Αποστολέας Θέμα: Προτείνετε βιβλίο ηλ. κιθάρας για αρχάριους  (Αναγνώστηκε 22211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer.1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γεια σε ολους!!!Λοιπον ειμαι 16 και αποφασισα να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα...ομως δυστηχως δν εχω ακομη την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε δασκαλο οποτε θελω να μου προτινεται καποιο βιβλιο που να ξεκιναει απο την αρχη(καθως δεν ξερω τιποτα)...εχω προσπαθησει με ταμπλατουρα αλλα δεν τα εχω πολυκαταφερει...θελω την βοηθεια σας!!!εχω ψαξει στο ιντερνετ για βιβλια και εχω βρει πολλα αλλα δν ξερω ποιο να παρω!!!Σας παρακαλω HELP!!!!!!!!(***θελω να ξεκινησω κατευθειαν απο ηλεκτρικη κι οχι κλασσικη) :-\


Τροποποίηση: Διόρθωση τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/08, 13:52 από Βραζίλης »
This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

Of our elaborate plans, the end
Of everything that stands, the end
No safety or surprise, the end
Ill never look into your eyes...again

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: ***SOS***
« Απάντηση #1 στις: 08/09/08, 13:04 »
Καλημερα φιλε μου...λοιπον εγω θα σου πω την γνώμη μου μιας και εγω ειμαι αυτοδιδακτος.
Θα σου προτινα να ξεκινησεις με ακουστική (ή τα καθαρα της ηλεκτικής) μαθαίνοντας πρώτα
ακκορντα και κάποια βασικά πιασίματα στην ταστιέρα καθώς και έναν βασικο ρυθμό που προσωπικα
με βοηθησε πολυ και απο εκει και πέρα έκανα παραλαγές...ακκορντα και πιασίματα αν θυμάμαι καλα
έχεις και kithara.gr.Καλό είναι όταν θα μαθαίνεις ακκόρντα να σου δείξει κάποιος που να ξέρει ωστε να μην ΄
βάζεις λάθος τα χέρια σου και πάθεις κανενα μικροτραυματισμό..εμένα αυτα μου τα έδειξε ο πατέρας μου και μία
φίλη μου του ωδείου...Στην αρχή παίζε ψιλοέντεχνα τραγούδια που είναι πιο ευκολα και θα σε βοηθήσουν να μάθεις
ρυθμούς και μελωδείες...αν αυτα τα μάθεις είναι πιο ευκολο να ξεκινήσεις ηλ. και το παίξιμο σου να είναι πιο σταθερο.
Σε πρώτη φάση λοιπον μάθε ακκορντα και τον ρυθμό vπvππv(κατω,πανω,κατω,πανω,πανω,κατω)ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ***SOS***
« Απάντηση #2 στις: 08/09/08, 13:08 »
..τι φιλε μου????? κοπελα ειναι...!!!!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Ωπ.....την ειπαμε την μ@λ&%# μας......γραψε λαθος και ξαναδες το με αλλο ματι  ???

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Σου προτείνω αν έχεις κάποιο φίλο να σου μάθει να διαβάζεις βασικά πράγματα στο πεντάγραμμο.Απο κει και πέρα αυτό που έχω να προτείνω είναι η σειρά από Berklee και ότι βιβλίο βρείς με πεντατονικές κλίμακες.Ωραίο είναι το βιβλίο του Τουρκογιώργη

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Αν ξερεις καλα αγγλικα στο παρακατω site θα βρεις για κατεβασμα μερικα βιβλια για αρχαριους.Επισης υπαρχουν στο site και εφαρμογες(προγραμματα) εκμαθησης κιθαρας για υπολογιστη και audio ηχους!

http://guitarebooksforall.blogspot.com/search/label/Ebooks

http://guitarebooksforall.blogspot.com/search/label/Guitar%20softwares

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Και για hard rock/ heavy metal τα ''heavy metal rhythm guitar vol.1'' & ''heavy metal lead guitar vol.1'' του Troy Stetina.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To Berklee αν και ακομα το δουλευω και δεν εχω πληρη αποψη, εχω την εντυπωση οτι κανει θαυματα στο να σου δωσει να καταλαβεις τον τροπο με τον οποιο τα ακορντα αποτελουν την ραχοκοκκαλια της μουσικης.

Οσον αφορα τεχνικη, Troy Stetina και Dave Celentano και ξερο ψωμι.

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Abaddon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ. Έπαιζα πιο παλιά, πριν 6 7 χρόνια, κλασσική (2.5 χρόνια) την παράτησα για πανελλήνιες και σπουδές κλπ και τώρα πήρα ηλεκτρική. Έχω βρει σε ηλεκτρονική μορφή τα βιβλία του Berklee A modern method for guitar αλλά νομίζω ότι τα κανονικά έχουν και CD και πέρα από αυτό στο Νάκα έχω δει και μια άλλη σειρά με βιβλία του Berklee. Επίσης έχω δει τα βιβλία του Τουρκογιώργη και του Μπαλτζάνη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι ποίο από τα 2 είναι καλύτερο (όπως τα είδα νομίζω του Τουρκογιώργη είναι καλύτερο για αυτοδιδασκαλία) και αν αξίζει τον κόπο να αγοράσω αυτά που έχω σε ηλεκτρονική μορφή με το CD ή να πάρω την άλλη σειρά (Berklee Basic guitar).

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπωσδήποτε Berklee Vol.1 και να αρχίσεις να μαθαίνεις κλίμακες με μετρονόμο με διάφορους τρόπους μελέτης..Τις ταμπλατούρες άστες..Είναι η καταστροφή του μουσικού..Βασικά όποιο βιβλίο έχει ταμπλατούρα είναι για πέταμα (Προτιμότερο είναι, αν δε θές να μάθεις νότες, να μη μάθεις ούτε από ταμπλατούρα,trust me)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/09, 13:09 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Abaddon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Σ ευχαριστώ. Γενικά δε διαβάζω ταμπλατούρες αλλά αυτό με το μετρονόμο πρέπει να το κάνω όντως. Για την ώρα το κάνω με το πόδι αλλά σε αλλαγές αξιών (από τέταρτα σε όγδοα π.χ.) το χάνω. Έχω ξεκινήσει το 1ο βιβλίο του Berklee από τη σειρά Modern method for guitar. Βασικά σκεφτόμουν και για κάνα μάθημα και βλέπω πως το ωδείο του Φακανά έχει και καλοκαιρινά τμήματα και είναι και κοντά στο σπίτι μου. Αλλά δεν ξέρω γενικά αν είναι καλό, τί όνομα έχει κλπ. Πάντως ακόμα και αν κάποιο βιβλίο έχει ταμπλατούρα νομίζω είναι επιλογή σου να μη διαβάζεις την ταμπλατούρα.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ ευχαριστώ. Γενικά δε διαβάζω ταμπλατούρες αλλά αυτό με το μετρονόμο πρέπει να το κάνω όντως. Για την ώρα το κάνω με το πόδι αλλά σε αλλαγές αξιών (από τέταρτα σε όγδοα π.χ.) το χάνω. Έχω ξεκινήσει το 1ο βιβλίο του Berklee από τη σειρά Modern method for guitar. Βασικά σκεφτόμουν και για κάνα μάθημα και βλέπω πως το ωδείο του Φακανά έχει και καλοκαιρινά τμήματα και είναι και κοντά στο σπίτι μου. Αλλά δεν ξέρω γενικά αν είναι καλό, τί όνομα έχει κλπ. Πάντως ακόμα και αν κάποιο βιβλίο έχει ταμπλατούρα νομίζω είναι επιλογή σου να μη διαβάζεις την ταμπλατούρα.

Επιλογή σου φυσικά είναι, αλλά όπως και να το κάνεις είναι η εύκολη λύση και λειτουργεί σαν πειρασμός.

Αποσυνδεδεμένος alex98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μαγκες καλησπερα.εχω αρχισει και ψιλοασχολουμε παλι με ηλεκτρικη κιθαρα υστερα απο πολλα χρονια.Πηγα στην συναυλια της απιστευτης αυτης μπάντα που καλειται AC DC και πραγματικα ανατριχιασα με αυτον τον ανθρωπο που λεγεται Angus Young.Ο τυπος δεν παιζεται ειναι απιστευτος.Λοιπον ομως διαπιστωσα οτι δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα.Θελω να μου πει ενας γνωστης αν πρεπει να ξεκινησω μαθαινοντας παλι πρωτα ολα τα chords τελεια?Εχω ενα αρκετα καλο βιβλιο αλλα δεχομαι και συστασεις για καλυτερο.Το μονο μου καλο ειναι οτι εχω πολυ καλο αυτι και μπορω να ψιλοβγαλω κομματια μονος μου και οτι εχω τρελη υπομονη.. Δευτερον να μου πει αν ισχυει οτι το διαδικτυο βοηθαει πολυ πλεον με καποια σαιντσς ειδικα εμενα που δεν ειμαι τελειως ασχετος (ξερω τουλαχιστον να την κραταω!!)Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.                 ΥΓ.(το thunderstruck παντως το βγαζω χαχαχαχαχαχαχαχα)!!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Να μάθεις όλα τα chords τέλεια απκολείεται :) Πάντως το αυτί (για μένα προσωπικά) είναι το πιό σημαντικό πράγμα στη μουσική, και θεωρώ ευλογία το να το έχει κάποιος (τουτέστιν να έχει καλή μουσική μνήμη και αντίληψη έστω και αν δεν γνωρίζει μουσική θεωρητικά.) Εγώ αφού πήρα κάποιες κατευθυντήριες γραμμές απ'το πατέρα μου (πέντε συγχορδίες δηλαδή και την κλίμκα C major) συνέχισα να παίζω ότι ακουγόταν καλά στο δικό μου το αυτί και είχα μεγάλη εξέλιξη (βέβαια φτάνουμε όλοι κάποτε σ'ένα σημείο όπου η ανάπτυξη ορθής τεχνικής και η εκμάθηση της θεωρίας και αρμονίας της μουσικής καθίστανται απαραίτητα στοιχεία για την περαιτέρω εξέλιξή μας ως κιθαρίστες). Δε θα μπορούσα να σου υποδείξω παρά μιά πορεία παρόμοια με τη δική μου γιατί απλούστατα αυτήν έχω εφαρμώσει και έχει αποδώσει. Εσύ βέβαια αφού στο παρελθόν έχεις ασχοληθεί, έχεις λογικά πάρει τις βάσεις. Άρα πρώτα απ'όλα νομίζω ότι θα ήταν καλό να αρχίζεις να εξοικοιώνεσαι ξανά με τη κιθάρα (γρατζούνα συγχορδίες). Μάθε πρώτα τις βασικές συγχορδίες ώστε να μπείς λίγο στο πνεύμα, να συνηθίσει το χέρι και το αυτί σου στην κιθάρα, και μετά κινήσου με βάση κάποια μέθοδο, είτε αυτή είναι κάποιο DVD, είτε βιντεάκια του youtube είτε βιβλίο. Εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να αρκεστείς σε μία μέθοδο, και στη συνέχεια όσο εξελίσσεσαι τόσο περισσότερες πηγές να συνδυάζεις. Και συγκεκριμένα σου προτείνω το κλασικό πλέον βιβλίο του Αντώνη Τουρκογιώργη (πραγματικά σου δίνει βάση για όλα τα είδη) και όχι να πας απευθείας στις σειρές του Stetina. Aπο 'κεί και πέρα υπάρχουν αρκετά βιβλία και dvds που θα μπορούσα να σου προτείνω αλλά πιστεύω ότι για αρχή είναι καλύτερα να αρκεστείς σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Υπάρχουν αρκετοί δάσκαλοι που μπορούν να διδάξουν έστω και με 10-15 ευρώ την ώρα και αυτό που θα αποκομίσεις είναι κάτι που κανένα βιβλίο δε θα σου δώσει. Το Berklee που προαναφέρεται είναι το standar βιβλίο στο μάθημα του Τσακίρογλου στο ΣΩΘ, αλλά δεν είναι μια μέθοδος άνευ διδασκάλου.

Να μάθεις τα chords... τι σημαίνει αυτό; Είναι πολύ καλύτερο να μάθεις ΤΙ είναι τα chords και να μπορείς να τα σχηματίζεις μόνος/μόνη σου. Μουσική είναι να μάθεις να σκέφτεσαι μουσικά, όχι απλά να αποστηθίσεις κάποια πράγματα.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος alex98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ευχαριστω ρε Panos the greek.Οσο για το βιβλιο του Τουρκογιώργη το ηξερα οτι ειναι πολυ καλο και μου το ειχαν πει και αλλοι,αλλα επειδη δεν το ειχε ο νακας οταν πηγα,και ηταν και Σάββατο απογευμα πηρα του Κωνσταντινου Μπαλταζάνη.(τόσο καψα για να μελετησω σκ,δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι Δευτέρα).Αnyway,καλο ειναι και αυτο,και αν ειναι περνω και του Τουρκογιώργη αργότερα.Οσο για δάσκαλο που λες εσυ Gear δεν υπάρχει χρονος και οχι τα λεφτα.Ειναι έτσι η δουλειά μου με κυλιώμενο ωράριο άστα να πανε.Για αυτό το παλεύω αυτοδιδακτος μωρέ.Ευχαριστώ πάντως παιδιά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
31151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 17:50
από Corky
20 Απαντήσεις
12267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
9 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 14:57
από Conception
7 Απαντήσεις
10028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
17 Απαντήσεις
8127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 02:09
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
43305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 20:34
από Eddie~Maiden
42 Απαντήσεις
86629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
3 Απαντήσεις
6604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 23:12
από Xtasy
0 Απαντήσεις
5991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 12:42
από thanos1547
6 Απαντήσεις
7380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 15:35
από pagouris