Αποστολέας Θέμα: Ταχυτητα  (Αναγνώστηκε 1983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Ταχυτητα
« στις: 04/02/10, 21:25 »
Παιδια , γεια σας... Ως νεος στο θεμα θα ηθελα να σας ρωτησω για το πως θα μπορεσω να αυξησω τν ταχυτητα μου...δλδ απο τν χελωνα που ειμαι τωρα να γινω ενας Roadrunner(δλδ να κανω κανα shred) ;D.. Κυριως αν μπορειτε πειτε μου τι χρειαζομαι , τι πρεπει να κανω , τι προιποθεσεις χρειαζονται κ.τ.λ ! διαβασα και τον οδηγο του denisgiann , πλ καλος και εμαθα καποια πραγματα
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/10, 21:28 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα
« Απάντηση #1 στις: 04/02/10, 22:05 »
Bασικα οπως εχουν πει και πολλοι,η ταχυτητα ειναι κατι που αποκτιεται με κοπο,σωστη μελετη και προσπαθεια...

Δεν θα το αποκτησεις σε μια μερα αλλα θα το αποκτησεις σταδιακα.Σιγουρα θα πρεπει να εχεις υπομονη και να χρησιμοποιεις μετρονομο για σωστη εξασκηση.Πολλοι λενε οτι θελει αρκετη μελετη,εγω ανεβαινω ευκολα στο θεμα ταχυτητα.Χωρις πολυ πολυ κοπο οπως αναφερον πολλοι.Παιζω ουσιαστικα 2 χρονια κιθαρα και εχω καταφερει χωρις τρελη καθημερινη πολυωρη μελετη να παιζω 16α στο 130-140.Θελω να φτασω στο 160-180 σταδιακα.Παραπανω δεν πιστευω οτι θα μου χρειαστει κιολας...

Εγω για να φτασω εδω εκανα ασκησεις με Σικουενς στην δευτερη Position στην Nτο Ματζορε,επειτα χρωματικες με alternate picking αλλα και με λεγκατο καθαρο για να αυξησω την ευκινησια στα δαχτυλα.Γενικοτερα τετοιου ιδιους ασκησεις.Παντα σε καθαρο καναλι...


Εξαρταται απο εσενα και απο τα χερια σου το θεμα

Επισης εγω χρησιμοποιω στο alternate picking μου κυκλικες κινησεις στην πενα συν του οτι η πενα βρισκει υπο μικρη γωνια τις χορδες.Γενικοτερα εχει πολλες τεχνικες.Εμενα αυτη με βολεψε πολυ

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ταχυτητα
« Απάντηση #2 στις: 04/02/10, 23:48 »
Παιδια , γεια σας... Ως νεος στο θεμα θα ηθελα να σας ρωτησω για το πως θα μπορεσω να αυξησω τν ταχυτητα μου...δλδ απο τν χελωνα που ειμαι τωρα να γινω ενας Roadrunner(δλδ να κανω κανα shred) ;D.. Κυριως αν μπορειτε πειτε μου τι χρειαζομαι , τι πρεπει να κανω , τι προιποθεσεις χρειαζονται κ.τ.λ ! διαβασα και τον οδηγο του denisgiann , πλ καλος και εμαθα καποια πραγματα
Εγω θα σου ελεγα επιπλεον εκτος απο υπομονή να κανεις εξασκηση χωρίς λαθη.Που σημαινει πρακτικα καθε τι που παιζεις (ειδικα runs μικρα patterns ή κλιμακες) πρεπει να το παιζεις παντα χωρις λαθη( η εστω με τα ελαχιστα) αρα οσο αργα χρειαζεται για να το διασφαλισεις αυτο.Μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα τελεια αν τα παιξεις αρκετα αργα το θεμα ειναι οτι ο εγκεφαλος θελει απο σενα πολλες τελειες επαναληψεις εστω και στην ταχυτητα της χελωνας ωστε να τις καταγραψει τοσο βαθειά μεσα του.Αν παιζεις τσαπατσουλικα 10 φορες κατι να εισαι σιγουρος οτι και την 11η δεν προκειται να καθαρισει.Ισα ισα ετσι εκπαιδευεις τα χερια σου στην τελειοποιηση των λαθων(και αντε μετα κανε τριπλασια προσπαθεια να τα διορθωσεις).
Για μενα ειδικα στην αρχή αρχη παιζε τοσο αργα που ακομα ουτε μετρονομο να χρειαζεσαι(θα τον χρειαστεις οπωσδηποτε στην πορεια) ωστε να προσεχεις και το παραμικρο που θα κανουν τα δαχτυλα αλλα και η πενα σου.Αν εκπαιδευσεις τα χερια σου ετσι(κρατωντας τα κοντα στην ταστιερα ,πιεζοντας τα ταστα με την απολυτως απαραιτητη δύναμη,κανοντας οικονομικες κινησεις με το αριστερο χερι κτλ κτλ κτλ..)θα δεις οτι αυτο θα μεταφερθει και σε μεγαλυτερες ταχυτητες αργοτερα.Αν εξασκεισαι πιεζοντας σε καθε εξασκηση τα ορια σου στην ουσια προπονεισαι στο να παραγεις γρηγορο....θορυβο(ειδικα οπως θα ειναι ασυγχρονιστα και τα χερια σου).Το μεγαλυτερο προβλημα βεβαια ειναι αν εχεις την υπομονη να τα κανεις με αυτον τον τροπο(Το πιο δυσκολο πραγμα χωρις δευτερη σκεψη).Γιατι αν την εχεις σιγουρα θα πετυχεις αυτο που θες.
Civilize the mind make savage the Body