Αποστολέας Θέμα: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?  (Αναγνώστηκε 13000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« στις: 05/02/08, 22:02 »
Ψαχνω για πολυ καιρο για μια πεταλιερα καταλληλη για μεταλ  hardcore . Αγορασα BOSS ML-2 Metal Core και δεν μπορω να πω ειχε τρελη παραμορφωση αλλα καλυπτε ολα τα οργανα και ακουγοταν πολυ ψευτικος ο ηχος! Μπορειτε να μου προτινετε κανενα πεταλι το οποιο να μπορει να ανταπεξελθει σε live / recording?

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #1 στις: 05/02/08, 23:25 »
Εξαρτατε τι ακριβος θελεις... Εγω πχ εχω το metal Zone, και ενω οι περισσοτεροι το βριζουν γιατι τζιτζικιζει απιστευτα εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οσων αφορα το distortion...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος jorje

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #2 στις: 06/02/08, 16:05 »
To θεμα δεν ειναι οτι τζιτζικιζει ειναι οτι ακουγεται εντελως ψευτικος ηχος , η παραμορφωση ειναι "κρυα".

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #3 στις: 06/02/08, 16:23 »
Δες τί μπορείς να πάρεις από Line6 (pod, podxt, podxt live κλπ)
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #5 στις: 06/02/08, 16:35 »
Αν σε ενδιαφέρει μόνο η παραμόρφωση αντί για τα Pod όσον αφορά τη Line 6 μπορείς να δεις και το DM4:

http://www.thomann.de/gr/line6_dm4_distortion_modeler.htm
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #6 στις: 06/02/08, 16:44 »
Κάτι από Keeley?

DS-1 Modded

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #7 στις: 06/02/08, 17:04 »
Εξαρτατε τι ακριβος θελεις... Εγω πχ εχω το metal Zone, και ενω οι περισσοτεροι το βριζουν γιατι τζιτζικιζει απιστευτα εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οσων αφορα το distortion...

Το εχει ο κιθαριστας που παιζουμε μαζι και τζιτζικιζει ατελειωτα... μεχρι μια φορα που το εβαλε στο effects return της λουπας του μαρσαλ 900αρη που εχει, εκοψε λιγα πριμα και ο ηχος ηταν  :o
μετα αρχισε να βαζει παλι πριμα, presence κτλ και μας πηρε παλι τα αυτια...  :-\

Παντως απο πεταλια για τον ηχο που θες (metalcore) υπαρχουν πολλα. Δες κατι απο Ibanez (7th heaven αν θυμαμαι καλα), ειχα ακουσει πολυ καλο ηχο απο αυτο, οπως και καποια ντιτζιτεκ, Η&Κ Warp Factor, Akai G-drive, Zoom Tri-metal, ολα αυτα εχουν εναν αρκετα μεταλκορ ηχο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #8 στις: 06/02/08, 17:05 »
Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο 'πρόβλημα' μ' εσένα στην αναζήτηση distortion. Απ' ότι κατάλαβα ψάχνεις για μεμονωμένο πεταλάκι. Δυστυχώς, όπως θα σου πούν και οι περισσότεροι εδώ στο forum, η πλέον κατάλληλη λύση στο πρόβλημα αυτό είναι η αγορά κάποιου hi-gain ενισχυτή (mesa boogie etc). Επειδή όμως οι περισσότεροι δεν έχουν την δυνατότητα να σκορπίζουν χιλιάρικα (όπως και εγώ), θα σου πρότεινα το εξής:

Τα ¨δημοφιλή¨ πετάλια που υπάρχουν στο εμπόριο (boss, digitech, ibanez etc) συνήθως έχουν αρκετές αδυναμίες και δεν πιστεύω να σε καλύψουν εύκολα. Προτείνω να ψάξεις για κάποια πιο εξεζητημένα πετάλια, εκ των οποίων πολλά δεν κυκλοφορούν πλέον και δεν θα τα βρείς τόσο εύκολα. Μερικά που είχαν τραβήξει την προσοχή μου και αναφέρει παραπάνω και ο Jezus είναι τα εξής:

Zoom TM-01 Tri-Metal (αυτό έχω εγώ, απίστευτο πετάλι)
Hughes&Kettner Warp Factor
Landmine LD-1 (κάπου έχει πάρει το μάτι μου κ μια αγγελία για το συγκεκριμένο)
MXR Dime Distortion

Νομίζω με κάποιο απο αυτά θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος. Το Bulldog Distortion της Vox που προτάθηκε παραπάνω είναι επίσης μια πολύ καλή λύση, αλλα δεν ξέρω αν κάνει γι' αυτό που θέλεις. Ομοίως και για τις πεταλιέρες της Line6 που είναι αρκετά καλές, αλλα ισως να μην σε ικανοποιήσουν τόσο. Ελπίζω να βοήθησα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/08, 17:29 από KaBi »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #9 στις: 06/02/08, 17:43 »
Κάτι από Keeley?

DS-1 Modded


Φ Ο Β Ε Ρ Ο  πετάλι!

Αποσυνδεδεμένος john_skylos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #10 στις: 09/02/08, 18:48 »
Λοιπόν δες τι παίζει. Πρώτον το Boss Metalcore βγάζει μοντέρνο ήχο και πολύ distortion οπότε παίζει το πρόβλημα να είναι τα υπερβολικά πρίμα. Πολλές μπάντες το κάνουνε και αποτέλεσμα είναι τα όργανα να ακούγονται σαν να είναι σε μια κούρσα με σκοπό ποιο θα ακουστεί περισσότερο. Καθώς από ότι έχω δει το Boss Metalcore δεν έχει ρύθμιση για τα μεσαία (μάλλον τα ρύθμισαν οι άνθρωποι της Boss όσο έπρεπε), δοκίμασε να βάλεις τέρμα το Gain και να βγάλεις κάμποσα πρίμα. Επίσης όταν παίζεις αργές μελωδίες, δοκίμασε να κατεβάζεις λίγο το volume της κιθάρας για να είναι πιο ελεγχόμενος ο ήχος, να μπορείς να βγάλεις συναίσθημα. Τέλος πρόβλημα, μπορεί να είναι και η ρύθμιση του ενισχυτή σου. Για παράδειγμα, τα πρίμα του Metalzone που έχω εγώ είναι πολύ δυνατά με αποτέλεσμα αν τα ανεβάσω πολύ να είναι σαν κάποιος να σπάει γυαλιά στον ενισχυτή μου. Αντιθέτως, ο Crate 15w που έχω βγάζει πολύ γλυκά πρίμα. Οπότε, έχω τέρμα τα πρίμα του ενισχυτή και στο μεσαίο τα πρίμα του Metalzone. Δοκίμασε λίγο να πειραματιστείς και ίσως βγάλεις κάτι καλό από το πεταλάκι σου. Και στην τελική δεν θα σου πρότεινα πεταλιέρα αν ο πειραματισμός δεν είναι στο αίμα σου. Αυτά θέλουν χρόνο και λιώσιμο μέχρι να βγάλεις κάτι που να σε ικανοποιεί πλήρως ;)!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/08, 18:52 από john_skylos »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #11 στις: 09/02/08, 18:53 »
E.N.G.L Tube toner ..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #12 στις: 09/02/08, 18:59 »
E.N.G.L Tube toner ..

Ακριβο και μονο μεταχειρισμενο... το εχει ενας φιλος, πολυ καλο, αλλα και επιλεκτικο με το σε ποιον ενισχυτη θα το βαλεις...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #13 στις: 10/02/08, 04:04 »
Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο 'πρόβλημα' μ' εσένα στην αναζήτηση distortion. Απ' ότι κατάλαβα ψάχνεις για μεμονωμένο πεταλάκι. Δυστυχώς, όπως θα σου πούν και οι περισσότεροι εδώ στο forum, η πλέον κατάλληλη λύση στο πρόβλημα αυτό είναι η αγορά κάποιου hi-gain ενισχυτή (mesa boogie etc). Επειδή όμως οι περισσότεροι δεν έχουν την δυνατότητα να σκορπίζουν χιλιάρικα (όπως και εγώ), θα σου πρότεινα το εξής:

Τα ¨δημοφιλή¨ πετάλια που υπάρχουν στο εμπόριο (boss, digitech, ibanez etc) συνήθως έχουν αρκετές αδυναμίες και δεν πιστεύω να σε καλύψουν εύκολα. Προτείνω να ψάξεις για κάποια πιο εξεζητημένα πετάλια, εκ των οποίων πολλά δεν κυκλοφορούν πλέον και δεν θα τα βρείς τόσο εύκολα. Μερικά που είχαν τραβήξει την προσοχή μου και αναφέρει παραπάνω και ο Jezus είναι τα εξής:

Zoom TM-01 Tri-Metal (αυτό έχω εγώ, απίστευτο πετάλι)
Hughes&Kettner Warp Factor
Landmine LD-1 (κάπου έχει πάρει το μάτι μου κ μια αγγελία για το συγκεκριμένο)
MXR Dime Distortion

Νομίζω με κάποιο απο αυτά θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος. Το Bulldog Distortion της Vox που προτάθηκε παραπάνω είναι επίσης μια πολύ καλή λύση, αλλα δεν ξέρω αν κάνει γι' αυτό που θέλεις. Ομοίως και για τις πεταλιέρες της Line6 που είναι αρκετά καλές, αλλα ισως να μην σε ικανοποιήσουν τόσο. Ελπίζω να βοήθησα :)

Καλησπέρα, είχα τα 2 απο τα παραπάνω πετάλια (μάλιστα τα είχα βάλει για πώληση κάποια στιγμή - το warp έφυγε). Το H&K έκανε πιο πολύ για nu-metal θα έλεγα, είχε όγκο και σαπίλα αλλά όχι αρκετό gain. Ακούστε KoRn - Coming Undone για παράδειγμα, αυτό εννοώ. Το Landmine απ την άλλη είναι αξιαγάπητο και το μόνο που κράτησα τελικά (πούλησα ένα Metal Zone και το Hughes & Kettner). Έχει πιο chainsaw τύπου distortion που fuzzάρει αν ανεβάσεις τα πρίμα αρκετά και πολύ μα πολύ δραστικό eq. Δεν έχει distortion level - πράγμα σχετικά αρνητικό αφού όλη την ώρα είναι τσιτωμένο αλλά πειράζοντας το eq ακούγεται και πιο ήρεμο το distortion του. Από όγκο τα σπάει αν και παίζει ρόλο και ο ενισχυτής που θα το βάλεις για τις μεσαίες συχνότητες κυρίως (σε έναν Engl Powerball Και έναν Lee Jackson XLS 1000 ακούγεται πολύ μέτρια, σε έναν Marshall 6100LM πολύ καλά όπως και σε έναν... Crate 15W παρά το 10' νομίζω ηχείο του..). Mπορεί να hardcoreίσει αν και νομίζω τα πάει καλύτερα σε thraso-pantero καταστάσεις. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #14 στις: 10/02/08, 10:11 »
πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι μονο το πεταλι...
ειναι και η κιθαρα και ο ενισχυτης
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #15 στις: 10/02/08, 12:29 »
πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι μονο το πεταλι...
ειναι και η κιθαρα και ο ενισχυτης

ακριβώς...τέτοια ammounts of distortion και σε τέτοια ποιότητα βγαίνουν με ακριβά μηχανήματα που κανείς μη-επαγγελματίας μουσικός δεν χρειάζεται...οι τύποι έχουν καταρχήν πολλές καμπίνες για όγκο και headroom που χρειάζονται...και μετά όσον αφορά ενισχυτές και διάφορα εφφέ...βλέπε diezel, VHT(παναγία μου!! :o), mesa, engl etc...


Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #16 στις: 10/02/08, 12:49 »
Και παλι απο μονα τους τα βρωμικα καναλια σε τετοιους ενισχυτες θελουν ενα σπρωξιμο με καποιο overdrive για να σφηξει ο ηχος!

Αποσυνδεδεμένος dimeb@g

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • guitar junkie
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #17 στις: 10/02/08, 19:49 »
τσεκαρε το sans amp gt-2! ειναι πολυ καλο και εχει αρκετο γκαζι!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #18 στις: 12/02/08, 15:40 »
πιστευω οτι το θεμα δεν ειναι μονο το πεταλι...
ειναι και η κιθαρα και ο ενισχυτης

ακριβώς...τέτοια ammounts of distortion και σε τέτοια ποιότητα βγαίνουν με ακριβά μηχανήματα που κανείς μη-επαγγελματίας μουσικός δεν χρειάζεται...οι τύποι έχουν καταρχήν πολλές καμπίνες για όγκο και headroom που χρειάζονται...και μετά όσον αφορά ενισχυτές και διάφορα εφφέ...βλέπε diezel, VHT(παναγία μου!! :o), mesa, engl etc...


ασε που αυτοι γραφουν μεσα σε booths ψηλα σα καμπαναρια και ακουγεται ενας ογκος @#$!%!^

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #19 στις: 12/02/08, 19:39 »
Βασικα οι πιο πολλοι στις μεγαλες παραγωγες χρησιμοποιουν ενα ραντιαλ ιντζεκτορ για να στειλουν το σημα σε 7 ενισχυτες ταυτοχρονα (απο βαρβατους μεχρι βινταζ), βαζουν 2 μικροφωνα σε καθε ενισχυτη και πατανε record. Μετα μιξαρουν αναλογα με τις προτιμησεις τους...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #20 στις: 12/02/08, 21:39 »
EH metal muff

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #21 στις: 13/02/08, 20:23 »
φιλε μου εγω μολις πριν λιγες ωρες παρελαβα το radial tonebone classic....προκειται για λαμπατο πεταλι που πραγματικα σπαει κοκκαλα...απιστευτη χροια που νομιζεις οτι παιζεις με κλασσικο λαμπατο μαρσαλλ....ειναι ακριβα πεταλια αλλα φαντασου οτι μου αρεσε τοσο που θα μαζεψω αλλα 400 ευρο να παρω και το plexitube της σειρας να μπορω να εχω και πιο σκληρους ηχους..το κλασσικ boostαρει απιστευτα γλυκα τον ενισχυτη και απιστευτα ζεστα...φαντασου εχω μαρσαλλ πλεξι και το πεταλι εχει ακριβως μα αρκιβως την ιδια χροια...ειναι απιστευτο!!!

εγω εχω τον μαρσαλλ τσιτωμενο και βγαζω την κλασσικη ξερη χεντριξ χροια και στα σολακια τον μπουσταρω με το classic και γινεται πανικος...ασε που εχει και equaliser επανω για ενα κατεβατο συνδιασμους...το μονο κακο του πεταλιου ειναι οτι δεν ξερεις πιο ηχο να πρωτοδιαλεξεις...

γι αυτο φιλε σου συνιστω ανεπιφυλακτα το tonebone plexitube αλλιως το hotbritish και θα δεις οτι θα απογειωσεις το μηχανημα σου οσο καλο και ναναι...και φαντασου οτι ξενοιαζεις απο το πολυσυζητημενο θεμα distortion για μια ζωη...

Αποσυνδεδεμένος les-makis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #22 στις: 20/02/08, 10:08 »
Για ριχτε και εδω μια ματια.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #23 στις: 20/02/08, 13:21 »
Για ριχτε και εδω μια ματια.
http://www.youtube.com/watch?v=ybEssXFNVqM&feature=related


τζιτζίκια.......... ;D

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλιερα distortion gia metal/hardcore?
« Απάντηση #24 στις: 20/02/08, 16:26 »
Τσεκαρε τα πμ φιλε μου.Σου εχω κανει μια ενδιαφερεουσα προταση.Ασχετο αλλα το ml-2 εχει οντως απιστευτο τζιτζικι.Ειναι ενα πραγματικα καλοκαιρινο πεταλι ;D
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
1 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 19:47
από mymood
99 Απαντήσεις
31376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
32 Απαντήσεις
11337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 23:56
από ...darkface...
22 Απαντήσεις
9019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
0 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 21:23
από jorje
Metal Muff Distortion

Ξεκίνησε από Nicos_metal Εφέ

2 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 11:11
από Σκίρων
0 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 13:00
από antonis_mh
10 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 15:52
από metalmike
1 Απαντήσεις
22584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/16, 11:47
από Βραζίλης