Σελίδες:
  • #26 από Jezus στις 07 Jan 2007
  • ποσα μπορεις να διαθεσεις συνολο?
    οι επιλογες ειναι πολλες, κυριως ψαξε για ενισχυτη με μοντερνο/καθαρο ηχο, και δοκιμασε οσους πιο πολλους μπορεις πριν αποφασισεις!
  • #27 από zade στις 31 Jan 2007
  • Να προσθεσω κι εγω την απορια μου.....

    Εχω καταληξει σε κιθαρα μετα απο πολλη αναζητηση και σκεψη...ειναι μια fender jazzmaster 62 αμερικανικη.
    Σκοπευω να παρω και πεταλακια(big muff,line6 DL4,EHX small clone...)
    με ενισχυτη εχω κολλησει....

    ειμαι μεταξυ

    Fender FM212 (230 kati euro)
    Line6 Spder III(330 kati)
    Fender pro junior 15w(λαμπαταος αλλα ακριβοσ 500 κατι)

    τον θελω για προβες σε στοθντιο οπου θα τον μεταφερω...επισης να τονισω οτι με ενδιαφερει να ακουγονται τα πεταλακια και η κιθαρα ,οποτε θελω εναν "οθδετερο" ενισχυτη...

    και η ανθεκτικοτητα επισης με προβληματιζει...

    αυτα....

    ευχαριστω εκ των προτερων...
  • #28 από Baroness στις 31 Jan 2007
  • Eγω θα σου ελεγα να κινηθεις προς τους 2 φεντερ, που κατα κυριο λογο εχουν καλα καθαρα, αφου εχεις πεταλια.
  • #29 από Jezus στις 07 Feb 2007
  • O teleytaios den 3erw an 8a se bgazei se proba (mhpws exei kai mikro hxeio ektos apo liga watt?), kai den nomizw oti einai kai poly oydeteros.
    Line 6 den nomizw oti 8a paizei kala me patalakia, oyte me trelenei o hxos toy.
    O FM mas menei dhladh, alla kai pali den einai kai poly oydeteros
    Egw 8a elega na deis kati se styl Hughes&Kettner Edition Blue, 8a se ikanopoihsei perisotero pisteyw, einai kai an8ektikoi
  • #30 από Raz στις 11 Mar 2007
  • Γεια

    Ψαχνω και εγω κεφαλη + καμπινα (για hard rock - heavy metal).
    Πιστευω οτι καμπινα 2 Χ 12 γυρω στα 100W θα ηταν αρκετη .
    Και τα 2 μαζί ΕΩΣ τa 1000-1200  euros , Οσο λιγότερο τοσο καλύτερο ;D ;)
    Πειτε μου τις προτάσεις σας
    Ευχαριστώ
  • #31 από Jezus στις 11 Mar 2007
  • Se aytes tis times mono metaxeirismena, H enas Peavey Valve King 8a ekane mia xara thn doyleia poy 8eleis...  :)
  • #32 από Raz στις 11 Mar 2007
  • Ευχαριστώ Jezus θα το λάβω υπ' όψιν μου.
    hard rock - heavy metal


    Γενικα ποιοι ενισχυτες πιστευετε οτι ειναι πιο καταλληλοι για αυτα τα ειδη μουσικης , ανεξαρτήτως χρημάτων?

    P.S:Τί γνώμη έχετε για τους VOX ενισχυτές ? 
    Κοιτάξτε αυτήν εδώ
    Αξίζει πιστεύετε αυτή , ή παρόμοια προσφορα απο thomann για τέτοιους ενισχυτές?
  • #33 από Jezus στις 13 Mar 2007
  • An 8es polloys enisxytes kai modeling a3izei (h kampina den einai oti kalytero, alla mia xara 8a se bgalei), an pali 3eries ti 8eleis kai 8eleis 2-3 hxoys gia metal/rock, na 3anaproteinw ton ValveKing ths Peavey, lampatos kai f8hnos...
  • #34 από j.free στις 14 Mar 2007
  • Για hard rock- metal χωρίς extreme καταστάσεις εγώ σου προτείνω να βρείς εναν μεταχειρισμένο JCM 800 που θα σου βγεί κοντά στην οχτακοσάρα ή αμα είναι 50 wat ισως κ φθηνότερα κ για καμπίνα κάτι πιο φθηνό να σου βγεί κοντα στα 500 ευρά (πχ μεταχειρισμένη JCM 900)... Είναι πάνω απο 1000 αλλά πιστεύω πως μόνο κ μόνο για τέτοια κεφαλή αξίζει να δώσεις ένα +400.....

