Σελίδες:
  • #1 από Arg0 στις 08 Oct 2004
  • Φοβαμαι οτι η λυση του rack αν και σιγουρα καλη ποιοτικα ειναι ασυμφορη σε τιμη, ειδικα αν μιλαμε για Marshall...

    O Power-amp Marshall MREL20/­20W παιζει στα 790€ online, οπως φιανεται εδω...

    Το σιγουρο ειναι οτι οποιον ενισχυτη και να παρεις θα περασεις το VG-88 απο τα send & return του, για να μην εχεις 'χρωματισμο' του ηχου απο τα κυκλωματα ενισχυσης της κεφαλης...

    Δυστηχως δεν μπορω να θυμηθω τι εχει ο Al Di Meola (γνωστος για την αγαπη του στις πεταλιερες της Roland), αλλα απ' οτι βλεπω απο τα review στο Harmony Central (εδω) οσοι το εχουν χρησιμοποιουν διαφορους ενισχυτες...

  • #2 από Luciferis στις 22 Oct 2004
  • To ξερω πως γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος και θελω να λυσω καποιες αποριες.
     Μπορω να αγορασω μια προενυσχηση(marshall)και ενα ηχειο καποιας αλλης μαρκας, καποιο φτηνο περιπου στα 250-300ευροπουλα στα 100w και οταν θελησω αργοτερα να παρω αλλο ενα ηχειο και να τον κανω στερεοφωνικο?(ενοειται πως η προενυσχηση πρεπει να εχει δυο εισοδους για ηχεια)
    Θα ειναι ακριβως στερεοφωνικος ?
    Συγνωμη αν γινομαι βαρετος θα μπορουσα απλα να αγορασω εναν 30αρι,50αρι η 100αρι αλλα δεν μου αρεσει ο μουντος τους ηχος.


    Α και ευχαριστω για τις πληροφοριες great  
     
  • #3 από Johnie Darko στις 22 Oct 2004
  • Νo problem φιλε μου !
    Τωρα , για τις ερωτησεις σου ...
    Βασικα μια προενισχυση δεν μπορει μονη της να "οδηγησει" ενα ηχειο ...
    Χρησιμευει μονο για να φτιαχνεις τον ηχο σου (παραμορφωση , EQs , εφφεδακια κτλ) ... Μετα , απο την εξοδο της προενισχυσης στελνεις σημα σε εναν τελικο ενισχυτη σε rack (ή στο effects return ή power amp in καποιου combo ενισχυτη ή κεφαλης ενισχυτη) και μετα απο τον τελικο ενισχυτη , στελνεις το σημα σε καποια/καποιες καμπινες ηχειων ...
    Γι αυτο το λογο ειναι και ακριβες λυσεις ...
    Παντως αν εχεις μια προενισχυση και εναν τελικο , μπορεις να συνδεσεις πανω του οτι ηχειο/ηχεια θες,αρκει να ταιριαζουν τα Ωhms του/των ηχειων με τα αντιστοιχα του ενισχυτη (απλα κοιτα απο πισω τον ενισχυτη που σε ενδιαφερει και δες τι γραφει στην εξοδο προς τα ηχεια).
    Τωρα αν θα λειτουργουν τα ηχεια σου μονοφωνικα ή στερεοφωνικα , αυτο εξαρταται απο τον ενισχυτη που θα τα συνδεσεις ... Αν τα συνδεσεις σε στερεο ενισχυτη , (και τα συνδεσεις σωστα εννοειται !!!) , θα παιζουν στερεο ... Αν ο ενισχυτης ειναι μονοφωνικος , θα παιζουν μονοφωνικα (ασχετα αν μπορει να ειναι ακομα και 8 διαφορετικα ηχεια ...)
    Αυτα ...
  • #4 από Johnie Darko στις 22 Oct 2004
  • Ποιος ο ενισχυτης;
    Εγω ειχα (τωρα τον πουλησα) μια λαμπατη κεφαλη Peavey Θλτρα 120watts με 3 καναλια και μια καμπινα Peavey 4x12" 300watts ...
    Μονο την κεφαλη την ειχα παρει πανω απο 1000€ και περιπου καμια 700€ τα ηχεια ... Αλλα μιλαμε για καμια 7 χρονια πριν ...
    Τωρα ... πιο πολυ ...
    Παντως με καμια 700€ χτυπας και κανα Line6 Flextone III , για ριξε τους καμια ματια , μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα ...
    Επισης κοιτα για κανα μεταχειρισμενο Mesa Boogie ...
    Οι TSL , δεν ειναι και οτι καλυτερο , ειδικα για Metal ...
  • #5 από Luciferis στις 23 Oct 2004
  • Τελικα κατεληξα σε μια καμπινα 2x12''(400ε) και σε μια προενυσχηση που δεν εχω βρει ακομα ;D
      Ξερετε καμια καλη γυρω στα 600-700ε με εξοδο για στερεο???
    Κατα προτιμηση με λαμπα και δεν χρειαζονται πολλα εφε.Μ'ενδιαφερει ο ηχος.
       
  • #6 από kostis88 στις 24 Oct 2004
  • Hughes and Kettner:p


    το διορθωσα πριν δω καν το μηνυμα σου γιατι ηξερα οτι εκανα λαλακια!! ;D ;D
  • #7 από Luciferis στις 24 Oct 2004
  • Eχω μια καμπινα 2x12 πως μπορω να την φτιαξω ενισχητη,
    με τα ιδια λεφτα(600)???
  • #8 από Johnie Darko στις 24 Oct 2004
  • Πως μπορεις να την φτιαξεις ενισχυτη;;;;
    Αν εννοεις αυτο που φανταζομαι , δεν χρειαζεται να φτιαξεις τιποτα ...
    Πηγαινε κι αγορασε εναν τελικο ενισχυτη και συνδεσε τον στην καμπινα σου ...
    Απλο ...
  • #9 από Luciferis στις 24 Oct 2004
  • Δηλαδη η καμπινα που εχω (2χ12)δεν λειτουργει με μια (σκετη) προενισχυση ή κεφαλη???
  • #10 από Σιδηρόπουλος στις 24 Oct 2004
  • με κεφαλή θα δουλέψει γιατι η κεφαλή ειναι προενίσχυση και τελική ενισχυση (poweramp)

    μόνο με προ δεν θα δουλέψει..
    θα χρειαστεις και ενα παουεραμπ..

    αν εχεις προενίσχυση δες αυτούς τους τελικούς της μαρσαλ..
    http://www.marshallamps.com/images/products/rack/rack.html

    (ο πρωτος ειναι προενισχυτης.. τους αλλους 3 δες)
  • #11 από Arg0 στις 25 Oct 2004
  • Eχω μια καμπινα 2x12 πως μπορω να την φτιαξω ενισχητη,
    με τα ιδια λεφτα(600)???


    Τι καμπινα? Καμπινα για ενισχυτη κιθαρας υποθετω, αλλα ρωταω γιατι "πολλα εχουν δει τα ματια μου, κι αυτο μου φερνει τρομο"...  ;)

    "Ας πεσουν κεφαλια" :) :) :)... προτεινετε κεφαλες με τα προαναφερθεντα χρηματα(700)!!!


    Λοιπον, σου προτεινω 3 ενισχυτες εκτος Marshall, ετσι για να ανοιξεις και λιγο οριζοντες...  ;)

    Laney TFH-800 608€ απο Νακα.

    Μεσα στα λεφτα που ζητας, αλλα δυστηχως δεν εχω πολλες πληροφοριες να σου δωσω... Πρεπει να ρωτησεις στον Νακα...

    Ashdown Fallen Angel 60 Head 740€ προτεινομενη τιμη απο την εταιρεια,(αντιπροσωπος Ελλαδος Τριμης)

    Απιστευτα καθαρα...

    Line6 Spider II HD 355€ απο Τhomann.de (αντιπροσωπος Ελλαδος Νακας)

    Αν θελεις κατι με εφε... Βασικα ψαξε λιγο σε παλαιοτερα θεματα και θα βρεις πολλες αποψεις σε σχεση με τον ενισχυτη αυτον...
  • #12 από Sandman1_1 στις 08 Feb 2005
  • Παιδιά τελικά, τι είναι προτιμότερο, να πάρεις έναν ενισχυτή ή μια λαμπάτη κεφαλή κ ηχεία???
  • #13 από Arg0 στις 08 Feb 2005
  • Παιδιά τελικά, τι είναι προτιμότερο, να πάρεις έναν ενισχυτή ή μια λαμπάτη κεφαλή κ ηχεία???

    Υποθετω εννοεις αν ειναι προτιμοτερο να παρεις combo η κεφαλη με καμπινα...

    Αυτο εξαρταται απο την χρηση, τον χωρο και το πορτοφολι σου...  ;)
  • #14 από Sandman1_1 στις 08 Feb 2005
  • Ναι αυτό ήθελα να πω.
    Καλύτερη απόδοση σε ήχο?
    Από τι τιμές αρχίζει το δεύτερο πακέτο??
  • #15 από Σιδηρόπουλος στις 08 Feb 2005
  • αν έχεις τα λεφτά , τον χώρο, και όρεξη για μπολικο κουβάλημα, κεφαλή + cab ειναι σίγουρα καλύτερη λύση.. άλλη χαρη τα 4χ12.. περισσότερος όγκος..

  • #16 από marcius στις 01 May 2005
  • Τα βασικά κριτήρια είναι φυσικά τα φράγκα, το ΠΟΥ θα παίζεις (θέμα έντασης) και το κουβάλημα. Και γω με τα ίδια θέματα παιδεύομαι. Πάντως μαλλόν θα πάρω ένα combo (1χ12 ή 2χ12 ηχεία) και αν θέλω πιο πολύ ένταση (μάλλον απίθανο, δεν παίζω metal κλπ) μπορώ να συνδέσω και extension cab με επιπλέον ηχεία μέσα. Αυτααα..
    ciao
  • #17 από Gabriel6th στις 09 Dec 2005
  • Τα βασικά κριτήρια είναι φυσικά τα φράγκα, το ΠΟΥ θα παίζεις (θέμα έντασης) και το κουβάλημα. Και γω με τα ίδια θέματα παιδεύομαι. Πάντως μαλλόν θα πάρω ένα combo (1χ12 ή 2χ12 ηχεία) και αν θέλω πιο πολύ ένταση (μάλλον απίθανο, δεν παίζω metal κλπ) μπορώ να συνδέσω και extension cab με επιπλέον ηχεία μέσα. Αυτααα..
    ciao

    Έχεος απόλυτο δίκιο. Ωστόσο, έχω ακούσει λίγα Watt από λαμπάτο ιδιοκατασκευή να οδηχούν half-stack (4x12) με καταπληκτικό ήχο και βάθος.
  • #18 από sitsanakak στις 17 Dec 2005
  • Θα συμφωνησω με τον Gabriel6th καθοτι ετυχε να παιξω με καποια combo, true class A βεβαια, οπως το GainStar (15W) το Carr Rambler (20W) το Maaven Peal Zeeta (20W) και αλλα ομοια, και κατι υποτιθεμενα exact point-to-point re-issue Marshall και Fender τα θαβανε χωρις δισταγμο.
  • #19 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 16 Feb 2006
  •    μπορεις τωρα πια να "βολευτεις" με προσιτα μηχανηματα και να μη κουβαλας σαν χαμαλης! Εχουν βγει παρα πολυ καλα μηχανηματα οπως πχ το POD τα Line6 που δεν ειναι και παρα πολυ ακριβα! Κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να επενδυσεις παραπανω σε εναν καλο ενισχυτη και ενα πολυεφφε οπως τα παραπανω που εχουν και προενισχυσεις και modeling ενισχυτων οποτε με ενα κοστος περιπου €1500 εχεις καθαρισει για μια 10ετια τουλαχιστων!
  • #20 από Jezus στις 08 Jan 2007
  • Θα συμφωνησω με τον Gabriel6th καθοτι ετυχε να παιξω με καποια combo, true class A βεβαια, οπως το GainStar (15W) το Carr Rambler (20W) το Maaven Peal Zeeta (20W) και αλλα ομοια, και κατι υποτιθεμενα exact point-to-point re-issue Marshall και Fender τα θαβανε χωρις δισταγμο.

    Που τα βρηκες αυτα, νομιζα οτι μονο ΗΠΑ κυκλοφορουν αρκετα...
  • #21 από powerslave187 στις 26 May 2009
  • Γεια  χαρα  παιδες!!!Εχω το jmp1 της marshall και  σκεφτομαι  να  αλλαξω λαμπες μια  και  τελευταια  εχω  παρατηρησει  πως εχει πεσει η  αποδοση  του μηχανηματος!!(τα  παραμορφωτικα  βγαινουν πιο  <<μουντα>> χωρις  δυναμη ενω τα καθαρα ειναι  για  κλαματα Sad Sad)ΟΙ λαμπες  που  εχει  ειναι  12ΑΧ7!!Δν ξερω ομως  τι μαρκα  να βαλω!!!Εψαξα  λιγο  στο  νετ  και  ειδα  οτι  αναλογα  τν  κατασκευαστη υπαρχουν  και  καποιες διαφορες!!!Εχετε  να  μου  προτεινετε καποια μαρκα?

    υ.γ. Για  να  βοηθησω  θελω  δυνατη  και  ψιλοξερη παραμορφωση  για  μεταλ Smiley

    ευχαριστω!!!
  • #22 από Spartan Amplifications στις 27 May 2009
  • powerslave187: JJ-Electronic  ECC-83 για Παραδοσιακό Marshall 1970-1980 ηχο η’ Sovtek - Electro-Harmonix ECC-83 για πιο High gain 1990-2000 καταστάσεις. Spartan Amplifications
  • #23 από powerslave187 στις 27 May 2009
  • powerslave187: JJ-Electronic  ECC-83 για Παραδοσιακό Marshall 1970-1980 ηχο η’ Sovtek - Electro-Harmonix ECC-83 για πιο High gain 1990-2000 καταστάσεις. Spartan Amplifications


    εψαξα  στο  νετ  και  βρηκα  και  τισ  tad  (tube amp doctor)!!!

    http://www.tubeampdoctor.com/index.php?cPath=21_60_63

    ελεγα  να  βαλω αυτες!!!
    http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=21_60_63&products_id=390
    http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=21_60_63&products_id=391

    λενε  τιποτα??
  • #24 από Spartan Amplifications στις 28 May 2009
  • Για T.A.D. Tubes πήγαινε στον Κουρμπη Παναγιώτη Θεμιστοκλεους 54-56 Εξάρχεια. Aπό ‘κει και πέρα, εξαρτάται με το τι ψάχνεις να βγάλεις σαν ήχο… Οι Κινέζες (Shino) T.A.D. Tubes είναι πιο γκαζωμένες (High Gain) από τις JJ-Electronic Tubes, Sovtek – Electro-Harmonix  Tubes και τους λείπουνε τα μεσαία που έχουν οι JJ-Electronic ECC-83, Sovtek 12AX7 LPS. Αν «παίζεις» No-Metal, Metal Core, Math Core και όλα τα νέα υδρίδια της 2000 Metal -like- Scene τότε οι Tube Amp Doctor 12AX7 – 7025 σου «κάνουνε»  (αλλά ξεχνά τα «καθαρά» σου) … Σαν Re-Labeled  Tubes οι T.A.D. είναι φανερά «τσιμπημένες» στο θέμα τιμής  οπότε μπορείς αντίστοιχα να κοιτάξεις και τις Watford  www.watfordvalves.com Tubes η’ ακόμα και τις TechTube  www.techtubevalves.com E813CC Valves. Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα  στην επιλογή σου. Μετά Τιμής, Spartan.
  • #25 από powerslave187 στις 28 May 2009
  • ευχαριστω  φιλε spartan!!!! :D :D βοηθησες παρα  πολυ!!!!!
Σελίδες: