Αποστολέας Θέμα: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)  (Αναγνώστηκε 6316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά σε πολλά (όλα βασικά) τα ξένα forum που παρακολουθώ υπάρχει ένα αντίστοιχο θέμα όπου οι χρήστες ποστάρουν τον εξοπλισμό που έχουν/χρησιμοποιούν είτε για home/training use είτε σε live, πρόβες κτλ.

Νομίζω έχει ενδιαφέρον (και αρκετό οφθαλμόλουτρο βεβαίως βεβαίως) κάτι αντίστοιχο.

Ξεκινάω λοιπόν το thread με 2 rigs που έχω φτιάξει τελευταία (είμαι γνωστός rackάκιας) και τα οποία το ένα είναι καθαρά για home use όπου πειραματίζομαι με διάφορα (w/d rig) και ένα live rig το οποίο σκοπεύω να βγάλω Live πρώτη φορά στις 20/11 που παίζουμε.

To live rig, περιλαμβάνει τα εξής:
Marshal JMP1 preamp, VHT 2/90/2 power amp, Tc Electronic Gsystem fx unit, AKG wireless system και ένα Furman για power distributor. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, χρησιμοποιώ ένα Ebtech Hum Eliminator για τις συνδέσεις του preamp με το gsystem, ένα MXR Zakk Wylde overdrive στη Loop3 του G, ένα Electro Harmonix Memory Toy στη loop2 και ένα Digitech The Drop στη loop1. Έχω προγραμματίσει 2 banks από 5 presets η κάθε μία (η δεύτερη είναι κόπια της πρώτης με ενεργοποιημένη τη loop1 με το The Drop).

Το home rig περιλαμβάνει

Ένα Furman power distributor, Behringer rack tuner, Tsakalis Gspot custom rack distortion, Marshall JMP1 preamp, Tc Electronic Gmajor, TC Flashback Delay X4,  TC Dreamspave, Harley Benton solid state power amp και τέλος ένα Marshall 20/20 EL84 power amp. Το rig αυτό τρέχει σε μία καμπίνα Bugera 4x12 με 2 Celestion Greenbacks και 2 Eminence Governors. To audio signal είναι ως εξής: Κιθάρα στο Tsakalis Gspot, out1 στο JMP1, out2 στο Behringer. Από το JMP1 στέλνω σε ένα Radial splitter και από εκεί το ένα out feedάρει τον 20/20 τελικό και το άλλο το TC Dreamspace. Από το Dreamspace το σήμα πάει stereo στο Flashback X4 και από εκεί στο Gmajor. To Gmajor feedάρει τον Harley Benton τελικό. O 20/20 σπρώχνει την αριστερή πλευρά της καμπίνας με τα Greenbacks, και ο Harley Benton την δεξιά με τα Governor.

Βέβαια μιας και είναι πειραματικό, βγαίνουν και μπαίνουν πράγματα ανά διαστήματα.

Τέλος οι 2 κιθάρες που χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο, μία Fender Stratocaster Dave Murray sig, και μία Fender Stratocaster USA Floyd Rose, με αλλαγμένα ηλεκτρικά και μαγνήτες.

Αυτά, άντε μην το σκέφτεστε ποστάρετε δίχως αύριο!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/16, 21:04 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #1 στις: 08/11/16, 20:17 »
αχχχ αυτή η κρεμ με το μαπλ........ μου έχει κάψει την καρδιά χρόνια τώρα αλλά αντιστέκομαι και μένω στις μαυροτσούκαλες χεβυμεταλούδες μου.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #2 στις: 08/11/16, 20:58 »
Thank you @panixgr  παραμένει και για μένα εκ των αγαπημένων μου χρωματικά συνδυασμών σε strat. Περιμένω φωτο από το δικό σου gear!
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #3 στις: 08/11/16, 21:27 »
Thank you @panixgr  παραμένει και για μένα εκ των αγαπημένων μου χρωματικά συνδυασμών σε strat. Περιμένω φωτο από το δικό σου gear!

πολλές κιθάρες μεν, πέρα βρέχει απο πετάλια/ενισχυτή... :) αλλά θα στείλω που θα πάει

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #4 στις: 08/11/16, 23:14 »

Χαίρομαι που το G-System έπιασε τόπο!


Αν κατάφερεις να ανέβασεις κάποιο δείγμα από το live πολύ θα ήθελα να το ακουσω!




Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #5 στις: 08/11/16, 23:50 »
Εγώ πάλι, το 85% του παιξίματος το κάνω με κιθάρα & Digitech GSP1101 (+ ακουστικά, μιας και πιάνω κιθάρα τις ώρες που ο κόσμος κοιμάται).

Το άλλο 25%, που το κάνω με φίλους, με την κιθάρα καρφί σε έναν Fender Greta 2W...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #6 στις: 09/11/16, 01:51 »
Στο στούντιο:
Παραθέτω το σετάκι των πρόσφατων ηχογραφήσεων. Μέχρι που το delay llama+ αντικατέστησε το memory boy και παρόπλισε το hazarai στα μικρής διάρκειας live.
Ο ενισχυτής δε φαίνεται αλλά παραμένει ο ίδιος.





