Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια επιλογής overdrive  (Αναγνώστηκε 3792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CrippleHorse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Βοήθεια επιλογής overdrive
« στις: 17/04/09, 19:03 »
Γεια σας, είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας.
Ψάχνω να πάρω κάποιο overdrive για χρήση με τη μπάντα σε live καταστάσεις κλπ. Παίζουμε mathcore (για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι, κάτι ανάμεσα σε βαρύ ροκ ηχητικά που παραπέμπει σε prog/fusion μουσικά όσο και σε ακραίο metal παίξιμο). Θέλω κάτι που να ακούγεται φυσικο, "κρυστάλινο", δε χρειάζομαι πολύ gain η μεταλλάδικα eq με άπειρο κόψιμο στα μεσαία, απλά κάτι που να βγάζει γεμάτο ήχο σε όλο το φάσμα χωρίς παρακομπρεσαρισμένες δυναμικές και με χαρακτήρα, που να ακούγεται το ίδιο ευχάριστα όταν παίζεις μεταλλάδικα με το δεξί χέρι να mute-άρει τις χορδές ή όταν θα χτυπάς ολόκληρες συγχορδίες.

Για την ώρα είμαι ανάμεσα στο Seymour Duncan Twin Tube Classic, το Carl Martin Plexitone και το Radial Hot British.
Αν μπορεί να πει κανείς γνώμες για τα παραπάνω ή να προτείνει κάτι άλλο (πχ κάποιο fulltone) θα με βοηθήσει αρκετά. Έχω παίξει λίγο το hot british σε μέτριο λαμπάτο combo, πανεύκολο στο παίξιμο και σου λύνει το χέρι, είχε πολύ παραπάνω gain απ'όσο χρειάζομαι αλλά ακουγόταν πολύ κομπρεσαρισμένο, flat με φτωχές αρμονικές και χωρίς δυναμικές (δεν ξέρω σε πόσο μεγάλο βαθμό έφταιγε ο ενισχυτής γι'αυτά). Επίσης έχω δει σε videos το Twin Tube Classic, ακούγεται συμπαθητικά αλλά δε μου φαίνεται αρκετά crunchy, το tone είναι πάντα στα 3/4 και ακούγεται ένα σκαλοπατάκι πάνω απο λασπωμένο. Το carl martin ακούγεται πολύ όμορφα στα videos αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από τα λαμπάτα. Όποιος τα έχει ακούσει απο κοντά ίσως μπορεί να ξεδιαλύνει πώς είναι το καθένα και να πει κάποια καλή γνώμη, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #1 στις: 17/04/09, 19:10 »
Το plexitone ειναι φοβερο πεταλι αλλα δεν ξερω αν θα σε καλυψει, γιατι κοινως ειναι ροκοπεταλο...
Του λειπει ο ογκος στον ηχο κατι που ισως εχει το GT-2 απο Tech-21... Το Radial Hot British (επειδη εχω παιξει αρκετα με αυτο και ειμαι και κατοχος ειναι πολυ καλη και ποιοτικη επιλογη με βασικο του μειονεκτημα την απουσια 2ου gain η εστω booster (εχει μπουστερ αλλα πρεπει να σκυψεις στο διακοπτακι για να το ενεργοποιησεις...)
Το seymour duncan το εχω ακουσει μονο απο reviews και μπορω να πω πως μου κινησε το ενδιαφερον να το δοκιμασω...
Θα σου προτεινα να δοκιμαζες το Tonebone Classic ή το Trimode (που ειναι ουσιαστικα σα να εχεις 2 Classic) αν σου αρεσε το Hot British. Ισως να ειναι λιγο πιο κοντα σε αυτο που ψαχνεις.
Αλλα ειδικα το 2ο ειναι πανακριβο στην Ευρωπη.


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #2 στις: 17/04/09, 19:17 »
Μιας και λες για Fulltone ξεχασα να σου πω πως εχω δοκιμασει στο GT-500 και μου αρεσε παρα μα παρα πολυ!
Εκτος απο distortion μπορει να παιξει και ως overdrive παρεχοντας σου μια εξαιρετικη γκαμα ηχων, ενω και το gain του ειναι ικονοποιητικοτατο.
Θα σου ελεγα να το εβαζες και αυτο στην εξισωση, ισως τελικα να καταληξεις εκει.
Απο lighter overdive τωρα εξαιρετικο ειναι και το Fulldrive της ιδιας εταιριας, ενω το MXR Zakk Wylde ισως σου ταιριαζε, αν θες κατι πιο ''σκοτεινο''...
Δεν ειμαι τοσο εξοικειωμενος με τα ηχοχρωματα της μουσικης σου βλεπεις οποτε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.


Αποσυνδεδεμένος CrippleHorse

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #3 στις: 17/04/09, 19:33 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το link στο signature μου είναι myspace της μπάντας, μπορείς να ακούσεις την ηχογραφημένη προβα αν θες να δεις τι ήχο περίπου έχω στο μυαλό μου.

To plexitone όπως το άκουσα στο ιντερνετ σχεδόν με καλύπτει απο drive στο crunch κανάλι του, στο high gain σίγουρα. Τώρα για όγκο δεν ξέρω, αλλά μετά απο τόσα χρόνια έχω καταλήξει ότι ο όγκος βγαίνει κυρίως από το να μην αφαιρείς 10 db μεσαίων συχνοτήτων από το σήμα σου.
Ναι αυτό το fulltone είχα στα υπόψη, είμαστε και θεσσαλονίκη και δεν υπάρχουν πουθενά όλα αυτά να τα δοκιμάσει κανείς.
Το Ζakk Wylde νομίζω είναι ιδανικό πετάλι για κάποιον που φιλοδοξεί να χαθεί στη μείξη ;D

Όσο για μικρά διακοπτάκια, αν παίζεις post-rock με 20 πετάλια για λίγα χρόνια μαθαίνεις να παίζεις ξυπόλυτος και να γυρνάς τα ρυθμιστικά στη μέση του κομματιού  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/09, 19:38 από CrippleHorse »

Αποσυνδεδεμένος Dead Inside

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #4 στις: 11/05/09, 15:36 »
εγω παιζω με το BEHRINGER Vintage Tube Monster VT999 (http://www.thomann.de/gr/behringer_vt999.htm) και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος.
είναι ένα σχετικά all around πεταλάκι

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #5 στις: 11/05/09, 16:03 »
Αν εχεις ενισχυτη που σου αρεσουν τα βρωμικα του γενικα, ισως θα ηταν καλυτερη λυση ενα καλο καθαρο boost αντι για distortion/overdrive
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Simel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • I won't give up Till I've no more to give
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #6 στις: 11/05/09, 19:35 »
Φιλε μου θα σου προτεινα να δοκιμασεις το TS9 FLEXI DX 4X2 μονταρισμενο απο τον Keeley. Ειναι λιγο τσιμπημενο, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι οτι ποιοτικοτερο και πιο ευελικτο μπορεις να βρεις.
Προσωπικα, το χρησιμοποιω πριν το H&K Tubeman, και ειλικρινα, δεν ψαχνω πλεον για κατι αλλο σε OD. Κανε οτι σου πουν τα αυτια σου ;)
Percy: Oh, I how would love to be an actor! I had a great talent for it in my youth -- I was the man of a thousand faces.
Edmund: How'd you come to choose the ugly mug you've got now, then?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια επιλογής overdrive
« Απάντηση #7 στις: 12/05/09, 02:13 »
Τωρα τελευταια εχει πεσει στα χερια μου και το Tubedreamer του Jam.
Πραγματικα απιστευτο πεταλι δεν προκειται να το δωσω, οσοι δεν το εχετε δοκιμασει καντε το!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/03, 14:06
από zaeko
19 Απαντήσεις
17253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 09:46
από stavros75
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
2 Απαντήσεις
2188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 14:42
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
6974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
2 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
9370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 01:48
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
1 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/13, 23:51
από 314style