Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ  (Αναγνώστηκε 9031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή είδα πολλές απορίες σχετικά με αυτό το θέμα και πολλές απόψεις επίσης , μπορώ με σιγουριά να σας πω ότι τελικά αγοράζοντας είτε από Ευρώπη είτε από Αμερική (εκτός τις περιπτώσεις των πολύ ειδικών προσφορών λόγω απόσυρσης μοντέλου ή ότι άλλο) δεν θα γλυτώσετε σχεδόν τίποτα. Ή τουλάχιστον τίποτε που να αξίζει το κόπο να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία. Εαν επιλέξετε κάποιο καλό κατάστημα και γνωστή κιθάρα-γνωστό μοντέλο στο παζάρι επάνω λέγοντάς τους ίσως και την τιμή που την είδατε έξω να είστε σίγουροι ότι με την έκπτωση (που πάντα γίνεται έτσι κι αλλιώς ) θα είστε πολύ κοντά στις τιμές του εξωτερικού. Παράδειγμα , για 3 συγκεκριμένες κιθάρες που ενδιαφερόμουνα κατά καιρούς αξίας 3000-3500 ευρώ η καθεμία η διαφορά που πλήρωσα περισσότερο από ότι αν τις έπαιρνα από το εξωτερικό ήταν γύρω στα 100 ευρώ για την καθεμία. Δηλαδή ούτε να το συζητάτε, δεν είχε καμία σημασία. Αν κάποιος το αμφισβητεί και θέλει συγκεκριμένα νούμερα - τύπους - μάρκες - τιμές εξωτερικού που ίσως βρεί και τιμή που την αγόρασα ή που και τώρα ακόμα πουλιέται εδώ ευχαρίστως.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #1 στις: 23/04/04, 17:42 »
Την Fender Highway 1 stratocaster εδώ παντού τη βρίσκω γύρω στα 950Ε.Αμερική την έχω βρει 560.Πόση έκπτωση θα μπορούσαν να μου κάνουνε;Δεν μιλάω βέβαια για κιθάρες 3000Ε.Κοινοί θνητοί είμαστε... ;D

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #2 στις: 24/04/04, 09:21 »
Διαφωνώ ......

Δεν ξέρω αν πρόσεξες ότι ανέφερα σε άλλο thread για την Ιστορία μιας Ovation Elite special.
Το σενάριο εξελίσεται πέρσι το καλοκαίρι..Η τιμή της κιθάρας στην Ελλάδα ήταν από Zozef στα 1660 απολύτου μετρητοίς.
Η τιμή στην Αμερική ήταν κοντά στα 800 δολλάρια ( και λίγο λιγότερο). Με την τότε ισοτιμία πήγαινε κοντά στα 680.
Από εκεί και έπειτα ήθελε περίπου 200 ευρώ για μεταφορικά οπότε έχουμε σύνολο 880 επί 1.18=1038 επί 1.04 δασμός = 1080 περίπου...Συνολικό ώφελος 500 ευρώ που δεν είναι λίγα...
Απλά η αγορά από Αμερική συμφέρει μόνο για μεγάλης σχετικά αξίας όργανα.

Γιατί δεν προχώρησα? Διότι δυστυχώς η Ovation δεν επέτρεπε την αποστολή προιόντων της από Αμερικάνικα shop στην Ευρώπη και δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ κάποιον να την αγοράσει από εκεί και να μου την στείλει....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος BOSS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #3 στις: 24/04/04, 22:37 »
Την Fender Highway 1 stratocaster εδώ παντού τη βρίσκω γύρω στα 950Ε.Αμερική την έχω βρει 560.Πόση έκπτωση θα μπορούσαν να μου κάνουνε;Δεν μιλάω βέβαια για κιθάρες 3000Ε.Κοινοί θνητοί είμαστε... ;D[/q
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ  ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΣΟΥ ΕΛΘΕΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΩΣΤΗ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝΕ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜE ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ USA.

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #4 στις: 26/04/04, 01:32 »
giati syzitate mono gia agores apo usa? apo eyrwph den kanei?? pantws apo germania (thomann) erxetai me 23 eyrw (eksoda apostolhs)..
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #5 στις: 28/04/04, 00:45 »
εγω ειμαι της αποψης παντως οτι οι κιθαρες δεν ειναι προιοντα του super market να τα παραγγελνεις και να στα φερνουν σπιτι. πρεπει να την δοκιμασεις την κιθαρα, και δεν εννοω μια του ιδιου μοντελου, την ιδια την κιθαρα. μονο αν σου κανει πραγματικα στον ηχο, εμφανιση κλπ την περνεις. αυτο προφανως δεν γινεται αν την αγορασεις απο το internet. καμμια κιθαρα δεν ειναι ιδια με μια αλλη...γι'αυτο και δεν θα επερνα το ρισκο να την παρω απο το εξωτερικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/04, 01:01 από Panos1984 »

Αποσυνδεδεμένος maDsAv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • DRUM N BASS MUzIk
    • Προφίλ
    • my drum 'n bass music
ΚΑΛΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ .
ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΦΘΗΝΗ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΚΑΝ? ??? ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ) ΓΙΑΤΙ ΠΕΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΤΟ MATCH ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΞΥΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.. ΠΩΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/04, 01:22 από maDsAv »
my stuff : Roland MC-505,Edirol PCR-30 Fender Precision bass, Reason 2,Cubase SX2

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
 καλα οκ ηρεμησε πρωτα
1ον δεν γραφουμε με κεφαλαια διοτι ειναι σαν να φωναζεις
2ον  εσυ γιατι τα πηρες τοσο ασχημα???
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
και επισηε δεν ειναι μονο το match απο τα ξυλα αλλα και το τι ξυλα και πως ειναι δουλεμενα και χιλια μιρια αλλα πραματα...
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

psomas

  • Επισκέπτης
αν όμως έχεις ακούσει την κιθάρα σ' ένα κατάστημα στην ελλάδα και την βρίσκεις την ίδια στο Internet πιο φθηνά γιατί να μην την πάρεις;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Γιατί δεν είναι ακριβώς η ίδια.Μπορεί να είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο αλλα σίγουρα διαφέρουν.Έχω παίξει με μεξικάνα stratocaster που ήταν εκπληκτική και με ακριβώς το ίδιο μοντέλο που ήταν πιο μέτριο.Δεν μπορείς να ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
isxuei auto pou les alla otan mia kithara kostisei na th fereis apo to exwteriko kapou sto 30-40% fthinotera tote eisai diatethimenos na pareis to risko

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Αμα το ψαξεις λίγο θα δεις οτι αξίζει. ΠΡώτον και κυριότερον ακόμα και να μην σου΄κάνει η κιθάρα που σου στείλαν έχεις δικαίωμα επιστροφής μέσα σε κάποιο χρονικό όριο οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

psomas

  • Επισκέπτης
Αμα το ψαξεις λίγο θα δεις οτι αξίζει. ΠΡώτον και κυριότερον ακόμα και να μην σου΄κάνει η κιθάρα που σου στείλαν έχεις δικαίωμα επιστροφής μέσα σε κάποιο χρονικό όριο οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Σωστός!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Καλα ρε maDsAv κι εσενα τι σε κοφτει? Μαγαζι εχεις?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος maDsAv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • DRUM N BASS MUzIk
    • Προφίλ
    • my drum 'n bass music
εχω δει φιλαρακια να ''κλαινε'' για την επιλογη τους γι'αυτο το λεω , στο μονο που παω πασο ειναι σε καποια μοντελα ρετρο που αγοραζονται συνηθως απο το ebay νομιζω, για συλλεκτικους λογους  .. συγνωμη για τα κεφαλαια πριν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/04, 01:14 από maDsAv »
my stuff : Roland MC-505,Edirol PCR-30 Fender Precision bass, Reason 2,Cubase SX2

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #15 στις: 03/05/04, 20:28 »
Εγώ πάντως ακόμα είμαι επιφυλακτικός... :-\

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #16 στις: 04/05/04, 09:40 »
Αν και γενικως απο οτι διαβαζω αξιζει να παρεις ακριβο οργανο απο το εξωτερικο εγω εχω τις επιφυλαξεις μου..φοβαμαι τι μεταχειρηση  εχει το οργανο μεχρι να ερθει σε μενα...χτυπηματα....ηλιος... και σε τι κατασταση θα φτασει...δεν ξερω αν θα το τολμουσα ποτε...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος DimitrisT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
« Απάντηση #17 στις: 18/05/04, 13:38 »
Διαφωνώ ......

Δεν ξέρω αν πρόσεξες ότι ανέφερα σε άλλο thread για την Ιστορία μιας Ovation Elite special.
Το σενάριο εξελίσεται πέρσι το καλοκαίρι..Η τιμή της κιθάρας στην Ελλάδα ήταν από Zozef στα 1660 απολύτου μετρητοίς.
Η τιμή στην Αμερική ήταν κοντά στα 800 δολλάρια ( και λίγο λιγότερο). Με την τότε ισοτιμία πήγαινε κοντά στα 680.
Από εκεί και έπειτα ήθελε περίπου 200 ευρώ για μεταφορικά οπότε έχουμε σύνολο 880 επί 1.18=1038 επί 1.04 δασμός = 1080 περίπου...Συνολικό ώφελος 500 ευρώ που δεν είναι λίγα...
Απλά η αγορά από Αμερική συμφέρει μόνο για μεγάλης σχετικά αξίας όργανα.

Γιατί δεν προχώρησα? Διότι δυστυχώς η Ovation δεν επέτρεπε την αποστολή προιόντων της από Αμερικάνικα shop στην Ευρώπη και δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ κάποιον να την αγοράσει από εκεί και να μου την στείλει....

Το music123 στελνει στην Ελλάδα Ovation

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/02, 12:56
από GMH
2 Απαντήσεις
3859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/07, 22:32
από Evangelos 123
52 Απαντήσεις
20854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
14 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 20:22
από fenderiarhs
18 Απαντήσεις
11857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 22:26
από SWEET*STRINGS
5 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 15:37
από JP.M
2 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 22:12
από geopaok
14 Απαντήσεις
32841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/14, 01:57
από BornFromJukebox
4 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/15, 13:19
από Pavl0s