Στο live και στο σπίτι δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα στο live ο laney παίζει στα 15w ενώ στο σπίτι στο 1w.
Άντε καλά και στα full set εφ όλης της ύλης live προστίθενται στα πετάλια το whammy (όσο υπάρχει ακόμα) και το hazarai το οποίο συχνά πυκνά χρησιμοποιείται και στο σπίτι σα looper.







Σετάκι για το πρωινό τρέξιμο δεν παραθέτω γιατί δεν τρέχω το πρωί!


To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #7 στις: 09/11/16, 12:37 »
Εγώ πάλι, το 85% του παιξίματος το κάνω με κιθάρα & Digitech GSP1101 (+ ακουστικά, μιας και πιάνω κιθάρα τις ώρες που ο κόσμος κοιμάται).

Το άλλο 25%, που το κάνω με φίλους, με την κιθάρα καρφί σε έναν Fender Greta 2W...


@vegos Είσαι ωραίος! Για πες, είσαι ικανοποιημένος από το Digitech; Το έχω αλλά το χρησιμοποιώ σαν fx unit, δεν κατάφερα στο (λίγο) που ασχολήθηκα μαζί του να πάρω καλό ήχο direct (αλλά και σε καμπίνα/τελικό). Το κιθαρόνι στο βάθος τι είναι; Ibi;


@Καθόδιος (φλουτσ) Ωραίος και λεπτομερέστατος!
@mpamps Είμαι υπέρ ευχαριστημένος από το G! Αν και είναι μανουριάρικο να το κάνεις να παίζει χωρίς θορύβους (ground loops κτλ) έχει όλα τα υπόλοιπα που χρειάζομαι. Αν έβγαζε η Tc ένα αναβαθμισμένο, και στα πλαίσια της νέας εποχής G System, νομίζω θα έκανε sold out. Σίγουρα από το live θα έχω υλικό, κυρίως από βίντεο, οπότε δεν ξέρω αν θα ακούγεται κάτι. Μία ιδέα ίσως, μέχρι εκεί.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #8 στις: 09/11/16, 12:55 »
Για πες, είσαι ικανοποιημένος από το Digitech; Το έχω αλλά το χρησιμοποιώ σαν fx unit, δεν κατάφερα στο (λίγο) που ασχολήθηκα μαζί του να πάρω καλό ήχο direct (αλλά και σε καμπίνα/τελικό).


Ξεκινάω με το βασικό. Με τι firmware το έχεις;
Αν δεν έχεις βάλει κάποιο από τα firmwares του www.mustbebeta.com, τα παρατάς όλα και το φλασάρεις με το C63.
Έχεις μετά τη δυνατότητα συν τοις άλλοις να φορτώνεις και Impulse Responses.

Εγώ παίζω αποκλειστικά με αυτό, είτε με ακουστικά είτε οδηγώ 2 monitor speakers.
Υπερευχαριστημένος. Σε σημείο που σκέφτομαι ότι αν πάθει κάτι, θα το ξαναπάρω. Δυο φορές.

Παράθεση
Το κιθαρόνι στο βάθος τι είναι; Ibi;


Yeap, μία 370DXZ.

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #9 στις: 09/11/16, 12:55 »
@sfanfan
Ακριβώς αυτή η μανούρα να το στήσεις to G-System να παίζει χωρις θορύβους (και αρκετή τεμπελιά βέβαια) με ώθησαν να το πουλήσω.
Είναι τρομέρό μηχάνημα όμως με άπειρα features.
Η TC έβγαλε 2 revisions του G-System με καποιες βελτιώσεις αλλα τελικά δεν κατάφερε να λύσει τα θεματάκια της (θόρυβο + impedance mismatch) με αποτέλεσμα να χρειάζεται extra προσπάθεια και χρήμα από μέρος του χρήστη.
Τώρα μάλιστα που έχει ρίξει όλο το βάρος στα πεταλάκια, δεν φαίνεται να έχει σκόπο να κάνει κατι για το G-System.


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #10 στις: 09/11/16, 16:16 »
Σπιτι παιζω με το μπασο σκετο(χωρις ενισχυτη).Αν πω να γραψω,το καρφωνω στην καρτα ηχου.Σκετο.Στον χωρο που επαιζα τελευταια live το καρφωνα στην κονσολα και ακουγα απο τα ηχεια του χωρου.Παλι σκετο το καρφωνα ;D .Αν τωρα επαιζα live και επρεπε να παρω δικο μου εξωπλησμο,τοτε υποθετω θα επαιρνα το precision,και θα εκμεταλεβωμουν το stereo out και θα εστελνα τον Ρ μαγνητη στο eden wtdi και μετα ΡΑ τελικο και fearful,και τον mudbucker στο aphex bass xciter και μετα στον marshall με κομενα ολα τα μεσαια και τα πρημα.Δεν το εχω δοκημασει σε δυνατες εντασεις,και ισως να ακουγοταν αποτυχια τραγικη,και στο τελος να εβγαζα τον marshal εκτως παιχνιδιου και να πηγεναν ολα καρφη στην fearful.
Φωτο θα βαλω οταν μασω την πρικα που εχει συγκεντρωθει μπροστα απο το rig (ειπα παιζω σκετο,τους τελευταιους 4 μηνες,εκτως αν τα τσιτωσω ολα λιγο να ξεδωσω  ::) )
Πολες φορες υπιρξε διαθεση προσθικης crossover και να βαλω κανα εφε στις "μισες" συχνωτιτες και τις αλλες "μισες" να τις αφισω ετσι,αλλα προτημω το σκετο.

ΥΓ. δεν πινω σκετο τον καφε μου,ουτε σκετες τις ουισκαρες,ουτε σκετη την ρετσινα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #11 στις: 09/11/16, 20:07 »
Δημήτρη, εγω την ρακή απο δαμάσκηνα την πίνω σκέτη όπως πρέπει! χαχα, ρε θηρίο θέλω φροντηστήριο στον ήχο....

Λοιπόν ο εξοπλισμός μου που χρονολογείται απο 1984 (απο δεξιά προς αριστερά με αύξουσα χρονολογική σειρά) :



και λίγο computing - modelling - amplification :






ηχογραφώ απο το me-25 κατευθείαν σε ένα Ubuntu Studio Linux, αλλά αυτό δεν έχει ενδιαφέρον να το φωτογραφήσω!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/16, 20:10 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #12 στις: 10/11/16, 01:41 »
@panixgr Ααα ωραίος! Για δώσε info για τη Kramer.... :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #13 στις: 10/11/16, 08:14 »
@panixgr Ααα ωραίος! Για δώσε info για τη Kramer.... :)

Η Kramer 210 είναι αγορασμένη το 1990 απο τον Ζοζέφ. Είχαμε συναυλία σε 3 μέρες και τα κλειδιά της Aria πιάστηκαν στο ασανσέρ και μου έσπασε ένα κλειδί. Οπότε μπήκα στο βαπόρι απο Ηράκελιο Κρήτης για Αθήνα και χτύπησα την Kramer. Εχει 3 piece maple neck, rosewood fretboard, άγνωστο ξύλο στο σώμα αλλά πολύ βαρύ, floyd rose II, και seymour duncan livewires neck/livewires metal bridge. Μια αναιμική ESP /Dokken που επίσης δοκίμασα δεν έπιανε μια σε σχέση με το γκάζι της Kramer, ένεκα των seymour duncan. Ο metal είναι ο δυνατότερος μαγνήτης που έχω ακούσει/παίξει ποτέ.
Σκέφτομαι πλέον να αλλάξω τους livewire, θα ήθελα να πειραματιστώ και με καθαρό ήχο σε αυτήν την κιθάρα, η οποία με τον neck έχει μεν ικανοποιητικά καθαρά, αλλά μόνο στην θέση neck, η bridge και η μεσαία ακούγονται χάλια. Σκέφτομαι ίσως τους blackouts αλλά δεν θα έδινα 200 ευρώ για μια κιθάρα που παίζω σχετικά σπάνια.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/16, 08:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με τι παίζετε; (Home-Lives-Recording etc gear)
« Απάντηση #14 στις: 21/11/16, 23:06 »
Καλησπέρα σας κύριοι! Ας βάλω και τα δικά μου...
Παίζω αποκλειστικά σπίτι για την πάρτη μου οπότε δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για hi end καταστάσεις...
Καταρχάς για silent παίξιμο, από software χρησιμοποιώ το Amplitube 3. Έχω δοκιμάσει το GuitarRig και
διάφορα free vsts/plugins μέσω του Reaper αλλά δεν με ικανοποίησαν. Η σύνδεση κιθάρας - pc γίνεται
με το Βehringer guitar link ucg102.

Από κιθάρες έχω:
- μία Epiphone les paul standard 2012 σε standard E κούρδισμα
- μία Squier HM1 χρονολογίας 1989-1992 σε C# κούρδισμα
- και την πρώτη μου κιθάρα, μια noname διαλυμένη κλασική ;D

Από ενισχυτές έχω:
- έναν τρανζίστορ Peavey Rage 158 Transtube Series (15W/8'' ηχείο)
- έναν DIY Noisy Cricket συνδεδεμένο με το ηχείο από έναν παλιό 
  χαλασμένο Crate


Τα πετάλια μου είναι όλα Diy / homemade από μένα, εκτός από το Boss DD7, το Boss RC1 και το 
Harley Benton Classic Flanger.
Το βασικό μου signal chain είναι: Κιθάρα-ts808-rc booster-triple wreck-deep blue delay-
flanger-small clone chorus - dd7 delay - rc1 looper - Peavey amp.
Μία στο τόσο χρησιμοποιώ και τα υπόλοιπα πετάλια μου για αλλαγή.
Αυτά! 0:)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 22:12
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:04
από newGuitarMan
17 Απαντήσεις
6470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
14 Απαντήσεις
5576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 22:53
από hardim21
16 Απαντήσεις
6137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 16:23
από jean86
2 Απαντήσεις
9225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis
31 Απαντήσεις
14849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 16:08
από Nikos7