Αποστολέας Θέμα: Ασφαλιστικο  (Αναγνώστηκε 62748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Ασφαλιστικο
« στις: 01/12/07, 08:10 »
Η λυση ειναι μια.
Η ασφαλιση να γινει προαιρετικη απο υποχρεωτικη.
Αρνουμαι να πληρωνω υποχρεωτικα με τα λεφτα μου τις μαυρες τρυπες τους.

Το κρατικο συστημα ασφαλισεων, πρεπει να καταργηθει το συντομοτερον. Η ασφαλιση επρεπε εξαρχης να ανηκει σε ιδιωτες που σκοπο εχουν το κερδος.
Οταν δεν εχεις σκοπο το κερδος και παιζεις με λεφτα, μονο ενα πραγμα μπορει να συμβει. Να τα χασεις.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #1 στις: 01/12/07, 09:12 »
Έχεις δει το καινούριο ντοκυμαντέρ του Μάικλ Μουρ ("Sicko") περί των ιδιωτικών ασφαλίσεων στην Αμερική, να πάρεις μάτι την ομορφιά που επικρατεί;
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #2 στις: 01/12/07, 12:54 »
Aκόμα ένα σοβαρό θέμα που εξευτελίζεται από συντηρητικές,παρωχημένες και αναχρονιστικές απόψεις....!!
 Σε λίγο θα ακούσουμε και για την καταργηση της ελευθερίας του λόγου, του τύπου κλπ..... Έλα μωρές, ας τα κάνουμε όλα ιδιωτικά να πλουτίζουν περισσοτερο οι άνθρωποι (ιδιώτες), και ας μακρύνει περισσότερο η ψαλίδα μεταξύ αυτών και των φτωχών..
 
Και προς τα πάνω και προς τα κάτω..!! Και γενικώς να αναγράφονται κάποια στοχεία και όχι να το κάνουμε ξέφραγο αμπέλι... :D
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 12:57 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #3 στις: 01/12/07, 17:48 »
Να σβηστουν τα ασχετα σχολια.

Η μονη λυση ειναι προαιρετικη ασφαλιση.
Οποιος θελει να πληρωνει τις μαυρες τρυπες τους και να πηγαινει στα ιατρεια του ΙΚΑ να το κανει.
Εγω δε θελω να τους δινω τα λεφτα μου. Προτιμω να τα επενδυω οπως και οπου θελω εγω και να ασφαλιστω οπου θελω εγω, αν θελω.
Το συστημα της Αμερικης ειναι στο σωστο δρομο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #4 στις: 01/12/07, 17:55 »
Η μονη λυση ειναι προαιρετικη ασφαλιση.
Οποιος θελει να πληρωνει τις μαυρες τρυπες τους και να πηγαινει στα ιατρεια του ΙΚΑ να το κανει.
Εγω δε θελω να τους δινω τα λεφτα μου. Προτιμω να τα επενδυω οπως και οπου θελω εγω και να ασφαλιστω οπου θελω εγω, αν θελω.
Το συστημα της Αμερικης ειναι στο σωστο δρομο.

Μου αρέσουν αυτές οι απόλυτες φράσεις τύπου "μόνη λύση". Το πλήθος τους δε, είναι ανάλογο με τη ξεροκεφαλιά του ατόμου που τις χρησιμοποιεί.

Αλήθεια, ποιοί είναι αυτοί που δεν θές να δώσεις τα λεφτά σου?

Μας λές μερικά λόγια για το "καλό σύστημα της Αμερικής" γιατι εγώ δεν το ξέρω? Ή μήπως είναι καλό απλά επειδή είναι MADE IN AMERICA?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #5 στις: 01/12/07, 18:16 »
Ή μήπως είναι καλό απλά επειδή είναι MADE IN AMERICA?

Ειναι καλο επειδη βαδιζει σε καπιταλιστικα μονοπατια.
Το συστημα της Ελλαδας που βαδιζει σε μαρξιστικα μονοπατια, σου παιρνει τα λεφτα και μετα σε στελνει σε διαλυμμενα ιατρεια του ΙΚΑ και τεραστιες ουρες.
Παλι θα πληρωσεις καποιον σοβαρο γιατρο δηλαδη και ταυτοχρονα θα πληρωνεις υποχρεωτικα και την κρατικη τους ασφαλιση.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #6 στις: 01/12/07, 18:23 »
Παιδιά, καθήστε λίγο.. Μπορεί ο Boss γενικά να συμπεριφέρεται σαν flamer με αυτά που λέει και κυρίως με τον τρόπο που τα λέει, αλλά δεν σημαίνει ότι όλα όσα έχει πει/λέει/θα πει είναι παρωχημένα, βλακείες και άλλα συναφή κοσμητικά επίθετα.. Πόσες φορές δεν έχουμε και εμείς αγανακτήσει που το πρωϊ μας κρατάνε (ΙΚΑ+Εφορία) το 25% του μισθού μας (και παραπάνω ίσως) και το βράδυ ακούμε στις ειδήσεις (ο θεός να τις κάνει :D) ότι προμηνύονται αλλαγές στο ασφαλιστικό, αύξηση του ορίου ηλικίας, αλλαγή στον υπολογισμό των συντάξιμων αποδοχών και βγαίνουν κάποιοι και κινδυνολογούν λέγοντας ότι ίσως οι σημερινοί νέοι δεν λάβουν τη σύνταξη που τους αναλογεί; Δεν ξέρω για εσάς, αλλά σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά την ιδιωτική ασφάλιση και επομένως δεν θέλω να έχω κρατήσεις σε κανένα ΙΚΑ.. Δεν είναι παράλογο.. Απλά είναι μη πραγματοποιήσιμο διότι έτσι όπως τα κάνανε οι πολιτικοί ο σημερινός νέος δεν βάζει στην άκρη λεφτά για τα γηρατειά του αλλά πληρώνει του σημερινούς συνταξιούχους.. 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 18:29 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #7 στις: 01/12/07, 19:21 »
Ειναι καλο επειδη βαδιζει σε καπιταλιστικα μονοπατια.

Και φτού και απο την αρχή, ο καθένας θα περιθάλπτεται ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα. Οι μή έχοντες τα λεφτά, ή το κοινωνικό status ας πεθάνουν σα τα σκυλιά.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #8 στις: 01/12/07, 20:04 »
Ή μήπως είναι καλό απλά επειδή είναι MADE IN AMERICA?

Ειναι καλο επειδη βαδιζει σε καπιταλιστικα μονοπατια.
Το συστημα της Ελλαδας που βαδιζει σε μαρξιστικα μονοπατια, σου παιρνει τα λεφτα και μετα σε στελνει σε διαλυμμενα ιατρεια του ΙΚΑ και τεραστιες ουρες.
Παλι θα πληρωσεις καποιον σοβαρο γιατρο δηλαδη και ταυτοχρονα θα πληρωνεις υποχρεωτικα και την κρατικη τους ασφαλιση.

Το σύστημα της Ελλάδας....σε μαρξιστικά μονοπάτια..... :o :o ??? ???
Δεν το 'χω ξανακούσει, αλλά για να το λές εσύ...
Δεν πειράζει, όμως, έχει πλάκα η συζήτηση μαζί σου ;D
Συνέχισε  8) 8)
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #9 στις: 01/12/07, 20:12 »
Ολο το συστημα της Ελλαδος σου παιρνει λεφτα απο παντου, και σε ανταλλαγμα σου παρεχει σκουπιδια. (διαλυμενα νοσοκομεια, σχολεια της πλακας, υπηρεσιες υπο του μηδενος κτλ κτλ)
Ο ορισμος του μαρξισμου δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #10 στις: 01/12/07, 20:29 »
ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες και δίνεις τη μία στο γείτονά σου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, η κυβέρνηση παίρνει και τις δύο και δίνει κουπόνι για πάρεις κακής ποιότητας ληγμένο γάλα μετά από 6 μήνες ! Εσύ κάνεις παράπονο ! Την άλλη μέρα η γυναίκα και ο γιός σου σου έχουν εκτελεστεί, η 14χρονη κόρη σου είναι η νέα sex-slave του τοπικού υπεύθυνου του κόμματος και συ είσαι ένα τραίνο προς Σιβυρία μεριά επειδή τόλμησες να "Θίξεις την επανάσταση, ρίχνωντας έτσι το ηθικό των συντρόφων σου"

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι και η οικονομία αναπτύσσεται ομαλά. Στη συνέχεια, πουλάς όλο το
κοπάδι, γίνεσαι εισοδηματίας και ζεις καλύτερα.

Σε απλά λογια για να καταλαβαινουν ολοι τις διαφορες.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #11 στις: 01/12/07, 20:56 »
Παιδια (μην αρχισετε να με βριζετε κι εμενα) γνωμη μου ειναι οτι με τα σημερινα χαλια,πιθανως θα ηταν πολυ καλυτερα να πληρωνουμε ιδιωτικη ασφαλιση και να ειμαστε βεβαιοι πως θα παρουμε ΣΙΓΟΥΡΑ συνταξη,παρα να πληρωνουμε ντε και καλα τον κρατικο νταβαντζη και να υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην παρουμε ποτε.Τοσο παραλογο ειναι?Γιατι να μην ειναι προαιρετικη η δημοσια ασφαλιση,οποιος θελει να ασφαλιζεται στα δημοσια ταμεια με οσες συνεπειες συνεπαγεται αυτο,αλλα οποιος δε γουσταρει να ασφαλιζεται σε ιδιωτικες εταιριες χωρις το υποχρεωτικο νταβαντζιλικι της σωνει και καλα δημοσιας ασφαλισης?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #12 στις: 01/12/07, 21:10 »
Αρκεί, Jimi Pap, να μην "βαρέσει κανόνι" η ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία και βρεθούν οι εισφορές σου μακρυά από εσένα, σε άγνωστες τσέπες. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο έγινε τώρα τελευταία στην Μεγάλη Βρετανία και ανέλαβε το κράτος με τα λεφτά των φορολογουμένων πολιτών του να ξελασπώσει τους "μη έχοντες στον ήλιο μοίρα" "συνταξιούχους".

Έχει και η ελεύθερη αγορά τα προβλήματά της.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #13 στις: 01/12/07, 21:14 »
Σιγουρα παππου εχεις δικιο.Αλλα τουλαχιστον σε αυτη την περιπτωση θα πληρωνεις για τις δικες σου επιλογες και οχι αλλων.Θα εχεις τουλαχιστον το δικαιωμα να επιλεξεις αυτο που εσυ προτιμας.

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #14 στις: 01/12/07, 21:56 »
ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες και δίνεις τη μία στο γείτονά σου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, η κυβέρνηση παίρνει και τις δύο και δίνει κουπόνι για πάρεις κακής ποιότητας ληγμένο γάλα μετά από 6 μήνες ! Εσύ κάνεις παράπονο ! Την άλλη μέρα η γυναίκα και ο γιός σου σου έχουν εκτελεστεί, η 14χρονη κόρη σου είναι η νέα sex-slave του τοπικού υπεύθυνου του κόμματος και συ είσαι ένα τραίνο προς Σιβυρία μεριά επειδή τόλμησες να "Θίξεις την επανάσταση, ρίχνωντας έτσι το ηθικό των συντρόφων σου"

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι και η οικονομία αναπτύσσεται ομαλά. Στη συνέχεια, πουλάς όλο το
κοπάδι, γίνεσαι εισοδηματίας και ζεις καλύτερα.

Σε απλά λογια για να καταλαβαινουν ολοι τις διαφορες.


Κοίτα, για να τελειώνουμε!!! >:( Όταν λες κάτι να το τεκμηριώνεις! Μη στέλνεις μια απάντηση γενική μόνο και μόνο για να δείς πως θα σε ''βρίσουμε''... Επίσης σου προτεινω να σταματήσεις να είσαι απόλυτος. Δεν με ενδιαφέρει αν είσαι καπιταλιστής ή φασιστής, αρκεί να μην υποβαθμίζεις με αυτόν τον τρόπο τις άλλες ιδεολογίες >:( Ποιός είσαι δηλαδή;;
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #15 στις: 01/12/07, 22:11 »