    Οσο για ήχο, απο hard rock η κεφαλή θα σε καλύψει οσο τίποτα άλλο πιστεύω, ενώ για μέταλ ρίχνεις κ ένα πεταλάκι  κ έκλεισε το ζήτημα.

    Προτείνω λοιπόν να κάνεις μια έρευνα αγοράς κ να ψάξεις λίγο το θέμα, αξίζει... κ τα μηχανήματα που ανάφερα θα σου μείνουν για μια ζωή  ;)
  • #35 από Raz στις 16 Mar 2007
  • Για hard rock- metal χωρίς extreme καταστάσεις εγώ σου προτείνω να βρείς εναν μεταχειρισμένο JCM 800 που θα σου βγεί κοντά στην οχτακοσάρα ή αμα είναι 50 wat ισως κ φθηνότερα κ για καμπίνα κάτι πιο φθηνό να σου βγεί κοντα στα 500 ευρά (πχ μεταχειρισμένη JCM 900)... Είναι πάνω απο 1000 αλλά πιστεύω πως μόνο κ μόνο για τέτοια κεφαλή αξίζει να δώσεις ένα +400.....

    Kerry King signature λες?
    Θα το ψαξω και αυτο...

    na 3anaproteinw ton ValveKing ths Peavey
    Ευχαριστώ για την πρόταση και πάλι..
    Και πού είπαμε οτι μπορώ να τον δω εδώ στην Αθήνα???????
  • #36 από j.free στις 16 Mar 2007
  • Οχι ρε συ.... τι kery king... Με τόσο ακριβά μοντέλα ασχολήσου μόνο εάν έχεις υπόψην να πουλήσεις το αμάξι σου ;D  ;D
    Για το απλό μοντέλο εννοώ κ μεταχειρισμένο.... μην κάνεις το λάθος να παραγγήλεις τπτ απο μπον στούντιο...
    Στα δικά μου αυτιά αλλα κ πολλών άλλων εχει τον καλύτερο κράντσ ήχο ever... Για μέταλ η βρόμα του δε φτάνει βέβαια αλλα με ενα οβερντράιβ πεταλάκι κ με το εργαλείο τιγκαρισμένο u got the real thing, κ κλάσεις ανώτερο ήχο απο οποιαδήποτε ''προσομείωση''... 8)
  • #37 από alkatar στις 05 Apr 2007
  • Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια έχω αγοράσει αυτή την κιθάρα:
     ;D ;D
    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000FW3Nsqw1?CatalogVideo=&ProductUUID=iWHVqHzlIykAAAEReilpODFr&CatalogCategoryID=N5DVqHzlDO0AAAEOCHExe6fF&JumpTo=OfferList

    και χρειάζομαι δύο ενισχυτές έναν μικρό που να μπορώ να τον μεταφαίρω σχεδόν καθημερινός (ώταν λέω μικρός ενοώ να χωράει σε μια θήκη και να μπορώ να τον κουβαλάω) και έναν για το σπίτι μόνιμος.

    Ο μικρός να είναι στα 10-15Watt και για αυτόν διαθέτω κάπου στα 150 άντε 200 euro όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο ;D ;D
    ενώ ο μεγάλος με ενδιαφέρει να έχει ποιοτικό ήχο και διαθέτω για αυτόν 300-400 euro ;D ;D
  • #38 από Jezus στις 06 Apr 2007
  • δεν μας λες ομως τι μουσικη θελεις να παιξεις και που
  • #39 από alkatar στις 06 Apr 2007
  • Ε η μουσική που θέλω να παίζω είναι rock πιο πολύ δηλαδή Lnkin Park, Green Day, Evanescence, Red Hot Chili Pepers, Avril lavigne.Εκεί γύρο απο αυτά πιο πολύ soft rock - hard rock.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ;D ;D
  • #40 από Jezus στις 06 Apr 2007
  • Θα σου προτεινα για προβες κτλ να παρεις εναν Hughes & Kettber, για γυρω-γυρω δεν ξερω τι χωραει σε τσαντα...
  • #41 από alkatar στις 06 Apr 2007
  • Όταν λέω σε θήκη ενοώ πώς βάζεις σε θήκη την κιθάρα έτσι και τον ενισχυτή, ένας φιλος μου έχει έναν τέτοιο   ενισχυτή   όμως    είναι    μαρκα μ' εκαψες QUICKE-FIRE QUICK-SERVE δεν θημάμαι καλά πως λεγόταν :P :P

    Και κάτι ακόμα όσο αφορά τον μεγάλο μου έχουν πρότεινει ενισχυτή ASHTON (οι οποίοι εισάγονται από zozef) έχω και ένα διαφημιστικό αρκετά ενδιαφέρον εσείς τι λέτε  ;) ;)

    Δείτε εδώ http://www.ashtonmusic.co.uk/default.asp ;D

    Ευχαριστώ ;D ;D
  • #42 από alkatar στις 06 Apr 2007
  • Το κακό με τα προιόντα της ASHTON είναι ότι δεν λένε τιμή :P
  • #43 από Jezus στις 08 Apr 2007
  • Λενε designed in Australia, αρα μαλλον ειναι κλασικα πλεων made in china, φασον και τουσ κολας μια μαρκα μπροστα κλασικα, αλλα αυτο δεν εχει σημασια, σημασια εχει αν ακουγονται καλα και αν αξιζουν τα λευτα τους.
    Οποτε πηγαινε ακουσε τους, ρωτα τιμες, εγγυησεις, δες αποιοτητα, ακου ηχο και βγαλε ενα συμπερασμα για τον εαυτο σου!  :)
    Αλλιως υπαρχουν παντα και πιο κλασικες η Ευρωπαικες λυσεις για τις οποιες μπορεις να πας...
  • #44 από Jezus στις 08 Apr 2007
  • Το κακό με τα προιόντα της ASHTON είναι ότι δεν λένε τιμή :P

    Στην πρωτη σελιδα κατι λεει, μετα δεν ξερω αν και που ειναι...
    Αλλα βλεπω φτιαχνει τα παντα η εταιρεια, οποτε μυριζι κινα απο μακρια...
  • #45 από Stel Andre στις 13 Apr 2007
  • παρε αυτα -->   πολυ καλα σε ποιοτητα κ καλα λεφτα http://www.zzounds.com/item--PEVVKING100
                http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_412.htm
  • #46 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 14 Apr 2007
  • #47 από Jezus στις 15 Apr 2007
  • Εγώ είμαι στο δίλημμα:

    http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

    ή

    http://www.ashdownmusic.com/guitar/detail.asp?ID=168

     :-\ :-\ :-\


    Επειδη εχω ακουσει και τα δυο απο κοντα, αυτο που μπορω να πω ειναι οτι εχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο ηχο, οποτε ακουσε τα και τα δυο και μετα αποφασισε.  :)
  • #48 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 15 Apr 2007
  • Τί θα έλεγες για το καθένα δλδ?
  • #49 από Jezus στις 16 Apr 2007
  • θα ελεγα οτι ο Πιβει ειναι πιο μοντερνος και ουδετερος ο ηχος του, ενω ο ασνταουν ειναι πιο βινταζ και γλυκος με δικο του χαρακτηρα (τουλαχιστον ο Αγγλικος που ειχα ακουσει, τωρα παιζει να βγαινει στην Κινα). Δηλαδη, ο Πιβει ηταν πιο πολυ για μεταλ και μοντερνο ροκ, ενω ο αλλος για βινταζ ροκ/χαρντ ποκ/μπλουζ. Ο 2ος ειναι ταξη Α νομιζω ??? , πραγμα που σημαινει και οτι θα καιει πολυ ρευμα και οι λαμπες του θα εχουν αρκετα μικροτερη διαρκεια ζωης, οποτε οσο πιο γλυκος και αν ειναι θα πρεπει να σκευτεις και αυτο. Ελπιζω να βοηθησα  :)
  • #50 από bluevelvet στις 22 Jun 2007
  • Γεια σας παιδια!!!!Θα παρω μια ibanez rg350 και δεν εχω καταληξει  τι ενισχυτη να παρω.Την κιθαρα την δοκιμασα στον Τριμη σε εναν ενισχυτη ibanez tbx30r.Με το που τον δοκιμασα τρελαθηκα,μου αρεσε ελεεινα.Εχετε κατι αλλο να προτεινεται??Διαθετω μεχρι 200-250 Ε το πολυ.Θελω να παιζω κυριως hard rock/metal.Για τους peavey,vox, τι γνωμη εχετε???????????????
Σελίδες: