Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 48686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #100 στις: 04/11/09, 04:04 »

 ας σκεφτεί κάποιος μπαγάσας κάτι διαφορετικό...Δεν ξέρω τι , αλλά περιμένω.

Χωρις να θελω να φανω απολυτως, αλλα νομιζω οτι σε αυτη τη φραση περιεχονται σε μεγαλο βαθμο οι θεσεις ανεξαρτητα απο την αναλυση που θα γινει σε αυτες. :)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #101 στις: 04/11/09, 04:07 »

 ας σκεφτεί κάποιος μπαγάσας κάτι διαφορετικό...Δεν ξέρω τι , αλλά περιμένω.

Χωρις να θελω να φανω απολυτως, αλλα νομιζω οτι σε αυτη τη φραση περιεχονται σε μεγαλο βαθμο οι θεσεις ανεξαρτητα απο την αναλυση που θα γινει σε αυτες. :)
Πάντως δεν πιστεύω να εννοείς ότι όταν μιλάω για κάποιον, εννοώ κάποιον δικτάτορα roufous μου γιατί θα τα χαλάσουμε... :o :P :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #102 στις: 04/11/09, 04:13 »

 ας σκεφτεί κάποιος μπαγάσας κάτι διαφορετικό...Δεν ξέρω τι , αλλά περιμένω.

Χωρις να θελω να φανω απολυτως, αλλα νομιζω οτι σε αυτη τη φραση περιεχονται σε μεγαλο βαθμο οι θεσεις ανεξαρτητα απο την αναλυση που θα γινει σε αυτες. :)
Πάντως δεν πιστεύω να εννοείς ότι όταν μιλάω για κάποιον, εννοώ κάποιον δικτάτορα roufous μου γιατί θα τα χαλάσουμε... :o :P :)
Προφανως και οχι νομιζω ειναι ξεκαθαρο :P Αλλα δεν ειναι το παρον θεμα καταλληλο για να αναλυσουμε αυτο το ζητημα ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #103 στις: 04/11/09, 11:19 »
Βλέπω ότι η απάντηση #63 του Θέμου πέρασε στο ντούκου ή ασχολίαστη. Κρίμα γιατί είναι περιεκτική και ουσιαστική!

Πολλά +++ από μένα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #104 στις: 04/11/09, 12:12 »
Μα μιλαω για τη σημερινη εποχη..Πιστευεις οτι τωρα ειναι εφικτο να ξεκινησει καποιος πολεμος και η Ελλαδα να χρειαστει να ΑΜΥΝΘΕΙ?
Και μαλιστα πρεπει να μιλαμε παιρνοντας υποψην τις γενικοτερες συνθηκες..Εστω οτι γινεται πολεμος..Ποιους θα ενωσουν αυτα τα συμβολα?Στην Ελλαδα κατοικουν Ελληνες,Αλβανοι,Αφρικανοι και πολλοι Ασιατες..Ποιανου ειναι αυτος ο τοπος και ποιος θα τον προστατεψει?Ποιος θα μπει κατω απο αυτα τα συμβολα?....................
..................................
..................................
δεν παυει το γεγονος οτι ο εμφυλιος ηταν στη βαση του ενας πολεμος ταξικος  που ομως πηρε διαστασεις τραγωδιας..
...............................................
..................................................
..............................................
Τυχαινει τα ταξικα χαρακτηριστικα να μην εχουν χρωμα και εθνικοτητα..Παντου θα υπαρχουν αυτοι που εχουν το κεφαλαιο και αυτοι που δουλευουν για αυτους που το εχουν.. :)

Ο εμφύλιος ήταν ταξικός πόλεμος? Τουτέστιν ήταν μια επανάσταση? Αυτήν την οπτική πράγματι δεν την έχω ξανακούσει....

Θεωρώ ότι ο σκληρός πυρήνας των Χ-ιτών και των ΕΑΜ-ιτών ήταν από την ίδια φάρα ανθρώπων. Αν η ΕΣΣΔ έκανε επεκτατικό πόλεμο απλώς θα τα είχαν βρει. Χ-ίτες και ΕΑΜ-ιτες θα συνεργάζονταν μια χαρά. Μην ξεχνάμε ότι το ιδρυτικό κείμενο του ΕΑΜ ανάφερε ως σκοπό την "απελευθέρωση του ΈΘΝΟΥΣ" και την "αυτοδιαχείρηση των ΕΛΛΗΝΩΝ" και όχι τους ταξικούς αγώνες.

"Πόλεμος για την κατάκτηση της εξουσίας", θα μπορούσα να δεχτώ αυτόν τον όρο, αλλά όχι και ταξικός....

Όσο για κάτι που διάβασα ότι οι αριστεροί ξεσηκώθηκαν λόγω του ότι οι συνεργάτες των Ναζί πήραν πόστα εξουσίας.... Το ίδιο συνέβει και στην Τσεχοσλοβακία, στην Ουγγαρία και στην Ρουμανία οι οποίες εντάχθηκαν με το "έτσι θέλω" στο "Σοσιαλισμό". Εκεί γιατί δεν εξεγέρθηκαν οι "αριστεροί"?

Οσον αφορά τα μέλη των οργανώσεων, εκεί ήταν ένα πραγματικό δράμα, είναι σαφέστατο ότι εντάχθηκαν από ανάγκη και όχι από ιδεολογικό προσανατολισμό. Εγκλήματα κάναν και οι δύο, συμφωνώ με το Μακ ότι πρέπει κάποτε να ζητήσουν και οι δύο πλευρές συγγνώμη από τον Ελληνικό λαό.

Ήδη γίνεται πόλεμος και μάλιστα πολυδιάστατος, απλώς είναι ακύρηκτος και οι πολλοί δεν τον γνωρίζουν. Για να δούμε πως θα έχει διαμορφωθεί ο χάρτης των Βαλκανίων σε δέκα χρόνια.... Ήδη οι πετρελαϊκές ΒΡ και Shell την κοπάνησαν με ελαφρά πηδηματάκια.....
Για να δω κι εγώ λοιπόν πως έχει διαμορφωθεί η "ταξική" συνείδηση ενάντια στον κατακτητή? Με βάση ποιές αξίες? Κάτω από πια σύμβολα? Το Αμερικάνικο Έθνος όμως παρόλο που εμπεριέχει ανθρώπους με πολυδιασπασμένη καταγωγή ενώνεται κάτω από ένα σύμβολο όπως η σημαία ή έστω το δολλάριο... 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #105 στις: 04/11/09, 12:29 »

Germ βλακάκο το υφάκι του κλειδοκράτορα των εθνικών αξιών εκεί που σε παίρνει.
Γελάω πάντως με τον αβίαστο τρόπο εξαγωγής συμπερασμάτων που έχεις εσύ και το συνάφι σου.


Μάλιστα...Καταρχήν εγώ δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα για σένα.Απλά σου έκανα μια ερώτηση για να σε καταλάβω καλύτερα γιατί ή θέση σου είναι πολύ θολή και παράξενη κατ'εμέ.
Σου ζήτησα να διαψεύσεις ή οχι με επιχειρήματα  την υπόθεση που έκανα (μπορεί και λανθασμένη) με βάση τα ΔΙΚΑ σου λεγόμενα.Αντί αυτού με χαρακτήρισες  υποτιμητικά και με κατέταξες απο τα συμφραζόμενα στους φασίστες και στους ακροδεξιούς.Δηλαδή στην ουσία κάνεις αυτά για τα οποία κατηγορείς εμένα και το "υποτιθέμενο" συνάφι μου.
Βρε παιδάκι μου καλό εσύ δεν είπες οτι μένεις ασυγκίνητος με τις ιδέες και τις αξίες οποιουδήποτε έθνους?Εγώ απλά σε ρωτάω..Ο αγώνας των Ελλήνων για Ελευθερία σε αφήνει και αυτός ασυγκίνητο? Αυτή τη διευκρίνηση θέλω

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #106 στις: 04/11/09, 15:01 »
Και ομως υπαρχει και αυτη η οπτικη ειτε το θελουμε ειτε οχι.Οι μονιμακρατουντες την εξουσια απο τη μια(+φασιτες) και αυτοι που τοσα χρονια ηταν στα βουνα(ενταγμενοι στο ΕΑΜ) απο την αλλη.
Πολεμος για την κατακτηση της εξουσιας δεν νομιζω αφου "αυτοδιαχείρηση των ΕΛΛΗΝΩΝ"...
Οσο για τα μελη των οργανωσεων..Εξαρταται για ποτε μιλαμε..Αν μιλαμε για τη διαρκεια της αντιστασης αυτο δεν ισχυει αν μιλαμε για μετα ισχυει..Γενικως τωρα αν πρεπει να ορισουμε το τι ειναι ταξικος πολεμος η να βρουμε τεκμηριωμενες λεπτομεριες για τον εμφυλιο(και οχι σκορπια συμπερασματα δικιας μας κοπης) θα πρεπει να ανοιξουμε σεντονια..

Για ποιον κατακτητη μιλαμε λοιπον?Για το φαντασμα της παγκοσμιοποιησης?Η για τους γειτονες εχθρους?Το παραδειγμα με το αμερικανικο ενθος τι εξυπηρετει?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #107 στις: 04/11/09, 15:49 »
Βλέπω ότι η απάντηση #63 του Θέμου πέρασε στο ντούκου ή ασχολίαστη. Κρίμα γιατί είναι περιεκτική και ουσιαστική!

Πολλά +++ από μένα.

Ευχαριστώ αλλά...
Όπως βλέπεις, η κουβέντα έχει ξεφύγει για τα καλά. Και όσο ενδιαφέροντα και αν είναι αυτά που λέγονται, είναι way off topic οπότε δε συνεχίζω. Κρίμα να μην μπορούμε να μείνουμε σε ένα θέμα και να ξεφεύγουμε πάντα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #108 στις: 04/11/09, 17:21 »
Και ομως υπαρχει και αυτη η οπτικη ειτε το θελουμε ειτε οχι.Οι μονιμακρατουντες την εξουσια απο τη μια(+φασιτες) και αυτοι που τοσα χρονια ηταν στα βουνα(ενταγμενοι στο ΕΑΜ) απο την αλλη.

Περίεργο μου φαίνεται να ξεχνάς τον ΕΔΕΣ και τις υπόλοιπες αντιστασιακές ομάδες. Το ότι το ΕΑΜ κατείχε την μεγαλύτερη περιοχή της χώρας το '43 δεν σημαίνει ότι ήταν και η μόνη δύναμη "στα βουνα".
Έχεις την εντύπωση ότι οι κάτοικοι των περιοχών που είχε στον έλεγχό του ο ΕΛΑΣ είχαν την ελευθερία να διαλέξουν στρατόπεδο και να προβούν σε αυτοδιαχείρηση των περιοχών τους? Ενταγμένοι με το στανιό ήταν, σ' ένα πόλεμο για τον οποίο κανείς δεν τους ρώτησε.

Πραγματικά νομίζω ότι πρέπει να μελετήσεις αντικειμενικά την περίοδο εκείνη και ύστερα να συζητήσουμε. Έχεις πολλά κενά τα οποία τα αυτοδικαιολογείς ως "υποκειμενική σου άποψη".


Το Αμερικάνικο Έθνος το αναφέρω διότι από την στιγμή που δημιουργήθηκε ανέτρεψε την Ευρωπαϊκή διατύπωση του Έθνους που αναπτύχθηκε τον 17ο αιώνα. Οι ΗΠΑ καταφέρνουν και κάνουν αυτό ακριβώς που πρεσβεύεις όπως λες. Την λαϊκή ταξική συνείδηση και όχι την εθνική συνείδηση στα κλειστά όρια του Κράτους έθνους. Περίεργο δεν είναι για μια Καπιταλιστική χώρα? Πως τα κατάφεραν? Μπορείς να παραδειγματιστείς. Η ιστορία κυλά, οι καταστάσεις αλλάζουν και όποιος μένει προσκολλημένος μόνο στο παρελθόν και στις αρχαίες συγκρούσεις συμφερόντων έχει χάσει την ζωή. Τα συμφέροντα έχουν αλλάξει και μαζί τους έχει αλλάξει και η κατανομή και διάκριση των τάξεων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #109 στις: 04/11/09, 19:40 »


Θεωρώ ότι ο σκληρός πυρήνας των Χ-ιτών και των ΕΑΜ-ιτών ήταν από την ίδια φάρα ανθρώπων. Αν η ΕΣΣΔ έκανε επεκτατικό πόλεμο απλώς θα τα είχαν βρει. Χ-ίτες και ΕΑΜ-ιτες θα συνεργάζονταν μια χαρά. Μην ξεχνάμε ότι το ιδρυτικό κείμενο του ΕΑΜ ανάφερε ως σκοπό την "απελευθέρωση του ΈΘΝΟΥΣ" και την "αυτοδιαχείρηση των ΕΛΛΗΝΩΝ" και όχι τους ταξικούς αγώνες.


Συγνωμη, αλλα και εσυ καταλαβαινεις οτι κανεις ενα τραγικο λαθος εδωπερα ετσι? Εννοοιτε οτι δεν θα συνεργαζονταν Χιτες και ΕΑΜ/ΕΛΑΣ (που τον ξεχναμε, γιατι?) σε περιπτωση επεκτατικου πολεμου απο πλευρας ΕΣΣΔ. Ο λογος που ο σκοπος ειχε μετατραπει σε αυτοδιαχειρηση των ελληνων το συνθημα, που ακομα και ετσι ο βασικος στοχος ηταν Λαοκρατια, κομμουνισμος δηλαδη, ηταν γιατι ο Σταλιν ειχε κλεισει την Ελλαδα στους Αμερικανους και δνε μπορουσε να παρεμβει με το μερος των κομμουνιστων.

Συγνωμη παππου, αλλα και εσυ πρεπει να δεις λιγο ολες τις πτυχες του ζητηματος του εμφυλιου. Αντικειμενικοτητα δεν σημαινει να καταλογιζουμε απολυτως ισο μεριδιο ευθυνης και στα 2 στρατοπεδα ουτε να τους καταλογιζουμε ακριβως τις ιδιες πραξεις.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #110 στις: 04/11/09, 19:58 »


Θεωρώ ότι ο σκληρός πυρήνας των Χ-ιτών και των ΕΑΜ-ιτών ήταν από την ίδια φάρα ανθρώπων. Αν η ΕΣΣΔ έκανε επεκτατικό πόλεμο απλώς θα τα είχαν βρει. Χ-ίτες και ΕΑΜ-ιτες θα συνεργάζονταν μια χαρά. Μην ξεχνάμε ότι το ιδρυτικό κείμενο του ΕΑΜ ανάφερε ως σκοπό την "απελευθέρωση του ΈΘΝΟΥΣ" και την "αυτοδιαχείρηση των ΕΛΛΗΝΩΝ" και όχι τους ταξικούς αγώνες.
Συγνωμη, αλλα και εσυ καταλαβαινεις οτι κανεις ενα τραγικο λαθος εδωπερα ετσι? Εννοοιτε οτι δεν θα συνεργαζονταν Χιτες και ΕΑΜ/ΕΛΑΣ (που τον ξεχναμε, γιατι?) σε περιπτωση επεκτατικου πολεμου απο πλευρας ΕΣΣΔ.

Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι κάνω τραγικό λάθος? Δεν μιλώ απ' το κεφάλι μου, έχω άφθονα παραδείγματα απ' τις χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ ή πρώην Σοσιαλιστικές (όπως προτιμάει κανείς) όπου έγινε αυτό ακριβώς, οι συνεργάτες των Ναζί συνεργάστηκαν μια χαρά και με τους παρτιζάνους που ανέλαβαν την διοίκηση του κομμουνιστικού επιβεβλημένου καθεστώτος.


Γενικώς Ρούφους, η προδοσία όπως και το κεφάλαιο δεν έχει ιδεολογία και εθνικότητα.

ΥΓ. Δεν ξεχνάμε το ΕΛΑΣ, πως θα μπορούσαμε άλλωστε, απλώς το ΕΛΑΣ ήταν το στρατιωτικό παρακλάδι του ΕΑΜ, όπως και η ΕΟΕΑ ήταν το στρατιωτικό παρακλάδι του ΕΔΕΣ. Μην ξεχνάμε όμως και τις επιθέσεις του ΕΛΑΣ στην ΕΟΕΑ ήδη από το '43. Ο εμφύλιος είχε αρχίσει από πολύ νωρίτερα. Μην έχουμε επιλεκτική ιστορική μνήμη.

