Αποστολέας Θέμα: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?  (Αναγνώστηκε 4672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Παίδες αξίζει η αγορά μιας Epi LP Std?

Ας μην εξετάσουμε τι μπορεί να κάνει κάποιος με 50, 100, 200 κλπ. ευρώ παραπάνω…δεν έχει σχέση με την ερώτηση.

Το ζητούμενο σε μια τέτοια αγορά είναι ένα! Δίνω σχετικά λίγα χρήματα και παίρνω έναν ήχο που θυμίζει, προσεγγίζει, θυμίζει μια Les Paul.
Δοκιμάζω με αυτόν τον τρόπο ένα όργανο που πιθανό να με ενδιαφέρει να αποκτήσω κάποτε αλλά σήμερα για τον α, β λόγο δεν θέλω να εκταμιεύσω.
Με το 7% λοιπόν των χρημάτων, παίρνω το 70% του ήχου?

Μετά από πολύ ψάξιμο στα διάφορα ριβιου-σέλιδα η απάντηση αυτή δεν δίνεται…ούτε η κλασσική βόλτα στα μαγαζιά δεν βοηθάει κατ’ εμέ…άμα δεν έχεις ζήσει μια LP τι να συγκρίνεις??? Τον ήχο του Paige στα cd?

Οι πιο έμπειροι λοιπόν από εμάς που αναγνωρίζουν τον ήχο μιας LP ας δώσουν μια βοήθεια…μέρες που είναι…

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #1 στις: 05/05/08, 14:56 »
Γεια σου φίλε μου.

Το ερώτημά σου έχει γίνει χιλιάδες φορές και υπάρχουν άλλες τόσες απαντήσεις. Κατ'αρχήν, κινείσαι προς ένα πολύ ενδιαφέρον μοντέλο κιθάρας, από τα πιο κλασσικά σχήματα, με φανατικούς φίλους και ορκισμένους εχθρούς!

Δε θα μείνω στο τι μπορεί ή δε μπορεί να κάνει μια Les Paul (άλλωστε γι'αυτό εκτός από δύο LP έχω και 5-6 ακόμα κιθάρες ;D) αλλά θα πάω κατευθείαν στη σύγκριση Gibson και Epiphone. For the record, έχω μια Gibson LP Std ca 1994 και μια ολοκαίνουρια Epiphone LP Ultra II (με chambered σώμα και NanoMag). Σαν σετάρισμα και σαν παίξιμο η Gibson έχει πιο "εύκολη" αίσθηση, αν και την έχω με 9άρες ενώ η Epi ήρθε με 10άρες. Η Gibson γενικά δείχνει να κάθεται στο χέρι λίγο πιο άνετα, ενώ ο ήχος της είναι λίγο πιο μεστός, λογικά λόγω ηλεκτρικών. Βέβαια, και οι δύο είναι μαόνι σώμα οπότε με αναβάθμιση πχ ένα σετ Seymour Duncan δε νομίζω ότι η Epi θα υστερούσε πολύ.

Σημειωτέον ότι και η Epi ήταν άψογα σεταρισμένη από το κουτί (την πήρα από το... Θωμά) και δεν έχει περίεργα τριξίματα κτλ. Όσο για τη σκληράδα, ίσως είναι και θέμα γούστου γιατί όλες μου οι κιθάρες είναι με 9άρες οπότε λογικό ήταν να με ζορίσει κάπως.

Το μόνο μείον στην Epi είναι κάποιες ατέλειες στο φινίρισμα και τη συναρμογή. Μην περιμένεις τραγικά πράγματα, για λεπτομέρειες που φαίνονται στο ψάξιμο μιλάω.

Στα συν της Epiphone το ότι κάποτε ήταν "ελληνική" και ότι κουβαλάει μια μεγάλη ιστορία. Για όσους νομίζουν ότι η Epiphone φτιάχνει φτηνά αντίγραφα Gibson, να πούμε ότι η Epiphone ήταν κάποτε πολύ μεγαλύτερη της Gibson και δυστυχείς συγκυρίες την έριξαν.

Συμπερασματικά, αν θες ένα σχετικά φτηνό αλλά κουλ όργανο πήγαινε για την Epi. Μπορείς να της ρίξεις λίγα λεφτά για μαγνήτες και να την κάνεις να φυσάει. Αν τα έχεις και γουστάρεις να τα σκάσεις πάρε Gibson. Αλλά μην ξεχνάς ότι με ένα καλό σετάρισμα και οι δύο θα παίζουν περίπου το ίδιο στο χέρι σου. Για μένα η διαφορά της τιμής είναι πολύ μεγάλη και δίνει πόντους στην φτηνή εναλλακτική σου. Άσε που αν κινηθείς προς τα πιο ακριβά μοντέλα της Epiphone, μπορείς να πάρεις πχ την Slash με αυθεντικούς Duncan που σαν signature μοντέλο θα είναι λογικά ακόμα πιο φροντισμένη.

Ό,τι και να πάρεις, να το προσέχεις, να το αγαπάς και να το ευχαριστηθείς!

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #2 στις: 05/05/08, 15:08 »
Πολύ ενδιαφέρον μοντέλο η ultra IΙ…

Επίσης πολύ βοηθητική και εύστοχη η απάντησή σου…

Ο λόγος που πόσταρα το χιλιοειπωμένο, είναι γιατί απλά δεν μ ενδιαφέρει η άμεση σύγκριση…είναι άτοπη…

Ξεκάθαρα και στακάτα αν η epi αξίζει τα λεφτά της με νοιάζει.

Αποσυνδεδεμένος Libertine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #3 στις: 05/05/08, 15:57 »
Φιλε central, επειδη τυχαινει και ειμαι κατοχος μιας Epiphone LesPaul Standard,οφειλω να ομολογησω οτι εχει εξαιρετικο value for money σαν οργανο,δηλαδη για την τιμη της ειναι αρκετα αξιολογη και ανωτερη αλλων φθηνων αντιστοιχων μοντελων απο αλλες εταιριες.Ο ηχος φερνει στον γνωστο ηχο για τον οποιο οι les paul γινανε διασημες,αλλα ως εκει.Οι Gibson ειναι ετη φωτος μακρια σε ποιοτητα κατασκευης(οι epi θα λεγα οτι ειναι κατω του μετριου σαν κατασκευη,αν και εχουν αξιολογο ηχο) και αρκετα ανωτερες και σε θεμα ηχου και playability.Ολα αυτα, αν συγκρινουμε τα standard μοντελα των δυο εταιριων.Αν τωρα αναφερθω στις elitist series της epiphone(made in japan και οχι in china),θα ελεγα χωρις δευτερη σκεψη οτι ειναι ανωτερες των οικονομικων μοντελων της gibson(studio,special κτλπ) .
Γενικοτερα αν γουσταρεις τον Gibson ηχο θα σε παροτρυνα να ξεκινησεις με μια Epi η οποια δεν πιστευω να σε απογοητευσει για τα λεφτα που θα δωσεις και στην πορεια διαπιστωνεις αν πραγματικα θελεις να αγορασεις μια αυθεντικη Gibson.Παντως αν σκεφτεσαι για Gibson απο Classic/Standard και πανω.
Oh, ask me why, and I'll spit in your eye

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #4 στις: 05/05/08, 19:42 »
Τα λεφτά της η epi τα αξίζει. Τα λεφτά της μια gibby δεν τα αξίζει. Το λίγουμε εδώ

Τα περί ήχου page κλπ τα ακούω βερεσέ. Ποσοτικά δεδομένα επίσης δεν υπάρχουν. Τι σημαίνει 70% του ήχου της λεσπόλ? Είναι κάτι στάνταρ?

Παίρνεις sustain και ήχο humbucker και απο κεί και πέρα κρίνεις την κιθάρα με εργονομικά κριτήρια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #5 στις: 06/05/08, 09:24 »
Αν θες ηχο Les Paul δεν χρειαζεσαι οπωσδηποτε ουτε Gibson, ουτε Epiphone κτλ.
Βασικα μια οποιαδηποτε κιθαρα solid body με (κατα προτιμηση) μαονι σωμα με maple καπακι, μαονι/maple λαιμο (κολλητο στο σωμα) και rosewood/ebony ταστιερα με stop tailpiece και 2 καλους (μεσαιου output) μαγνητες, κανει μια χαρα την ιδια δουλεια με μια Les Paul αν οχι καλυτερα... Την Gibson και γενικα την Les Paul πιο πολυ την αγοραζεις για το ονομα, την μουρη, την ιστορια, την εικονα, για ολα αυτα εν πας περιπτωση και οχι τοσο ουτε για το playability της κιθαρας (μην τρελαθουμε... η κιθαρα δεν εχει contours στο σωμα και σε σημεια εμενα προσωπικα με κουραζε απιστευτα στο χερι που ακουμπουσε στο σωμα, για να μη μιλησω για το βαρος και τα κατα την γνωμη μου αχρειαστα 4 pots, και βεβαια η παντελης απουσια τρεμολο μπορει να ειναι καλο για sustain κτλ αλλα σου αφαιρει αρκετες δυνατοτητες), ουτε για τις τρελες ηχητικες δυνατοτητες (3 χρησιμοι ηχοι βασικα που κανουν για αρκετα συγκεκριμενα πραγματα, μια strat ειναι πολυ πιο ευελικτη πχ). Απο κει και περα τι μενει; Ενταξει, εχει μια καλη κατασκευη/συναρμογη (αν μιλαμε για gibson), εχει ενα καλο sustain (τιποτα που δεν μπορει να κανει μια αλλη καλη κιθαρα με παρομοια χαρακτηριστικα, πιστεψε με) και κατα τα αλλα ειναι μια απλουστατη κιθαρα που εχει να δει καινοτομιες σχεδον απο τοτε που πρωτοκατασκευαστηκε.
Αγοραζεις ομως ενα look που εκτος απο ομορφο ειναι και κλασσικο, εχει μεινει στην ιστορια της Rock κτλ, αγοραζεις ενα ονομα-θρυλο δλδ... Απο κει και περα δεν πιστευω οτι τα λεφτα που θα δωσεις πανε πουθενα αλλου... Με λιγα λογια, καλες οι Les Paul, απιστευτα υπερτιμημενες κιθαρες ομως, που η πραγματικη αξια τους (μιλαω παντα για gibson) για αυτα που προσφερουν θα επρεπε να διαμορφωνουν τη τιμη τους  τουλαχιστον στο μισο απο αυτη που ειναι τωρα στους καταλογους...
Οσο για την ερωτηση σου μιας και για αυτο ξεκινησα να γραφω, πιστευω οτι αν θες ενα copy Les Paul και θες οπωσδηποτε να γραφει πανω Gibson πανω, παρε μια Epiphone. Αν θες ενα καλο copy που να ειναι πολυ καλης ποιοτητας και να μην πληρωνεις τσαμπα... ονομα, παρε μιας αλλης εταιρειας copy... Πχ Hohner κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #6 στις: 06/05/08, 10:48 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Johnie. Επίσης υπάρχουν κι οι hagstrom, που απ'ότι μπόρεσα να καταλάβω από κριτικές, βιντεάκια κλπ. (λίγα δηλαδή) φαίνονται πολύ καλές κιθάρες, αν και δεν είναι πιστές αντιγραφές LP. Μόνο μειονέκτημά τους το alder, αν μπορεί να θεωρηθεί μειονέκτημα τέλος πάντων. Μια καλή λύση επίσης για LP τύπου ήχο είναι η M600 της Cort.

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #7 στις: 10/05/08, 17:20 »
Ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις σας...


Δεν κολλάω στο όνομα, θεώρησα πως η epiphone λόγω...συγγένειας με τη gib θα πλησιάζει και σε χαρακτηριστικά. Με ενδιαφέρει αυτό που θα πάρω να είαι το δυνατόν πιο κοντά στη Gibson LP - να είναι όσο πιο πιστό αντίγραφο μιας και μελλοντικά θα εξετάσω και την αγορά μιας Gibson LP, όταν και αν κρινω ότι έχω ωριμάσει κιθαριστικά...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #8 στις: 10/05/08, 20:34 »
Holly Mother of Cliche!

Από τις les paul που κυκλοφορούν, οι μαζικής παραγωγής Gibson είναι αυτές που έχουν τη λιγότερη σχέση με τις κιθάρες που έκαναν το όνομα LP μύθο... Απλά έχουν το ίδιο headstock.

Από κεί και πέρα το ξαναέγραψα. Οποιαδήποτε set neck κιθάρα με μαόνι σώμα ίδιας μάζας και 2πλούς θα ακούγεται σαν les paul.

Αν θες LP, πάρε μια έπιφον επειδή είναι φτηνές και με ένα set μαγνήτες/ποτενσιόμετρα της προκοπής και ένα καλό σετάπ είναι μια χαρά κιθάρες. Όχι επειδή είναι συγκενείς με τη gibson. Αν θες παραδοσιακά LP χαρακτηριστικά ή κοιτάς σε Vintage Reissue Gibson, ή σε μικρότερους κατασκευαστές από αμερική και Ιαπωνία. Πχ, Tokai, Edwards, Herritage κλπ

Προσωπικά αν και fan του ήχου και του σχήματος, τις θεωρώ από τις πιο άβολες κιθάρες που παίζουν.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #9 στις: 11/05/08, 18:06 »
Προσωπικά αν και fan του ήχου και του σχήματος, τις θεωρώ από τις πιο άβολες κιθάρες που παίζουν.


Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ο ήχος της Les Paul με τρελαίνει, αλλά από εργονομία είναι δράμα. Είναι απορίας άξιον γιατί η Gibson δεν έχει κυκλοφορήσει κάποιο μοντέλο όπως η Epiphone Les Paul Ultra με πιο ελαφρύ σώμα, belly cut κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Epi Les Paul Standard -> Σαν LP ή σαν κουπί?
« Απάντηση #10 στις: 12/05/08, 16:28 »
Και κατι πρεπει να κανουν με εκεινο το τεραστιο neck-joint, Washburn Idol, ESP Eclipse και αλλες την εχουν ξεπερασει εδω και καιρο απο θεμα εργονομιας και ποιοτητας... παρ'ολα αυτα λογο ονοματος και ΜΥΘΟΥ ακομα πουλαει (εχω π.χ. φιλο που εχει κολησει να παρει την Γκιμπσον και δεν δεχεται κουβεντα οτι υπαρχουν ιδιες και καλυτερες σε λιγοτερα λευτα)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
41 Απαντήσεις
13955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
6366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:34
από Serviani
53 Απαντήσεις
19920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
0 Απαντήσεις
1982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 10:45
από ntelos
4 Απαντήσεις
6863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 13:11
από tech21man
11 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/10, 23:08
από sotto
16 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82