Αποστολέας Θέμα: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά  (Αναγνώστηκε 3340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απευθύνομαι κυρίως σ' όσους κάνουν ηχογραφήσεις στο pc με (σοβαρά) ακουστικά. Θέλω να ρωτήσω, πόσο άνετα είναι αν κάθεσαι για κανα 2ωρο ας πούμε κι ηχογραφείς; Είναι καλύτερα απ' το ν' ακούς με "στάνταρ" ηχεία (ή και φθηνά monitor).

Τ' όλο θέμα προκύπτει απ' το ότι σκέφτομαι να πάρω ένα καλό ζευγάρι ακουστικά - να δώσω κανα 80-90άρι, όχι 15 όπως σ' αυτά που έχω τώρα - και ν' αφήσω τα monitor ηχεία γι' αργότερα (τ' ακουστικά θα με βολέψουν περισσότερο στο σπίτι που είμαι τώρα).

Αυτά τα T.Bone που έχω τώρα δεν αξίζουν μία. Άρα ακουστικά κατά 90% θα χρειαστώ. Οπότε θα πάω σε κάτι "καλό", μη δώσω λιγότερα λεφτά και μετά το μετανιώσω αν έδινα περισσότερα. Βλέπω ας πούμε αυτό, η εταιρεία είναι γνωστή στον τομέα του ήχου και φαντάζομαι κάνει καλή δουλειά.

Αυτά τ' ακουστικά θα είναι καλύτερα από τα 2.1 ηχεία που έχω τώρα, σίγουρα.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #1 στις: 28/07/10, 00:17 »
Οταν ηχογραφεις καλο ειναι να χρησιμοποιεις ακουστικα ωστε να μπορεις να ακους οσο το δυνατον καλυτερα το αποτελεσμα του ηχου σου ( μειωνεις το ambient του χωρου που ηχογραφεις, αφου δεν ακους ανακλασεις του ηχου μεσα στο δωματιο σου ), ενω απομονωνεσαι τελειως απο οτιδηποτε θα επηρρεασει την ικανοτητα συγκεντρωσης σου πανω στο κομματι.

Αντιθετως, καλο ειναι να μιξαρεις με monitors για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα ως προς τη στερεοφωνια και τον αερα της μιξης. Να εχεις υποψιν βεβαια πως ακομα και τα καλυτερα ακουστικα, δε μπορουν να "μιμηθουν" τον ηχο που παραγουν μετρια προς καλα monitors ( μιλαμε για budgets πανω απο 1000€ ανα...monitor ).

Εαν ηχογραφεις με ακουστικα, καλο ειναι σε καθε take να τα βγαζεις και να κανεις ενα διαλειμμα ωστε και να ξεκουραστεις, αλλα και να ανακουφισεις τα αυτια σου.

Τα K121 ειναι παρα πολυ καλα ακουστικα και θα βελτιωσουν τον ηχο σου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #2 στις: 28/07/10, 00:55 »
Θα συμφωνήσω με τον freemind. Τα monitors είναι μια αγορά που δύσκολα θα αποφύγεις αν σκοπεύεις να ασχοληθείς, αλλά ένα ζευγάρι καλά ακουστικά είναι μια καλή αρχή για να κάνεις καλά takes σε επέκταση των ηχείων που χρησιμοποιείς και έχεις μάθει, άσχετα αν είναι καλά ή κακά.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #3 στις: 28/07/10, 10:59 »
Έτσι όπως τα λέτε, είμαι ΑΚΡΙΒΩΣ στην περίπτωση του να χρησιμοποιώ ακουστικά. Γιατί το λέω αυτό; Προς το παρόν, μόνο να γράφω κιθάρα ξέρω. Μείξη δεν έχω ιδέα, εκτός κι αν το ν' ανεβοκατεβάζεις λίγο τις εντάσεις των καναλιών θεωρείται μείξη :P (που δεν...). Άρα τα monitors δε μου χρειάζονται ακόμα.

Επομένως, με τ' ακουστικά τώρα θα έχω και σωστότερο ήχο στ' αυτιά μου, και θα πανάρονται καλύτερα τα tracks ρυθμικής κιθάρας. Θεωρώ καλύτερο το να ακούω σωστότερα αυτά που παίζω, στην τελική για μείξη μπορώ να δώσω τα tracks και σ' ένα φίλο...

Σε κάποια φάση σίγουρα θ' ασχοληθώ και με τη μείξη γενικότερα (πάντα σε χαλαρό επίπεδο, το χαβαλέ μου κάνω), άρα τότε να δώ για monitor. Ας επικεντρωθώ τώρα στο ν' ακούω καλά αυτά που παίζω και βλέπουμε... Βέβαια το budget πάντα θα κινείται σ' ερασιτεχνικό επίπεδο, αλλά τουλάχιστον να έχω καλό αποτέλεσμα, όσο καλύτερο γίνεται με τις δυνατότητές μου, οικονομικές και "παικτικές".

Και ναι, φυσικά και θα ξεκουράζω τ' αυτιά μου γιατί ήδη και τώρα μετά από δέκα λεπτά "ανάβουν" απ' τη ζέστη...

Να 'στε καλά παίδες... \m/
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #4 στις: 28/07/10, 13:39 »
Για το panning μην εμπιστεύεσαι τα ακουστικά, εκτός και αν χρησιμοποιείς κάτι σαν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #5 στις: 28/07/10, 14:06 »
Καλη η προταση σου Fteo αλλα μετα απο 6-7 χρονια που δουλευω και με ακουστικα και με monitors, πιστευω πως οποιαδηποτε "απομιμηση" του "αερα" που δινει ενα ζευγαρι monitors σε ακουστικα ειναι απλως ημιμετρα!

Το panning πρεπει να γινεται σε φυσικο χωρο και υπο φυσικες συνθηκες ακροασης ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #6 στις: 28/07/10, 15:37 »
Noμιζω τα σκεφτεσαι ολα καλα...με καθαρο μυαλο εννοω

2 σημεια  μονο, αν μου επιτρεπεις
Κατ' αρχην, τα ακουστικα οπως ειπες, θα σε ζεσταινουν, αλλα επισης (ειδικα με τα AKG...τα οποια κατα τα αλλα ειναι πολυ καλα) μπορει και να σε κουραζουν εξαιτιας της πιεσης που ασκουν στα πτερυγια....
Οπως ειπες θα ξεκουραζεσαι...κι εγω ετσι νομιζα...αλλα οποτε τα εβγαζα, συνειδητοποιουσα οτι τα φορουσα για περισσοτερο απο οσο επρεπε (η πορωση της ηχογραφησης βλεπεις) (αυτο οσο ηχογραφουσα την αθλια κιθαρα μου...)
Το δευτερο που θελω να σου επισημανω ειναι οτι θελει πολυ προσοχη με τις εντασεις (θυμισου με τα ακουστικα ο ηχος παει κατευθειαν στο τυμπανο).
Οποτε προσεχε μην σου ξεφυγει κανα καναλι με τερμα γκαιιν ή κανενα πλαγκ ιν και σου καψει το αυτι.
Και βεβαια να ξερεις οτι μετα απο καποια ωρα το αυτι σου απλα θα κομπρεσσαρει και ισως να αρχισεις να ανεβαζεις την ενταση πολυ (σε αυτο το σημειο να θυμασαι αυτα τα λογια και να χαλαρωνεις)

Το ηχειο δεν αντικαταστειτε απο τα ακουστικα (απλα συμπληρωνεται) αλλα για αυτο που θες να κανεις μην στεναχωριεσαι καθολου, προχωρα ακαθεκτος.

Παρεπιπτοντως τα ακουστικα που σε ενδιαφερουν, ειναι industry standard (καλη επιλογη)...αν και ισως να σε βολεψουν καλυτερα, καποια κλειστου τυπου, εφ' οσον ηχογραφεις.(αυτο σκεψου το σοβαρα...ισως θα επρεπε να ειναι στην αρχη της απαντησης μου).

Καλες ηχογραφησεις.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Άνεση ηχογραφώντας μες ακουστικά
« Απάντηση #7 στις: 28/07/10, 17:52 »
Καλη η προταση σου Fteo αλλα μετα απο 6-7 χρονια που δουλευω και με ακουστικα και με monitors, πιστευω πως οποιαδηποτε "απομιμηση" του "αερα" που δινει ενα ζευγαρι monitors σε ακουστικα ειναι απλως ημιμετρα!

Το panning πρεπει να γινεται σε φυσικο χωρο και υπο φυσικες συνθηκες ακροασης ;)
Συμφωνώ 100%, απλά για να μπορεί να κάνει τη δουλειά του σε πρώτη φάση είναι ΟΚ.

[...]αν και ισως να σε βολεψουν καλυτερα, καποια κλειστου τυπου, εφ' οσον ηχογραφεις.(αυτο σκεψου το σοβαρα...ισως θα επρεπε να ειναι στην αρχη της απαντησης μου).
Συμφωνώ και εγώ στο να κοιτάξεις προς κλειστού τύπου μεριά. Αν γράφεις με μικρόφωνα βοηθούν πάρα πολύ. Επίσης είναι ότι πρέπει για να ακούς μουσική σε ταξίδια όπου γίνεται πανικός σε πλοία, τρένα κλπ  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:08
από Raz
12 Απαντήσεις
8485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 13:02
από Spell@lchemist!
3 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 17:59
από Fteo
7 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 17:36
από Wildrek
4 Απαντήσεις
19239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
2 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 13:53
από Jezus
3 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
19 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 15:52
από tsunikos
1 Απαντήσεις
38127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 13:21
από Korgy