Σελίδες:
  • #1 από Lord-George στις 14 Sep 2002
  • Αυτή την απορία την έχω καιρό..
    Αν μένεις στον 4ο όροφο μια 7όροφης πολυκατοικίας γεμάτη από οικογένειες πώς μπορείς να παίξεις δυνατά? Πως μπορείς καν να αγοράσεις κεφαλή+καμπίνα.
    Εγώ μένω επαρχία σε δικό μου σπίτι και κάθε φορά που παίζω με πιάνει πονοκέφαλος από την ένταση.. Και να φανταστείτε ότι ο ενυσχυτής μου είναι μόλις 30 Watt.
    Εσείς οι Αθηναίοι πως τα καταφέρνετε?
  • #2 από grankerII στις 14 Sep 2002
  • Aυτό,άλλωστε εξηγεί και τη μεγάλη έλλειψη σε drummers που υπάρχει στην Αθήνα. :)
    Πάντως με τα headphones δε μπορείς να ροκάρεις εύκολα μπροστά στον καθρέφτη... ;D ;D ;D
  • #3 από Σωτήρης στις 14 Sep 2002
  • Ασε φιλε αυτο ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα που το αντιμετοπιζω εδψ και 3 χρονια που μενω σε οικοδομη!!!
    Περιμενω πως και πως να παει 17:01 για να αρχισω να μιλαω με την κιθαρα μου!!!! ;D ;)
  • #4 από Απόλλων στις 14 Sep 2002
  • Eγώ όταν άρχισα να παίζω ηλεκτρική και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, δοκίμασα ακουστικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν καλή ποιότητα ήχου και είναι πολύ άβολα.  Μια καλή λύση είναι ένα καλής ποιότητας set ασύρματων ακουστικών, τα οποία δεν σε περιορίζουν ούτε ηχητικά ούτε χωροταξικά.  Και μπορείς να ροκάρεις μπροστά στον καθρέφτη αν θέλεις...
  • #5 από Lord-George στις 14 Sep 2002
  • Για πρέπει να ροκάρεις μπροστά στο καθρέπτη? Τι ωφέλη έχει αυτό?

    Τι set είναι αυτά Απόλλωνα? Έχεις να προτείνεις τίποτα?
  • #6 από Fran στις 14 Sep 2002
  • και τις δυο φορες που καναμε εδω συγκεντρωση με κιθαρες μας εσπασαν τα νευρα οι γειτονες...ολο ενοχληση και προβληματα.... :P :P δηλαδη οταν εγω ακουω τους καυγαδες τους (στην καλυτερη περιπτωση  :)) καλυτερα ειναι?

    στην αγγλια που μενω εχω βρει την υγεια μου, γιατι στο σπιτι μου κανω οτι θελω, και αν ακουνε ειναι πολυ ευγενικοι για να μου το πουνε και ετσι δεν με νοιαζει!!  ;D

