Αποστολέας Θέμα: Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει  (Αναγνώστηκε 31029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα...
Πριν λιγες  μερες έκανα live με τη μπάντα μου σε μαγαζακι στου Ψυρρή(..η συμφωνία  ήταν από 40 άτομα πληρώνω επί 5 το κάθε κεφάλι ήτοι 200 η μπάντα 5  άτομα...αποτέλεσμα??39 άτομα παιδιά. Κ πως την εκανε τη λαμογια του? Απ  το 39 κ επειτα δεν εκοβε εισητηρια κ οταν μετρησαμε 55 ατομα εμεις η  απαντηση του ηταν ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ...ΜΕΓΑΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ. Κ μας  ελεγε πριν τη συναυλια οτι του κανουν συχνα επισκεψεις απο το ΙΚΑ κ την  αστυνομια, κ δε τη ψυλλιαστηκαμε.
Πριν λοιπόν να αρχίσουμε να του το κάνουμε καλοκαιρινό σινεμά και βρούμε και το μπελά μας ...απλά φύγαμε
Στην  επικοινωνια που είχαμε πρίν τη συμφωνία μας δε είχε πεί το εξής..δεν πα  να παίζεις και τσιγκολελετες, κ μιση ωρα μονο να παιξεις, εγω κόσμο  θέλω να μου φέρεις...
Τα συμπεράσματα δικά σας
Δεν μιλάω για το parking που πληρώσαμε 10€ που να παρκάρεις στου Ψυρρή?
για τα ποτά που δεν κέρασε
για το κουβάλημα  που ρίξαμε
Χομπίστες  είμαστε δεν ζούμε από αυτό αλλά τλκ κάποιοι βγάζουν μεροκαματάκι στις  πλάτες άλλων και προφασιζομενοι τη κριση κλαιγοντε κ απο πανω. Χωρια τα  λεφτα που θα βγαλε απο τα δευτερα ποτα . Ως ποτε εμεις οι εραστες της  μουσικης θα πρεπει να αρμεγουμε  τους φιλους μας κ μετα σχεδον τιποτα  απ αυτα τα λεφτα να μη πηγαινουν στις τσεπες μας? Μη μιλησω για το  μηδενικο προμοσιον που κανουν τα μαγαζια αυτα....  Ρε παιδιά αν είναι  σε κάθε εμφάνιση να φέρνω τις γκόμενες μου, τους φίλους μου, και όλο  μου το σόι, καλύτερα να παίξω σπίτι μου με είσοδο και να κρατήσω εγώ τα  λεφτά! Έλεος δηλαδή! Αλλα αν δεν εχεις μανατζερ νταβατζη να του το  κανει καλοκαιρινο το μερος δε προκειται να πας μπροστα. Το θεμα εχει  θιχτει ξανα εμμεσα αλλα λυσεις δε δωθηκαν. Πολυ θα θελα να ακουσω  γνωμες σας.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
αν και δεν εχω καθολου πειρα απο live,συμφωνω μαζι σου απολυτα
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Ο λογος που ξεκιναω αυτο το θεμα ειναι ο εξης. Επειδη τα παθηματα ειναι τα καλυτερα μαθηματα, ας τα μοιραστουμε για να μη τη παθει ο επομενος ξανα με τον ιδιο τροπο.  Η γνωση κ οι συμβουλες δε κοστιζουν, κ περα απο τον πονο του καθ ενος απ τα χιλια μυρια που χει τραβηξει με τους κ&#@^$δες τους μαγαζατορες (ορισμενους γιατι δεν ειναι ολοι σκαρτοι) , θα θελα να ακουσω κ προτασεις για αποφυγη παρατραγουδων
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Νομίζω φίλε μου, ότι πρέπει να έχεις ΚΑΙ έναν άνθρωπο δικό σου στα εισητήρια - ΤΑΜΕΙΟ. Δεν ξέρω αν είναι τόσο απλό το θέμα βέβαια. Απλά από όσα λες, μία πρόχειρη λύση. Να ξέρεις ΠΟΣΑ, ώστε ακόμη και αν σου λέει μαλ***ες στην μοιρασιά-συμφωνία να έχεις αποδείξεις.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Xολιδοχε, ακομα κ τσεκαδορο να βαλεις, ο αλλος μπορει να σου πει μετα  δεν ειχα καταναλωση στα ποτα κ δεν εχω να σας δωσω κ παρτε κατι λιγα κ με αυτα μπαινω μεσα κ τετοια. Να δεις ενα υφακι σα κλαμενο νιμου που εχουν... Απ τη στιγμη που ουτε κοβεται αποδειξη παροχης υπηρεσιων απο τις μπαντες, ουτε καταγραφεται η συναλλαγη στα βιβλια των μαγαζιων , τετοια φαινομενα θα τα ζουμε. Αν ομως πας νομιμα κ πεις θα γινουν ολα νομιμα κ ωραια τοτε δε κανεις live πουθενα γιατι το κατωτερο νυχτοκαματο ειναι 100 ευρω το ατομο νομιζω.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Έτσι όπως τα λες μπρούγο, είναι άστα να πάνε. Δεν πας να βγάλεις φράγκα, πας να κάνεις το κομμάτι σου και ότι πληρωθείς. Οπότε καλύτερα να κάνεις το κομμάτι σου, στη πλατεία με ένα καπέλο να πετάνε μέσα φράγκα και όχι σε μαγαζί.
 
Με νταβατζή, μην νομίζεις ότι θα πάρεις τα φράγκα σου. Αν ο άλλος δεν έχει, 10 μέρες να τον ξυλοφορτώνουν, χρυσό αυγό δεν κάνει.
 
Απλά φίλε μου, θέλει προσοχή και εμπειρία με ποιον συναναστρέφεσαι, χωρίς αυτό να σε εξασφαλίζει.
 
Αλλά αν ξέρεις από ένα σύνολο άλλων γκρουπ, ότι κάποια μαγαζιά πληρώνουν, προς αυτά τα μαγαζιά πρέπει να κινηθείς και εσύ.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Αλλά αν ξέρεις από ένα σύνολο άλλων γκρουπ, ότι κάποια μαγαζιά πληρώνουν, προς αυτά τα μαγαζιά πρέπει να κινηθείς και εσύ.

Αυτό ακριβώς. Όσο θα βρίσκουν κορόιδα οι ψευτοεπαγγελματίες μαγαζάτορες της πλάκας, κανείς δεν θα παίρνει στα σοβαρά τους μουσικούς. Στο προηγούμενο μαγαζί που έπαιζα με το σχήμα μου, κάθε βδομάδα σχεδόν άλλαζε η πρόταση. Μία θα παίρνετε 30€ το άτομο (ξεφτίλα για 3μιση+ ώρες πρόγραμμα αλλά τι να κάνεις), μία θέλω τζίρο 300€ (τις Δευτέρες και με αποκλειστικά δικό μας κόσμο) αλλιώς 25€/άτομο, μία παιδιά δε βγαίνω, χρειάζομαι 400€ τζίρο κάθε φορά για να συνεχίσουμε... Ε, τα μαζέψαμε και φύγαμε.

Μην πέφτουμε στη παγίδα του "δεν το κάνω για τα λεφτά". Σαφώς παίζουμε επειδή γουστάρουμε πρώτα απ' όλα, αλλά όταν ο άλλος θησαυρίζει χάρη σε σένα τη στιγμή που κανονικά δε θα είχε ψυχή το μαγαζί του, είναι υποχρεωμένος να σου παρέχει μια αξιοπρεπή αμοιβή και ανθρώπινες συνθήκες. Αλλιώς μαζευόμαστε στα σπίτια μας με φιλαράκια και περνάμε 10 φορές καλύτερα...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Γιαυτο εχω παρει αποφαση να μην ξαναπαιξω ποτε στην Ελλαδα αν πρωτα δεν εχει πεσει χρημα για τα μεταφορικα προσυμφωνημενο οτι τα ποτα μου οσα και αν ειναι αυτα θα ειναι δωρεαν...


