Αποστολέας Θέμα: Νεος με ελαχιστες γνωσεις  (Αναγνώστηκε 7477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« στις: 28/12/10, 01:11 »
Καλησπερα παιδια και χρονια σας πολλα!Επανερχομαι στο φορουμ σας μετα απο αρκετο καιρο λογω διαβασματος και θα ηθελα την βοηθεια σας!
Εχω αγορασει μια ηλεκτρικη κιθαρα,την kramer pacer FT202S και ενα 15αρη ενισχυτη πριν απο 1μιση περιπου χρονο.Εχω ασχοληθει ελαχιστες ωρες,υπαρχει περιπτωση η κιθαρα να χρειαζεται καποιο σερβις επειδη ειναι τοσο καιρο αχρησιμοποιητη?
Γνωριζω ελαχιστα ως μηδαμινα πραγματα,το μονο που μπορω να κανω ειναι να παιζω τις "ευκολες" νοτες απο ταμπλατουρες.
Μιας και εχω πλεον αρκετο ελευθερο χρονο,θα ηθελα να ασχοληθω σοβαρα,μαθαινοντας βασικες γνωσεις για αρχη αλλα και να μαθω να παιζω απο το guitar pro.
Ακουω και απαλο rock και hard rock αλλα και metal,heavy metal και death metal οποτε θα 'θελα να μαθω οτιδηποτε απο αυτα!
Οι συμβουλες σας θα μου ηταν παρα πολυ χρησιμες!!
(Παρακατω θα δειτε την κιθαρα μου!)

« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/10, 01:15 από kara1991 »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #1 στις: 28/12/10, 14:15 »
Σιγουρα θα θελεις μια αλλαγη χορδων. 
Λιγο λεπτο λαδακι στην ταστιερα.
Τσεκαρισμα αν εχει παρει το μπρατσο
Καθαριστικο σπρει (contact cleaner)  στα ποντεσιομετρα αν κανουν θορυβο στον ενισχυτη ανοιγοκλεινωντας τα
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/10, 14:20 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #2 στις: 29/12/10, 13:03 »
Σιγουρα θα θελεις μια αλλαγη χορδων. 
Λιγο λεπτο λαδακι στην ταστιερα.
Τσεκαρισμα αν εχει παρει το μπρατσο
Καθαριστικο σπρει (contact cleaner)  στα ποντεσιομετρα αν κανουν θορυβο στον ενισχυτη ανοιγοκλεινωντας τα

Επειδη αυτα δεν νομιζω πως μπορω να τα κανω εγω,αν παω την κιθαρα στον Νακα θα κανουν δουλεια?Και αν ναι,γνωριζετε πανω κατω τιμουλα?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #3 στις: 29/12/10, 16:25 »
Σιγουρα θα θελεις μια αλλαγη χορδων. 
Λιγο λεπτο λαδακι στην ταστιερα.
Τσεκαρισμα αν εχει παρει το μπρατσο
Καθαριστικο σπρει (contact cleaner)  στα ποντεσιομετρα αν κανουν θορυβο στον ενισχυτη ανοιγοκλεινωντας τα

Επειδη αυτα δεν νομιζω πως μπορω να τα κανω εγω,αν παω την κιθαρα στον Νακα θα κανουν δουλεια?Και αν ναι,γνωριζετε πανω κατω τιμουλα?
Δεν ξερω τιμες.
Εγω τα πηγαινω τα οργανα στον Κουρμπη για service. Θεμιστοκλεους 54 Εξαρχεια. 2103615540
Οι τιμες του ειναι λογικες και ειναι κατα γενικη ομολογια απο τους καλυτερους μαστορες. (για μενα top)
Παρε τηλεφωνο για λεπτομερειες.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #4 στις: 30/12/10, 02:08 »
Σιγουρα θα θελεις μια αλλαγη χορδων. 
Λιγο λεπτο λαδακι στην ταστιερα.
Τσεκαρισμα αν εχει παρει το μπρατσο
Καθαριστικο σπρει (contact cleaner)  στα ποντεσιομετρα αν κανουν θορυβο στον ενισχυτη ανοιγοκλεινωντας τα

Επειδη αυτα δεν νομιζω πως μπορω να τα κανω εγω,αν παω την κιθαρα στον Νακα θα κανουν δουλεια?Και αν ναι,γνωριζετε πανω κατω τιμουλα?
Δεν ξερω τιμες.
Εγω τα πηγαινω τα οργανα στον Κουρμπη για service. Θεμιστοκλεους 54 Εξαρχεια. 2103615540
Οι τιμες του ειναι λογικες και ειναι κατα γενικη ομολογια απο τους καλυτερους μαστορες. (για μενα top)
Παρε τηλεφωνο για λεπτομερειες.

Καπου προς πειραια εως μοναστηρακι μερια?  :)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #5 στις: 30/12/10, 10:34 »
Καλημερα.
Φιλε μου, για να αφησω το οργανο μου σε καλα χερια θα εφτανα και στα Τρικαλα  ;)
Αν ξερει κανενας καποιον τοσο καλο σε αυτα τα μερη ας σου προτεινει. Εγω δημοσια το χερι μου στη φωτια δεν βαζω για αλλον.  0:)

ΥΓ και κακως που σου προτεινα καποιον για να σε βοηθησω, γιατι με την προτιμηση τη δικη μου αφηνω κι αλλους καλους μαστορες απεξω, που ομως δεν εχω πειρα μαζι τους. (εκτος απο εναν ακομα που ομως δεν το κανει σαν επαγγελμα)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/10, 10:41 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #6 στις: 31/12/10, 20:35 »
Εχω να κανω μια ερωτησουλα σχετικα με το κουρδισμα...
Ενω στο κουρδιστηρι μου βγαζει οτι η 6η χορδη ειναι η Ε και η 5η ειναι η Α,η 5η χορδη με το 5ο ταστο της 6ης δεν βγαζουν τον ιδιο ηχο.Πρεπει να τεντωσω στο φουλ τις χορδες?Φοβαμαι μην εχουμε κανα ατυχημα και σπασει καμια χορδη...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #7 στις: 31/12/10, 20:38 »
Εχω να κανω μια ερωτησουλα σχετικα με το κουρδισμα...
Ενω στο κουρδιστηρι μου βγαζει οτι η 6η χορδη ειναι η Ε και η 5η ειναι η Α,η 5η χορδη με το 5ο ταστο της 6ης δεν βγαζουν τον ιδιο ηχο.Πρεπει να τεντωσω στο φουλ τις χορδες?Φοβαμαι μην εχουμε κανα ατυχημα και σπασει καμια χορδη...

Φυσικό είναι. Η 5η χορδή στο 5ο τάστο πρέπει να είναι ίδια με την 6η χορδή ανοιχτή. Εσύ έκανες το αντίθετο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #8 στις: 31/12/10, 20:43 »
Εχω να κανω μια ερωτησουλα σχετικα με το κουρδισμα...
Ενω στο κουρδιστηρι μου βγαζει οτι η 6η χορδη ειναι η Ε και η 5η ειναι η Α,η 5η χορδη με το 5ο ταστο της 6ης δεν βγαζουν τον ιδιο ηχο.Πρεπει να τεντωσω στο φουλ τις χορδες?Φοβαμαι μην εχουμε κανα ατυχημα και σπασει καμια χορδη...

Φυσικό είναι. Η 5η χορδή στο 5ο τάστο πρέπει να είναι ίδια με την 6η χορδή ανοιχτή. Εσύ έκανες το αντίθετο...
Οποτε ειναι λαθος ο οδηγος που διαβαζω...
Αλλα και παλι η 5η χορδη στο 5ο ταστο μου βγαινει πιο ψιλη...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #9 στις: 01/01/11, 22:50 »
Αν 6η εννοείς την μπάσα Μι, και 5η την Λα, τότε θα έπρεπε στο 5ο τάστο της 5ης χορδής να ακούς Ρε, δηλαδή ίδιο τόνο με την ανοιχτή. Αντίστοιχα, στο 5ο τάστο της 6ης χορδής πρέπει να ακούς το ίδιο με την 5η ανοιχτή. Αν δεν συμβαίνει αυτό, θέλει intonation η κιθάρα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #10 στις: 01/01/11, 23:56 »
Αν 6η εννοείς την μπάσα Μι, και 5η την Λα, τότε θα έπρεπε στο 5ο τάστο της 5ης χορδής να ακούς Ρε, δηλαδή ίδιο τόνο με την ανοιχτή. Αντίστοιχα, στο 5ο τάστο της 6ης χορδής πρέπει να ακούς το ίδιο με την 5η ανοιχτή. Αν δεν συμβαίνει αυτό, θέλει intonation η κιθάρα.

Έτσι είναι, αν και έχω την εντύπωση ότι συνηθίζεται η μπάσα Μι να θεωρείται η πρώτη χορδή. Η κάθε χορδή στο πέμπτο τάστο πρέπει να είναι ίδια με την επόμενη χορδή ανοιχτή. Εξαίρεση είναι η Σολ, στην οποία αυτό ισχύει στο τέταρτο τάστο και όχι στο πέμπτο. Αν δεν είναι ίδια αυτά τα ζευγάρια, τo πρόβλημα είναι στο κούρδισμα και όχι στο intonation.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #11 στις: 02/01/11, 00:02 »
Σωστά συγκρίνεις 5ο τάστο της 6ης χορδής με την ανοικτή πέμπτη, όπως λέει και o themos (προφανώς ο Απόλλων μπερδεύτηκε με την αρίθμηση :) ). Μου φαίνεται λίγο περίεργο να είναι τόσο έντονη η διαφορά όμως. Αν πράγματι είναι έτσι (έχοντας κάνει όλα τα υπόλοιπα σωστά) τότε πρέπει να αλλάξει το μήκος των χορδών, μετακινώντας τα "βαγονάκια" του τρέμολο (αυτό που αναφέρει ο themos ως intonation). Δοκίμασε επιπλεόν τα εξής (με αυτή τη σειρά):

1. Βεβαιώσου οτι έχεις τεντώσει (κυριολεκτικά!) τις χορδές (ιδιαίτερα τις μπάσες). Ακολούθα την διαδικασία, κούρδισμα-τέντωμα-έλεγχος, μέχρις ότου περαιτέρω τέντωμα δεν αλλάζει το κούρδισμα. Αν δεν τα καταφέρεις, κάνε τα επόμενα δύο βήματα.

2. Για να είσαι σίγουρος για το intonation εξέτασε κάθε χορδή ξεχωριστά ως εξής: Έχοντας κουρδίσει σωστά μία συγκεκριμένη χορδή (και ας είναι οι υπόλοιπες ξεκούρδιστες, δεν παίζει ρόλο), π.χ., την Α, παίξε την νότα του 12 τάστου και έλεγξε τι δείχνει το κουρδιστήρι. Αν απέχει πολύ από την Α τότε θέλει διόρθωση το intonation. (Όταν μάθεις ποιες νότες αντιστοιχούν σε ποια τάστα, μεγαλύτερη ακρίβεια δίνει η απόκλιση του τελευταίου τάστου, αλλά για την ώρα αρκεί το 12ο).

3. Σε ορισμένα τρέμολο, η τάση των ελατηρίων (που βρίσκονται στο εσωτερικό της κιθάρας) και αντισταθμίζουν την τάση των χορδών είναι σχετικά χαλαρή ώστε όταν κουρδίζεις μία χορδή να ξεκουρδίζονται (από λίγο έως πολύ ) οι υπόλοιπες. Βεβαιώσου ότι αυτό συμβαίνει/δεν συμβαίνει με την κιθάρα σου


Υ.Γ. 1: Υποθέτω πως όταν λες πως δεν "βγάζουν τον ίδιο ήχο" οι νότες στις διαφορετικές χορδές, εννοείς πως αυτό φαίνεται και στο κουρδιστήρι (διαφορετική ένδειξη) και δεν είναι απλώς ιδέα του αυτιού σου.

Υ.Γ. 2: Με πρόλαβες Απόλλων! ;D

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #12 στις: 05/01/11, 02:03 »
Ευχαριστω πολυ!!Εχω και αλλη μια ερωτησουλα...
Στο κουρδιστηρι μου βγαζει πανω δεξια καποια Hz τα οποια κυμαινονται απο 410 εως 480 και αν τα αλλαζω αλλαζει και το κουρδισμα!Μπορει να μου εξηγησει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #13 στις: 05/01/11, 13:53 »
Αυτά τα Hz αντιστοιχούν στην συχνότητα της A νότας (μιας συγκεκριμένης οκτάβας), βάση της οποίας θα κουρδιστεί το όργανο. Βάλε την ένδειξη στα 440 Hz που είναι η τυποποιημένη συχνότητα αναφοράς (concert pitch).

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #14 στις: 05/01/11, 14:21 »
Αυτά τα Hz αντιστοιχούν στην συχνότητα της A νότας (μιας συγκεκριμένης οκτάβας), βάση της οποίας θα κουρδιστεί το όργανο. Βάλε την ένδειξη στα 440 Hz που είναι η τυποποιημένη συχνότητα αναφοράς (concert pitch).
Να σαι καλα ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #15 στις: 07/01/11, 13:29 »
Αλλες δυο ερωτησουλες... ;D
1)Στο βιβλιο,σχεδον σε καθε τραγουδι που παιζω μου λεει να παιζω την 1η χορδη απο πανω προς τα κατω και την 2η απο κατω προς τα πανω ή το αντιστροφο,για τις υπολοιπες δεν λεει...εννοει οτι εναλλαξ αλλαζω τον τροπο που θα παιζω τις χορδες ή αυτα ισχυουν μονο για τις πρωτες δυο?
2)Επισης,ολες τις νοτες τις παιζω απο πανω προς τα κατω και οχι οπως λεει το βιβλιο,ωστοσο ο ηχος ειναι ο ιδιος...υπαρχει προβλημα?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/11, 13:31 από kara1991 »

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #16 στις: 07/01/11, 13:38 »
Αλλες δυο ερωτησουλες... ;D
1)Στο βιβλιο,σχεδον σε καθε τραγουδι που παιζω μου λεει να παιζω την 1η χορδη απο πανω προς τα κατω και την 2η απο κατω προς τα πανω ή το αντιστροφο,για τις υπολοιπες δεν λεει...εννοει οτι εναλλαξ αλλαζω τον τροπο που θα παιζω τις χορδες ή αυτα ισχυουν μονο για τις πρωτες δυο?
2)Επισης,ολες τις νοτες τις παιζω απο πανω προς τα κατω και οχι οπως λεει το βιβλιο,ωστοσο ο ηχος ειναι ο ιδιος...υπαρχει προβλημα?


είναι καλό να το μάθεις απο τώρα .... αργότερα όταν θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ταχύτητες θα σου είναι απαραίτητο .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #17 στις: 07/01/11, 15:34 »
Προσπάθησε να χτυπάς τις χορδές όπως σου υποδεικνύει το βιβλίο, γιατί αργότερα που θά περάσεις σε πιο σύνθετες ασκήσεις ή τραγούδια θα δυσκολευτείς στο παίξιμο. Βασικά υπάρχουν 2 τρόποι παιξίματος με πένα, το alternate picking και το economy picking.

Με τον πρώτο τρόπο παίζεις μια νοτα Downstroke( από πάνω προς τα κάτω) και την δεύτερη νότα Upstroke (από κάτω προς τα πάνω)
παράδειγμα:
e:                                                    1 2 3    3 2 1                                   
B:                                         1 2 3                           3 2 1           
G:                                1 2 3                                              3 2 1
D:                      1 2 3                                                                 3 2 1       
A:          1 2 3                                                                                       3 2 1
E: 1 2 3                                                                                                        3 2 1
Σ΄αυτό το παραδείγμα αυστηρά θα παίζεις κάθε νότα εναλλάξ (ξεκινάς downstroke - upstroke - downstroke - upstroke)

Με τον δεύτερο τρόπο θα παίζεις  downstroke - upstroke - downstroke σε όλες τις χορδές στο κατέβασμα και στο ανέβασμα το αντίστροφο upstroke - downstroke - upstroke :
e:                                                    1 2 3    3 2 1                                   
  B:                                         1 2 3                           3 2 1           
  G:                                1 2 3                                              3 2 1
  D:                      1 2 3                                                                 3 2 1       
  A:          1 2 3                                                                                       3 2 1
  E: 1 2 3                                                                                                        3 2 1
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/11, 17:07 από spider3 »

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #18 στις: 08/01/11, 01:09 »
Ευχαριστω πολυ!!Αυτοι οι 2 τροποι παιξιματος ειναι ασκησεις,σωστα?Να τις κανω σε καθημερινη βαση?
Επισης καποιος αν γινεται να μου απαντησει την πρωτη απ τις δυο προηγουμενες ερωτησεις μου... ;D

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεος με ελαχιστες γνωσεις
« Απάντηση #19 στις: 08/01/11, 11:05 »
Σχετικά με την 1η ερώτησή σου, εάν στο βιβλίο σου γράφει στην 1η χορδή να παίζεις downstorke και στη 2η χορδή upstroke, εννοείται ότι και τις επόμενες νότες στις χορδές θα τις παίζει με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή το βιβλίο σου δίνει έναν οδηγό για το πως θα συνεχίσεις την άσκηση, ώστε να εκτελεστεί σωστά.
Πρόσεξε όμως, γιάτι υπάρχουν άλλες ασκήσεις - τραγούδια που δεν ισχύει ο παραπάνω τρόπος παιξίματος.

Όσον αφόρα την άσκηση, είναι μία άσκηση 3νότες ανά χορδή (3 notes per string), που καλύτερα είναι να εκτελείται πάνω σε μία κλίμακα, π.χ. ΣΟΛ ματζόρε, εάν την κάνεις σε καθημερινή βάση θα δείς αρκετή βελτίωση στην τεχνική του alternate και economy picking

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
27476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 18:38
από gkou
3 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:50
από taxfreesax
7 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:15
από norway
8 Απαντήσεις
4015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 16:35
από kyklotron
83 Απαντήσεις
20272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 15:39
από edgar_jp ♫
14 Απαντήσεις
6339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 14:21
από corpse_bride
2 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 17:43
από dc
4 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 15:27
από r4diohead
3 Απαντήσεις
24126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/17, 18:08
από STEFANOS604
7 Απαντήσεις
30366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/12, 10:27
από STEFANOS604