Edit: Τροποποίηση λόγω προσπάθειας συμφιλίωσης
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 20:39 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #111 στις: 04/11/09, 20:58 »
Αν και άσχετος με όλα αυτά, με αφορμή ένα Έργο που είδα, πέραν του κεφαλαίου, πέραν της προδοσίας, οι άνθρωποι που σχηματίζουν ομάδες, σπάνια έχουν τα ίδια πιστεύω και τις ίδιες αντοχές. Γι αυτό και οι ομάδες πολλές φορές ιδεολογικά διασπώνται σε μικρότερες αλλά και ενώ κάποιοι συνεχίζουν να πολεμούν για την ακριβή ολοκλήρωση της αρχικής ιδέας κάποιοι άλλοι τα παρατάνε στο 50-60-70-80-90-99%, για να ζήσουν στα όσα έχουν πετύχει μέχρι τότε. Κατ' αυτόν τον τρόπο, οι σύμμαχοι γίνονται εχθροί και οι εχθροί σύμμαχοι. Λίγοι άνθρωποι, τελειοποιούν ότι ξεκινάνε.
Εσείς νομίζετε, πως αν κυρήξουνε πόλεμο, προς μία χώρα, όλη αυτή η χώρα θα είναι κατά του πολέμου αυτού? Μάλλον γελιέστε.
Μην ακούτε τα όσα λέγονται, αλλά να βλέπεται τα όσα γίνονται.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #112 στις: 05/11/09, 01:45 »
Σιγουρα θα ημουν τρελος και ψυχακιας εαν γουσταρα τον πολεμο! Ακομη και σε ακρεες καταστασεις και προκλησεις,οπως δεχεται συνεχως η Ελλαδα, δεν ειναι ουτε καν η τελευταια επιλογη ο πολεμος........ δεν πρεπει να υπαρχει στην σκεψη ενος φυσιολογικου ανθρωπου η λεξη πολεμος!!! Απο τον πολεμο βγαινουν κερδισμενοι μονο αυτοι που τον αρχιζουν,οι οποιοι μπορει να εχουν χρηματικο ή πολιτικο συμφερον ή ακομη και ψυχασθενια..........Την "πληρωνουν" μονο αθωοι, που συμμετεχουν αμεσα ή εμμεσα στον πολεμο,με τη θεληση τους ή οχι.....απο οποια μερια και αν ειναι οι νεκροι και οι τραυματιες, αν λεγονται Ελληνες ή Σκοπιανοι ή Τουρκοι ή Αμερικανοι κλπ κλπ κλπ ,δεν παει να ειναι νεκροι ανθρωποι,και καποιοι θα τους κλαψουν.......ΟΜΩΣ, οταν βρισκεσαι σε στρατηγικη θεση οπως η Ελλαδα και διεκδικουν οι παντες απο ενα κομματακι γης,θαλασσας,αερα,και ιστορια, πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ να δειξεις τις δυναμεις σου.......ακομη και αν αυτο μας στοιχιζει μια περιουσια που ανερχεται σε δισεκατομια ευρω καθε χρονο.Δυστυχως κατι καποιοι στον κοσμο μας εχουν βαλει σε αυτο το τρυπακι και μας ξεζουμιζουν με εξοπλισμους και ιστοριες....ομως ΠΡΕΠΕΙ!!!!!!! Οτι και να λεμε, εισαι αυτο που φαινεσαι!!!Ολοι υποψιαζομαστε τι σαπιλα μπορει υπαρχει πισω απο την βιτρινα ενας ωραιο και καλοστημενου μαγαζιου,αλλα μονο και μονο η βιτρινα , μας κανει να σκεφτομαστε το αντιθετο!!!Οι παρελασεις στην παεριπτωση της Ελλαδας ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ!!!!Δεν ειναι ουτε δεξιος,ουτε αριστερος,ουτε φασιστας ή αναρχικος!!!!Ποτε δεν ημουν με το μερος κανενος!Ολα αυτα ειναι για τους ηλιθιους,μας τα πασαρουν για να διατηρειται αυτη η αιωνια διχονοια μεταξυ των Ελληνων,επειδη συμφερει καποιους.....Μπορει και οι αριστεροι να εχουν καποιες σωστες αποψεις με βρισκουν συμφωνο,αλλα το ιδιο ισχυει και με καποιες αποψεις της αντιθετης πλευρας! Οι αναρχικοι και οι αριστεροι ολοι ξερουμε και οι ιδιοι το τονιζουν σε ΚΑΘΕ συζητηση που μπορει να κανει καποιος μαζι τους,πως ουτε πολεμουν ουτε νιωθουν και υποχρεοι στο να δωσουν το αιμα τους γι αυτη τη χωρα!!!!Και αυτο ακριβως ειναι μου με εκνευριζει περισσοτερο απ ολα, διοτι ΕΑΝ καποια στιγμη γινει πολεμος,οι υπολοιποι,τους οποιους θεωρουν ολους εθνικιστες και φασιστες, αυτοι θα ειναι που θα πολεμισουν για να σωσουν τα τομαρια των δειλων!!!! Λες και θα πας να πολεμισεις για την σημαια σου......για τη ζωη σου θα πολεμισεις και για να μεινουν ελευθεροι και ζωντανοι οι αγαπημενοι σου που αφηνεις πισω.......θα επρεπε το λιγοτερο να ντρεπονται αυτοι που λενε οτι δεν πανε να πολεμισουν........ακομη και ο Αισχυλος πολεμιστης ηταν στα χρονια των πολεμων!!!!! και μαλιστα εμεινε 3 χρονια βαρια τραυματισμενος στο κρεβατι! Και εχεις σημερα απεντι σου τους ψετο-διανοουμενους και ψευτο-φιλοσοφημενους, να σου λενε οτι θα μεινουν πισω για να εμψυχωσουν τον λαο!!!!!Οι αρχαιοι τους οποιους ΕΣΕΙΣ κατηγορειται για κυναιδους,διοτι αυτα σας εχουν πει να λετε, διαβαζοντας συγκεκριμενα βιβλιαρακια γνωστων ΗΛΙ-ΘΙΩΝ, καθολου πουσ...δες δεν ηταν μπροστα σε σας κοτουλες!!!!Μεγα παραδειγμα φυσικα οπως ειπα ο Αισχυλος...... Και οσοι με κατηγορησουν για φασιστα και εθνικιστη,τους λεω οτι ουδεποτε ειχα και δεν προκειται να εχω σχεση με τετοιους κυκλους.....την λογικη βλεπω και κρινω..........αν για καποιους ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν σφαγεας και gay, για καποιους αλλους ηταν θεος και απελευθερωτης!!!! Απ ολη μου τη θητεια στο στρατο,αυτο που μου εκανε την περισσοτερη εντυπωση ηταν μια φορα καθως προχωρουσαμε σε παραταξη με βημα,μας εβαλαν να λεμε το "Μακεδονια Ξακουστη", και την αλλη μερα καποιοι παραπονεθηκαν στον Διοικητη και δεν μας επετρεψαν να ξαναπουμε το παραμικρο.....ειναι ντροπη.........μεγαλη ντροπη......... μπορει μεσα στο στρατο συνεχως να βριζαμε τα παντα,απο σημαιες και πατριδες μεχρι κι εγω δεν ξερω τι,ομως ηταν επειδη μας εσπαγαν τα νευρα και και και!οταν απολυθηκα ομως και πηγα στην πρωτη μου παρελαση μετα το στρατο, αυτο που ειδα ηταν ενας στρατος ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στημενος,ξεροντας την σαπιλα που υπαρχει μεσα,Ομως οπως ειπα και πριν, αυτο που δειχνεις μετραει....

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #113 στις: 05/11/09, 10:21 »
Πολύ ωραίο το μήνυμα σου φίλε Τάσο.Ομως οποιος είναι έξω απ'το χορό,πολλά τραγούδια ξέρει (αναφέρομαι στους αναρχοαυτόνομους και τους ψευτοδιανοούμενους που έχουν κατακλείσει την Ελλάδα) Κάποιοι δεν γνωρίζουν  οτι σε έναν πόλεμο υπάρχουν δύο επιλογές , η παλεύεις για τη ζωή σου,την οικογένειά και οποια ιερά και όσια έχεις κάτω απο ένα σύμβολο που τυγχάνει να λέγετε σημαία, ή κρύβεσαι και το παίζεις τρελός. Δεν ξέρω ειλικρινά ολοι αυτοί τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση.(Πολλοί μπορεί και να πολεμήσουν)
Και μου αρέσει και ο τρόπος που έθεσες την αναγκαιοτητα των παρελάσεων στην Ελλάδα.Ας συνειδητοποιήσουν κάποιοι οτι οι παρελάσεις οσο αντιαισθητικές και να τους φαίνονται είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ δυστυχώς θα πώ, να γίνετε κ ειδικά στην Ελλάδα. Είναι μια επίδειξη ισχύος της χώρας μας, ένα είδους αντίβαρο, τη στιγμή μάλιστα που η Τουρκική επιθετικότητα στο Αιγαίο όλο και αυξανει. Τη στιγμή που οι φίλοι μας οι Σκοπιανοί εντείνουν τις προκλήσεις με τη στήριξη και των ΗΠΑ. Η Ελλάδα δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάτσει με σταυρωμένα χέρια

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #114 στις: 05/11/09, 10:25 »
Kαι, ειναι οι παρελασεις η λυση στα προβληματα που αναφερεις?? Δηλαδη οτι ολος ο κοσμος μας παρακολουθει και ενημερωνεται και νιωθει δεος που προκαλειται απο τον βαρυ μας βηματισμο?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #115 στις: 05/11/09, 10:27 »
Άστα φίλε.... όσο καλή παρέλαση και να έχεις κάνει έρχεται κάποιος άσχετος και κλέβει ένα Hummer από στρατόπεδο καταδρομέων και ξεφτιλίζονται και βιτρίνες και τα πάντα. Έρχεται αργότερα κάποιος και σε ενημερώνει για το ύψος της μίζας που ισχύει σε περιπτώσεις εξοπλισμών και πέφτεις απ' το σύννεφο που βρίσκεσαι, πρόσεχε μην χτυπήσεις...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #116 στις: 05/11/09, 12:04 »
Πολύ ωραίο το μήνυμα σου φίλε Τάσο.Ομως οποιος είναι έξω απ'το χορό,πολλά τραγούδια ξέρει (αναφέρομαι στους αναρχοαυτόνομους και τους ψευτοδιανοούμενους που έχουν κατακλείσει την Ελλάδα) Κάποιοι δεν γνωρίζουν  οτι σε έναν πόλεμο υπάρχουν δύο επιλογές , η παλεύεις για τη ζωή σου,την οικογένειά και οποια ιερά και όσια έχεις κάτω απο ένα σύμβολο που τυγχάνει να λέγετε σημαία, ή κρύβεσαι και το παίζεις τρελός. Δεν ξέρω ειλικρινά ολοι αυτοί τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση.(Πολλοί μπορεί και να πολεμήσουν)
Και μου αρέσει και ο τρόπος που έθεσες την αναγκαιοτητα των παρελάσεων στην Ελλάδα.Ας συνειδητοποιήσουν κάποιοι οτι οι παρελάσεις οσο αντιαισθητικές και να τους φαίνονται είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ δυστυχώς θα πώ, να γίνετε κ ειδικά στην Ελλάδα. Είναι μια επίδειξη ισχύος της χώρας μας, ένα είδους αντίβαρο, τη στιγμή μάλιστα που η Τουρκική επιθετικότητα στο Αιγαίο όλο και αυξανει. Τη στιγμή που οι φίλοι μας οι Σκοπιανοί εντείνουν τις προκλήσεις με τη στήριξη και των ΗΠΑ. Η Ελλάδα δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάτσει με σταυρωμένα χέρια
Μα επιτελους, αρχιστε να σκεφτεστε αυτα που λετε πριν τα πεταξετε. Αρχιζει να γινεται κουραστικο.

Δηλαδη πιστευετε οτι η παρελαση ειναι επιδειξη ισχυος και οργανωσης της Ελλαδας απεναντι στους υποτιθεμενους εχθρους της? Δηλαδη η εκαστοτε Τουρκια ή Σκοπια ( αν θεωρησουμε οτι επιζητουν πολεμο) περιμενουν την παρελαση για να δουν τον οπλισμο της χωρας? Αν ειναι δυνατον δηλαδη... Χωρια που τι? Στην παρελαση συμμετεχουν ΟΛΑ τα αρματα μαχης και ΟΛΑ τα αεροπλανα και συσωμος ο στρατος? Αλλα και ετσι να ηταν, η μοναδικη επιδειξη δυναμης ειναι η εσωτερικη, για να βλεπει ο ηλιθιος ο πολιτης οτι "κοιταξτε εχουμε και τα στρατα αμα χρειαστει".

