Σελίδες:
  • #1 από psomas στις 09 May 2005
  • το καλοκαίρι μαλλον θα μπορώ να διαθέσω 2000-3000 ευρώ για να "αναβαθμίσω" τον μουσικό μου εξοπλισμο...έχω μαι ibanez rg270 dx και έναν ενισχυτή Kustom 15watt,της πλάκας...Βασικά σκέφτομαι να πάρω καινούριο ενισχυτή...μάλλον τον vettaII της line6...Ενδιαφέρομαι κυρίως για thrash/death χωρίς όμως να αποκλείω άλλα "είδη" metal(πχ progressive)...Εσείς τι προτείνετε;...  :-\ ???
  • #2 από Riverson στις 09 May 2005
  • Εγω θα σου πρότεινα με τόσα λεφτά να στήσεις ένα home studio εφόσον κρίνεις εσύ πως σου χρειάζεται...Αν η μουσική για σένα δεν είναι απλά ένα χόμπι τότε καλό θα ήταν να κάνεις μία τέτοια κίνηση ;) 
  • #3 από Sound of Rock στις 09 May 2005
  • Εγω θα σου πρότεινα με τόσα λεφτά να στήσεις ένα home studio εφόσον κρίνεις εσύ πως σου χρειάζεται...Αν η μουσική για σένα δεν είναι απλά ένα χόμπι τότε καλό θα ήταν να κάνεις μία τέτοια κίνηση ;) 

    +1... για τον vetta σιγουρα θα απαντησει περισσότερα ο great. Παντως αν έχεις τόσα για ενισχυτή και τελικά θα πάρεις προτείνω τον vetta.. αν και δεν τον εχω δοκιμάσει έχω αγοράσει τον flextone απο line 6 και είμαι πολύ ευχαριστημένος έτσι την εμπιστεύομαι ως εταιρία! :)
  • #4 από preazakaz στις 09 May 2005
  • Κατά την γνώμη μου άμα σκάσεις τόσα λεφτά καλύτερα να πάρεις και μια καινούρια κιθάρα και έναν ενισχυτή.Πού θα χαλάσεις τα περισσότερα λεφτά εξαρτάται κυρίως από το που παίζεις.Καλές κιθάρες για τέτοια μουσική είναι οι LTD deluxe που θα σου βγούν καμιά χήνα και έχεις άλλη μία για ενισχυτή.Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για metal (κι εγώ μόνο metal παίζω στην κιθάρα), και έχεις και τον κατάλληλο χώρο, θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε έναν ωραίο λαμπάτο που να έχει τον ήχο που θέλεις και όχι σε κάτι ευέλικτο όπως οι line6.Πάνω από όλα όμως πιστεύω θέλει πολύ ψάξιμο π.χ. κοίτα αυτές τις κιθάρες www.ranguitars.com με τις οποίες έπαιζαν οι vader σε κάποια live και οι τιμές τους για τα χαρακτηριστικά τους είναι πολύ καλές.
  • #5 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 10 May 2005
  • Mπορείς με τα χρήματα αυτά να customάρεις την κιθάρα σου (μαγνήτες, ηλεκτρικά, τρέμολο Floyd τρελό...) + να πάρεις και ένα αξιόλογο ενισχυτή (για μεταλλιές η Line6 δεν είναι καθόλου άσχημη). 8)

    Φτιάχνεις με τον τρόπο αυτό πολύ καλό ήχο (συγκρητικά με αυτόν που έχεις τώρα) Α!, και σου μένουν και ρέστα... ;)
  • #6 από Petrucci στις 10 May 2005
  • Mε τοσα λεφτα θα σου πρότεινα Mesa ....αλλα πρεπει να μαζεψεις λιγα ακομα...:)

    Υ.Γ O Vetta Γ***ΕΙ
  • #7 από ερεβος στις 10 May 2005
  • Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα Veta και το Pod του....Και ενα σετακι μαγνητες, κατα προτιμηση EMG, αν η κιθαρα σου δεν εχει και γ**ω τα ξυλα...Θα σαι αστερι.
  • #8 από psomas στις 10 May 2005
  • λοιπόν,...η κιθάρα μου δεν λεέι και πολλά όμως...ο ενισχυτής μου είναι άθλιος...γι αυτό σκέφτομαι να αλλάξω ενισχυτη και όχι κιθάρα...Κιθάρα,ίσως να παρω αργότερα(και να της βάλω και μαγνήτες emg)...
    Απλά,θα θελα να ξέρω όταν με το καλό πάω να αγοράσω ενισχυτή,ποιους ενισχυτές να δοκιμάσω-ακούσω,σ΄αυτά το λεφτά,για το είδος που θέλω...  ;)
  • #9 από Σιδηρόπουλος στις 10 May 2005
  • dual rect.. καπου εκει ειναι νομίζω..
  • #10 από Καρχαρίας στις 10 May 2005
  • Μα το σκέφτεσαι με τόσα χρήματα για Line 6, Pod και άλλα υποκατάστατα??????

    Αγόρασε έναν Mesa Boogie (τον F50 παράδειγμα) να πάθεις την πλάκα σου και στην συνέχεια μπορείς να πουλήσεις την παλιά σου κιθάρα και να ότι υπόλοιπο μείνει να επενδύσεις για μια καινούργια.
    H LTD έχει βγάλει κάτι πολύ καλά μοντέλα, Seymour Duncan ή EMG ηλέκτρικά, με NEck Throu και Floyd Rose στα 1000 ευρω (και φθηνότερα). Νομίζω τίποτα άλλο δεν θες, από εκεί και πέρα παίξημο.
    Αν επενδύσεις τα χρήματα αυτά για αγορά από εξωτερικό θα πετύχεις ακόμα καλύτερα μηχανήματα.
  • #11 από Arg0 στις 10 May 2005
  • Θα συμφωνησω με τον φιλτατο Kαρχαρια...

    Αν ενδιαφερεσαι για Metal, ριξε τα λεφτα σου σ' εναν Mesa Boogie F-50 και μια LTD Deluxe και πιστευω οτι θα εισαι ευχαριστημενος...

    Και θα σου μεινει κανα 300-400€ για να παρεις και μια εφφετιερα (πεταλι η rack)...

  • #12 από Σιδηρόπουλος στις 10 May 2005
  • χτυπα μ΄αυτα και μια GT-8 και θα εισαι μια χαρα για χροοοονια..
  • #13 από math2014 στις 10 May 2005
  • Mesa F50??????????????

    Στην Ευρωπη? μπα.... καλητερα χτυπα εναν Λανευ 50ρη η` εναν μαρσαλ 50ρη με τοσα λεφτα, ο Μεσα δεν τα αξιζει με ΤΙΠΟΤΑ τα ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ λεφτα του.

    Αλλα με 3000ευρω ανετα χτυπας μια ιαπωνικη κιθαρα, εναν καλο λαμπατο και ενα ρυθμιστη ισχυος (για παιξιμο μεσα στο σπιτι).
  • #14 από JaYmZ στις 12 May 2005
  • Μα το σκέφτεσαι με τόσα χρήματα για Line 6, Pod και άλλα υποκατάστατα??????

    Αγόρασε έναν Mesa Boogie (τον F50 παράδειγμα) να πάθεις την πλάκα σου και στην συνέχεια μπορείς να πουλήσεις την παλιά σου κιθάρα και να ότι υπόλοιπο μείνει να επενδύσεις για μια καινούργια.
    H LTD έχει βγάλει κάτι πολύ καλά μοντέλα, Seymour Duncan ή EMG ηλέκτρικά, με NEck Throu και Floyd Rose στα 1000 ευρω (και φθηνότερα). Νομίζω τίποτα άλλο δεν θες, από εκεί και πέρα παίξημο.
    Αν επενδύσεις τα χρήματα αυτά για αγορά από εξωτερικό θα πετύχεις ακόμα καλύτερα μηχανήματα.

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... 8)
  • #15 από psomas στις 03 Jul 2005
  • επαναφέρω το θέμα,γιατί ανεβαίνω αθήνα τέλη ιουλίου, και θέλω να δοκιμάσω ενισχυτές...Κιθάρα μάλλον δεν αλλάζω...Ίσως να τις βάλω emg μαγνήτες...για ενισχυτή είχα καταλήξει στον vetta αλλά με όσα είπατε, με προβληματίσατε...  :-\
  • #16 από JaYmZ στις 03 Jul 2005
  • Εγώ πάντως είμαι κατά του modelling και λοιπών υποκατάστατων, ναι μεν μπορεί να πλησιάζει ο ήχος σε κάτι καλό και να έχεις μία πληθώρα ήχων, αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το "real thing"! 8)

    Αφού δεν πας για κιθάρα και μπορείς να διαθέσεις 2Κ-3Κ ευρώ για ενισχυτή, εγώ θα έλεγα να πας για Mesa Boogie Dual/Triple Rectifier ή έναν Engl Powerball Head 100W...Επίσης τσέκαρε κανά Peavey...5150 ή Triple X... ;) Τέρατα ήχου!! ;D
  • #17 από psomas στις 03 Jul 2005
  • είχα ακούσει και για soldanoI(ή κάτι τέτοιο) και diesel...Λένε τίποτα;...Μπορώ να τους βρω στην ελλάδα;  :-\
  • #18 από Arg0 στις 04 Jul 2005
  • Soldano και Diezel εχει ο Παν. Κουρμπης στην Ιπποκρατους 65.

    Αλλα να ξερεις οτι μονο η κεφαλη του Diezel VΗ-4 εχει 3100€...

    Επισης εχει κι εναν VHT Pittbull Forty-Five, τον οποιο αξιζει να ακουσεις...
  • #19 από Night.Crawler στις 04 Jul 2005
  • απλά Soldano rularei...αλλά κάνει πάνω απο 3000  :'(
  • #20 από JaYmZ στις 05 Jul 2005
  • Πάντως από όσα ειπώθηκαν πιο πάνω...Diezel VH4 και ξερό ψωμί!! ;D
  • #21 από psomas στις 05 Jul 2005
  • έψαξα στο Internet για τον  Diezel VΗ-4...απ'οτι διάβασα, μου "κάνει"...αλλά δεν τον έχω ακούσει ακόμα...Μόλις ανε΄βω αθήνα θα φροντίσω να τον ακούσω...
    1)από soldano,τι μου προτείνετε;
    2)για τον Diezel VΗ-4 πόσο να υπολογίζω μαζί με καμπίνα;...
    3)αν είχατε να διαλέξετε αναμεσα στον Diezel VΗ-4,τον vetta ποιον θα διαλέγατε;
  • #22 από Σιδηρόπουλος στις 05 Jul 2005
  • VH-4 χωρις δευτερη σκέψη..
  • #23 από Johnie Darko στις 05 Jul 2005
  • Λοιπον, να πω και εγω την γνωμη μου.
    Πολυ καλη λυση οι ενισχυτες λαμπας.
    Καθολου ευελικτη ομως, απο την αποψη του τι ηχους θα βγαζεις και εφφε κτλ.
    Με λιγα λογια , θα πρεπει να σκασεις κι αλλα χρηματα μετα για να φτιαξεις τον ηχο σου.
    Αλλα ειναι σιγουρα μια πολυ καλη βαση.
    Ο f50 της boogie καλος ενισχυτης, αλλα οχι για metal σε καμια περιπτωση...
    O Dual, triple κτλ καλος ενισχυτης, αλλα πολυ μονοδιαστατος... Αυτο δεν ειναι κακο, εφοσον σου αρεσει ενασ δυο ηχοι, (κυριως τυπου new metal), αλλα αν θες και αλλα πραγματα, καλυτερα ξεχνα τον...
    Γενικα, αν ψαχνεις αρκετους ηχους απο ενισχυτη, η μονη λυση απο boogie, ειναι triaxis προενισχυτης τελικος (πχ 2 50 Boogie) και καμπινα και μετα βεβαια εφφε...
    Αρα παμε σε τρελα χρηματα... :(
    Απο soldano, φανταστικοι ενισχυτες, καθολου ευελικτοι, (το πολυ 2 καναλια με μοιρασμενα controls κτλ), αλλα οχι καλοι για metal, ειδικα για ρυθμικα (για lead μια χαρα!).
    Diezel απιστευτοι ενισχυτες , πολυ ευελικτοι (εχουν και midi εισοδο εξοδο για να ελεγχονται με midi πεταλιερα και να συνδεονται με εφφε κτλ σαν προενισχυτες), και πολυ ευλελικτοι (βλεπε vh4). Επισης θ αβγαζεις σιγουρα τον ηχο που θες και πολλους αλλους ακομα.
    Μειονεκτημα ειναι το οτι ειναι πανακριβοι, και τεραστιοι, (κεφαλη με ηχειο μονο) και βεβαια οτι αν θες εφφε κτλ, παλι πρεπει ν αριξεις κι αλλα χρηματα...
    Για marshall laney κτλ δεν το συζητω... Κατα την γνωμη μου , οταν εχεις τοσα χρηματα να διαθεσεις, και δεν εισαι κολλημενος με 1 μονο ηχο , τοτε απλα δεν πας για αυτους τους ενισχυτες...
    Εγω λοιπον θα σου προτεινα να παρεις τον vetta, ο οποιος δεν ειναι 100% των ενισχυτων που κανει digital modelling , αλλα ειναι τοσο κοντα που εσυ σιγουρα δεν θα καταλαβεις διαφορες (χωρια που οι περισσοτεροι απο μας, δεν εχουμε καν ακουσει τους ενισχυτες που βγαζει, για να εχουμε πραγματικο μετρο συγκρισης).
    Εχει απειρες δυνατοτητες, 2 ενισχυτες ταυτοχρονα, πολλα εφφε και ποιοτικα, δρομολογησεις σηματων, εξοδους εισοδους για Live και ηχογραφησεις κτλ.
    Εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ηχο και ειναι τερας δυναμης αν χρειαστει.
    Επισης βγαινει και σε combo με 2x12" celestion custom ηχεια... :)
    Εγω αυτον εχω και μπορω να μιλησω για αυτον και να σου πω οτι θα βγαζεις απο τον πιο γλυκο καθαρο ηχο , μεχρι τον πιο αηδιαστικο αρρωστο βρωμικο ουρλιαχτο που εχεισ ακουσει ποτε....
    Απλο...
    Δυνατοτητες απειρες και κυριως, δεν θα χρειαστει να αγορασεις τπτ αλλο, ουτε για εφφε κτλ.
    Και αν τον παρεις απο εξω (πχ musicbox) σου φτανουν τ αχρηματα να παρεις και τον ενισχυτη και την πεταλιερα του και θα σου μεινουν και χρηματα για να φτιαξεις και την κιθαρα σου (νεα ηλεκτρονικα και μαγνητες EMG)...
    Τελος, εφοσον εισαι η θα ερθεις Αθηνα, αν θες, μπορεις να μου κανεισ pm και να κανονισουμε να βρεθουμε να ερθεια και να δεις απο κοντα τον vetta....
    Τωρα, αν με ρωτας τι θα διαλεγα αναμεσα σε VH4 και Vetta... Θα σου ελεγα εξαρταται...
    Αν θα ειχα κι αλλα λεφτα να ριξω πιο μετα σε εφφε πεταλιερες, wah κτλ, και εφοσον ειχα και τον χωρο (και τους γειτονες) που θα ανεχοντουσαν την δυναμη του vh4 (γιατι ως λαμπατος και ειδικα κεφαλη και ηχειο πρεπει να παιζει σχετικα δυνατα) ΚΑΙ εφοσον δεν ειχα σκοπο να τον μετακινω για Live και ηχογραφησεις κτλ, τοτε θα διαλεγα τον Diezel...
    Αν κατι απο τα παραπανω ομως δεν ισχυε, τοτε vetta standard...
    Αυτα απο μενα...  ;)
  • #24 από Johnie Darko στις 05 Jul 2005
  • Α, παρεπιμπτοντως, μεταξυ αλλων ο vetta κανει digital modelling και του VH4... και μαλιστα απιστευτα καλο...
    lol.... οποτε σε βγαζει απο ενα ακομα διλημα...
  • #25 από Arg0 στις 05 Jul 2005
  • Great Cornholio,

    Αμα ειναι να αρχισουμε τις διαμαχες τοτε να πεταξω κι εγω το 'χαρτι' μου...  ;D

    Laney GH100Ti

    Αν ησουν στους Sabbath τον ακουσες κι ολας... Tony Iommi και τα μυαλα στα καγκελα...

     ;)
Σελίδες: