Αποστολέας Θέμα: Το μαύρο Google...  (Αναγνώστηκε 10148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος e.t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
  • First we'll take Manhattan, then we'll take Berlin
    • Προφίλ
    • trafficjam
Το μαύρο Google...
« στις: 07/01/09, 12:53 »
"Το μαύρο Google: μια ιδέα του Πανεπιστημίου Κρήτης..
Δημοσιοποιήθηκε μια μελέτη φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης που καταδεικνύει ότι, αν η υπηρεσία Google Search είχε μαύρη οθόνη, λαμβάνοντας υπόψη την τεράστια παγκόσμια συχνότητα χρήσης της, σύμφωνα με υπολογισμούς, θα είχαν σωθεί... τουλάχιστον 750  μεγαβατώρες ανά χώρα για κάθε έτος!!! Η Google, ανταποκρινόμενη στη μελέτη, δημιούργησε μία <<μαύρη>> έκδοση της μηχανής αναζήτησης, που κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία και ονομάζεται <<Blackle>>. Η έκδοση αυτή εξοικονομεί μεγάλο ποσό ηλεκτρικής ενέργειας, που καταναλώνει τόσο το modem-router όσο και η οθόνη του υπολογιστή. Βοηθήστε να διαδοθεί η σελίδα και αλλάξτε τη διέυθυνση του Google σε
http://www.blackle.com "

Πηγή: περιοδικό Focus Ιανουαρίου 2009

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #1 στις: 07/01/09, 13:01 »
Οι γνωστοί παραπληροφορημένοι δημοσιογράφοι συνεχίζουν ακάθεκτα το έργο του.

Το Blackle είναι ένας γνωστός μύθος.

Δες παρακάτω ότι στις LCD οθόνες (που έχουμε σχεδόν όλοι σήμερα) καταναλώνει περισσότερη ενέργεια η μάυρη οθόνη!!!

http://www.treehugger.com/files/2007/08/ten_things_you.php

Άρα...stick to google.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #2 στις: 07/01/09, 13:08 »
1)Το Blackle είναι πραγματικότητα εδώ και χρόνια.
2)Απο όσο θυμάμαι δεν φτιάχτηκε απο την ίδια την Google, και για αυτό το λόγο τα αποτελέσματά του διαφέρουν.Τουλάγχιστον έτσι θυμάμαι.
3)Στη σελίδα αυτή αναγράφει τις βατώρες που έχουν εξοικονομηθεί.
4)Προσωπικα έχω βάλει και τη νυχτερινή εμφάνιση του κιθάρα...

Όσον αφορα το παραπάνω ποστ, το γεγονός και μόνο οτι στο λευκό η οθόνη μου ζεσταίνεται περισσότερο, μου λέει αρκετά. Αλλα πλέον ίσως είναι καιρός να σταματήσουμε να διαβάζουμε οτι μας δίνουν και κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε μόνοι μας....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #3 στις: 07/01/09, 13:12 »
Όσον αφορα το παραπάνω ποστ, το γεγονός και μόνο οτι στο λευκό η οθόνη μου ζεσταίνεται περισσότερο, μου λέει αρκετά. Αλλα πλέον ίσως είναι καιρός να σταματήσουμε να διαβάζουμε οτι μας δίνουν και κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε μόνοι μας....

Έχουν γίνει μελέτες ότι σε LCD κάτω των 24" το μαύρο καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, κάνε μια αναζήτηση και θα δείς.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #4 στις: 07/01/09, 13:18 »
Χρόνια και λαζάνια Chris2004...

Επισης η κοπελιά παραθέτει οτι σύμφωνα με το πανεπιστήμιο Κρήτης, είναι καλύτερο το μαύρο.

Αυτό που σου λέω, είναι οτι εφόσον οι απόψεις δεν συμφωνούν, οτι είναι καιρός να μάθουμε κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε μόνοι μας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #5 στις: 07/01/09, 14:32 »
Παράθεση
Η Google, ανταποκρινόμενη στη μελέτη, δημιούργησε μία <<μαύρη>> έκδοση της μηχανής αναζήτησης, που κάνει ακριβώς την ίδια δουλεία και ονομάζεται <<Blackle>>

Η φράση πάντως αυτή είναι προβληματική γιατί το κόβω πολύ δύσκολο να έκατσε κοτζάμ Google να ασχολήθηκε με μία μελέτη του Πανεπιστημίου Κρήτης, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την αξία του, που σύμφωνα με όσα ακούω είναι το καλύτερο ελληνικό πανεπιστήμιο. Επίσης, το Blackle ανήκει όντως στην Google?


Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #6 στις: 07/01/09, 14:49 »
Πράγματι έχεις δίκιο...αυτό άλλωστε φαίνεται απο το link στη σελίδα της Blackle
http://www.blackle.com/about/

"Blackle was created by Heap Media"

Επίσης αυτό περί Πανεπιστημίου της Κρήτης πρέπει να είναι μεγάλη μούφα αφού όχι μόνο δεν αναφέρεται κάπου όπως θα όφειλε αλλά λέει ότι

"In January 2007 a blog post titled Black Google Would Save 750 Megawatt-hours a Year proposed the theory that a black version of the Google search engine would save a fair bit of energy due to the popularity of the search engine"

Δεν αναφέρεται λοιπόν σε κάποια μελέτη.

Επίσης αν βάλεις "university of crete blackle" στο google...δεν βγάζει κάτι σχετικό.

Άρα οι γνωστοί Έλληνες δημοσιογράφοι για άλλη μια φορά γράφουν μπαρούφες.

Χρόνια και λαζάνια Chris2004...

Επισης η κοπελιά παραθέτει οτι σύμφωνα με το πανεπιστήμιο Κρήτης, είναι καλύτερο το μαύρο.

Αυτό που σου λέω, είναι οτι εφόσον οι απόψεις δεν συμφωνούν, οτι είναι καιρός να μάθουμε κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε μόνοι μας.


Ας τη παραθέσει τη μελέτη λοιπόν να τη διαβάσουμε και μείς, όπως και εγώ παρέθεσα τις απόψεις κάποιου άλλου οι οποίες βασίζονται και αυτές σε μελέτη.
Εμένα προσωπικά η οθόνη δεν ζεσταίνεται καθόλου είτε άσπρο φόντο έχει είτε μαύρο, οπότε δεν μπορούν να βγούν έτσι ασφαλή συμπεράσματα.

Ιδιαίτερα αν λάβει υπόψη τις μπαρούφες που γράφει το άρθρο πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοια μελέτη...μόλις τώρα πρόσεξα που γράφει ότι το μαύρο χρώμα εξοικονομεί ενέργεια και απο το Router!!! Έ έλεος...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/09, 14:53 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #7 στις: 07/01/09, 14:59 »
μόλις τώρα πρόσεξα που γράφει ότι το μαύρο χρώμα εξοικονομεί ενέργεια και απο το Router!!! Έ έλεος...
γι αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ πως γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #8 στις: 07/01/09, 16:31 »
Nαι το ρούτερ ήταν πράγματι πατάτα.

Αυτό που σου λέω, είναι οτι εφόσον οι απόψεις δεν συμφωνούν, οτι είναι καιρός να μάθουμε κάποια πράγματα να τα ελέγχουμε μόνοι μας.
Αυτό είναι το μέρος που ήθελα να τονίσω.Οχι το αν έχει γίνει κάποια μελέτη. Πηγές υπάρχουν πολλές, αλλα όταν έχουμε τη δυνατότητα καλό είναι να κάνουμε κάτι παραπάνω απο αναζήτηση στο Google.

Αλλα παρόλα αυτά να σε ρωτήσω το εξής: Σύμφωνα με τη μελέτη που παρέθεσες, οι οθόνες LCD, έχουν οπίσθιο φωτισμό, που ρίχνει φως προς την οθόνη.Μια λάμπα δηλαδή, που όμως δεν ζεσταίνει τη δικιά σου οθόνη...

Αμα σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με αυτό, κάνοντας κάτι παραπάνω, δοκίμασε να πιάσεις την οθόνη απο το πάνω και πίσω μέρος της...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #9 στις: 07/01/09, 18:06 »
Εγώ το "μου ζεσταίνει την οθόνη" το εκλαμβάνω ως "βάζω το χέρι πίσω απο την οθόνη και νιώθω να καίει". Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν ισχύει αυτό είτε μαύρο ειτε λευκό το Background. Τώρα αν εσύ με το χέρι καταλαβαίνεις αν η οθόνη έχει 20 βαθμούς θερμοκρασία αντί για 22...ε τότε μάλλον πρέπει να το ψάξεις γιατί είναι σπάνια ικανότητα.

Αν θες πραγματικά να μετρήσεις την κατανάλωση...βάλε την οθόνη σου στο Google και μέτρα τις κιλοβατώρες, και κάνε το ίδιο με το Blackle.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #10 στις: 08/01/09, 01:55 »
Απο την άλλη το να θεωρείς οτι με το να βάλεις μια τυχαία στιγμή το χέρι σου στην οθόνη, πληρείς όλες τις συνθήκες του σωστού πειράματος δεν είναι μια ιδιαίτερη ικανότητα... Οποιοσδήποτε που μπορεί να στοχεύσει το στόμα του με ένα κουτάλι σούπα, μπορεί να σκεφτεί έτσι....

Απο την άλλη, το να διακρίνεις διαφορά στο ρολόι μιας ενεργοβόρας και ανεξέλεγκτης ηλεκτρικής εγκατάστασης σπιτιού, αυτό ναι είναι ειδική ικανότητα...Εκτός αν βέβαια έχεις να προτείνεις κατι άλλο πέραν του ρολογιού της ΔΕΗ....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #11 στις: 08/01/09, 04:25 »
Απο την άλλη το να θεωρείς οτι με το να βάλεις μια τυχαία στιγμή το χέρι σου στην οθόνη, πληρείς όλες τις συνθήκες του σωστού πειράματος δεν είναι μια ιδιαίτερη ικανότητα... Οποιοσδήποτε που μπορεί να στοχεύσει το στόμα του με ένα κουτάλι σούπα, μπορεί να σκεφτεί έτσι....

Εσύ δηλαδή όταν βάζεις το κουτάλι της σούπας στο στόμα σου καταλαβαίνεις πότε έχει 30 βαθμούς και πότε 29...ωραίος.

Παράθεση
Απο την άλλη, το να διακρίνεις διαφορά στο ρολόι μιας ενεργοβόρας και ανεξέλεγκτης ηλεκτρικής εγκατάστασης σπιτιού, αυτό ναι είναι ειδική ικανότητα...Εκτός αν βέβαια έχεις να προτείνεις κατι άλλο πέραν του ρολογιού της ΔΕΗ....

Υπάρχουν μηχανηματάκια που μετράνε τις κιλοβατώρες που καταναλώνει μια ηλεκτρική συσκευή.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #12 στις: 08/01/09, 07:04 »
Επί της αξιοπιστίας ή μη της είδησης έχει αποφανθεί και το επίσημο Google.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #13 στις: 08/01/09, 10:46 »
Καλά όλα αυτά. Το άρθρο του περιοδικού όμως είνα απαράδεκτο να γράφει τέτοια ψέματα μέσα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #14 στις: 08/01/09, 11:05 »
Μια και μιλάμε για 25000 μέλη, τι θα λέγατε για το μαύρο κιθάρα? Άλλη μια κίνηση φιλική προς το περιβάλον από το κιθαρα... Ναι ειμαστε ευαίσθητοι εμεις οι καλλιτέχνες...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #15 στις: 08/01/09, 11:12 »
Μια και μιλάμε για 25000 μέλη, τι θα λέγατε για το μαύρο κιθάρα? Άλλη μια κίνηση φιλική προς το περιβάλον από το κιθαρα... Ναι ειμαστε ευαίσθητοι εμεις οι καλλιτέχνες...

Και μαύρα έγγραφα στο word!!
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #16 στις: 08/01/09, 11:17 »
Μια και μιλάμε για 25000 μέλη, τι θα λέγατε για το μαύρο κιθάρα? Άλλη μια κίνηση φιλική προς το περιβάλον από το κιθαρα... Ναι ειμαστε ευαίσθητοι εμεις οι καλλιτέχνες...

Και μαύρα έγγραφα στο word!!

Πλάκα πλάκα, έχεις παρατηρήσει στις ταινίες του Hollywood ότι οι όθονες είναι πάντα μαύρες, MS DOS κατάσταση, και ο χάκερ της ταίνία που προσπαθει να σπάσει το οτιδήποτε, όσο φουτουριστική ή της εποχης μας και να ναι η τεχνολογία, ποτέ δεν έχει ποντίκι, αλλά όλα τα κάνει σαν τη Βουγιουκλάκη γραμματεα του παπαμηχαήλ "πιο γρηγορα παρακαλω, πιο γρήγορα..."?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #17 στις: 08/01/09, 12:05 »
Έτσι ακριβώς...και αν δείτε κανά επεισόδιο CSI και τέτοιες αστυνομικοσυναφείς ταινίες, όταν βρίσκουν τον κατζητούμενο από κάμερες ασφαλείας, πάντα η μεγέθυνση, η επιλογή ενός μέρους της φωτογραφίας, noise reduction κλπ κλπ γίνονται πάντα αφού γράφουν κώδικες και κώδικες...το να το κάνουν με το ποντίκι είναι αδιανόητο...
Προσωπικά πάντως το Google δεν με βολεύει καθόλου ενώ παραπέρα η μαύρη οθόνη παιδιά είναι πολύ κουραστική...
Αποδεδειγμένα το πιο ξεκούραστο είναι άσπρο φόντο με μάυρα γράμματα...
Τώρα όσο για black google, νυχερινό κιθάρα, μαύρο φόντο sto Word κλπ, πάει...θα τα τρελαθούμε μετά...όλα μαύρα θα τα βλέπουμε...εξάλλου ακόμα έχω αμφιβολίες για όλα αυτά...
Καλύτερα κοιτάξτε να σβήνετε τις τηλεοράσεις, τα στερεοφωνικά και τα pcs και να μην τις αφήνετε Standby και θα δείτε τί ωραία θα είναι όλα..
Καλή σας ημέρα!


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #18 στις: 08/01/09, 13:22 »
Καλύτερα κοιτάξτε να σβήνετε τις τηλεοράσεις, τα στερεοφωνικά και τα pcs και να μην τις αφήνετε Standby και θα δείτε τί ωραία θα είναι όλα..
+1
εγώ πάντως έβαλα και το μάυρο κιθάρα...και να μν σώζει ενέργεια για αλλαγή είναι μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 19:31 »
Απο την άλλη το να θεωρείς οτι με το να βάλεις μια τυχαία στιγμή το χέρι σου στην οθόνη, πληρείς όλες τις συνθήκες του σωστού πειράματος δεν είναι μια ιδιαίτερη ικανότητα... Οποιοσδήποτε που μπορεί να στοχεύσει το στόμα του με ένα κουτάλι σούπα, μπορεί να σκεφτεί έτσι....

Εσύ δηλαδή όταν βάζεις το κουτάλι της σούπας στο στόμα σου καταλαβαίνεις πότε έχει 30 βαθμούς και πότε 29...ωραίος.

XAXAXA...Kλασικός Chris2004...Κάνε ενα κόπο και πρόσεξε τα bold...Χεχεχεχε
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #20 στις: 08/01/09, 21:12 »
Την αύξηση στη ζήτηση φακών μυωπίας, με αυτά που τραβάνε τα μάτια μας απο το μαύρο Google την έχουν συμπεριλάβει στην περιβαλλοντική μελέτη; :p
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #21 στις: 14/01/09, 19:13 »
Marketing trick είναι, οι TFT σχεδόν την ίδια ενέργεια ξοδεύουν ότι χρώμα και να δείχνουν... Ούτε λόγος βέβαια για την "έρευνα" του Πανεπιστημίου Κρήτης...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #22 στις: 18/01/09, 14:35 »
Καταναλώνουμε τόση ενέργεια, που αυτό δεν θα έλυνε κανένα πρόβλημα.

Το ενεργειακό πρόβλημα ξεκινά από όλους εμάς και τις..συνήθειες μας!! Ας προσπαθήσουμε λοιπόν, να "περιορίσουμε" τις κακές (ενεργειακά) συνήθειες μας και ας αφήσουμε το Google..λευκό!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #23 στις: 18/01/09, 15:21 »
Από τεχνικής άποψης μου φαίνεται σωστή η μελέτη.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω απλά:
Η οθόνες χρησιμοποιούν τα τρία βασικά χρώματα (Red, Green, Blue),
από τα οποία βγάζουν όλα τα υπόλοιπα, και όλες οι αποχρώσεις.

Έτσι λοιπόν, χρησιμοποιώντας κάποια ποσοστά από αυτά τα 3, βγαίνουν τα χρώματα στην οθόνη.
Τώρα το μέρος που μας ενδιαφέρει.
Αν δεν χρησιμοποιήσουμε κανένα από αυτά τα χρώματα, δλδ πάρουμε 0% από το καθένα,
το χρώμα που δημιουργείται είναι μαύρο.

Αν πάρουμε 100% από Red, 100% από Green, και 100% από Blue, το χρώμα που δημιουργήται είναι το λευκό.

Ένα απλό τεστ:
Πηγαίνεται στο photoshop, και δεξιά στο πανελάκι με τα χρώματα θα δείτε τα 3 βασικά που λέμε: R, G, B.
(αν δεν υπάρχει το παραθυράκι, το ανοίγετε με το πλήκρο F6, με το F lock ενεργοποιημένο.)
To κάθενα από αυτά έχει μία κλίμακα από 0 μέχρι 255.
Όταν και τα 3 είναι στο 0, έχουμε μαύρο. Αν μετακινήσετε τις μπάρες και των τριών στο τέρμα 255, το χρώμα που θα δείτε είναι το λευκό!

Συνεπώς μου φαίνεται λογικό να χρησιμοποιεί περισσότερη ενέργεια μία οθόνη για να δείξει λευκό, παρά για να δείξει μαύρο.
Το θέμα με το router δεν ξέρω πως προκύπτει..

Πάντως όπως και να το κάνουμε, το λευκό φόντο, με μάυρο γράμματα είναι πολύ πιο ξεκούραστο για πολλούς και διάφορους λόγους,
περιττούς να αναλύσω..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το μαύρο Google...
« Απάντηση #24 στις: 18/01/09, 15:32 »
(αν δεν υπάρχει το παραθυράκι, το ανοίγετε με το πλήκρο F6, με το F lock ενεργοποιημένο.)

Δεν έχω F lock.... ;D ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/05, 12:42
από |ceD^EArTH_f
0 Απαντήσεις
1508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 13:49
από akornto
17 Απαντήσεις
4912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/07, 15:33
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
2996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 00:13
από JGK
1 Απαντήσεις
1465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 22:35
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 21:12
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
1819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/11, 01:18
από JOBAK
2 Απαντήσεις
1508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 17:31
από JOBAK
2 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/15, 14:57
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
6704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/16, 18:30
από vegos