Αποστολέας Θέμα: Synth + Guitar Effects  (Αναγνώστηκε 3684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Synth + Guitar Effects
« στις: 23/02/10, 18:22 »
Πριν λιγο καιρο εκανα ενα κλιπακι, αλλα τωρα αξιωθηκα να το παρω απο το desktop που δεν εχει νετ  ;D και να το ανεβασω, στο οποιο περναω ενα συνθ μεσα απο κιθαριστικα εφε με πολυ ενδιαφεροντα αποτελεσματα! Δεν ξερω αν επρεπε να το ανεβασω στο τμημα με τα συνθ ή σε αυτο με τα κιθαροεφε, γιατι εχει και τα δυο, οποτε το ανεβασα εδω.

Το κλιπακι ειναι ενα συνθ MFB Synth Lite II,


Το οποιο ελεγχω με το E-MU X-board 61 midi keyboard



το οποιο περναω απο ενα οβερντραιβ μπασου (δεν θυμαμαι πιο απο τα δυο ειχα χρησιμοποιησει τοτε, ή το EBS  Multidrive,



ή το Taurus Abigar)



Στη συνεχεια το σημα το περασα απο ενα κιθαριστικο delay Wasabi Forward-Reverse Delay


& μετα απο ενα φιλτρο γουα-γουα Eleven Electrix Human Sensor wah


στην καρτα ηχου Presonus Firepod


To αποτελεσμα μπορειτε να το ακοσετε στο ΜΡ3 που εχω ανεβασει εδω
synth_GFX_test.mp3 - 3.8 Mb

Περιμενω τα σχολια σας, αν σας αρεσε ο ηχος ή αν νομιζετε οτι τετοιος πειραματισμος ειναι πλεων αχρηστος!   :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Synth + Guitar Effects
« Απάντηση #1 στις: 25/02/10, 17:26 »
Noise παιζουμε φιλτατε?....πως την ειδες.μετα το 1+30 μ αρεσε πολυ ο ηχος.αληθεια πιστευεις πως θα χρειαζοταν ενα Hoax της Ehx  η θα ηταν ασχετο...σκεφτομαι να το παρω οχι τοσο για το φλαντζερ ηχο αλλα για τα τσιου μπιου που κανει(τρελη περιγραφη)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Synth + Guitar Effects
« Απάντηση #2 στις: 25/02/10, 22:43 »
Jesus, εγώ τα βρήκα πολύ ωραία effects!! πολύ ποιοτικά! δεν ακουγόντουσαν ξέρεις μουντά! ήταν πολύ ρεαλιστικά! μόνο εκεί προς το τέλος, που ακουγόταν λίγο ίσωμα, αλλά οκ έαν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο μουσικός για να εκφράσει κάτι οκ! Από ότι κατάλαβα, όλα αυτά τα μηχανήματα τα χρησιμοποίησες για να βγάλεις κάτι ιδιαίτερο και πρωτότυπο, ή κάνω λάθος ? Δεν έχω ακούσει πάντως κάπου αλλού τέτοια effects!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Synth + Guitar Effects
« Απάντηση #3 στις: 26/02/10, 00:22 »
Noise παιζουμε φιλτατε?....πως την ειδες.μετα το 1+30 μ αρεσε πολυ ο ηχος.αληθεια πιστευεις πως θα χρειαζοταν ενα Hoax της Ehx  η θα ηταν ασχετο...σκεφτομαι να το παρω οχι τοσο για το φλαντζερ ηχο αλλα για τα τσιου μπιου που κανει(τρελη περιγραφη)

Nαι η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ του θορυβου!  ;D Γουσταρω παχυα παραμορφωμενα αναλογικα συνθ με τρελα!  ;D
Το Hoax της Ehx πιστευω θα ειχε ενδιαφερον, αλλα πιστευω θα ηταν κατι που πιο πολυ θα εμπενε σε ενα μικρο σημειο του κομματιου (π.χ. σε ενα καμενο λιντ, ή σε ενα ψυχεδελικο περασμα), και οχι κατι που θα μπορουσες να εχεις αναμενο συνεχεια. Θα ειχε πολυ ενδιαφερον να δοκιμασω ενα φλανγκερ παντως. Τα τσιου-μπιου που λες θα ηταν οτι πρεπει για καμενες θορυβοκαταστασεις  :D απλα ειναι δυσκολο να αναπαραγεις κατι τετοιο λαιβ, θελει εξασκηση και πολλα χερια  :D

Jesus, εγώ τα βρήκα πολύ ωραία effects!! πολύ ποιοτικά! δεν ακουγόντουσαν ξέρεις μουντά! ήταν πολύ ρεαλιστικά! μόνο εκεί προς το τέλος, που ακουγόταν λίγο ίσωμα, αλλά οκ έαν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο μουσικός για να εκφράσει κάτι οκ! Από ότι κατάλαβα, όλα αυτά τα μηχανήματα τα χρησιμοποίησες για να βγάλεις κάτι ιδιαίτερο και πρωτότυπο, ή κάνω λάθος ? Δεν έχω ακούσει πάντως κάπου αλλού τέτοια effects!

Ευχαριστω για το σχολιο! Στο τελος εκανα ενα pitch-bend, και ο συγκεκριμενος ηχος εκανε τις γεννητριες ηχου να δημιουργουν αυτο το θορυβοδες εφε οταν εκανα το bend, γι'αυτο και η ισωπεδωση... εμενα μου αρεσει παντως!  :D
Ναι, σωστα τα λες, αυτα τα κανω για πειραματισμο! Χρησιμοποιουν και αλλοι οβερντραιβ κιθαρας π.χ. σε αναλογικα στνθ σε μπασογραμμες, εγω εβαλα του μπασου.  Οπως επισης χρησιμοποιουν πολλα φιλτρα που κανουν παρομοια πραγματα με το γουα, αλλα γουα δεν ειχα δει καποιον να χρησιμοποιει, και το συγκεκριμενο εχει ενδιαφερον, οποτε εκανα το πειραμα, και ντιλει συνηθως ρακ χρησιμοποιουν, εγω εβαλα της κιθαρας για λιγο πιο οργανικο ηχο, ή για διαφοροποιηση αν θελεις.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Synth + Guitar Effects
« Απάντηση #4 στις: 26/02/10, 11:40 »
Ρε κωστα μπορεις να μας δωσεις καμια πληροφορια οσον αφορα το Eleven Electrix Human Sensor wah γιατι δειχνει(και στο tube ακουγεται)γαματο!!!!
Απ οσο ειδα ειναι Ιταλικο ε?μ αρεσε πολυ και το overdrive της σειρας...Σου εχω πει εγω ελα ιταλια να ψαξουμε πεταλια αλλα εσυ εκει....
Δεν εχω βρει τιμες...κακο ειναι αυτο???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Synth + Guitar Effects
« Απάντηση #5 στις: 26/02/10, 19:35 »
Ρε κωστα μπορεις να μας δωσεις καμια πληροφορια οσον αφορα το Eleven Electrix Human Sensor wah γιατι δειχνει(και στο tube ακουγεται)γ**ατο!!!!
Απ οσο ειδα ειναι Ιταλικο ε?μ αρεσε πολυ και το overdrive της σειρας...Σου εχω πει εγω ελα ιταλια να ψαξουμε πεταλια αλλα εσυ εκει....
Δεν εχω βρει τιμες...κακο ειναι αυτο???

Ναι Ιταλικα ειναι! Οι Ιταλοι τωρα τελευταια εχουν βγαλει πολυ ενδιαφεροντα και ποιοτικα πραγματα.
Ειναι ακριβουτσικα, αλλα πιο φθηνα απο αλλες μπουτικ κατασκευες, νορμαλ αν σκευτεις την ιδιαιτεροτητα τους. Το γουα βασικα το βγαζουν και σε λαμπατη εκδοση (!), το οποιο ειναι ακριβουτσικο. Απο ποιοτητα ειναι σουπερ, και απο ηχο ειναι αρκετα hi-fi, κατι που προσωπικα μου αρεσει πολυ.
Να ερθω Ιταλια λες ε?  ;D Δεν παμε μαζι στις ΗΠΑ που εχει πιο πολυ ψωμι?  ;D (Ενας φιλος παει να σπουδασει μουσικη στο Λος Αντζελες, θα σκασω και εγω και θα φυγω με κοντεινερ  ;D ).
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/10, 21:42 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
6 Απαντήσεις
5442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 11:59
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:33
από no_one
αγορά synth

Ξεκίνησε από sfyrdim Πλήκτρα

2 Απαντήσεις
3064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 12:17
από TheRach3
4 Απαντήσεις
4122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 11:23
από chriskar
1 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 19:07
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
2365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 20:59
από Trypios
3 Απαντήσεις
5617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 14:45
από AnimaPura
9 Απαντήσεις
8561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/17, 07:14
από panixgr
0 Απαντήσεις
1354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/20, 14:32
από Dagoth