Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για Bugera V22  (Αναγνώστηκε 4651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Βοήθεια για Bugera V22
« στις: 06/08/20, 12:32 »
Γεια σας και από δω,

Έχω έναν Bugera V22 και έχει έρθει η ώρα να αλλάξω λυχνίες.

Έψαξα για βιντεάκια/οδηγίες στο youtube αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό, και το support της bugera είναι λίγο...

Αν γνωρίζει κάποιος οδηγίες - βασικά τι πρέπει να ξεβιδώσω, αν και έχω μία αίσθηση, έχω εντοπίσει που βρίσκονται - ή κανένα maintenance/service manual (λέμε τώρα.. αν...), θα βοηθούσε πολύ. Προφανώς θέλω να κάνω τη μικρότερη δυνατή επέμβαση στον ενισχυτή..

Ευχαριστώ..!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/20, 10:15 από theycallmepacos »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αν δεν είσαι πολύ σχετικός με αυτά τα πράγματα θα σου πρότεινα να τον πας Σ ενα μάστορα να στο κάνει.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Έχεις ένα point, Gwen... θα το σκεφτώ.. βασικά μπορεί να φέρω κάποιον σπίτι, γιατί ο Bugeraς δεν είναι και πολύ εύκολος στις μετακινήσεις...

Thanks!

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #3 στις: 01/10/20, 10:32 »
Καλημέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά!

Έκανα μία μετονομασία στον τίτλο του τόπικ - βοήθεια (γενικά) για τον bugera, μιας και θέλω την άποψή σας και για ένα άλλο θέμα που ίσως έχει προκύψει.

Και λέω ίσως, γιατί άλλαξα μόνος μου τις λυχνίες - τελικά είναι πιο εύκολο από ότι φανταζόμουν, καθώς μόνο το προστατευτικό πλαίσιο θέλει ξεβίδωμα - δεν ανοίγεις τον ενισχυτή (ευτυχώς, γιατί από ότι κατάλαβα υπάρχει κίνδυνος να σκοτωθείς και δεν με ψήνει και πολύ η φάση, πάνω που αρχίζω να φχαριστιέμαι λίγο τη μουσική).

Τις άλλαξα όλες (JJ 12ax7 στην προενίσχυση, sovtek EL84 matched pair στην ενίσχυση) εκτός από μία, αυτή της προενίσχυσης που αντιστοιχεί στο βρώμικο κανάλι. Ο λόγος είναι γιατί πήγα μεν να την αλλάξω, αλλά έτσι όπως τη θαύμαζα από ψηλά, έπεσε και έσπασε. Ήταν πολύ κινηματογραφικό το σκηνικό, θύμιζε λίγο Ντάφυ Ντακ να μπερδεύεται και να κάνει τα ζογκλερικά του, αλλά τελείωσε με δάκρυα και ιδρώτα. Προφανώς θα την αλλάξω και αυτή, παρήγγειλα ήδη καινούρια - για την ώρα φοράει την παλιά πάνω, η οποία τα έχει παίξει εντελώς.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι αυτή η μία λαμπίτσα της προενίσχυσης (μία από τις 3, αυτή που αντιστοιχεί στο βρώμικο) δεν αλλάχτηκε, αλλά όταν ξεκίνησα να παίζω ξανά με τον ενισχυτή, στο καθαρό κανάλι πάντα, στις μπάσες νότες ακούγεται κάπως, πως να το πω: σα φιμωμένος. Σαν πολύ μπάσος. Ενοχλητικά θα έλεγα.

Με την επιφύλαξη λοιπόν να επανέλθω με εντυπώσεις όταν θα έχω αλλάξει και αυτή την τελευταία λαμπίτσα, ήθελα να ρωτήσω αν παίζει η πιθανότητα να έχει χάσει την απόδοσή του το ηχείο - να έχει πχ ξεραθεί ή τίποτα τέτοιο, και να θέλει και αυτό αλλαγή.

Παρόμοια ηχητική συμπεριφορά έχει και ο Vox VT20+ που του άλλαξα κι αυτουνού λαμπίτσα, και κάνει κι αυτός το ίδιο μπάσο φιμωμένο ήχο. Και οι δύο ενισχυτές είναι 7-8 χρόνων. Δεν έχουν πολυπαίξει, αλλά η ηλικία είναι ηλικία.

Ήθελα απλά μια άποψη, γιατί δεν ξέρω από ενισχυτές και ηχεία. Τώρα μαθαίνω ουσιαστικά. Και γενικά έχω ψιλοκουραστεί, φτιάξε το ένα, φτιάξε το άλλο, ζαχαρώνω ένα bugera v5 καινούριο που έχει μόνο 2 λαμπίτσες όλες κι όλες και είναι και σελφ biasing, να φχαριστηθώ, γιατί παιδεύομαι να μάθω να παίζω κι ο ήχος δε με ικανοποιεί και είμαι και σε ευαίσθητη ηλικία και γκόμενα δεν παίζει (βασικά αυτές φταίνε για όλα).

Καλά, σταματάω εδώ.

Άμα έχετε καμιά ιδέα, πείτε. Υγεία και δύναμη σε όλους.

« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/20, 10:50 από theycallmepacos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #4 στις: 01/10/20, 15:27 »
Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος από τα γραφόμενά σου, είναι μάλλον απίθανο και οι δύο ενισχυτές να εμφάνισαν εντελώς ξαφνικά το ίδιο πρόβλημα με τα ηχεία τους αμέσως μόλις άλλαξες τις λάμπες. Μήπως οι καινούργιες λυχνίες σού δίνουν πιο πολλά μπάσα, τα οποία δεν είχες πριν και δεν τα έχεις συνηθίσει, οπότε τώρα πρέπει απλά να εξισορροπήσεις συχνοτικά τον ήχο του ενισχυτή σου με τις κατάλληλες ρυθμίσεις του EQ;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #5 στις: 01/10/20, 15:52 »
Απόλλωνα γεια σου και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Η σκέψη που λες μου πέρασε από το μυαλό. Από ότι καταλαβαίνω, λες ότι μάλλον δε φταίνε τα ηχεία.

Ωστόσο, ο Vt20 το εμφάνιζε το ίδιο πρόβλημα και πριν αλλάξω τη λυχνία. Είναι λες και, είτε άλλαξα είτε δεν άλλαξα, παρέμεινε ίδια λίγο πολύ η ηχητική του απόδοση. Εντάξει, είδα μία μικρή βελτίωση αλλά επειδή έχω συνηθίσει σε φουλ λαμπάτο, όταν παίζω με τον vt μου φαίνεται ψιλοαδιάφορος, ειδικά για καθαρό ήχο ή με μικρή παραμόρφωση.

Ο Bugera από την άλλη είχε πέσει πολύ σε απόδοση - και να πω την αλήθεια δεν είχα προσέξει αν το έκανε αυτό το "μπούκωμα" ή όχι. Τώρα στα τελευταία του πριν αλλάξω τις λυχνίες μπορεί και να το έκανε, δεν ήταν καλός ο ήχος ούτως ή άλλως. Όπως λες, προσπάθησα να κατεβάσω μπάσα και μεσαία και να ανεβάσω το treble αλλά δεν είδα πολύ μεγάλη διαφορά.

Κρίμα, γιατί δεν είχα διαβάσει κάτι κακό για τις JJ. Βέβαια, είναι μία οικονομική επιλογή, αλλά όλοι έλεγαν ότι, σε σχέση με τις κινέζικες-Bugera που είχε πριν, είναι κλάσεις καλύτερες.

Τέλος πάντων, θα αλλάξω και την άλλη λαμπίτσα και βλέπουμε.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #6 στις: 01/10/20, 19:16 »
Από ότι καταλαβαίνω, λες ότι μάλλον δε φταίνε τα ηχεία.

Θεώρησα ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν φταίνε τα ηχεία με βάση αυτά που ανέφερες στο αρχικό μήνυμά σου, δηλαδή μια μεταβολή στον ήχο που παρουσιάστηκε αφού άλλαξες λάμπες. Εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα καλά. Τώρα όμως λες...

Παράθεση
Ωστόσο, ο Vt20 το εμφάνιζε το ίδιο πρόβλημα και πριν αλλάξω τη λυχνία. Είναι λες και, είτε άλλαξα είτε δεν άλλαξα, παρέμεινε ίδια λίγο πολύ η ηχητική του απόδοση. Εντάξει, είδα μία μικρή βελτίωση αλλά επειδή έχω συνηθίσει σε φουλ λαμπάτο, όταν παίζω με τον vt μου φαίνεται ψιλοαδιάφορος, ειδικά για καθαρό ήχο ή με μικρή παραμόρφωση.
Παράθεση
Ο Bugera από την άλλη είχε πέσει πολύ σε απόδοση - και να πω την αλήθεια δεν είχα προσέξει αν το έκανε αυτό το "μπούκωμα" ή όχι. Τώρα στα τελευταία του πριν αλλάξω τις λυχνίες μπορεί και να το έκανε, δεν ήταν καλός ο ήχος ούτως ή άλλως. Όπως λες, προσπάθησα να κατεβάσω μπάσα και μεσαία και να ανεβάσω το treble αλλά δεν είδα πολύ μεγάλη διαφορά.

Oπότε αλλάζουν τα δεδομένα. Κατ' αρχήν εννοείται ότι με τον VT20 δεν θα έχεις τον ήχο που σού δίνει ο λαμπάτος. Το πλεονέκτημα ενός modelling ενισχυτή όπως ο VT20 είναι η ευελιξία σε ήχους, προσομοιώσεις ενισχυτών, εφφέ, κλπ. Σε κάθε περίπτωση η σύγκριση είναι πριν και μετά την αλλαγή, όχι σε σχέση με τον λαμπάτο, γιατί αυτό μπερδεύει την κατάσταση και πιθανόν να σε οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Πέρα από αυτό, αν το πρόβλημα υπήρχε πριν αλλάξεις τις λυχνίες και μάλιστα και στους δύο σου ενισχυτές, τότε προφανώς κάτι άλλο συμβαίνει. Θα ήταν περίεργο και τα δύο ηχεία να εμφάνισαν το ίδιο πρόβλημα. Ίσως για αυτό το μυαλό σου πάει αρχικά σε πρόβλημα με το ηχείο και όχι στις λυχνίες. Μήπως υπάρχει κάτι άλλο που αποτελεί τον κοινό παρονομαστή; Έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα στο υπόλοιπο κομμάτι της αλυσίδας πριν τον ενισχυτή (κιθάρα, εφφέ, ή κάτι άλλο);

Πληροφοριακά πάντως, η δική μου εμπειρία είναι ότι η βελτίωση στον ήχο ενός ενισχυτή είναι πολύ πιο ριζική όταν αλλάζεις ηχείο παρά όταν αλλάζεις λάμπες.

Παράθεση
Κρίμα, γιατί δεν είχα διαβάσει κάτι κακό για τις JJ. Βέβαια, είναι μία οικονομική επιλογή, αλλά όλοι έλεγαν ότι, σε σχέση με τις κινέζικες-Bugera που είχε πριν, είναι κλάσεις καλύτερες.

Σίγουρα είναι. Αλλά παραμένει η πιθανότητα ότι κάτι άλλο συμβαίνει με τους ενισχυτές σου που δεν έχει σχέση με τις λυχνίες. Μη βιαστείς να τις ξεγράψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/20, 19:19 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #7 στις: 02/10/20, 13:09 »
Απόλλωνα σ' ευχαριστώ ειλικρινά για το χρόνο σου και για τη διάθεσή σου να ασχοληθείς.

Για μένα, είναι σημαντικό να λες μια κουβέντα με έναν άνθρωπο για το χόμπι σου, το μεράκι σου. Γι αυτό μπήκα να γράψω στο φόρουμ, αν και ξέρω ότι για τους παλιούς κάποιες φορές είναι μπορεί να είναι μπελάς ή να μην υπάρχει ενδιαφέρον να ασχοληθούν με ένα θέμα, το καταννοώ απόλυτα, έχω βρεθεί κι εγώ εκεί. Οπότε εκτιμώ την επικοινωνία, λες απλά μια κουβέντα με έναν άνθρωπο, η λύση θα βρεθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Καταλαβαίνω και έχεις δίκιο ότι μάλλον σε μπέρδεψα με τα λεγόμενά μου. Είναι που δεν έχω κι εγώ ξεκάθαρη εικόνα, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Θα επανέλθω όμως, αφού αλλάξω και την τρίτη λάμπα της προενίσχυσης. Από κει και πέρα, δε νομίζω να πολυασχοληθώ παραπάνω, θα ψάξω να βρω έναν low maintenance λαμπάτο με λίγα βατ, μικρό και ελαφρύ όσο γίνεται.

By the way, χτες δοκίμασα τέρμα clean και κάπως καθάρισε από το πολύ μπάσο.

Ένα ακόμα θέμα που δεν ξέρω πόσο ρόλο μπορεί να παίζει στο πρόβλημα που περιγράφω είναι ότι δεν έχει γίνει κάποιο biasing στον ενισχυτή αφού άλλαξα τις λυχνίες. Ο λόγος είναι ότι, λόγω βάρους και όγκου, δεν μπορώ να τον μεταφέρω σε μάστορα για να κάνει τη δουλειά. Οπότε μελλοντικά, είτε θα μάθω πως γίνεται και θα το κάνω μόνος μου, είτε θα βρω κανα φιλαράκι που να ξέρει και να έρθει να το κάνει (ή μάστορα που να έρθει να το κάνει επί τόπου). Ο διακόπτης του biasing είναι σε εμφανές σημείο μπροστά από τις λάμπες, κι εκεί μπροστα΄έχει και ένα θηλυκό (μια τρυπούλα που μπαίνει κάποιο βυσματάκι). Ξέρω ότι χρειάζεται και ένα πολύμετρο. Απλά δεν έχω εμβαθύνει περισσότερο στο πως γίνεται. Ίσως να παίζει μεγαλύτερο ρόλο από όσο πίστευα, δεν ξέρω, νόμιζα ότι θα μπορούσα να τη "γλυτώσω" από το biasing με ένα matched pair λυχνίες, κι απλά να κάνω ένα trade off με τη διάρκεια ζωής τους, να τις αλλάξω πιο νωρίς. Οι πολύ έμπειροι λένε ότι το κάνουν και με το αυτί  ;D Μπορεί να το παίξω έμπειρος και να παίξω λίγο με το διακοπτάκι. Τι μπορεί να πάει στραβά;  ;D

Αυτά από μένα και θα επανέλθω.

Πιστεύω δηλαδή.  ;D

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Bugera V22
« Απάντηση #8 στις: 04/10/20, 07:51 »
Ένα τέτοιο φαινόμενο μου είχε εμφανιστεί στην κιθάρα.

Είχε τρίξιμο στις χορδές και στις χοντρές ήταν λίγο πιο έντονο με αποτέλεσμα ο ήχος τους να είναι κάπως πιο "fuzz".


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
bugera

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 03:03
από Jezus
8 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 20:42
από let me know 796
BUGERA V22

Ξεκίνησε από riffraff « 1 2 3 » Ενισχυτές

58 Απαντήσεις
20758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 13:30
από adr1anos
bugera v55

Ξεκίνησε από markos_geo Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
3168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:43
από tech21man
bugera 6262

Ξεκίνησε από theodoropoulos « 1 2 » Ενισχυτές

46 Απαντήσεις
14025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/12, 00:43
από kopaniamento
Bugera Trirec

Ξεκίνησε από theblind Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
2425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 01:19
από vaig3
5 Απαντήσεις
3161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/11, 22:09
από metalmike
6 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 14:13
από adr1anos
22 Απαντήσεις
6261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 16:40
από adr1anos
31 Απαντήσεις
13833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 00:42
από Romanos1000