Τωρα οσον αφορα τον πολεμο και ποιοι θα πολεμησουν, και τετοιες μπαρουφες, να πατε να τις πειτε αλλου. Ειδικα εσυ germ1984, σταματα να μιλας και να λες πραγματα για αλλους, για το πως σκεφτονται και πως αισθανονται μεχρι το τι θα πραξουν απο τη στιγμη που δεν εχεις ιδεα για τα περισσοτερα. Καταντας πραγματικα κουραστικος.

Και σε τελικη αναλυση, αν καποιος εινα εξω απο το χορο και λεει πολλα τραγουδια, αυτος εισαι ΚΑΙ εσυ. Δεν σε βλεπω να εισαι στρατιωτικος, ουτε βλεπω να συμμετεχεις σε κανεναν πολεμο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #117 στις: 05/11/09, 13:53 »
Tασο αγορι μου..Τι αγορι μου δηλαδη μου ριχνεις μπολικα χρονια..Αραξε λιγακι και καταλαβε οτι δεν κατεχεις την γενικη αληθεια.Α και μη βριζεις.Παρελαση το Μαρτιο παλι. ;)

Δεν τον ξεχναω τον ΕΔΕΣ σε καμια περιπτωση αλλα τα μελη(υψηλοβαθμα) του ΔΕΣ αποτελουσαν ατομα που ηταν ετοιμα για την επομενη εξουσια.Δεν μειωνω το ρολο τους στην αντισταση μεχρ το 44.
Στον πολεμο ειναι κανενας ελευθερος να κανει οτι θελει?Ακομα και στον αμυντικο πολεμο της Ελλαδας.Ετσι και στον εμφυλιο.Οι ιδιοι ''νομοι'' ισχυουν σε καθε περιπτωση.Οσο να ναι ομως ο πυρηνας του ΕΑΜ ηταν συνειδητα εκει με σκοπους και στοχους.

Δεν ονομαζω προσωπικη αποψη τιποτα αφου εδω δεν εξαγω καποιο συμπερασμα.Σου ζηταω να δεις τα πραγματα ετσι οπως ηταν συνυπολογιζοντας κινητρα  στοχους και συνθηκες και οχι μονο το τελικο αποτελεσμα.Η αποκατασταση της εθνικης μνημης οπως λεγεται πρεπει να γινεται οχι με γνωμωνα να ειναι ολοι ευχαριστημενοι αριστεροι και δεξιοι αλλα οσο πιο κοντα γινεται στην αληθεια.Εχω να διαβασω πολλα ακομα για τη περιοδο εκεινη και φυσικα θα το κανω..Οπως βλεπεις αλλωστε δεν προβαινω σε κρισεις αλλα τονιζω καποια σημεια.

Χμμ το παμε πολυ μακρια νομιζω..Σιγουρα η Αμερικη αλλαξε την εννοια του εθνους οπως οριζεται κλασικα αλλα περισσοτερο με την εννοια της διευρυνσης.Δεν νομιζω οτι αυτο εχει σχεση με ταξικη συνειδηση.Αυτο μαλιστα εχει και εξηγηση αφου οι Ηπα συσταθηκαν 1)απο αλλους λαους και 2) σε μια εποχη που ο καπιταλισμος και οι εμπορικες σχεσεις μεταξυ κρατων ηταν εντονες.2 διαφορετικες αιτιες καθοριζουν το ιδιο πραγμα..Τωρα το να κατσουμε και να αναλυσουμε το αν οι θεωριες του Μαρξ ειναι επικαιρες θα μας παρει χρονια και τελικα στη βαση τους σωστες θα βγουν...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #118 στις: 05/11/09, 16:48 »
Πολύ ωραίο το μήνυμα σου φίλε Τάσο.Ομως οποιος είναι έξω απ'το χορό,πολλά τραγούδια ξέρει (αναφέρομαι στους αναρχοαυτόνομους και τους ψευτοδιανοούμενους που έχουν κατακλείσει την Ελλάδα) Κάποιοι δεν γνωρίζουν  οτι σε έναν πόλεμο υπάρχουν δύο επιλογές , η παλεύεις για τη ζωή σου,την οικογένειά και οποια ιερά και όσια έχεις κάτω απο ένα σύμβολο που τυγχάνει να λέγετε σημαία, ή κρύβεσαι και το παίζεις τρελός. Δεν ξέρω ειλικρινά ολοι αυτοί τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση.(Πολλοί μπορεί και να πολεμήσουν)
Και μου αρέσει και ο τρόπος που έθεσες την αναγκαιοτητα των παρελάσεων στην Ελλάδα.Ας συνειδητοποιήσουν κάποιοι οτι οι παρελάσεις οσο αντιαισθητικές και να τους φαίνονται είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ δυστυχώς θα πώ, να γίνετε κ ειδικά στην Ελλάδα. Είναι μια επίδειξη ισχύος της χώρας μας, ένα είδους αντίβαρο, τη στιγμή μάλιστα που η Τουρκική επιθετικότητα στο Αιγαίο όλο και αυξανει. Τη στιγμή που οι φίλοι μας οι Σκοπιανοί εντείνουν τις προκλήσεις με τη στήριξη και των ΗΠΑ. Η Ελλάδα δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάτσει με σταυρωμένα χέρια
Μα επιτελους, αρχιστε να σκεφτεστε αυτα που λετε πριν τα πεταξετε. Αρχιζει να γινεται κουραστικο.

Δηλαδη πιστευετε οτι η παρελαση ειναι επιδειξη ισχυος και οργανωσης της Ελλαδας απεναντι στους υποτιθεμενους εχθρους της? Δηλαδη η εκαστοτε Τουρκια ή Σκοπια ( αν θεωρησουμε οτι επιζητουν πολεμο) περιμενουν την παρελαση για να δουν τον οπλισμο της χωρας? Αν ειναι δυνατον δηλαδη... Χωρια που τι? Στην παρελαση συμμετεχουν ΟΛΑ τα αρματα μαχης και ΟΛΑ τα αεροπλανα και συσωμος ο στρατος? Αλλα και ετσι να ηταν, η μοναδικη επιδειξη δυναμης ειναι η εσωτερικη, για να βλεπει ο ηλιθιος ο πολιτης οτι "κοιταξτε εχουμε και τα στρατα αμα χρειαστει".

Τωρα οσον αφορα τον πολεμο και ποιοι θα πολεμησουν, και τετοιες μπαρουφες, να πατε να τις πειτε αλλου. Ειδικα εσυ germ1984, σταματα να μιλας και να λες πραγματα για αλλους, για το πως σκεφτονται και πως αισθανονται μεχρι το τι θα πραξουν απο τη στιγμη που δεν εχεις ιδεα για τα περισσοτερα. Καταντας πραγματικα κουραστικος.

Και σε τελικη αναλυση, αν καποιος εινα εξω απο το χορο και λεει πολλα τραγουδια, αυτος εισαι ΚΑΙ εσυ. Δεν σε βλεπω να εισαι στρατιωτικος, ουτε βλεπω να συμμετεχεις σε κανεναν πολεμο.

Γιατί εκνευρίζεσαι. Δεν δέχεσαι την αντίθετη άποψη? Εσυ δηλαδή υποστηρίζεις οτι η Ελλάδα δεν έχει εχθρούς? Γιατι το πιστεύεις αυτό, εξήγησέ μας. Οι Τούρκοι γιατι καθημερινά μας προκαλούν με παραβιάσεις ? Οι Σκοπιανοί για ποιόν λόγο κάνουν μεγάλης κλίμακος ανθελληνική προπαγάνδα με σύμμαχο επαναλαμβάνω τις ΗΠΑ?
Η παρέλαση θεωρώ είναι ένας από τους τρόπους να δείξουμε οτι είμαστε σε επιφυλακή και σε ετοιμότητα. Εκτός των άλλων είναι ένας φόρος τιμής για κάποιους που έχυσαν το αίμα τους για ελευθερία.Καλώς λοιπόν υπάρχει

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι η επιθετικότητα κάποιων απο εσάς εδώ μέσα προς το πρόσωπό μου. Από τη μία ο SS με χαρακτηρίζει βλάκα και φασίστα (Ας κοιτάξει το όνομά του πρώτα) και από τη άλλη εσύ με προτρέπεις να σταματήσω να μιλάω. Μα τι φασιστική νοοτροπία είναι αυτή? Χαρακτήρισα κανέναν σας εγώ προσωπικά? Ελπίζω να οφείλεται απλά στην ανωριμότητά σας

« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/09, 16:54 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #119 στις: 05/11/09, 17:27 »

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι η επιθετικότητα κάποιων απο εσάς εδώ μέσα προς το πρόσωπό μου. Από τη μία ο SS με χαρακτηρίζει βλάκα και φασίστα (Ας κοιτάξει το όνομά του πρώτα) και από τη άλλη εσύ με προτρέπεις να σταματήσω να μιλάω. Μα τι φασιστική νοοτροπία είναι αυτή? Χαρακτήρισα κανέναν σας εγώ προσωπικά? Ελπίζω να οφείλεται απλά στην ανωριμότητά σας



Μήπως έχεις δώσει και εσύ αφορμές?Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα ακόμα και από αυτό το topic αλλά νομίζω ότι αυτό το ξεκάθαρα ρατσιστικό ποστ φτάνει Laptop σε όλους τους μαθητές της Α'Γυμνασίου..(Απάντηση #4).
Τώρα σχετικά με τους εχθρούς της χώρας που συνεχώς αναφέρεις.Λάβε υπόψιν σου ότι είμαστε μέλη της ΕΕ και του ΝΑΤΟ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΜΠΛΑΚΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΣΥΡΡΑΞΗ,τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που γνωρίζαμε μέχρι τώρα και ασκούμασταν μικροί στο red alert.
Μεγαλύτερο παράδειγμα:μα φυσικά τα Ίμια.Περιστατικό στο οποίο η χώρα είχε τρεις νεκρούς(δηλαδή μιλάμε για ΤΟ casus belli) και όμως ο πόλεμος αποτράπηκε χάρις στην επέμβαση του σαξοφωνίστα.Και πρόσεξε μιλάμε για περιστατικό πριν 13 χρόνια μόλις μια εικοσαετία δηλαδή μετά την Κύπρο.
Αυτό αποτελεί και απάντηση στον TASO ο οποίος μέσες άκρες μας είπε ότι νταξ δεν παίζει πρόβλημα αν είμαστε μπουρδέλο σαν χώρα(ανεργία,φτώχεια,εκπαίδευση τραγική κλπ. δηλαδή).Το θέμα είναι να ακουμπάμε τα λεφτάκια μας για εξοπλισμούς έτσι ώστε στις στρατιωτικές παρελάσεις να δείχνουμε στους γείτονες ότι γ**άμε και δέρνουμε.Μπράβο παιδιά,απλά υπέροχη η λογική σας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #120 στις: 05/11/09, 18:44 »

Γιατί εκνευρίζεσαι. Δεν δέχεσαι την αντίθετη άποψη? Εσυ δηλαδή υποστηρίζεις οτι η Ελλάδα δεν έχει εχθρούς? Γιατι το πιστεύεις αυτό, εξήγησέ μας. Οι Τούρκοι γιατι καθημερινά μας προκαλούν με παραβιάσεις ? Οι Σκοπιανοί για ποιόν λόγο κάνουν μεγάλης κλίμακος ανθελληνική προπαγάνδα με σύμμαχο επαναλαμβάνω τις ΗΠΑ?
Η παρέλαση θεωρώ είναι ένας από τους τρόπους να δείξουμε οτι είμαστε σε επιφυλακή και σε ετοιμότητα. Εκτός των άλλων είναι ένας φόρος τιμής για κάποιους που έχυσαν το αίμα τους για ελευθερία.Καλώς λοιπόν υπάρχει

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι η επιθετικότητα κάποιων απο εσάς εδώ μέσα προς το πρόσωπό μου. Από τη μία ο SS με χαρακτηρίζει βλάκα και φασίστα (Ας κοιτάξει το όνομά του πρώτα) και από τη άλλη εσύ με προτρέπεις να σταματήσω να μιλάω. Μα τι φασιστική νοοτροπία είναι αυτή? Χαρακτήρισα κανέναν σας εγώ προσωπικά? Ελπίζω να οφείλεται απλά στην ανωριμότητά σας


Δεν εκνευριζομαι. Δεν ειπα οτι η Ελλαδα δεν εχει εχθρους. Αλλα αλλο αυτο, αλλο να θεωρεις οτι βρισκομαστε 2 μερες πριν τον πολεμο. Χωρια που θεωρητικα και δικος μας συμμαχος ειναι οι ΗΠΑ, αλλα τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα που δεν ειναι της παρουσης.

Επαναλαμβανω. Αν περιμεναν οι οποιοι εχθροι να δουν αν η χωρα ειναι σε ετοιμοτητα απο μια παρεμβαση τοτε παλι καλα που εχουμε τοσο ηλιθιους εχθρους. Την ετοιμοτητα της Ελλαδας για πολεμο μπορουν να την διαπιστωσουν απο την οικονομια μας, απο την τοποθετηση μας σε ζητηματα εξωτερικης πολιτικης, απο κατασκοπια και 1002 αλλα πραγματα αλλα στο λεω με απολυτη βεβαιοτητα, ΟΧΙ απο την παρελαση.

Τωρα, οσον αφορα την επιθετικοτητα, φιλε, εσυ εισαι αυτος που την ξεκινησε και οχι μονο σε αυτο το θεμα. Χωρια που δεν σε προετρεψα να μην μιλας, ειπα να σκεφτεσαι πριν μιλησεις. Στο ζητημα που ειπα να μην μιλησεις ειναι οταν αφορα τις σκεψεις και τις γνωμες ΑΛΛΩΝ τις οποιες για καποιον ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ λογο θεωρεις οτι τις γνωριζεις απολυτα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #121 στις: 05/11/09, 19:34 »
Eγώ προτρέπω όλους σας να μαζευτείτε λιγάκι και να σέβεστε τους συνομιλητές σας.Κουβεντα γίνεται όχι πόλεμος για να μαι και εντός θέματος
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #122 στις: 05/11/09, 22:04 »
Oυτε παρελαση πλεον..ας το φαει η σκονη μεχρι το μαρτιο.Ευχαριστουμε ss :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #123 στις: 06/11/09, 03:46 »
Eγώ προτρέπω όλους σας να μαζευτείτε λιγάκι και να σέβεστε τους συνομιλητές σας.Κουβεντα γίνεται όχι πόλεμος για να μαι και εντός θέματος
link με βίντεο δεν έχει?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #124 στις: 06/11/09, 12:31 »
Κιράτζο, μου φτάνει το ότι έβαλες "νερό στο κρασί σου". Δεν επιδιώκω την απόδοση ευθυνών ή την σύσταση καινούριων λαϊκών δικαστηρίων και εκτελεστικών αποσπασμάτων, αλλά την διδαχή αποφυγής επανάληψης των ίδιων μαλακιών, που έχουν γίνει στο παρελθόν, στις δύσκολες μέρες που έρχονται.

Λόγω του ότι κάθε πράξη κρίνεται συνήθως εκ του αποτελέσματος, το αποτέλεσμα του εμφυλίου ήταν η εκγύμνωση του Ελληνικού ανθρώπινου δυναμικού από τα πρωτοποριακά του στοιχεία, στα οποία ανήκαν θύματα των εγκλημάτων και των δύο πλευρών, με άμεση και ορατή συνέπεια τον ξεπεσμό της Ελληνικής πραγματικότητας πολλά χρόνια πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη.
Ως συμπέρασμα βγαίνει ότι για την σημερινή αλλοπρόσαλη κατάσταση, δεν ευθύνεται η σκλαβιά 400 χρόνων, όπως προσπαθούν να μας βάλουν στο κεφάλι για να ξεφύγουν από τις ευθύνες τους, αλλά ο εμφύλιος.

Ας πάρουμε επιτέλους παραδείγματα προς αποφυγή από την ιστορία μας. Αυτός είναι και ο λόγος που διδάσκεται η συγκεκριμένη επιστήμη, άλλως δεν είχε κανένα λόγο ύπαρξης (Ως επιστήμη βέβαια και όχι ως μέσο προπαγάνδας).


Όσον αφορά το Αμερικάνικο Έθνος, θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτικός. Μην ξεχνάς ότι η Εργατική Πρωτομαγιά γιορτάζεται εις ανάμνηση των γεγονότων στο Σικάγο. Οπωσδήποτε όμως κάθε αποτέλεσμα έχει και την αιτία του.

Για την Μαρξιστική θεώρηση δεν έχω να πω πολλά πέρα από αυτά που παραδέχονται οι ίδιοι οι Μαρξιστές. Τον 19ο αιώνα που φτιάχτηκε η θεωρία κατά παραγγελία της Σοσιαλιστικής διεθνούς, ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα από πλευράς κατανομής των τάξεων. Ή δεν ήταν? Εν τω μεταξύ ο Μάρξ δεν κάνει τίποτε άλλο από μια καλή κριτική του Καπιταλιστικού συστήματος και έναν εκσυγχρονισμό (σύμφωνα με τα δεδομένα της εποχής του) παλιότερων θεωριών. Η αποτυχία του συστήματός του οφείλεται στο ότι δεν έφευρε ένα καινούριο οικονομικό σύστημα που θα μπορούσε να πλαισιώσει την φιλοσοφική του θεώρηση, αλλά έμεινε απλά στην διαφορετική κατανομή του, με τα ίδια μέσα, παραγωγικές διαδικασίες και προσανατολισμό, παραγόμενου πλούτου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.