Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Άλλα όργανα

Κιθάρα VerSus Λαούτο

<< < (2/3) > >>

kronus:
Με την σειρά μου θα σου έλεγα πως ίσως δεν έχεις παίξει με κατάλληλη ηλεκτρική. Πάντως αυτό για τις βελτιώσεις ίσως έχεις δίκιο-αν γίνουν αυτά που λέω ίσως φθάσει να θεωρείται ώς ένα μπάσο κ ογκώδες μπουζούκι, ίσως κ όχι. Τι θα ζητούσες όμως από έναν κατασκευαστή όταν θα παράγγελνες ένα λαούτο; δηλαδή ποιες θα ήταν οι απαιτήσεις σου για να βγει ένα "μαλακό" όργανό;

Conviction:
δε θα το έλεγα, έχω μια ibanez rgt42 με σχετικα χαμηλές χορδές και υποτίθεται από τα πιο άνετα μπράτσα

χμμμ...
θα έπαιζα με κάποια από τα λαούτα που υπάρχουν στο μαγαζί του και θα του έλεγα "να λιγο πιο μαλακό απαυτό" που μεταφράζεται κυρίως σε πιο χαμηλές χορδές..

θα δοκίμαζα το ποσο σκληρό είναι στο 1ο ταστο (όπου ευθύνεται κυρίως ο πάνω καβαλάρης) και στο 12ο τάστο ή και στα καλαμάκια ακόμα (όπου ευθύνεται πιο πολύ ο κάτω καβαλάρης/γεφυρα τελοςπαντων)

κάτι σημαντικό για μένα είναι το ύψος από το καπάκι στο σημείο που παίζει η πένα, γιατί αν είναι πολύ χαμηλά ακούγεται πολύ στο παίξιμο το χτύπημα της πένας στο καπάκι (κυρίως στα κρητικά) και επίσης δε μπορείς να παίξεις με "σκαψιμο" που λένε, αλλά αν είναι πολύ ψηλά προκαλέι πρόβλημα στη "σκληρότητα"

κάτι που κάποιοι κατασκευαστές κάνουν είναι η χρήση χοντρότερης μισινέζας στα πρώτα 1-2 τάστα ωστε οι χορδές να μπορουν να κρατιούνται πιο κοντα στα ταστα στα σημεία που χρειάζεται πιο πολλή πίεση και το πλάτος ταλάντωσης είναι μικρό δηλ στον πάνω καβαλάρη

πάντως μαθαίνεις πολλά και καταλαβαίνεις όλες τις επιλογές που έχεις αν πιάσεις την κουβέντα με τον κατασκευαστη.. και συνήθως χαίρονται να έχουν παρέα στο μαγαζί επομένως στο συνιστώ.. άσε που θα μπορέσεις να σχηματίσεις ιδέα για τις διαφορές μεταξύ διαφόρων οργανοποιών.. είναι σα να μιλάς με τον κο fender ή τον κο ibanez..   :)

kronus:
Κοκέην! Μάλλον ψιλοκατάλαβα τι εννοείς κ σε ευχαριστώ! θα το δοκιμάσω αυτό με τους κατασκευαστές..

Fteo:

--- Παράθεση από: Conviction στις 24/02/08, 20:49 ---τα λαούτα δεν φοράνε χορδές ηλεκτρικής, φοράνε χορδές λαούτου φτιαγμένες για λαούτο. υπάρχουν χορδές για κρητικό κουρδισμα ή για στεριανο/νησιώτικο κουρδισμα

η ταστιέρα δε νομίζω να παίζει σημαντικό ρόλο στην αίσθηση γιατί το λαούτο φοράει διπλές χορδές έτσι το δαχτυλο σχεδόν δεν ακουμπάει στην ταστιέρα. ωστόσο δεν έχω παίξει με άλλα είδη ταστιέρας, στις κατασκευές συνήθως χρησιμοποιείται ο έβενος

λαούτα με truss rod και μεταλλικά τάστα?? πού ποιός??  ;D δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια εκτρώματα.. οι μπερντέδες στο λαούτο πρέπει να μπορούν να μετακινούνται αν θες..

--- Τέλος παράθεσης ---
Κι όμως φοράνε ένα μείγμα χορδών ηλεκτρικής-ηλεκτρακουστικής έτσι ώστε να προκύψει το επιθυμητό σετ χορδών. Οι εμπειρίες μου βασίζονται στα κρητικά λαούτα μιας και λόγω Χανίων έχω επαφή με τα συγκεκριμένα όργανα. Επειδή φίλος μου είναι καταστηματάρχης που πουλά και επισκευάζει όργανα εδώ, έχω δει όργανα πολλών τύπων. Μερικά είναι και με μεταλλικά τάστα και συγκεκριμένα ένας φίλος μου πρόσφατα έφτιαξε ένα κατά παραγγελία λαούτο το οποίο να μπορεί να δεχτεί και το νησιώτικο και το κρητικό κούρδισμα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα όργανο με σώμα κρητικού λαούτου αλλά με μία τροποποίηση στην ταστιέρα έτσι ώστε να αφήνει το περιθώριο ταλάντωσης για το ανάλογο κούρδισμα κάθε φορά, όπως και η προσθήκη truss rod. Θα ήθελα να μπορούσα να σας πόσταρα και φωτό (είναι το πιο όμορφο λαούτο που έχω δει...) για να δείτε τι εννοώ.

Conviction:
μάλλον δε κατάλαβα καλά τι εννοόυσες, οπότε με συγχωρείς

ναι οι χορδές αγοράζονται χύμα, και το υλικό τους όπως και το πάχος τους επιλέγονται από τον κατασκευαστή με κριτήριο την τάση που αυτός θέλει να ασκούνε, και το πόσο περιθώριο απόστασης αφήνει..
εγώ απλά εννοούσα οτι στο εμπόριο μπορείς να βρείς σετ χορδές για λαούτο, δηλ δε χρειάζεται να φτιάξεις το σετ σου από χύμα χορδές κιθάρας. το αν θα ταιριάζουν και πόσες διαφορές θα έχουν από αυτές που σου έβαλε ο κατασκευαστής είναι ένα θέμα βέβαια αλλά από την εμπειρία μου χωρις μεγάλες διαφορές.

στο λαούτο που αναφέρεις, η ύπαρξη truss rod φαίνεται να είναι απαραίτητη, καθώς τα 2 κουρδίσματα που προορίζεται να εναλλάσει έχουν χαοτικές διαφορές στην τάση. περιμένουμε φωτό αν γίνεται, πολύ καλή πατέντα αυτό το λαούτο!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View