    αλλα το προβλημα της πολυκατοικιας και της μεγαλης πολης ειναι δυσκολο.....
  • #7 από Απόλλων στις 14 Sep 2002
  • Το να ροκάρεις μπροστά στον καθρέφτη το είπα απλά και μόνο επειδή το ανέφερε ο granker.  Tα ακουστικά που αναφέρω μπορείς φαντάζομαι να τα βρείς σε οποιοδήποτε σχετικό κατάστημα.  Απλά αντί να συνδέεις το καλώδιο των συνηθισμένων ακουστικών στον ενισχυτή, συνδέεις ένα πομπό υπέρυθρων ακτίνων, ο οποίος στέλνει το ηχητικό σήμα στα ακουστικά χωρίς την παρέμβαση καλωδίου.  Αυτά που είχα εγώ κόστιζαν περίπου 15.000 δρχ, αλλά, όπως είπα, ήταν αρκετά καλής ποιότητας.
  • #8 από Lord-George στις 14 Sep 2002
  • Mπορείς να μου πείς το μοντέλο?
    Εγώ που θέλω άριστη ποιότητα μέχρι πόσα ευρώ πρέπει να διαθέσω?
  • #9 από Απόλλων στις 14 Sep 2002
  • Αυτά που είχα εγώ ήταν Sony, το μοντέλο δεν το θυμάμαι.  Mιά γρήγορη ματιά σε ένα κατάλογο που διαθέτω μου λέει ότι η σημερινή τιμή ενός παρόμοιου σετ είναι γύρω στις 20-30 λίρες, δηλαδή γύρω στα 30-45 ευρώ.  Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και πιο ακριβά μοντέλα.  
  • #10 από D@ve Murray στις 14 Sep 2002
  • Egw menw se polykatoikia, sto 3 orofo... exw ena mashall jcm 900 me mia kampina 4x12 300 watt.... to mono pou kanw einai na ton pairnw sto eksoxiko mou kai na paizw ekei... einai duskolo se polykalibia na paizeis dynata... dokimasa kai akoustika alla opws eipe kai kapoios an den akous kai to hxeio.... pantws tha dokimasw kai egw tin lisi me ayta ta akoustika tou Apollwnak ielpizw se akti kalitero.
  • #11 από Απόλλων στις 14 Sep 2002
  • Μια διευκρίνιση: μη φανταστεί κανείς ότι η επιλογή των ακουστικών, ενσύρματων ή ασύρματων, οσοδήποτε καλής ποιότητας, θα είναι επαρκές υποκατάστατο του κανονικού ήχου ενός ενισχυτή.  Μιλάμε για μια ικανοποιητική εναλλακτική λύση που θα σας επιτρέψει να παίξετε σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή χωρίς να ενοχλείτε τη γειτόνισσα και χωρίς να είστε περικυκλωμένος από καλώδια.
  • #12 από Σπύρος στις 14 Sep 2002
  • Εγώ παίζω με την κιθαρά συνδεδεμένη στο pc οπότε όσο και να δυναμώσω δεν έχω πρόβλημα  :P
  • #13 από paulchro στις 15 Sep 2002
  • a, egw den exw provlima klinw ta parathira kai tin vazw terma..i polikatikia einai dikia mas opote...
  • #14 από Βραζίλης στις 15 Sep 2002
  • Εγω δεν εχω μεγαλο προβλημα, ο απο κατω μου ειναι κολλητος μου και μπασιστας. Παλια παιζαμε μαζι και ειχαμε φερει ακομα και drums στο υπνοδωματιο μου.  ;) και μεχρι τα διπλανα διαμερισματα μεσολαβουν αλλα δωματια. Παντως, μια μερα ειχαμε βγαλει drums και ενισχυτες στο μπαλκονι (στον 13ο οροφο) και την αλλη μερα ενας φιλος απο παραδιπλανη πολυκατοικια ελεγε "παιδια εχτες καπου γινοταν συναυλια... αλλα δε μπορεσα να καταλαβω που..."  ;D
  • #15 από placebo στις 15 Sep 2002
  • hahaha  :D pedia giati den kanete ixomonosi? i mipos den lini to provlima afto?  :-\ ego pandos pou meno se spiti oi gitones paraponionte pou ke pou, fantazome ti ginete se polikatikies!
  • #16 από Μάριος στις 15 Sep 2002
  • Πράγματι αν κάποιος είναι αρκετά πορωμένος μπορεί να πάει να βρει ένα "χαλί" από κάποιο υλικό ηχομωνοτικό (υαλοβάμβακας , πολυστερίνη,  κενό αέρος! ) και να καλύψει τον τοίχο από όπου διαρρέει ο περισσότερος ήχος ας πούμε. Μπα!
  • #17 από anastasioujim στις 16 Sep 2002
  • ixomonosi se toixo mesa se domatio den einai omorfo............ektos an kapoios einai tixeros kai exei domatio eidika gia na paizei mousiki............polla zitao eeeeeeeeee.........mallon ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #18 από Blue Aura στις 16 Sep 2002
  • yparxoun idikoi mikri enisxites pou doulevoun mono me headphones,, sto megethos ton portable cd players oi opoioi einai poloi kaloi kai exoun poly kali apodosi
  • #19 από vangelis στις 26 Sep 2002
  • xerw enan pou ebale plakes fellou stous toixous tou dwmatiou tou, htan pragmatika kataplhktikh h hxomonosh, alla afth h lush einai oligontis akribh....
  • #20 από kotsitos στις 04 Oct 2002
  • gia na paizeis oso theleis sti polikatoikia kaneis kati poli aplo...les stous geitones..oti ksereis ton bin laden..kai teleiwse i ipothesi..xexexexe...ti nomizete egine stous didimous pirgous??de ton afinan na paiksei kai eidate ti pathane...
  • #21 από Maestros στις 19 Nov 2002
  • Ποιος ο λόγος να παιξεις δυνατα μεσα στο σπιτι.
    Στο σπιτι μελετας. Δεν υπαρχει λογος να ειναι δυνατα ο ενισχυτης και πολλες φορεσ δεν χρειαζεται ενισχυτης για μελετη. Βρειτε ατομα, καντε μια μπαντα, πηγαινετε σε ενα στουντιο και ροκαρετε οσο θελετε!!!!!!!!!!!
  • #22 από P.D.L. στις 28 Feb 2003
  • Μένω στον τέταρτο όροφο. Μια φορά πριν από δύο χρόνια ένα βράδυ ένας γείτονας  >:( >:( >:( ήρθε και μου είπε οτι παίζω δυνατά κιθάρα. Η απάντηση μου ήρθε το επόμενο βράδυ με ένα ριφάκι από Six Feet Under στην διαπασών!!!!!!!!
  • #23 από Lord-George στις 28 Feb 2003
  • Ωραίος ο νέος!!!!!

    Πω πω τι καφρίλα παράγουν αυτοί οι six feet under!
  • #24 από spiro στις 01 Mar 2003
  • ο maestro,σου απαντησε σωστα.spiro
  • #25 από Ikaros στις 30 Mar 2003
  • alla o palios einai alliws!
Σελίδες: