Αποστολέας Θέμα: Καλός Πεταλοενισχυτής  (Αναγνώστηκε 17974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Καλός Πεταλοενισχυτής
« στις: 07/10/09, 16:13 »
Θέλω έναν καλό πεταλοενισχυτή (να δουλεύει ωραία με τα πεταλ δλδ,fuzz ,overdrive ,delay κτλπ..) γυρω στα 300-350 ευρώ.Δεν με νοιαζει αν είναι transistor η tube.ΔΕΝ θέλω κανα Class A μονοκάναλο.Το καλύτερο είναι να έχω 2 κανάλια (καθαρό ,βρώμικο) καί πάνω.
Παίζω Porcupine Tree ,Metallica ,Joan Jett ,Placebo ,Nickelback ,AC/DC ,Korn,Guns N Roses,MUSE
Ευχαριστώ.
Να σημειώσω οτι η χρήση του θα είναι κυρίως σπιτίσια (τώρα έχω 20watt transistor και παίζω στο 2 για να καταλάβετε εντάσεις  ;D) αλλά και στο studio (με μικροφωνική) και σε Live.
Άκουσα ένα videάκι στο youtube με τον Blackstar HT-5 Combo με το 1x10 και μου άρεσε πάρα πολύ!!(αλλά άκουσα μονο το drive κανάλι του).Τι γνώμη έχετε?Μου φτάνουν 5 watt στ studio?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/09, 16:47 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #1 στις: 07/10/09, 18:29 »
Πριν προλαβω να διαβασω ολο το ποστ σου μου ηρθε στο μυαλο ο Blackstar. Οντως ακουγεται παρα πολυ καλος και μαλλον δεν ειναι τυχαιες οι καλες κριτικες...

Γιατι ομως δε θες class A μονοκαναλο? Εφοσον τα βασικα drive σου θα τα παιρνεις απο πεταλακια...Μπορεις με ενα ποιοτικο πεταλι distortion να αγγιξεις και high gain ηχους.


Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #2 στις: 07/10/09, 19:35 »
Οχι μονο ενα fuzz face clone και ενα tubescreamer clone θα χρησιμοποιώ!Το ένα στο καθαρό και το άλλο για boost!Και το delay στο fx loop.Τα distortion του ειναι εξωπραγματικά τρομερά αλλά..τα καθαρά του?Δεν έχω ακουσει και πολυ καλά πράγματα..λες να αδικίσει τα πεταλια μου?

Απο ένταση πως πάει?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/09, 19:38 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #3 στις: 08/10/09, 02:34 »
Oχι δε νομιζω να αδικησει τα πεταλια σου.
Στο σπιτι θα εισαι αρχοντας.
Αλλα σε συνθηκες προβας αν βαρατε πολυ θα ζοριστεις... Θα ακουγεσαι μεν, αλλα αυτο που λεμε κρυσταλλινα καθαρα θα παει περιπατο...Δεν ειμαι και ακριβως σιγουρος για το ποσο headroom εχει απλα θα πρεπει να παιξεις με το κουμπι του gain για να αποφυγεις πιθανοτητα γρυλισματων (αν την αποφυγεις...)
Με το 10αρι ηχειο του combo επιτρεψε μου να μην ειμαι και τοσο αισιοδοξος.
Εξαιρετικος ενισχυτης για αυτο που θες (και για πολλα περισσοτερα) ειναι o Peavey Classic 30. Αλλα ειναι 150 με 200 ευρω πιο πανω.
Αν ομως τον πετυχεις μεταχειρισμενο μην το σκεφτεις.

Υ.Γ. Δεν ξερω αν θα σε συγκινουσε η ιδεα ενος Randall που εχει τη φημη της πεταλομηχανης...Δεν ειναι φουλ λαμπατος με οτι και αν αυτο συνεπαγεται (οχι τοσο γλυκα καθαρα κτλ...) Γυρω στα 400 απο οτι θυμαμαι.
Αναφερομαι στον RG-75....http://www.thomann.de/de/randall_rg75g3plus.htm

Υστερα υπαρχει και η πολυ καλη λυση ενος Tech 21...http://www.thomann.de/de/tech_21_power_engine_60.htm
Ειναι φτιαγμενος για αυτη ακριβως τη δουλεια. Γυρω στα 400 και αυτος.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 02:40 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #4 στις: 08/10/09, 15:12 »
Φίλε ως κάτοχος μιας blackstar ht-5 κεφαλής θα σου ότι όντως το βρώμικο κανάλι του είναι πραγματικά φοβερό, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις. Όσο για το καθαρό κανάλι, έχοντας διαβάσει κριτικές πριν τον πάρω, δεν περίμενα και πολλά. Παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπές (όχι Fender), με αρκετό headroom και εμένα με καλύπτει απόλυτα. Επίσης, παίζει πολύ ωραία με πετάλια.

Από κει και πέρα, θεωρώ ότι τον αδικεί το 10ρι ηχείο του combo. Θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα (έντασης και ηχοχρώματος) αν τον κουμπώσεις σε μια καλή καμπίνα. Βέβαια με αυτή την λύση ανεβαίνει και το κόστος.

Παράθεση
Μου φτάνουν 5 watt στο studio?
Με τον combo βάζοντας μικροφωνική θα είσαι εντάξει, με την κεφαλή και καλή καμπίνα ίσως να τα βγάλεις πέρα και χωρίς.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #5 στις: 08/10/09, 15:34 »
Με τι κιθάρες τον χρησιμοποιείς τον ενισχυτή φίλε alterego?
Τον φοβάμαι απο ένταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 15:54 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #6 στις: 08/10/09, 17:47 »
O HT-5 βλεπω εχει πανω απο τα 300-350 ευρω που δινεις. Και τα 5 βατ πιστευ δεν σε φτανουν σε προβα/λαιβ. Αν ειναι να δωσεις παραπανω παρε καλυτερα κατι σαν αυτα ειναι η αποψη μου
http://www.thomann.de/gr/laney_vc15_110n.htm
http://www.thomann.de/gr/laney_lv300.htm
ή καποιο μεταχειρισμενο, φεντερ ας πουμε.

Αλλα το να εχεις τουλαχιστον δυο καναλια ποιοτικα (αλλα τι το θες το δευτερο καναλια αφου παιζεις με πεταλια? Αν ειναι να το χρησιμοποιεις το βρωμικο μηπως να δοκιμαζες ενισχυτες με γνωμονα τον ηχο τους?), που να παιζουν καλα με πεταλια, να βγαζουν και λαιβ κτλ, και να μπορεις να βγαλεις ολους αυτους τους τελειως διαφορετικους ηχους που περιγραφεις, με 300-350 ευρω, μαλλον θα πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις κατι που να σου αρεσει, να τα κανει ολα και να ειναι και σε αυτα τα χρηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #7 στις: 08/10/09, 19:29 »
Δεν είπα οτι θα χρησιμοποιώ μόνο distortion απο πετάλια.Και ο blackstar μου κάνει.Η ένταση του ποσο είναι σε αντίστοιχα τρανσιστοράτα watt?(για να καταλαβαινόμαστε!)
Alterego εσύ πως παίζεις(σε live η studio)?Με ενδιαφέρει περισσότερο στα lives γιατί στο  studio θα βαριέμαι να τον κουβαλάω..!
Επίσης ,βνα ξαναεπισημάνω..οτι δεν με ενδιαφέρει αν είναι λάμπα ή mosfet.Αμα έχετε κατα νού καποιο καλό solid state..πείτε το.Θέλω γενικά καλο ενισχυτή και στο καθαρο αλλα περισσότερο στο distortion αλλά να παίζει καλά με τα πεταλάκια μου..γιατί παράδειγμα και o Spider III έχει αρκετούς ωραίους ήχους(high gain βασικά..) αλλά τα πεταλάκια τα αδειάζει και δεν έχει και fx loop..!
Π.χ. απο transistor στα χρήματα που λέω να διαθέσω είναι ο Trademark 30.Έχω ακουσει demos του 60 και δεν παίζεται αλλα ο 2ος είναι πανάκριβος ,πολύ δυνατός -τι να τα  κάνω τα 60watt!?-.Αλλα πόσο καλά συνεγάζεται ο TM30 με ένα Metal Muff ή ένα DD-3 για παράδειγμα?
Εδώ θέλω να με βοηθήσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 19:54 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #8 στις: 08/10/09, 20:09 »
Να σημειώσω επίσης οτι ο Randall RG75G3 είναι πολυ δυνατός..και μπορεί να παίζει καλά με πεταλάκια αλλα μου φαίνεται πολύ καφρο ενισχυτής..
τουλαχιστον απο τα samples στο youtube δεν μου άρεσε..

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #9 στις: 08/10/09, 20:20 »
Apressas τα 5 watt δεν σε φτανουν σε live χωρίς μικροφωνική, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από κει και πέρα από όσο τον έχω δει με τα πετάλια παίζει αρκετά καλά και μπροστά και στο loop. Εγώ τον χρησιμοποιώ συνήθως με μια Framus Diablo Custom με διπλό στην γέφυρα και δύο μονούς.

Το καλύτερο θα ήταν να τον βρεις και να τον ακούσεις, καθώς και τους άλλους ενισχυτές που προτείνουν τα παιδιά εδώ και να σχηματίσεις και την δική σου άποψη πριν κάνεις κάποια αγορά.

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #10 στις: 08/10/09, 20:33 »
Καλά αυτό είναι σίγουρο(για το PA).Απλά λέω αν σε καλύπτει απο θέμα έντασης σαν monitor.

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #11 στις: 09/10/09, 00:27 »
Τον χρησιμοποιώ με μια καμπίνα που έχει 1x12" Celestion Vintage 30 και με καλύπτει. Για το combo δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε ανάλογες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #12 στις: 09/10/09, 01:45 »
Να σημειώσω επίσης οτι ο Randall RG75G3 είναι πολυ δυνατός..και μπορεί να παίζει καλά με πεταλάκια αλλα μου φαίνεται πολύ καφρο ενισχυτής..
τουλαχιστον απο τα samples στο youtube δεν μου άρεσε..


Απο το youtube μπορεις να παρεις μια γευση για το πως ηχει κατι αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να παιρνεις αποφασεις με γνωμονα αυτο...
Ο Διαμαντοπουλος φερνει Randall και μαλιστα νομιζω πως εχει τον RG-75...Για πηγαινε τσεκαρε τον.
Δε λεω οτι δεν ειναι high gain. Αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ τιμιος ενισχυτης με πολυ ικανοποιιτικα καθαρα και γενικα αξιζει την προσοχη σου απο τη στιγμη που τον θες για αυτη τη δουλεια...Και δεν ειμαι κανενας καφρο-μεταλας.

Υστερα τον Tech-21 μπορεις να τον ακουσεις στο Guitar-Store στα Εξαρχεια.
Απο τη μια ,5 watt λαμπα σου φαινονται (και ειναι) λιγα για να κανεις αυτο που θες. Απο την αλλη σου φαινονται υπερβολικα πολλα τα 60 watt οχι φουλ λαμπας? Επειδη το budget σου δεν ειναι τεραστιο ωστε να ρυθμιζεις ολες σου τις παραμετρους κατα πληρη βουληση, πιστευω πως πρεπει να τσεκαρεις αυτα τα δυο μηχανηματα και ας ειναι λιγο παραπανω watt απο οσο θες (ο Randall παιζει μια χαρα χαμηλα).

Εκτος αν θες να ριξεις μια ματια και σε λαμπατους της ταξης των 15 watt: http://www.thomann.de/de/blackheart_handsome_devil_head_bh15h.htm  μαζι με μια καμπινα (πχ την πολυ ποιοτικη Epiphone Valve Junior).

Εγω που ειμαι γενικα των vintage καταστασεων, αν ημουν στη θεση σου αυτο το πακετακι θα επαιρνα...
Αλλα δοκιμασε και αλλα μπορει να σου κατσει κατι καλυτερα στο αυτι.


Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #13 στις: 09/10/09, 16:12 »
Οπότε γυρίζουμε στο tranzistorάκι.TECH 21 TRADEMARK 30 ή Randall rg75.
Τα 30watt του tech πιστεύω είναι οτι πρέπει.Ο Randall.. θα χαραμιστεί..λες και παιζω συνεχεια lives.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #14 στις: 09/10/09, 16:49 »
Καλα μην το δενεις και κομπο για τρανζιστορακι.
Ενας καλος 15ρης λαμπατος οπως σου ειπα θα δωσει μια ποιοτητα στον ηχο σου. Οχι οτι δεν ειναι καλη επιλογη ο Tech-21.
Αξιζει να πας να ακουσεις και τα 3 αυτα μηχανηματα, το καθε ενα ειναι εντελως διαφορετικο και με αλλη φιλοσοφια.


Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #15 στις: 10/10/09, 14:52 »
Δεν θέλω άλλο λαμπάτο.Μόνο ο blackstar μου άρεσε.Όλοι οι υπόλοιποι δεν βγάζουν το gain που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #16 στις: 10/10/09, 15:39 »
Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο...γιατί να μην πάρεις λαμπάτο αλλά και ένα πετάλι για το έξτρα gain που χρειάζεσαι;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #17 στις: 10/10/09, 15:54 »
Γιατί να μην πάω σε transistor και να γλιτώσω το πεταλ?
Τεσπα.Να σας βοηθήσω λιγάκι..Λοιπόν μου αρέσει ο Blackstar ,o Trademark και ο Randall.Ο 3ος αποκλείεται λόγω υπερβολικού wattage.Όταν με 20watt παίζω στο 3..με τον randall στα πόσα θα παίζω!? :-\
Λοιπόν.Θέλω να καταλάβω αν με φτάνει η ένταση των 5watt του blackstar ή των 30 του trademark.Στο studio παίζω με την ένταση στο 3-4 χρησιμοποιώντας έναν laney LX65R Transistor.Αν μπορεί να αποδώσει σε τέτοια αντιστοιχη ένταση ένας απο τους 2 είμαστε μια χαρά!!(Σημειωνω οτι μπροστά απο το amp θα υπάρχει πάντα μικροφωνο που θα στελνει τον ήχο σε 3 monitors).
Στο live περίπου τα ίδια πιστεύω θα είναι.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #18 στις: 10/10/09, 16:34 »
Γιατί να μην πάω σε transistor και να γλιτώσω το πεταλ?

Προφανώς για να έχεις καλύτερο ήχο...(ο trademark απο την άλλη δεν είναι άσχημος...στην ουσία είναι ένα gt2 με ηχείο αλλά μιά χαρά ακούγεται...)

Λοιπόν.Θέλω να καταλάβω αν με φτάνει η ένταση των 5watt του blackstar ή των 30 του trademark.Στο studio παίζω με την ένταση στο 3-4 χρησιμοποιώντας έναν laney LX65R Transistor.Αν μπορεί να αποδώσει σε τέτοια αντιστοιχη ένταση ένας απο τους 2 είμαστε μια χαρά!!(Σημειωνω οτι μπροστά απο το amp θα υπάρχει πάντα μικροφωνο που θα στελνει τον ήχο σε 3 monitors).
Στο live περίπου τα ίδια πιστεύω θα είναι.

Γιατί ακούτε στην πρόβα τον ενισχυτή απο μόνιτορς.. ???...
(άσε που αν κατά τύχη κουνιέται έστω και 2-3 εκατοστά το μικρόφωνο  κάθε μέρα θα έχεις και διαφορετικό ήχο!)

Αν όντως το κάνετε αυτό πάντως, τότε δεν σε ενδιαφέρει και πολύ η ένταση του amp που θα πάρεις...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #19 στις: 10/10/09, 18:18 »
Γιατί προβάρουμε σε studio-προβάδικο.
Επίσης θα ήθελα να ήξερα αν ο Trademark 30 έχει τον ίδιο ήχο με τον 60.Γιατί high gain vids με τον 30 στο youtube δεν υπάρχουν.
H ένταση του blackstar ως Monitor στο stage είναι ικανοποιητική?
Το θέμα που τίθετε τώρα είναι.Trademark 30 VS Blackstar..σε MID-HIGH gain ήχους που με ενδιαφέρουν.
Το οτι ο tm δεν έχει footswitch το γνωρίζω..αλλά δεν με ενοχλεί και πολύ.Το πολύ πολύ να πάρω ένα dist πεταλάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/09, 18:24 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #20 στις: 10/10/09, 19:35 »
Δε γνωρίζω για τον Blackstar, οι Trademark είναι πολύ καλοί.

Το οτι ο tm δεν έχει footswitch το γνωρίζω..αλλά δεν με ενοχλεί και πολύ.Το πολύ πολύ να πάρω ένα dist πεταλάκι.

Μα, αν πάρεις πεταλάκι μπορείς να το βάλεις και σε οποιονδήποτε λαμπάτο. Αφού το gain δε θα το παίρνεις από τον ενισχυτή αλλά από το πετάλι. Αυτό εννοούσα πριν.
Θα έλεγα να το ξανασκεφτείς οπωσδήποτε, και να δοκιμάσεις λαμπάτους (ακόμη και class A που απέκλεισες αρχικά) με κάποιο αξιοπρεπές πετάλι.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #21 στις: 10/10/09, 19:59 »
Γιατί ακούτε στην πρόβα τον ενισχυτή απο μόνιτορς.. ???...

Γιατί προβάρουμε σε studio-προβάδικο.

I don't get it... ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #22 στις: 10/10/09, 21:16 »
Ρε παιδίμ.ΑΚΟΥ να σου εξηγήσω.Επειδή το studio κάνει και ηχογραφίσεις..και επειδή 1 ενισχυτής με 1 12άρι ηχείο ΔΕΝ μπορεί να δώσει ήχο σε όλους(ο drummer είναι κλεισμένος σε δωματιάκι και ο πληκτράς είναι ακριβώς απέναντι μου οποτε δεν ακούει) βάζουμε mic.Η 2η  κιθάρα παίζει μεσω ενός floor pod plus στο PA και τα πλήκτρα επισης.Οπότε ολων τα όργανα ακουγονται μέσα απο τα ηχεία(εκτος των drums).

Φίλτατε Θέμο..αφού ο Trademark είναι μια χαρά γι'αυτά που θέλω, γιατί να πάω στην λάμπα και τα προβλήματά της?Πέρα απ αυτό..δεν πιστεύω οτι θα πάρω καλύτερο ήχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/09, 21:19 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #23 στις: 10/10/09, 21:29 »
Ρε παιδίμ.ΑΚΟΥ να σου εξηγήσω.Επειδή το studio κάνει και ηχογραφίσεις..και επειδή 1 ενισχυτής με 1 12άρι ηχείο ΔΕΝ μπορεί να δώσει ήχο σε όλους(ο drummer είναι κλεισμένος σε δωματιάκι και ο πληκτράς είναι ακριβώς απέναντι μου οποτε δεν ακούει) βάζουμε mic.Η 2η  κιθάρα παίζει μεσω ενός floor pod plus στο PA και τα πλήκτρα επισης.Οπότε ολων τα όργανα ακουγονται μέσα απο τα ηχεία(εκτος των drums).

Φίλτατε Θέμο..αφού ο Trademark είναι μια χαρά γι'αυτά που θέλω, γιατί να πάω στην λάμπα και τα προβλήματά της?Πέρα απ αυτό..δεν πιστεύω οτι θα πάρω καλύτερο ήχο.
Στο Noise Factory κάνετε πρόβες;

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Καλός Πεταλοενισχυτής
« Απάντηση #24 στις: 10/10/09, 21:35 »
 :-\ Μένω στο Άργος.Αν έμενα στο athens δεν θα ρώταγα.Θα πήγαινα να τα δοκιμάσω μόνος μου. >:D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/03, 02:50
από Vagabond
5 Απαντήσεις
4346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 12:33
από Καρχαρίας
98 Απαντήσεις
32545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 04:55
από slacker
5 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
8 Απαντήσεις
3654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 15:22
από zeromancer
15 Απαντήσεις
7249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 12:26
από Adno
6 Απαντήσεις
28614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 01:23
από bozosd
0 Απαντήσεις
11896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/17, 17:07
από Ioannis Anastassakis