Προσοχη. Ο συγκεκριμενος μαρξιστης ειναι καπως "επικινδυνος".
Προκειται προφανως για επιλεκτη φουρνια και κατεχει την τεχνη της προπαγανδας.
Εχει την ικανοτητα (εν αντιθεσει με το μεσο ορο) να δινει καποια επιχειρηματα που (εκ πρωτης οψεως μονο βεβαια) δειχνουν να θιγουν αδυναμιες του καπιταλιστικου συστηματος.
Σε αλλες περιπτωσεις κρατα μια "ουδετερη" σταση με λεπτο και ενιοτε χιουμοριστικο λογο, η οποια σταση ομως εχει κατι το "υποπτο".
Ακομα μπορει και να συμφωνει ενιοτε με καπιταλιστικες πρακτικες (πραγμα αδιανοητο για τον μεσο μαρξιστη).
Συνεπως ειναι δυσκολος αντιπαλος και μου αρεσει.
papous, μπορουμε και να συνεργαστουμε. Παντα χαιρομαι να λειτουργουν αξιολογοι αντιπαλοι εις οφελος του καπιταλισμου.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #16 στις: 01/12/07, 22:17 »
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι και η οικονομία αναπτύσσεται ομαλά. Στη συνέχεια, πουλάς όλο το
κοπάδι, γίνεσαι εισοδηματίας και ζεις καλύτερα.
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ (εναλλακτική εκδοχή): Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι.....αλλά το ίδιο έχουν κάνει και όλοι οι άλλοι οπότε δεν μπορείς να αντέξεις τον ανταγωνισμό και προσφέρεις το γάλα σε μικρότερη τιμή απ'ότι το σανό που καταναλώνει το κοπάδι σου.. Μοιραία, σε πνίγουν τα χρέη και καταλήγεις με μια τριχιά στο λαιμό σου μπροστά από τον μικρό σου γιο που έχει γυρίσει από το σχολείο γεμάτος χαρά για να πάτε να του αγοράσεις το νέο παιχνίδι που σου ζήτησε..

Δεν είναι όλα ρόδινα στον καπιταλισμό The Boss.. Μην είσαι τόσο απόλυτος ;)..

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #17 στις: 01/12/07, 22:23 »

Προσοχη. Ο συγκεκριμενος μαρξιστης ειναι καπως "επικινδυνος".
Προκειται προφανως για επιλεκτη φουρνια και κατεχει την τεχνη της προπαγανδας.
Εχει την ικανοτητα (εν αντιθεσει με το μεσο ορο) να δινει καποια επιχειρηματα που (εκ πρωτης οψεως μονο βεβαια) δειχνουν να θιγουν αδυναμιες του καπιταλιστικου συστηματος.
Σε αλλες περιπτωσεις κρατα μια "ουδετερη" σταση με λεπτο και ενιοτε χιουμοριστικο λογο, η οποια σταση ομως εχει κατι το "υποπτο".
Ακομα μπορει και να συμφωνει ενιοτε με καπιταλιστικες πρακτικες (πραγμα αδιανοητο για τον μεσο μαρξιστη).
Συνεπως ειναι δυσκολος αντιπαλος και μου αρεσει.
papous, μπορουμε και να συνεργαστουμε. Παντα χαιρομαι να λειτουργουν αξιολογοι αντιπαλοι εις οφελος του καπιταλισμου.
 ;)


Μα παραδέχεσαι πως μπήκες στο forum για να τσακωθείς;;; ??? ??? ???
Ποιός αντίπαλος;;;!!!

Ά ρε παππού τί σου έμελε να πάθεις... ;D ;D ;D
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #18 στις: 01/12/07, 22:28 »
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ (εναλλακτική εκδοχή): Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι.....αλλά το ίδιο έχουν κάνει και όλοι οι άλλοι οπότε δεν μπορείς να αντέξεις τον ανταγωνισμό και προσφέρεις το γάλα σε μικρότερη τιμή απ'ότι το σανό που καταναλώνει το κοπάδι σου.. Μοιραία, σε πνίγουν τα χρέη και καταλήγεις με μια τριχιά στο λαιμό σου μπροστά από τον μικρό σου γιο που έχει γυρίσει από το σχολείο γεμάτος χαρά για να πάτε να του αγοράσεις το νέο παιχνίδι που σου ζήτησε..

Δεν είναι όλα ρόδινα στον καπιταλισμό The Boss.. Μην είσαι τόσο απόλυτος ;)..

Αυτο μπορει να γινει σε οποιοδηποτε συστημα και μαλιστα στα μαρξιστικογενη συστηματα δεν εχεις καν επιλογη αυτονομης δρασης.
Και πληρωνεις υποχρεωτικα (φορους για "κοινωνικες παροχες") και περνεις πισω σκουπιδια (χαλια υπηρεσιες - βλ.ασφαλιση).
Στον καπιταλισμο εχεις την ευκαιρια. Αλλου δε την εχεις ή την εχεις περιορισμενα.


Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #19 στις: 01/12/07, 22:45 »
The boss, παίρνεις ληγμένα ή είναι φυσικό το χάρισμά σου;  ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #20 στις: 01/12/07, 22:50 »
Φίλε the boss
 Καταρχάς, να σου επισημάνω ότι έχεις μπει στο φόρουμ για να διαταράξεις την γαλήνη μας ( :P) και να επιδωθείς σε ατελείωτο τρόλινγκ, μόνο και μόνο για να μας την σπάσεις....Οπότε, εγω προσωπικά προσπερνω τις απόψεις σου, που αν όντως ισχύουν, σε λυπάμαι πολύ διότι δείχνει ένα άτομο που δεν έχει ιδεα για το τι συμβαίνει γύρω του, δεν έχει διαβάσει ποτέ του κάτι πέρα από πολοτικά τσιτάτα και μένει στην επιφάνεια χάνοντας την ουσία...
 Επίσης, σε πληροφορώ ότι αυτά που μας φέρνεις ως επιχειρήματα πάσχουν από έλλειψη αλήθειας και λογικής αλληλουχίας με αποτέλεσμα να μην βγαίνει λογικό συμπέρασμα από αυτά και να είναι ,ως συνεπεια, σαθρά και ευκόλως ανατρέψιμα...Πριν επιδιώξεις πάλι να μας περάσεις ακόμα μία φορά για χαζούς που δεν ξέρουμε να καταλαβουμε τι διαβάζουμε, από το να εξαπολύεις πυρά δεξιά και αριστερά κατά της αριστεράς και του δημοσίου, προσπάθησε καλύτερα ,παρά τις πολοτικές σκέψεις με τις οποίες έχεις γεμίσει το μυαλό σου, να μας φέρεις και κανένα λογικό επιχείρημα και να μην μένεις στο ''αννν.....''...
 
 Με βάση αυτά, τα λεγόμενα σου δεν μπορούν με τίποτα να παρθούν στα σοβαρά από εμάς διότι δεν έχουν καμία αποδεικτική ικανότητα, γιαυτό ή άλλαξε τακτική ή μην προσπαθείς άλλο να μας πιάσεις κορόιδα...!!!  :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 22:53 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #21 στις: 01/12/07, 22:54 »
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ (εναλλακτική εκδοχή): Έχεις 2 αγελάδες, πουλάς τη μία, αγοράζεις ένα ταύρο,
πολλαπλασιάζεις το κοπάδι.....αλλά το ίδιο έχουν κάνει και όλοι οι άλλοι οπότε δεν μπορείς να αντέξεις τον ανταγωνισμό και προσφέρεις το γάλα σε μικρότερη τιμή απ'ότι το σανό που καταναλώνει το κοπάδι σου.. Μοιραία, σε πνίγουν τα χρέη και καταλήγεις με μια τριχιά στο λαιμό σου μπροστά από τον μικρό σου γιο που έχει γυρίσει από το σχολείο γεμάτος χαρά για να πάτε να του αγοράσεις το νέο παιχνίδι που σου ζήτησε..

Δεν είναι όλα ρόδινα στον καπιταλισμό The Boss.. Μην είσαι τόσο απόλυτος ;)..
Αυτο μπορει να γινει σε οποιοδηποτε συστημα και μαλιστα στα μαρξιστικογενη συστηματα δεν εχεις καν επιλογη αυτονομης δρασης.
Και πληρωνεις υποχρεωτικα (φορους για "κοινωνικες παροχες") και περνεις πισω σκουπιδια (χαλια υπηρεσιες - βλ.ασφαλιση).
Στον καπιταλισμο εχεις την ευκαιρια. Αλλου δε την εχεις ή την εχεις περιορισμενα.
Σαφώς The Boss αυτό μπορεί να γίνει σε όλα τα οικονομικά συστήματα.. Εγώ απλά ήθελα να σου πω ότι ο καπιταλισμός δεν είναι πανάκεια.. Λάβε όμως επίσης υπ' όψιν σου ότι στον καπιταλισμό έχεις μεν την ευκαιρία, αλλά ο κάθε κλάδος έχει τα δικά του μυστικά, τους δικούς του παίχτες και τα δικά του συμφέροντα τα οποία ο εκάστοτε wannabe επιχειρηματίας δεν τα ξέρει.. Προσπάθησε για παράδειγμα να ανοίξεις μια κατασκευαστική εταιρία όπου όλα τα δημόσια έργα έχουν μοιραστεί προ πολλού και για τα επόμενα 20 χρόνια σε Πανούσηδες, Καλλιτσάντσηδες, Συνατσάκηδες και δεν συμμαζεύεται.. Τουλάχιστον ο κομμουνισμός (στην σωστή του μορφή) σε προστατεύει από τα λαμόγια και τις μίζες..

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να αποκριθώ αν απαντήσεις.. Πάω να λαδώσω τα γρανάζια της καπιταλιστικής διασκέδασης στου Ψυρρή.. Τα λέμε ;)..

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #22 στις: 01/12/07, 23:04 »
Προσπάθησε για παράδειγμα να ανοίξεις μια κατασκευαστική εταιρία όπου όλα τα δημόσια έργα έχουν μοιραστεί προ πολλού και για τα επόμενα 20 χρόνια σε Πανούσηδες, Καλλιτσάντσηδες, Συνατσάκηδες και δεν συμμαζεύεται..

Στον καπιταλισμο κανενας δε θα εκλεινε συμφωνιες τοσων ετων, πολυ απλα διοτι δεν θελει τον επομενο χρονο να βγει καποιος ανταγωνιστης με καλυτερη προσφορα και αυτος να δεσμευεται απο συμβολαια.
Η κατασταση που περιγραφεις, ειναι χαρακτηριστικο του τωρινου δυσκινητου οικονομικου συστηματος που δεν επιτρεπει την εισοδο νεων παικτων.
Επιπλεον δεν υπαρχει η λεξη "δημοσια εργα". Τα εργα (πρεπει να) αναπτυσσονται απο ιδιωτες.
Δημοσια εργα = καρτελ οπως αυτο που περιγραφεις, μαυρες τρυπες, φοροι για την τσεπη μου/σου κ.α.

Ακομα και τα μονοπωλια,τα ολιγοπωλεια και τα καρτελ ειναι καταδικασμενα να σπασουν σταδιακα σε ενα καπιταλιστικο συστημα, πολυ απλα διοτι επιτρεπεται στον καθενα να μπει στο παιχνιδι και ως εκ τουτου ευκολα να προσφερει καλυτερες/φτηνοτερες υπηρεσιες απο το εκαστοτε καρτελ.

Προτεινω να ξεκινησετε την αναγνωση απο τον Adam Smith.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 23:07 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #23 στις: 01/12/07, 23:19 »
Προσπάθησε για παράδειγμα να ανοίξεις μια κατασκευαστική εταιρία όπου όλα τα δημόσια έργα έχουν μοιραστεί προ πολλού και για τα επόμενα 20 χρόνια σε Πανούσηδες, Καλλιτσάντσηδες, Συνατσάκηδες και δεν συμμαζεύεται..

Στον καπιταλισμο κανενας δε θα εκλεινε συμφωνιες τοσων ετων, πολυ απλα διοτι δεν θελει τον επομενο χρονο να βγει καποιος ανταγωνιστης με καλυτερη προσφορα και αυτος να δεσμευεται απο συμβολαια.
Η κατασταση που περιγραφεις, ειναι χαρακτηριστικο του τωρινου δυσκινητου οικονομικου συστηματος που δεν επιτρεπει την εισοδο νεων παικτων.

Ακομα και τα μονοπωλια,τα ολιγοπωλεια και τα καρτελ ειναι καταδικασμενα να σπασουν σταδιακα σε ενα καπιταλιστικο συστημα, πολυ απλα διοτι επιτρεπεται στον καθενα να μπει στο παιχνιδι και ως εκ τουτου ευκολα να προσφερει καλυτερες/φτηνοτερες υπηρεσιες απο το εκαστοτε καρτελ.

Προτεινω να ξεκινησετε την αναγνωση απο τον Adam Smith.

Στο φτερό σε πρόλαβα πριν φύγω..

Λοιπόν, σε ευχαριστώ κατά αρχάς για τις βιβλιοπροτάσεις σου αλλά τον "Πλούτο των Εθνών" τον έχω διαβάσει πάνω από 7-8 χρόνια τώρα ;)..
Πιθανώς δεν κατάλαβες καλά τι εννοούσα με τις αναθέσεις έργων.. Οι τελευταίες είναι παράνομες συμφωνίες μεταξύ μεγαλοεπιχειρηματιών και ατόμων που έχουν τοποθετηθεί σε καίριες θέσεις έτσι ώστε να δίνουν τα έργα εκεί που θέλουν αυτοί, παρακάμπτωντας δημόσιους διαγωνισμούς, μαθηματικούς τύπους και δεν συμμαζεύεται με σκοπό την αποκόμιση μιζών..

Όσον αφορά το σχόλιο περί καρτέλ, θα σου πρότεινα να συνεχίσεις την ανάγνωση σου με ένα απλό εγχειρίδιο μικροοικονομικής έτσι ώστε να διαβάσεις για το Ολιγοπώλιο του Cournot, το σύστημα ηγέτη-ακόλουθου του Von Stackelberg και το σύστημα "διπλής πυροδότησης" to name just a few.. Σε κανένα καρτέλ της γης δεν υπάρχει ο φόβος ότι κάποια νέα επιχείρηση θα εισέλθει στον κλάδο και θα προσφέρει μικρότερες τιμές γιατί απλούστατα δεν έχει τις οικονομίες κλίμακας των μεγάλων επιχειρήσεων ώστε να το κάνει.. Ακόμα και αν το επιχειρήσει, τα κόστη της θα είναι τεράστια και σίγουρα πάνω από τα οριακά έσοδα της και μοιραία θα βάλει λουκέτο σε λιγότερο από 2 λογιστικές χρήσεις.. Τα εμπόδια εισόδου είναι απίστευτα υψηλά και η μόνη ελπίδα για τις μικρές επιχειρήσεις είναι κάποιος αγνός άνθρωπος να βγάλει ένα πόρισμα το οποίο θα ξεσκεπάζει και θα καταδικάζει το μονοπώλιο, να επιβληθούν κυρώσεις και αν είναι τυχερή να κερδίσει ένα μικρό μερίδιο αγοράς.. ΄

θα τα πούμε σίγουρα αύριο...φαντάζομαι ;)

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #24 στις: 01/12/07, 23:32 »

Στο φτερό σε πρόλαβα πριν φύγω..
 Οι τελευταίες είναι παράνομες συμφωνίες μεταξύ μεγαλοεπιχειρηματιών και ατόμων που έχουν τοποθετηθεί σε καίριες θέσεις έτσι ώστε να δίνουν τα έργα εκεί που θέλουν αυτοί, παρακάμπτωντας δημόσιους διαγωνισμούς, μαθηματικούς τύπους και δεν συμμαζεύεται με σκοπό την αποκόμιση μιζών..

Αυτό ειναι ενα ειδος καρτελ.

Τα ολιγοπωλια τύπου Cournot,Stackelberg κτλ, ειναι θεωρια παιγνιων στην ουσια.
Ακαδημαικου ενδιαφεροντος περισσοτερο.

Το Χ καρτελ και η δυναμη του εξαρταται απο τον κλαδο που ανηκει.
Με τον ενα (ανταγωνιστικη εισοδος) ή με τον αλλο (αποκαλυψη του καρτελ) τροπο, μπορει να διασπαστει στις περισσοτερες περιπτωσεις, αν ειναι ελευθερη και ευκολη η εισοδος νεων παικτων στην αγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 23:35 από The Boss »