Αποστολέας Θέμα: Bοηθεια για τροφοδοσια  (Αναγνώστηκε 3945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Bοηθεια για τροφοδοσια
« στις: 06/01/08, 03:14 »
Γεια σας αγαπητοι συναδελφοι συμφορουμιτες και καλη χρονια.Εχω μια απορια και θα εκτιμουσα παρα πολυ τη βοηθεια σας.Εχω ενα dime distortion της mxr το οποιο ειναι 18volto.Επειδη ομως ειναι πολυ δυνατο και δεν μπορω να παω τιποτα πανω απο τη μεση θα μπορουσα να το τροφοδοτησω με 9volt απο το onespot η' υπαρχει κινδυνος να καει η' να παθει καποια αλλη ζημια?Ναι η' οχι και γιατι αν ξερετε? :)
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα οσους απαντησουν :)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #1 στις: 06/01/08, 03:24 »
Γεια σας αγαπητοι συναδελφοι συμφορουμιτες και καλη χρονια.Εχω μια απορια και θα εκτιμουσα παρα πολυ τη βοηθεια σας.Εχω ενα dime distortion της mxr το οποιο ειναι 18volto.Επειδη ομως ειναι πολυ δυνατο και δεν μπορω να παω τιποτα πανω απο τη μεση θα μπορουσα να το τροφοδοτησω με 9volt απο το onespot η' υπαρχει κινδυνος να καει η' να παθει καποια αλλη ζημια?Ναι η' οχι και γιατι αν ξερετε? :)
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα οσους απαντησουν :)

τι ενοοείς "ειναι πολυ δυνατό"?

βασικα αν του βαλεις 9 volt θα υπολειτουργεί, το μονο που μπορεις να κανεις για να τροφοδοτήσεις με το onespot ειναι να βαλεις 2 καλωδια τροφοδοσίας σε σειρά και τοτε παει 9+9=18 volt.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/08, 03:27 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #2 στις: 06/01/08, 03:35 »
Εννοω οτι με 18volt δεν μπορεις να πας τα μπασα πχ πανω απο τη μεση γιατι σε κουφαινει.Και αυτο ακριβως 8ελω επειδη το δοκιμασα κανα 5λεπτο με 9volth τροφοδοσια αλλα φοβηθηκα μην καει η' παθει κατι και γι'αυτο ξαναεβαλα το δικο του 18volto.Δεν παιζει να παθει τιποτα με τα 9volt ε?Γιατι εδω που τα λεμε 150ε ειναι αυτα και δεν μ περισσευουν  :-\
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #3 στις: 06/01/08, 03:42 »
Εννοω οτι με 18volt δεν μπορεις να πας τα μπασα πχ πανω απο τη μεση γιατι σε κουφαινει.Και αυτο ακριβως 8ελω επειδη το δοκιμασα κανα 5λεπτο με 9volth τροφοδοσια αλλα φοβηθηκα μην καει η' παθει κατι και γι'αυτο ξαναεβαλα το δικο του 18volto.Δεν παιζει να παθει τιποτα με τα 9volt ε?Γιατι εδω που τα λεμε 150ε ειναι αυτα και δεν μ περισσευουν  :-\
το πετάλι δεν εχει volume? νομιζω στο συγκεκριμενο λεγεται output. Γιατι δεν χαμηλώνεις απλα το output?

παντως δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν το εχεις στα 9 volt, τα παραπανω απο 18 να φοβασαι...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #4 στις: 06/01/08, 03:46 »
Α...οκ.Ναι εχει.Αλλα ακου πως ειναι η κατασταση.Εχω αλλο ενα πεταλι dist με διαφορετικη ομως χροια(οχι τοσο μοντερνα) και για να τα φερω στο ιδιο επιπεδο πρεπει το output του dime να ειναι λιγο πιο πανω απο τη μεση και με τα settings τα οποια βγαζει τον ηχο που θελω με 18volth τροφοδοσια και για να υπαρχει ισοροπια δεν γινεται και αναγκαζομαι να κοβω μπασα και πριμα κατι που δεν χρειαζεται με την 9volth.Συγνωμη αν σε μπερδεψα και ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου :)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #5 στις: 06/01/08, 14:46 »
αντι να κόβεις μπασα και πρίμα μπορείς να κόβεις λιγο output. το volume δεν μειωνεται, οσο χανεις απο το κλεισιμο του output κερδίζεις απο το ανέβασμα του treble και bass.

τελος παντων αμα σε βολευει εχε το με 9 volt, δεν παιζει να παθει καποιο πρόβλημα απλα θα υπολειτουργεί(επιθυμητό στην συγκεκριμένη κατάσταση)...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Metallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #6 στις: 07/01/08, 02:55 »
Ωραιος φιλε μου :)Ευχαριστω πολυ :)Πραγματικα βοηθησες γιατι εχω και live το σαββατο και ολη τη βδομαδα εχω προβες και πρεπει να εχω ηχο της προκοπης.Οποτε πραγματικα ευχαριστω παρα πολυ :)
Θελω κι εγω ενα mesa boogie.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bοηθεια για τροφοδοσια
« Απάντηση #7 στις: 07/01/08, 15:14 »

Άσχετα αν το πρόβλημα δεν είχε να κάνει με την τροφοδοσία στη συγκεκριμένη περίπτωση, αξίζει να πούμε ότι με λιγώτερα βολτ, το βασικό πρόβλημα είναι ο αυξημένος θόρυβος που πιθανώς θα έχει κάποιος (για την ίδια στάθμη εξόδου με τα "κανονικά" βολτ).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/02, 00:53
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
61 Απαντήσεις
25080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:35
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 12:22
από cyclo
6 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 00:28
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:28
από Gabriel6th
13 Απαντήσεις
4746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 14:16
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 11:55
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/14, 18:03
από saved
τροφοδοσια phantom

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
3983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/14, 02:29
από vegos
5 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/15, 22:28
από nick_evia