Παιδες Γερμανια σε 4 διαφορετικα μαγαζια που εχω παιξει, Πορτογαλλια, Βουλγαρια, σε ολα οι μπαντες ειχαν απο το καταστημα η τον διοργανωτη μπουφε, και δεν μιλαω για πατατακια ετσι? κανονικα μεχρι και κοκκινιστο, οσες μπυρες μπορουν να καταναλωσουν, αδεια να βαλουν μεχρι 5 ατομα στο guest list και πληρωμη, συνηθως 100 ευρω για καθε μπαντα.


Για να μην αναφερω τις συνθηκες κατω απο τις οποιες γινονται τα λαιβ, με backstage χωρο, ηχοληπτες τζιμανια που σου βγαζουν ηχαρα με απλο line check ενω οι δικοι μας κοροιδευουν μια ωρα soundcheck και τελικα ο ηχος ειναι παξιμαδι...


Το μονο μειονεκτημα που βρηκα στο εξωτερικο ειναι οτι το καταστημα σου παρεχει μοναχα drum kit χωρις πιατινια, και πρεπει να κουβαλας και καμπινες και ενισχυτες η οτι αλλο χρησιμοποιεις... Αλλα και παλι σε σχεση με τους διελυμενους line 6 που εχουν εδω μπομπα εισαι...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μάλιστα!
εγω τώρα μπορεί να μαι εκτός τελείως αλλά πολύ θα θελα να μάθω ποιο είναι το μαγαζί να βγεί κάρτα..
δεν ξέρω κι αν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ φυσικά..
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
αμα σας πληρωναν π.χ.100ευρω το ατομο για 2 ωρες θα μπορουσατε να ζητησετε να παρετε τα μισα λεφτα πριν παιξετε και μετα τα αλλα μισα
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Πολυ ευχαριστως να σας ελεγα ποιο ειναι το μαγαζι, κ μετα να κατηγορηθω για συκοφαντικη δυσφημιση. Βλεπετε δεν ειμαι δημοσιογραφος κ ουτε εδω ειναι χωρος για τετοιου ειδους καταγγελιες. Το αδικο εχει βρει τροπο να προστατευεται. ΤΟ μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι το αντιθετο. Να αναφερουμε αυτα τα μαγαζια που τηρουν τις συμφωνιες κ δεν κανουν λαλακιες, ετσι πετυχαινουμε αυτο που θελουμε με την εις ατοπο απαγωγη. Αλλα αν ειναι κατι που μπορουμε να κανουμε , ειναι να δουμε ποτε εχει ξανα λαηβ το εκαστοτε μαγαζι κ να του στειλουμε εκεινη την ωρα το ΙΚΑ για κανεναν ελεγχο. Ετσι εχουμε την ηθικη ικανοποιηση οτι τα λεφτα που μας εκλεψε δεν τα χαιρεται ο ιδιος αλλα προφανως το κρατος σε καποιο προστιμο.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Δυστυχώς από την εμπειρία μου και από γνωστούς επίσης στο χώρο δεν έχω ακούσει πολύ καλύτερα πράγματα. Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές να προσεγκίσω κάποιο μαγαζί για να παίξουμε κι εμείς  και το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν "πόσα άτομα θα μας φέρεις?". Τουλάχιστον απαράδεκτο αφού δεν με ρώτησαν καν τί μουσική παίζουμε σε αρκετά από αυτά.

Το πρόβλημα πιστεύω οτι λύνεται σχετικά εύκολα προσπαθόντας να παίζουμε σε πιο γνωστά μαγαζιά που τουλάχιστον προσωπικά δεν μας έχουν κάνει στραβή (ακόμα..). Φυσικά αυτό δεν λύνει το θέμα της λαμογιάς των καταστημάτων αλλά όταν δεν θα παίζει κανένας πια σε αυτά τα μαγαζιά θα αναγκαστούν να συμμορφωθούν. Δεν αξίζει τον κόπο να "πλακωνόμαστε" με όλους τους μαγαζάτορες, απλά δεν ξαναπάμε (ούτε ως γρουπ, ούτε ως πελάτες) και κλείνει το θέμα.

Προσωπικά σε αυτή τη φάση με ενδιαφέρει πιο πολύ το να περάσει το γρουπ καλά και να προβληθεί σωστά παρά να παρακαλάω για το παραπάνω 10ευρώ. Και όταν λέω προβληθεί σωστά εννοώ με ένα καλό ήχο κατ αρχήν. Και με αυτό θέλω να θίξω οτι πολλά μαγαζιά παρόλο που καθαρίζουν 1000ρικα κάποια βράδυα δεν εννοούν να αναβαθμήσουν τον ήχο τους και να αλλάξουν επιτέλους αυτά τα Βehringer 8ετίας ηχεία (αυτά με τα καμμένα twitter) που έχουν κρεμασμένα.

Δυστυχώς και πάλι, το πράγμα καταντάει εμπόριο ξενερώνοντας ίσως τους πιο ρομαντικούς του σπορ..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Και βεβαια το κλασσικο υφακι στεναχωριας οταν σου δειχνουν στις 5:00 το πρωι το μισοαδειο μαγαζι και σου λενε "Δεν ειχαμε κοσμο σημερα..να σου δωσω τα μισα γιατι ουτε κι εγω βγαινω;".
 
Βεβαια...στις 5:00 το πρωι λογικο ειναι το μαγαζι να εχει 2-3  τραπεζια...Ομως γι'αυτον ειναι πιο λογικο ειναι να κανει αυτη τη  συζητηση στις 5:00 κι οχι στις 1:30-2:00 που ολοι χορευουν απο κατω και  συνηθως ανοιγουν και 2-3 κασονια σαμπανιες .  Κ εκει ειναι που σου ρχεται να τα σπασεις γιατι αν αναλογιστειτε τι βγαζουν θα παθετε πλακα. Ακουστε λοιπον :Ιάκωβος Δανιήλ (κοινώς Jack Daniels):  Περίπου 20€ το λίτρο με 21% ΦΠΑ(πλέον) =24,20€ δημοτικός φόρος είπες  κάτι για 20%? =29,04€ και να βάλουμε λειτουργικά και κέρδος 200%?  =87,12€ Δια 19 μερίδες (Ελληνικές) που βγάζει=4,35€/μερίδα με όλα τα  του τα έξοδα, προς τι λοιπόν τα 9-10-12€ το τζάκ?  Μπουκάλι Αμστελ 330ml:  Μέγιστη τιμή ανα μπουκάλι 38 λεπτά με 21% ΦΠΑ=0,45€, 20% δημοτικός  φόρος=0,55€ και εδώ θα βάλω λειτουργικά και κέρδος 300%!!!, όλα μαζί  μας κάνουν 2,20€/μπουκάλι 330ml, μέχρι τα 5-6-7€ που το δίνουν....?  Αυτά στα γράφω με τιμολόγια αυτή τη στιγμή στα χέρια μου.

Γενικά, τα μαγαζιά μας βλέπουν σαν λεφτά και  μόνο. Δεν υπάρχουν φιλιές, δεν υπάρχουν συμφωνίες, αν θέλει θα τηρήσει  τη συμφωνία αν δεν θέλει, απλά αποτρέπουμε άλλες μπάντες στο να πάνε  εκεί και να του δώσουν δουλειά.  Τα μαγαζία μπορούν να δώσουν μέχρι 3 ποτά δωρεάν ανά μουσικό.  Τα μαγαζιά μπορούν να πληρώσουν και ΙΚΑ για 1 ημέρα, αλλά δεν το κάνουν  (εδώ δεν το κάνουν στο υπόλοιπο προσωπικό που δουλεύει όλο το χρόνο)Δηλαδή ένας μουσικός δεν θα πληρωθεί επειδή το  μαγαζί μπορεί να τον έκλεισε Πέμπτη πχ και οι φίλοι έπρεπε να πάνε  δουλειά την άλλη μέρα και έφυγαν νωρίς ή δεν ήρθαν?  Αυτά είναι χαζές δικαιολογίες των νεοελλήνων  επιχηρηματιών-λαμόγιων-"φοροδιαφυγάδων" και οτι άλλο τους έχει  προικίσει αυτή η ζωή...
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
"E ναι λοιπον αλητες, μουσικοι της πλακας,  καλαμπορτζηδες. Θελετε να πληρωνεστε? Ου να χαθειτε απο δω. Δε φτανει  που κλεβω απ τα εισητηρια, δε φτανει που δε πληρωνω ΙΚΑ, δε φτανει που  σερβιρω μπομπες ποτα. Δε φτανει που δε κοβω εισητηρια . Δε φτανει που  εχω ηχο απαισιο. Δε φτανει που εχω μια σκηνη strimocol (κατα το  stimorol). Δε φτανει που πληρωνω κ τους μπραβους μπας κ μου  τσαμπουκαλευτει κανενας. Δε φτανει που περιμενω απο σας να μου φερετε  κοσμο γιατι αν παω εγω κ κουνησω το δαχτυλακι μου θα μου κοστισει. Δε  φτανει που θελω να μου φτιαξετε κ αφισα κ να πληρωσετε γραφιστα. Κ  θελετε να πληρωθειτε κιολας ? Κ το πιο εξωφρενικο , θελετε να σας  κερασω τα ποτα, που θα μου παρετε τα αυτια καλαμπορτζηδες? Ρε ουστ απο  δω λεμε, εδω στο Αμερικα πληρωνεις για να παιξεις κ εγω που σε εχω  τσαμπα μου κανεις κ ιστορια? Ρε τι ειν τουτοι δω. Ειναι τρελλοι αυτοι  οι Ρωμαιοι..."
Αυτα ειναι τα λογια ενος υποθετικου κ ανυπαρκτου ιδιοκτητη μουσικης  σκηνης. Τα οποια φυσικα κ δεν ισχυουν συμφωνα με τη σημερινη κατασταση.  Ειναι απλα ενα αστειο, σε μια αστεια κ ανυπαρκτη χωρα.
 
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
BROUGO7 πιστεψε με αν αναφερεις πως λεγεται το καταστημα που επαιξες δεν θεωρειται συκοφαντική δυσφύμηση αλλα συναδελφική αλλυλεγγύη :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Συμφωνώ απόλυτα με τον Korgy. Πριν περίπου 2 βδομάδες έκανα κι εγώ live στου Ψυρρή, αλλά δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα. Όσα είχαμε συμφωνήσει τόσα πήραμε. Και με άτομο δικό μας στην πόρτα. Αν λοιπόν πω ποιο μαγαζί είναι κάνω διαφήμιση; Το Ghost House είναι...απλά πράγματα!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
'Ενα είναι σίγουρο. Μην περιμένετε από κανένα μαγαζί που απευθύνεται σε ερασιτεχνικές ή ημι-επαγγελματικές μπάντες να σας στηρίξει από την αρχή με το δικό του κόσμο. Αυτό το λέω από την εμπειρία μου και δεν συζητάω αν είναι σωστό ή λάθος. Είναι απλά έτσι. Ναι, είναι (σε ένα βαθμό) εκμετάλλευση, ναι, τα μαγαζιά βγάζουν πολλά παραπάνω από όσα πληρώνουν, αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να περιμένουμε χωρίς να μας ξέρει η μάνα μας να πάμε για πρώτο λάιβ σε ένα μαγαζί, να μη φέρουμε ούτε 10 ανθρώπους και να θέλουμε να πληρωθούμε.

Τώρα, όταν το μαγαζί δεν τηρήσει τη συμφωνία, πολύ απλά:

Δεν αξίζει τον κόπο να "πλακωνόμαστε" με όλους τους μαγαζάτορες, απλά δεν ξαναπάμε (ούτε ως γρουπ, ούτε ως πελάτες) και κλείνει το θέμα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
ειναι πολυ απλο, δεν ξαναπατας το ποδαρακι σου... το λες και σε 5-6 ακομα ατομα για να μην την πατησουν, και τελος... και εγω με την μπαντα που παιζω την εχουμε πατησει αρκετες φορες. απλα δεν ξαναπαταμε και τελος. μαλακες υπαρχουν πολλοι και ειναι παντου... ε ας πεινασουν, να φυγουν απο την μεση...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Επίσης σχετικά με το οικονομικό μία καλή μέθοδος είναι η "οικαλοιλογαριασμοίκανουντουςκαλουςφιλους" συμφωνία για στάνταρ νυχτοκάματο ανεξαρτήτως εισιτηρίων - κατανάλωσης και τα λεφτά μπροστά αλλά δύσκολο έως ακατόρθωτο να πετύχεις κάτι τέτοιο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αν δεν ξαναπατήσει 1-2-3 συγκροτήματα και οι 10-20-30 φίλοι τους, μικρό το κακό για τον μαγαζάτορα. Υπάρχουν πολλοί ακόμη που μπορεί να πιάσει κορόιδο, και να πορεύεται έτσι για αρκετό καιρό. Νομίζω;

Αυτές οι περιπτώσεις πρέπει να κοινοποιούνται μεταξύ των κύκλων των μουσικών (και όχι μόνο). Όμως δυστυχώς δεν επιτρέπεται να γίνει δημοσίως στο kithara.gr γιατί μπορεί να κατηγορηθούμε (ο γράφων την καταγγελια, και το kithara.gr) για συκοφαντική δυσφήμηση. Μπορεί όμως να γίνει ιδιωτικώς, με Προσωπικά Μηνύματα... Μόνο, να είστε σίγουροι για αυτό που λέτε, και να μην διαδίδετε προϊόν κάποιας παρεξήγησης χωρίς δόλιους σκοπούς από την πλευρά του μαγαζάτορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/10, 12:36 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Μάλλον στο πρόβλημα συμβάλλει και το γεγονός πως εμείς οι μουσικοί όταν πηγαίνουμε να παίξουμε κάπου, πηγαίνουμε με την ιδιότητα του "ερασιτέχνη". Δηλαδή, εξαιτίας του συστήματος, που δεν αναγνωρίζει την ιδιότητα του "ημιεπαγγελματία", δε μπορούμε να έχουμε μπλοκ παροχής υπηρεσιών, να κάνουμε έγγραφες συμφωνίες με το κάθε μαγαζί έτσι ώστε να μπορούμε να κινηθούμε και νομικά αν δεν τηρηθεί αυτή η συμφωνία. Δε θα μπορούσαμε άλλωστε μιας και η εφορία και το ΤΕΒΕ καραδοκούν για να σου πάρουν στο τέλος πολύ περισσότερα απο αυτά που έβγαλες με τα 10-15 live που έκανες μέσα στη χρονιά για το κέφι και το έξτρα χαρτζηλίκι σου (για το οποίο όπως και να έχει θα πληρώσεις 23% στο κράτος όπου και να το ξοδέψεις).

Επομένως το μαγαζί δε δεσμεύεται απο πουθενά, δε δίνει λογαριασμό σε κανένα και κάνει ό'τι θέλει. Άμα θέλει σε πληρώνει, άμα δε θέλει, δε σε πληρώνει! Κι αμα πας να τον ζορίσεις, βγάζει και το κουμπούρι κάτω απο τη μπάρα, το ακουμπά πάνω σε αυτή και έχει τελειώσει το ζήτημα (έχω ακούσει αλλα και βιώσει -όχι σε τέτοια έκταση- και τέτοια σκηνικά)!!!!

Όσο δεν υπάρχει οργάνωση μεταξύ των μουσικών, (επαγγελματιών και μη), αυτοί οι κύριοι θα αλωνίζουν!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Κοιταχτε μαγκες. Κ εγω επαιξα στο ghost κ μας φερθηκαν αψογα στη συμφωνια. Αλλα στο εν λογω μαγαζακι οπως προανεφερα, ακομα κ ατομα να χες, μπορει να σου πει διαφορα. Πχ μπορει να σου πει δεν ηπιαν κ δεν ειχα καταναλωση απ το μπαρ , μπηκα μεσα κλπ κλπ κ να παρει υφος σα κλαμενο νιμου. Συμφωνητικο κ αλλα τετοια δε μπορεις να κανεις διοτι μια τετοια συμφωνια χωρις δελτιο παροχης υπηρεσιων ειναι λαμογιαρικη. Απ την αλλη εαν πας με δελτιο θα σου ριξει πορτα λεγοντας εδω μεσα ολοι παιζουν τσαμπα γιατι αν πας με δελτιο ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει μινιμουμ καποιο ποσο που ουτε στα ονειρα του δε θελει να στο δωσει. Το κολπο που σε κλεβει στη πορτα ειναι πολυ απλο. Εαν πχ σου χει βαλει περιορισμο πχ απ τα 50 ατομα κ περα πληρωνεσαι , στο 48 θα σταματησει να κοβει εισητιρια. Κολπο που πιανει απο παλια κ του λες ο τσεκαδορος μας μετρησε 57 ατομα, κ σου λεει οχι, 48 ηταν κ αντε να του πεις το αντιθετο. Κ αντε κ το πες να μη ξαναπατησουν , υπαρχουν τοσα ατομα που το ψωνιο τους θελουν να κανουν οι οποιοι θα τη πατησουν. Μαγκες δε φταινε οι μαγαζατορες μονο,  φταιμε κ εμεις που δε τους φτυνουμε καταμουτρα να διοργανωνουμε μονοι μας events  να μη τους εχουμε αναγκη.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Και αν καποιοι απο σας λετε , ελα μωρε αν δε παθεις δε θα μαθεις κλπ , οτι αυτο ολοι το παθαινουν, απλα φανταστειτε τον εαυτο σας οτι σας εκλεψαν ετσι η δε σας πληρωσαν. Σκεφτειτε απλα τον μαγαζατορα με τον συναιτερο του να χαμογελανε μετρωντας τις λιρες σα το σκρουτζ, κ να τσουγκρανε ποτηρια κ να λενε " στην υγεια του μλκ που του τα πηραμε κ δε τον πληρωσαμε μια ".
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φταιμε κ εμεις που δε τους φτυνουμε καταμουτρα να διοργανωνουμε μονοι μας events  να μη τους εχουμε αναγκη.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε φιλαρακι καλα κανεις κ κατηγορεις το μαγκα που στην εκανε, αλλα αν το δεχθηκατε κ φυγατε κ δε βγαλατε τσιμουδια την ωρα που σας πουλαγε τα φουμαρα του, τωρα τι ψαχνεις απο εδω μεσα. Εσεις και οι φιλοι σας  ησασταν εκει κ απλα δε το χειριστικατε οπως επρεπε, απλα!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/04, 17:47
από Acanthor
9 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
3 Απαντήσεις
4352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
96 Απαντήσεις
28620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
49 Απαντήσεις
14073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 23:01
από Jose
6 Απαντήσεις
3007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
4078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:19
από grmako
20 Απαντήσεις
5311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 14:57
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer