μα που ειναι το πινακακι φιλος.. Α να το το βρηκα. Θελετε σε συναρτητη με βαθμολογιες απο το 1-5 για καθε προσον που πρεπει να εχει? Τον θελετε για part time? Για συμβασιουχο? Η για μονιμο? Οι απαιτησεις που εχει αυτος σας καλυπτουν? Να δουμε και το δευτερο πινακακι.


Μα καλα τι λετε ρε παιδια? Αν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα. Εγω εναν που θεωρω μαλακα καποιος μπορει να τον θεωρει πολυ καλο ανθρωπο. Δεν υπαρχουν "κριτηρια" φιλιας. Αυτα ειναι μονο για να βασανιζουν το μυαλο μας και να μας κανουν να καταθλιβοαστε αν μας "σπασουν" καποιο "κριτηριο". Εαν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #44 στις: 02/01/08, 14:45 »
Κριτηρια φιλιας... Χμ


Χμ... Μισο να βγαλω το μπλοκακι με τους πινακες και τις κατηγοριες. Χμ... κοπελα οχι , συντροφος οχι, ερωμενη οχι μα που ειναι το πινακακι φιλος.. Α να το το βρηκα. Θελετε σε συναρτητη με βαθμολογιες απο το 1-5 για καθε προσον που πρεπει να εχει? Τον θελετε για part time? Για συμβασιουχο? Η για μονιμο? Οι απαιτησεις που εχει αυτος σας καλυπτουν? Να δουμε και το δευτερο πινακακι.


Μα καλα τι λετε ρε παιδια? Αν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα. Εγω εναν που θεωρω μαλ**α καποιος μπορει να τον θεωρει πολυ καλο ανθρωπο. Δεν υπαρχουν "κριτηρια" φιλιας. Αυτα ειναι μονο για να βασανιζουν το μυαλο μας και να μας κανουν να καταθλιβοαστε αν μας "σπασουν" καποιο "κριτηριο". Εαν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα.
Εσύ γιατί θεωρείς κάποιον φίλο σου? Τι σου προσφέρει? τι περιμένεις εσύ από αυτόν?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #45 στις: 02/01/08, 15:18 »
Δεν υπαρχουν κριτηρια με τα οποια κρινεις αν καποιος ειανι φιλος σου. Δεν υπαρχουν δηλαδη standards τα οποια αν καποιος δεν τα πληρει υπαρχει προβλημα. Επισης απο εναν φιλο δεν χρειαζεται απαραιτητα να περιμενεις. Περιμενεις αυτα τα οποια εκεινος αντεχει και μπορει να σου δωσει, δεν λες οτι αν δεν μπορεις 10 και μπορεις 5 δεν εισαι φιλος μου. Εγω περιμενω απο εναν φιλο αυτα που εχει εκεινος να μου προσφερει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #46 στις: 02/01/08, 15:26 »
Κριτηρια φιλιας... Χμ
Μα καλα τι λετε ρε παιδια? Αν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα. Εγω εναν που θεωρω μαλ**α καποιος μπορει να τον θεωρει πολυ καλο ανθρωπο. Δεν υπαρχουν "κριτηρια" φιλιας. Αυτα ειναι μονο για να βασανιζουν το μυαλο μας και να μας κανουν να καταθλιβοαστε αν μας "σπασουν" καποιο "κριτηριο". Εαν ενας ανθρωπος ειναι φιλος σου, ειναι φιλος σου τερμα.

Συμφωνώ...! Στο κάτω κάτω όλα είναι θέμα χημείας και καλής συννενόησης. Οπότε μπορεί να είναι κολλητός μου ένας άνθρωπος με τον οποίο μπορεί να μην έχουμε και αλάχιστά ή και καθόλου κοινά σημεία!
Τα ''κριτίρια'' φιλίας τα βάζουν οι εγωιστές και αυτοί που ψάχνουν να βρουν φίλους ''αντάξιους'' του ''μεγαλείου '' τους.
Ο φίλος είναι ο άνθρωπος που θα σου συμπαρασταθεί στον πόνο, θα είναι μαζί σου στην χαρα, θα σε ακούει και θα σε σέβεται και το ίδιο ακριβώς πρέπει να κάνεις και εσύ για να υπάρξει αυτή η φιλία.Το μόνο κριτίριο ειναι να μην υπάρχει ''κριτίριο'' της ανθώπινης ψυχής επιτέλους...!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #47 στις: 02/01/08, 15:30 »
Το μοναδικό κριτήριο ,πραγματικής φιλίας για μένα ,είναι η αντοχή στο χρόνο...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #48 στις: 02/01/08, 16:09 »
Αμοιβαια εμπιστοσυνη και εκτιμηση/σεβασμος, πραξεις και οχι λογια... και κατι τελευταιο: Ο καλος φιλος φαινεται στις λυπες, Ο πραγματικα καλος φιλος ομως φαινεται ΚΑΙ στις χαρες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος lastwill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κριτιρια φιλιας
« Απάντηση #49 στις: 02/01/08, 17:42 »
Πιστεύω  πως ενδόμυχα όλοι μας έχουμε ορίσει κάποια κριτήρια για τους φίλους μας και για όλους τους ανθρώπους.
Δέχεστε όλον τον κόσμο όπως είναι; Δεν έχετε απορρίψει ποτέ κανέναν; Μπορείτε να συναναστρέφεστε τον οποιονδήποτε; Δεν κάνετε επιλογές; Δεν έχετε απορρίψει ποτέ κάποιον φίλο σας;
Για σκεφτείτε το λόγο που το κάνατε και θα δείτε ότι αυτό έγινε γιατί κάποια στιγμή διαπιστώσατε πως δεν ανταποκρινόταν στα standards που έχετε θέσει για τους άλλους. Κι αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να συναναστραφεί τον οποιονδήποτε, αλλιώς θα είμασταν όλοι κολλητοί με όλους.
Άρα λοιπόν τα κριτήρια φιλίας αντίστροφα έχουν να κάνουν με  μια << ιεραρχία ελαττωμάτων>> που μας ενοχλούν στους άλλους και αυτή διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Δηλαδή για μένα π.χ το ελλάτωμα που δεν μπορώ να ανεχθώ στους άλλους είναι η αδιακρισία ενώ για κάποιον άλλο η ψευτιά κ.λπ.
Εσείς λοιπόν μπορείτε να ανεχτείτε όλα τα ελαττώματα στους άλλους; Γιατί λέγοντας ότι δεν υπάρχουν κριτήρια φιλίας, αυτό εννοείτε. Sorry αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.
Δεν είναι καθόλου εγωιστικό αυτό που λέω, είναι απλά ο τρόπος που  λειτουργούμε  εμείς οι άνθρωποι. Και επαναλαμβάνω ότι αυτό γίνεται μέσα μας και συχνά ασυναίσθητα , κανείς δεν παίρνει το μπλοκάκι για να καταγράψει τα υπερ και τα κατά του άλλου.