Αποστολέας Θέμα: Τι Ενισχυτη Να πΑρω??Μια Βοηθεια ρε παιδια!!  (Αναγνώστηκε 51347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αφού σου άρεσε ελεεινά, υπάρχει λόγος να κοιτάξεις αλλού?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Αφού σου άρεσε ελεεινά, υπάρχει λόγος να κοιτάξεις αλλού?

 ;) :)
Εαν είναι αρχάριος και δεν έχει ακούσει πολλές προτάσεις, υπάρχει .  Γιατί όλοι μας υποθέτω την πρώτη φορά που ακούσαμε distorted μείναμε με ανοιχτό το στόμα και λέγαμε "Ουάου αυτή η κιθάρα και αυτός ο ενισχυτής είναι πλασμένος για εμένα" .Έπρεπε να δεις τα μούτρα μου όταν ο πωλητής του Νάκα έπαιζε σε μια ΥΑΜΑΗΑ των 200€ το πολύ (τιμή Νάκα) σε ενισχυτή της πλάκας. Ήμουνα κάπως έτσι

Γεια σας παιδια!!!!Θα παρω μια ibanez rg350 και δεν εχω καταληξει  τι ενισχυτη να παρω.Την κιθαρα την δοκιμασα στον Τριμη σε εναν ενισχυτη ibanez tbx30r.Με το που τον δοκιμασα τρελαθηκα,μου αρεσε ελεεινα.Εχετε κατι αλλο να προτεινεται??Διαθετω μεχρι 200-250 Ε το πολυ.Θελω να παιζω κυριως hard rock/metal.Για τους peavey,vox, τι γνωμη εχετε???????????????

bluevelvet θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις όσους πιο πολλούς ενισχυτές μπορείς αλλά και κιθάρες, και μην καταλήξεις σε μια χωρίς πρώτα να έχεις μια γνώμη και για άλλες.Σε 250-300 κοίτα για Line6 , Peavey , Laney , Marshall. Kατα τη γνώμη μου υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα στα 250-300€ από  τον ibanez ,γιαυτο και υπέθεσα ότι δεν έχεις ακούσει πολλούσ ενισχυτές. χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι καλός ο tbx30r.

Εαν πάλι έχεις ακούσει και άλλες προτάσεις , και σου άρεσε περισσότερο η ibanez & o ibanez , τότε χτύπα τους , και συγχωρέστε με για το άκυρο ποστ  ;D :D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/07, 21:53 από Mιάου »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Έπρεπε να δεις τα μούτρα μου όταν ο πωλητής του Νάκα έπαιζε σε μια ΥΑΜΑΗΑ των 200€ το πολύ (τιμή Νάκα) σε ενισχυτή της πλάκας. Ήμουνα κάπως έτσι


Η δουλειά τους είναι να προκαλούν τέτοιες φάτσες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bluevelvet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Φιλε εχω παιξει μονο με marshall και αυτον σε ενα στουντιο.Το προβλημα ειναι οτι εγω επαιζα 1 χρονο κλασσικη και δεν εχω ηλεκτρικη.Ειναι λιγο δυσκολο να δοκιμασω πολλους ενισχυτες.Μια λυση ειναι να παρω την κιθαρα απο τον τριμη που μου κανει και καλη τιμη και μετα να παω στο guitar store στα εξαρχεια να δοκιμασω και αλλους ενισχυτες.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Kανεναν γνωστό σου πάρε που έχει ηλεκτρική κιθάρα και άκου τον ήχο της σε πολλούς ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος bluevelvet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Ok θα το δω και αυτο.Ευχαριστω για την βοηθεια!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τον συγκεκριμένο ενισχυτή τον είχε για λίγο καιρό ένας φίλος και τον είχα παίξει (δανικό τον είχε). Μπορώ να πω ότι ήταν καλός για τα λεφτά του και "πορωτικος" για Hardcore/Punk καταστάσεις, αλλα δεν έκανε για πολλά αλλα. Για τον ibanez μιλάμε πάντα e...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1052
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Kαι εγώ έχω τον ΤΒ15R της Ibanez (105€ από Τρίμη) που είναι παρόμοιο μοντέλο λίγο πιο φτηνό και στα 15 watts. Για τα λευτά του είαι τέλειος για high-gain καταστάσεις ακόμα και χωρίς πετάλι μπορεί να πιάσει πολύ γκάζι.. τον συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μικρό ενισχυτή τρανζίστορ για το σπίτι , αλλά εφόσον λές ότι μπορείς να διαθέσεις 250-300 μπορείς να κοιτάξεις κάτι αντίστοιχο λαμπάτο ή modelling..

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Αληθεια... ο Petrucci τι εκανε; Πηρε τελικα ενισχυτη και αν ναι τι πηρε; Εκτος και αν οι τοσες αποψεις τον μπερδεψαν τοσο που παρατησε την κιθαρα... :) Petrucci πες μας που κατεληξες!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απο οτι εχω δει σε αλλο φορουμ εχει παρει πολλα και διαφορα, εναν Μεσα/Μπουγκι Νομαντ κομπο ΜΤΧ, καποια ADA preamp, brunetti power amp κτλ...
εκτος αν εχω μπερδεψει τα ατομα μεταξυ τους και μιλαω για αλλο ατομο χαχαχα
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Χαχαχα!!! Ο Petrucci που λες εσυ Jezus δε νομιζω καν να θυμαται ολα αυτα τα καλουδια που βρισκονται πισω απο την κιθαρα του!!! Και στα δικα μας :D :D Εγω αναφερθηκα στον αλλο Petrucci (το νεωτερο) που ξεκινησε αυτο το θεμα...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τοτε εχω χασει το μπαλακι και προφανως προκειτε για αλλο ατομο χαχαχα  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ασε που... ο Petrucci που λες εσυεχει μαλλον πολλα χρονια να παρει (αγορασει) οτιδηποτε... Του τα φερνουν!! Και αν τους κανει την τιμη να τα χρησιμοποιησει του λενε κι αυχαριστω (του δινουν και το... κατιτις του ;) )
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μαλλον εσυ μιλας για τον αυθεντικο πετρουτσι, εγω μιλαω για ενα παλικαρι με ιδιο νικ σε ενα αλλο φορουμ που ειχε ποσταρει το ιδιο μυνημα περιπου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Υπαρχει και αλλος; Τοσοι Petruccαιοι; Γουαου! Εχουμε χασει τη μπαλλα με αυτους! Να'ναι καλα τα παιδια να αγοραζουνε φετες και κεφαλες!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
γεια σας παιδια, κανω ποστ εδω επειδη δν μπορω να ανοιξω θεμα... τελος παντων ενισχυτη θελω να αγορασω, κ εχω μαυρα μεσανυχτα(ειμαι των κλασσικων σπουδων ;Dτρομαααρα μου) παιζω blues κ jazz κυριως κ σπανια καμια μεταλια.... καμια συμβουλη? διαθετω περιπου 300 ευρω- κ καμια εκατοσταρα πανω οκ....
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Γεια χαρα Avril! Τι να σου πω... Το στυλ που ασχολεισαι προυποθετει αρκετες λαμπες στον ενισχυτη και πολυ καλα ξυλα στην κιθαρα... αρα και πολλα χρηματα στο πορτοφολι!! :) Σε πιο χαμηλες δυνατοτητες (300-400 ευρω) νομιζω ενας Marshall θα σου εκανε τη δουλεια. Εχει αρκετα γεματο ηχο με εμφαση στις χαμηλες συχνοτητες λογω ηχειων αλλα γκαζωνει και κατα βουληση οταν θα εχεις τα νευρα σου ;) Αλλιως ψαξε κατι σε modelling τεχνολογια (ενα Line6 Spider ας πουμε). Καποιο μοντελο ενισχυτη θα εχει εγκατεστημενο που να σε βολευει οπως τον Jazz Chorus της Roland (φοβερος καθαρος ηχος). Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλες λυσεις αλλα εγω μπορω να σκεφτω αυτες.. ελπιζω να βοηθησα και... ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!! :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Eγω παντως προτεινω να αποκλεισεις με τη μια μαρσαλ, δεν εχει ουτε τα καθαρα που απαιτουντε σε τζαζ, ουτε τα βρομικα για το μεταλ. Και για μπλουζ παλι δεν εισαι 100% εκει, αν και κοντα...
Συμφωνω ομως με τον Rolland Jazz Chorus (JC120 π.χ.), οτι πρεπει για τζαζ, με ενα-δυο πεταλακια βγαζει και για μπλουζ και μεταλ.
Δεν μας ειπες για τι χρηση τον θες ομως. Πιστευω οτι ενας Rolland Cube 60 θα εκανε μια χαρα τη δουλεια που θες, και με το παραπανω! Υπεραρκετος για μελατη στο σπιτι, και βγαζει ανετα μικρες προβες, και με ενα μικροφωνο, γιατι οχι και λαιβ.
Ειναι γυρω στα 300 ευρω, στα λευτα σου δηλαδη. 300 ειναι ενδιαμεση κατασταση, δεν περνεις τον καλο λαμπατο, και ειναι παραπανω απο εναν μετριο pracice amp. Οποτε πιστευω αυτη ειναι η καλυτερη λυση, εχει ολους τους ηχους και λειτουργιες που θα χρειαστεις και πολλα παραπανω.
Αν θες κατι αλλο λαμπατο κυριως για τζαζ/μπλουζ, δες για μεταχειρισμενους Peavey Classic 30.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ισως να εχει δικιο ο jezus για τους Marshall. Εγω βεβαια μια χαρα παιζω blues στο δικο μου αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερος με καμπινα 4x12" και μου δινει τον ηχο περιπου που θελω.. ενας μικρος σε αυτα τα χρηματα ισως οχι. Βεβαια θες να κανεις και ολιγον αντιθετα πραγματα (και jazz και μεταλιες) αρα κινησου σε ενα Spider καλυτερα που δινει σχετικα καλη αποδοση σε αρκετα πραγματα.. σε επιπεδο μελετης δε νομιζω να εχεις προβλημα.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
σας ευχαριστω πολυ παιδια! παντως καλυτερα να αποφυγω τους λαμπατους γιατι δε με σηκωνει :'(... θα υπαρξουν κ live, αρα θα ηθελα κατι οικονομικο αλλα να αποδιδει σχετικα(?) καλα... πολλα ζηταω!α, να σας ρωτησω κ κατι αλλο, επειδη δεν ειμαι απο αθηνα κ δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλλια ενισχυτων εδω που μενω, για την ακριβεια λιγα πραγματα, σκεφτομαι να παραγγειλω απο internet... αλλα απο την αλλη ειναι λιγο ριψοκινδυνο... θα ηθελα να ακουσω πρωτα τον ηχο!
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Δεν ειναι πολλα αυτα που ζητας.. ο καθενας αναλογα με την τσεπη του ψαχνει να βρει το καλυτερο για εκεινον. Δεν ξερω που μενεις αλλα ενα καταστημα Νακας ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει (εχει απλωθει παντου.. σαν επιδημια ενα πραγμα :P) στην περιπτωση που θες να δοκιμασεις ενα Line6 Spider. Και καλυτερα να πας για δοκιμη με τη δικη σου κιθαρα ;) Τωρα στο διαδυκτιο πολλες εταιρειες εχουν δειγματα ηχου απο τα προιοντα τους αλλα ειναι ολα πολυ "ωραιοποιημενα" για να καταλαβεις ακριβως τι συμβαινει. Αρα δε θα σε βοηθησουν και πολυ :( Παντως αν δε βιαζεσαι και θες να μαζεψεις περισσοτερα χρηματα για κατι καλυτερο ισως σε λιγο καιρο να εχω μια πολυ καλη προταση για εσενα ;) Αν θες να περιμενεις λιγακι, στειλε μου pm να σου πω περι τινος προκειται. Προς το παρον... ας ασχοληθουμε με λαμπατους κουραμπιεδες και modelling μελομακαρονα  :D :D :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Που περιπου μενεις?
Ολο και κατι 8α υπαρχει κοντα σου, και καλο ειναι να δοκιμασεις πριν αγορασεις. Αλλιως υπαρχουν πολλες λυσεις, καποιες δοκιμασμενες και αξιοπιστες
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως με την ιδέα του Roland cube 60 συμφωνώ απόλυτα!
ειναι πολυ δυνατος κ να φανταστείς εβγαλα live στο συνταγμα μ αυτον..
τα καθαρά του ειναι απίστευτα κ παρα πολύ κοντα στον jazz chorus (μια κ της ιδιας εταιρίας)
Να φανταστείς κανει την ηλεκτρική μου να ακούγεται πολύ jazzy αν θέλω (neck PU με tone λιγο κατω)Για να μη μιλήσω κ για το σκαφάκι μου!
κ απο βρομικα εχεις 7 να διαλέξεις απο modelind (2fender 1vox 1marshall 1peavey 1boogie k 1boss) κ ολα σε πολύ ικανοποιητική ποιότητα.
σε σχέση με τον line6 spider που τους συγκρινα τι να σ πω?
ξενέρωσα με τον line6 πρώτα απ όλα με τα καθαρά του.
πολύ άδιος κ ξερός ηχος κ έκανε τα πετάλια μου να ακουγονται σαν πλαστικα.. χωρις ογκο.ακομα κ το MI Audio tube zone μου  :o!
αντίθετα με τον cube που δουλεύει άψογα με όσα overdrive-dist-fuzz κτλ τον εχω δοκιμάσει..
Το μόνο που βρήκα τον line6 να υπερέχει ειναι οτι μπορείς να αποθηκεύσεις ρυθμίσεις.. Αρκετα ευχρηστο..
τα βρόμικα του δεν ειναι πολύ χάλια, αλλα ειναι μονο 3 ( κ το insane ειναι πολύ τζιτζίκι)
Τεσπα οτι κ να σου λεω όμως ακου τα μια κ μονος σου αν τα καταφέρεις..


Αποσυνδεδεμένος Goufis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Βασικα Πεζω Power/Progressive metal Και εχω κοζαρει για κεφαλη(Ενισχυση) τον Marshall PARK MG100HDFX Οπου τα χαρακτηριστικα του ειναι (ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ HEAD 100 W, ΜΕ 2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΔΙΠΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ME ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗ & ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΟΛΥΕΦΦΕ (REVERB, DELAY, FLANGER & CHORUS), ME ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΕΦΦΕ LOOP, ΕΙΣΟΔΟ CD, EMULATED LINE EΞΟΔΟ & ΕΞΟΔΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ.) και κοστιζει 355 Euro Λετε να βγαλω Ηχο για την μουσικη που πεζω η ειναι μουφα?
Αν εχετε κατι καλυτερο Προτεινετε κατι ρε παιδες!Ειναι αναγκη
Ευχαριστω πολυ!!!
 πηγεντε εδω να δητε καποιους αλλους Marshall αν δειτε καmia  Κεφαλη  στα περιπου 300-400 euro να μου προτεινετε!
Ναστε καλα!



Egw re paides agorasa enan Marshal MG-30 DFX  gia 200 euroulakia kainourio...kala ekana ???ß
dektes oles oi protaseis
Ton 8elo gia klasiko rock

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/03, 19:36
από Θοδωρής
100 Απαντήσεις
56476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 09:55
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 18:44
από drketikios
24 Απαντήσεις
8315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
9 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:55
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 16:44
από Vicarious
2 Απαντήσεις
2573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 03:32
από jim.ni
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 14:36
από metalmike
19 Απαντήσεις
9761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 17:19
από Antony2198