Αποστολέας Θέμα: jam pedals(custom made)!  (Αναγνώστηκε 15188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
jam pedals(custom made)!
« στις: 08/10/08, 16:03 »
Παιδια θελω την γνωμη σας για αυτα τα πεταλακια ελληνικης κατασκευης(jam pedals) που απο τι εχω ακουσει ειναι πολυ καλης ποιοτητας,μια και ειναι σχεδον χειροποιητα...Εχω ακουσει μερικα απο αυτα(απο samples βεβαια και οχι απο κοντα) και εχουν ΟΝΤΩΣ πολυ καλο γλυκο αναλογικο ηχο.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #1 στις: 08/10/08, 16:47 »
Έχω παίξει μόνο με τα...Waterfall (chorus) και ...Red Muck (fuzz).

Το πρώτο μου άρεσε πολύ, το δεύτερο έτσι κι έτσι.
Τα ηχητικά γούστα του καθενός όμως δεν είναι ίδια, αν δεν τ'ακούσεις απο κοντά δεν θα καταλάβεις...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #2 στις: 08/10/08, 16:47 »
Δε λες για ποια ενδιαφερεσαι βεβαια! Γενικα κ αοριστα και εγω εχω ακουσει οτι ειναι καλα!
Αν ενδιαφερεσαι παντως για chorus, οριστε μια γνωμη για το chorus/vibrato (waterfall), για το fx-loop του ενισχυτη (η λιγο γενικοτερα (και κατα προσεγγιση) μετα απο ενα overdrive/distortion/screamer πεταλακι):
(-) Το vibrato ειναι πολυ περιορισμενο, και για μενα του λειπει ευρος σε ταχυτητα, (συνεπως λειπει ταχυτητα κ απ το chorus). Δεν το χρησιμοποιω ποτε, αλλα κ παλι το πεταλι αξιζει τα λεφτα του κ για ενα εφφε!
(+) οντως πολυ καλη κατασκευη, ο διακοπτης φαινεται πολυ γερος, κλπ..
(+) Εχει vintage χροια, κανει πιο σφιχτο τον ηχο, οτι ακριβως χρειαζομουν για να ακουω οτι εχω κατι σαν "ενα ηχο χωρις chorus" + "εναν με chorus"  κ οχι απλα chorus στο ηχο μου. Δηλαδη ναι μεν η χροια του ειναι διακριτικη (καμια σχεση με spacey χροια, ουτε καν σου φερνει στο μυαλο λιγο flanger οπως κανουν αλλα πεταλακια που χω δοκιμασει), αλλα ειναι αρκετη για να διαμορφωσει τον ηχο. Δεν ξερω αν ειμαι απολυτα κατανοητος, αλλα φανταζομαι καποιος που εχει ακουσει διαφορα πεταλακια να με καταλαβαινει!
(+) Αποκρινεται ωραια στα μπασα (κατι που δυσκολευομουν να βρω)
(+) Τα 2 modes (λιγοτερο εντονο/περισσοτερο εντονο) λειτουργουν πολυ ουσιαστικα!

Εχε στο νου σου βεβαια, οτι κατα κανονα ο Jam προοριζει τα πεταλια του για vintage καταστασεις, και αρα ειναι πιθανοτερο αυτα να δουλευουν οπως τα φανταζεται μπροστα απ τον ενισχυτη, κ οχι στο fx-loop. Παρ ολα αυτα, αν δεν ακουσεις δεν ξερεις (πχ παιζω Progressive,πιο βαρια πραγματα, οχι blues και το εψαχνα πολυ για chorus).  ;)

Και αν θες κατι πιο γενικο, στην προταση:
"Οταν ψαχνω πεταλακι, ψαχνω να ακουσω και του Jam" +1 !! οπωσδηποτε! :)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #3 στις: 08/10/08, 16:48 »
δε μενει λοιπον παρα... να τα δοκιμασεις! απο τη στιγμη που ικανοποιουν εσενα δε νομιζεις πως ειναι πολυ υποκειμενικο να στηριχτεις σε γνωμες αλλων των οποιων ισως μαλιστα δε γνωριζεις και το γουστο τους στη μουσικη? για να το πω πιο απλα..η αισθηση της ακοης οπως και αυτη της γευσης ειναι προσωπικο ''γουστο'' του καθενος..

τα υλικα παντως που χρησιμοποιουντα για την κατασκευη των πεταλιων αυτων ειναι απο τα καλυτερα στο ειδος τους.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #4 στις: 08/10/08, 17:35 »
Mακαρι να ειχαμε κι αλλους 10 " γιαννηδες " στο χωρο..
Ο Γιαννης (jam) κανει πααααρα πολυ καλη δουλεια..

6946101010

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #5 στις: 08/10/08, 17:54 »
Mακαρι να ειχαμε κι αλλους 10 " γιαννηδες " στο χωρο..
Ο Γιαννης (jam) κανει πααααρα πολυ καλη δουλεια..

6946101010


Δεν ξέρω για 10, άλλον έναν έχουμε σίγουρα!!...Τον Χρήστο... http://www.crazytubecircuits.com/pedals.htm
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #6 στις: 08/10/08, 18:08 »
ρε παιδια 4 απαντησεις σε 2 ωρες?????οοοο ρεεε πιστολια αυτοματα ειστε ;D ;D!!!!Λοιπον θα γινω σαφης...Αυτο που ζαχαρωνω ειναι το delay(Dalai Lama,και γ**ω τα ονοματα..α ρε JAM!! :o) το οποιο μου αρεσει. απο τι ειδα στα samples στο site του ειναι τρομερα απλο πεταλακι(vintage γαρ... :)) και πραγματικα μου αρεσε ο ηχος τους(ειχα δοκιμασει πριν μερικες μερες το boss dd-7 και απογοητευθηκα...χειροτερο απο τι περιμενα ηχητικα) αρα ειχα με κατι να το συγκρινω!!!
Τωρα αυτο που λεει πιο πριν ο ag313 περι λουπας ενισχυτη στα εφφε.εχω εναν marshall AVT2000 στα 20 watt(λαμπα σε pre-amp και ειναι οτι πρεπει για μουσικη δωματιου ;D) ο οποιος δεν εχει fx υποδοχες και ειχα σκοπο προκαταβολικα να βαλω το delay μου τελευταιο στην σειρα πριν παει το σημα της κιθαρας στον ενισχυτη και μαλλον αυτο που λες ag313 ισως να με βολεψει......
Υ.Γ.Αν και παιζω κυριως metal σιχαινομαι ψηφιακους ηχους(ειτε απο πεταλακια ειτε απο πεταλιερες)....να καταλαβατε τι εννοω δεν παιζω με παραμορφωση απο πεταλακι(εχω ενα DIGITAL METALIZER απο Boss το οποιο αρχιζουν να το τρωνε οι σκονες!!!!!) πια αλλα με το overdrive καναλι του ενισχυτη και ειναι....SOOOOO VINTAAAAGEEE(αλλο οτι το τσιτωνων συνεχεια κατεβαζοντας τα middle και ανεβαζοντας το gain στο φουλ!!!!)
Ελπιζω να ξεκαθαρισα το τοπιο!!!!! 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #7 στις: 08/10/08, 18:19 »
ρε παιδια 4 απαντησεις σε 2 ωρες?????οοοο ρεεε πιστολια αυτοματα ειστε ;D ;D!!!!Λοιπον θα γινω σαφης...Αυτο που ζαχαρωνω ειναι το delay(Dalai Lama,και γ**ω τα ονοματα..α ρε JAM!! :o) το οποιο μου αρεσει. απο τι ειδα στα samples στο site του ειναι τρομερα απλο πεταλακι(vintage γαρ... :)) και πραγματικα μου αρεσε ο ηχος τους(ειχα δοκιμασει πριν μερικες μερες το boss dd-7 και απογοητευθηκα...χειροτερο απο τι περιμενα ηχητικα) αρα ειχα με κατι να το συγκρινω!!!
Τωρα αυτο που λεει πιο πριν ο ag313 περι λουπας ενισχυτη στα εφφε.εχω εναν marshall AVT2000 στα 20 watt(λαμπα σε pre-amp και ειναι οτι πρεπει για μουσικη δωματιου ;D) ο οποιος δεν εχει fx υποδοχες και ειχα σκοπο προκαταβολικα να βαλω το delay μου τελευταιο στην σειρα πριν παει το σημα της κιθαρας στον ενισχυτη και μαλλον αυτο που λες ag313 ισως να με βολεψει......
Υ.Γ.Αν και παιζω κυριως metal σιχαινομαι ψηφιακους ηχους(ειτε απο πεταλακια ειτε απο πεταλιερες)....να καταλαβατε τι εννοω δεν παιζω με παραμορφωση απο πεταλακι(εχω ενα DIGITAL METALIZER απο Boss το οποιο αρχιζουν να το τρωνε οι σκονες!!!!!) πια αλλα με το overdrive καναλι του ενισχυτη και ειναι....SOOOOO VINTAAAAGEEE(αλλο οτι το τσιτωνων συνεχεια κατεβαζοντας τα middle και ανεβαζοντας το gain στο φουλ!!!!)
Ελπιζω να ξεκαθαρισα το τοπιο!!!!! 8) 8) 8)

Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει eff.loop και σκέφτεσαι να βάλεις το delay πριν τον ενισχυτή θα έχεις πρόβλημα.

Αν έπαιρνες το drive σου απο πεταλάκι (το οποίο λογικά θα ήταν πριν απο το delay) όλα θα ήταν ΟΚ.
Τώρα όμως που το drive σου βρίσκεται μετά απο το delay, οι επαναλήψεις θα ακούγονται με clean ήχο ακόμα κι όταν θα παίζεις με τέρμα gain.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #8 στις: 08/10/08, 18:45 »
..Αυτο που ζαχαρωνω ειναι το delay(Dalai Lama,και γ**ω τα ονοματα..α ρε JAM!! :o) το οποιο μου αρεσει. απο τι ειδα στα samples στο site του ειναι τρομερα απλο πεταλακι(vintage γαρ... :)) και πραγματικα μου αρεσε ο ηχος τους


 το  Delay Llama* ειναι το καλυτερο αναλογικο πεταλι που εχω ακουσει. μακραν

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #9 στις: 09/10/08, 00:54 »
ara groovymood θα πρεπει να καταφυγω σε καποιο απλο πεταλακι παραμορφωσης...σε αυτο εχεις δικιο,δεν το χα σκεφτει ετσι....Ισως να τρεξω παλι σε κατι plain and simple σαν το Boss DS-1 που ειναι κλασσικο πια!!! >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #10 στις: 09/10/08, 01:22 »

...Ισως να τρεξω παλι σε κατι plain and simple σαν το Boss DS-1 που ειναι κλασσικο πια!!!


..το οποιο σαφως θα χρειαστει και καποιο μονταρισμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #11 στις: 09/10/08, 08:29 »
Mακαρι να ειχαμε κι αλλους 10 " γιαννηδες " στο χωρο..
Ο Γιαννης (jam) κανει πααααρα πολυ καλη δουλεια..

6946101010


Δεν ξέρω για 10, άλλον έναν έχουμε σίγουρα!!...Τον Χρήστο... http://www.crazytubecircuits.com/pedals.htm

και το κρατας μυστικό ???
 ;D ;D
Ρε παιδια, όποιος ξερει ανθρωπους που ασχολούνται με το σπορ, ας ποσταρει καποια λινκ η πληροφοριες για αυτούς, να ξερουμε ...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #12 στις: 10/10/08, 16:33 »
Mακαρι να ειχαμε κι αλλους 10 " γιαννηδες " στο χωρο..
Ο Γιαννης (jam) κανει πααααρα πολυ καλη δουλεια..

6946101010


Δεν ξέρω για 10, άλλον έναν έχουμε σίγουρα!!...Τον Χρήστο... http://www.crazytubecircuits.com/pedals.htm

και το κρατας μυστικό ???
 ;D ;D
Ρε παιδια, όποιος ξερει ανθρωπους που ασχολούνται με το σπορ, ας ποσταρει καποια λινκ η πληροφοριες για αυτούς, να ξερουμε ...


www.telegun.com, Θεσσαλονίκη, Σουρή 12 απέναντι από τη ΔΕΗ στην Αγ. Δημητρίου, τηλ 2310 254 189. Σήμερα θα πάω μια βόλτα να ακούσω τι έχει.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #13 στις: 13/10/08, 17:37 »
 έχω απο JAM : Delay, Overdrive αλλά και swither ,
απλά .. δεν τα αλλάζω!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #14 στις: 13/10/08, 21:14 »
www.telegun.com, Θεσσαλονίκη, Σουρή 12 απέναντι από τη ΔΕΗ στην Αγ. Δημητρίου, τηλ 2310 254 189. Σήμερα θα πάω μια βόλτα να ακούσω τι έχει.

Exω και εγω εναν καστομ ενισχυτη του! Αλλα θα τον σκοτωσω γιατι τον τρωει η σκονη...
Παντως το κορους συνηθως μπαινει ΠΡΙΝ τον προενισχυτη/ντραιβ, για να αποδιδει πιο σωστα ως εφε (ασχετα αν εχει ενδιαφερον και μετα την βρωμα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #15 στις: 18/10/08, 16:55 »
Εγω εχω απο τον jam ενα Fuzzzzzz low gain limited edition που ειχε βγαλει. Δεν θα χρειαστει να ξαναγορασω fuzz ποτε....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #16 στις: 18/10/08, 17:23 »
ρε παιδια εριχνα μια ματια στα JAM σημερα..το master volume τι ακριβος κανει??"προσφέρει την δυνατότητα να έχετε τον ήχο της λάμπας σε οποιαδήποτε ένταση."δλδ?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #17 στις: 18/10/08, 17:39 »
ρε παιδια εριχνα μια ματια στα JAM σημερα..το master volume τι ακριβος κανει??"προσφέρει την δυνατότητα να έχετε τον ήχο της λάμπας σε οποιαδήποτε ένταση."δλδ?
Περίπου.. Στην ουσία το βάζεις ανάμεσα σε προενίσχυση και τελικό και σου δίνει τη δυνατότητα να ανοίγεις τέρμα την προενίσχυση και να ελέγχεις το επίπεδο της έντασης που θα πάει στον τελικό. Όπως καταλαβαίνεις όμως οι τελικές λυχνίες δεν δουλεύουν στο max έτσι. Απλά είναι μια φθηνή λύση έναντι ενός attenuator.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #18 στις: 18/10/08, 22:02 »
Ακριβος αυτο.. δηλαδη μπορεις να τερματισεις τον προενισχυτη, και μετα απο εκει να κοψεις ενταση... ο τελικος θα δουλευει πολυ χαμηλα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #19 στις: 19/10/08, 01:12 »
attenuator.αυτη την λεξη εψαχνα :Pκατι τετοιο δλδ..ωραιο και φθηνο αλλα φανταζομαι καμια σχεση σε αποδοση ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #20 στις: 20/10/08, 16:12 »
Βασικα ειναι ενα ποτενσιομετρο συνηθως που μπαινει στο fx-loop, δηλαδη κοβει απο τον προενισχυτη, και ο τελικος λειτουργει πολυ χαμηλα.
Το attenuator μπαινει μετα τον τελικο και εχει αντιστασεις ισχυως μεσα, λειτουργει σαν καμπινα και καταναλωνει καποια απο τα βατ που στελνεις σε αυτη... δηλαδη ο τελικος λειτουργει τερμα και ενταση κοβεις μετα απο αυτον.
Το master volume δηλαδη ειναι ενα ημιμετρο και δεν δινει τα ιδια αποτελεσματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #21 στις: 05/11/08, 16:28 »
Επίσης Ο APmods είναι φοβερός.Έχω μοντάρει DS-1, Crybaby και Tubescreamer.Εξαιρετικός!
http://apmods.yooblog.gr/
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #22 στις: 13/11/08, 18:26 »
Παιδες εχει δοκιμασει κανεις το red muck απο Jam???Επειδη μ'αρεσει ο ηχος του big muff και ειδικα του ρωσικου,υπαρχει  διαφορα του red muck με το ρωσικο που κυκλοφορει τελευταια?πλησιαζει περισσοτερο του jam στο γνησιο,παλιο ρωσικο???
......................................

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #23 στις: 19/12/08, 16:49 »
Επειδη ο φιλος εκανε λογο για delay pedal γνωμη μου ειναι να δοκιμασετε (οσοι δεν το χετε κανει) το carbon copy απο MXR...Ειναι και φθινοτερο απο το Δαλαι Λαμα  :D


Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jam pedals(custom made)!
« Απάντηση #24 στις: 21/12/08, 12:40 »
ρε παιδια 4 απαντησεις σε 2 ωρες?????οοοο ρεεε πιστολια αυτοματα ειστε ;D ;D!!!!Λοιπον θα γινω σαφης...Αυτο που ζαχαρωνω ειναι το delay(Dalai Lama,και γ**ω τα ονοματα..α ρε JAM!! :o) το οποιο μου αρεσει. απο τι ειδα στα samples στο site του ειναι τρομερα απλο πεταλακι(vintage γαρ... :)) και πραγματικα μου αρεσε ο ηχος τους(ειχα δοκιμασει πριν μερικες μερες το boss dd-7 και απογοητευθηκα...χειροτερο απο τι περιμενα ηχητικα) αρα ειχα με κατι να το συγκρινω!!!
Τωρα αυτο που λεει πιο πριν ο ag313 περι λουπας ενισχυτη στα εφφε.εχω εναν marshall AVT2000 στα 20 watt(λαμπα σε pre-amp και ειναι οτι πρεπει για μουσικη δωματιου ;D) ο οποιος δεν εχει fx υποδοχες και ειχα σκοπο προκαταβολικα να βαλω το delay μου τελευταιο στην σειρα πριν παει το σημα της κιθαρας στον ενισχυτη και μαλλον αυτο που λες ag313 ισως να με βολεψει......
Υ.Γ.Αν και παιζω κυριως metal σιχαινομαι ψηφιακους ηχους(ειτε απο πεταλακια ειτε απο πεταλιερες)....να καταλαβατε τι εννοω δεν παιζω με παραμορφωση απο πεταλακι(εχω ενα DIGITAL METALIZER απο Boss το οποιο αρχιζουν να το τρωνε οι σκονες!!!!!) πια αλλα με το overdrive καναλι του ενισχυτη και ειναι....SOOOOO VINTAAAAGEEE(αλλο οτι το τσιτωνων συνεχεια κατεβαζοντας τα middle και ανεβαζοντας το gain στο φουλ!!!!)
Ελπιζω να ξεκαθαρισα το τοπιο!!!!! 8) 8) 8)

το πεταλακι που ανεφερες,,το DELAY LAMMMMAAAAA

ασε....σκετο σεξ ειναι
Παρτο!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/08, 12:41 από jkstigma »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 00:36
από nicktgr15
32 Απαντήσεις
11623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
9 Απαντήσεις
4679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
12 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 22:35
από markos_geo
1 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 10:21
από Rosstrobon
27 Απαντήσεις
10956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 12:39
από panicX
3 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 14:58
από modfori
14 Απαντήσεις
8361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
15 Απαντήσεις
11335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah
0 Απαντήσεις
1302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/22, 21:58
από Kosthrash