Σελίδες:
  • #26 από kostis88 στις 03 Apr 2003
  • EGO MENO SE 2OROFO(KATO PAPPOUS,PANO EGO) OMOS EXOUME KATI SPASARXIDIDES GEITONES STIS APENANTI POLIKATIKIES....NA FANTASTHTE EXO ENA 5WAT YAMAHA KAI AN TO BALO TO VOLUME STO 3.5 MESA STO SPITI TOYS ENOXLEI....ME EXOUN PREIXEI...GI'AYTO SKEFTOMAI STIS DIAKOPES TOY PASXA NA BRO PAIDIA ME DRUMS BASS KLP NA BGOUME STHN TARATSA KAI NA ARXISOUME NA PAIZOUME ME TOUS ENISXYTES STO TERMA....
    NA DO TI 8A KANOUN!!


    P.S. EMENA KAI 18.00 NA EINAI H ORA TOUS ENOXLEI KAI MOU LENE NA BGALO TO SKASMO.
  • #27 από D@ve Murray στις 03 Apr 2003
  • Na soy ferv enan serifh me mia kampina na strwsoyn xarakthra oi geitones??? mporei na boithisei kai o sot se ayto.....
  • #28 από Lord-George στις 03 Apr 2003
  • Κωστή θα σου κλάσσουν τα ...

    Βάλε εσύ να παίξεις στο 3,5 και αστους να πάρουνε την αστυνομία τηλέφωνο. Εσύ φρόντισε να μη παίζεις 2-5 το μεσημέρι.
    Δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Εκτός και αν έχεις τους γονείς σου που φωνάζουνε.
  • #29 από kostis88 στις 03 Apr 2003
  • KALO DAVE...OMOS 8A PAIXETE KIOLAS....OXI MISES DOULEIES......
  • #30 από H4RRY στις 25 Apr 2003
  • LoL!Eiste ma eiste,ti na pei kaneis!Egw eytyxws metakomizw se 2 mhnes se monokatoikia (Amhn) k einai Log Home (gia osous kseroun) pou shmainei h APOLYTH Hxomonosh...par'ola auta sthnw me kati filarakia moy ena studio e3w apo thn polh,gia na kanoume proves-hxografhseis ktl k epeidh o xwros einai mikros 8a h8ela merikes kales k oikonomika prosites protaseis...Exoume skeftei augo8hkes k kourtines apo meta3i gia ta para8yra alla auto to teleutaio mou akoygetai kapws akrivo :/ Ti pisteuete?Exei kapoios yp'opshn toy kapoio yliko fthno k kalo?
  • #31 από D@ve Murray στις 26 Apr 2003
  • Μια λυση ειναι να ''χτισετε''  ενα δευτερο δωματιο μεσα στο δωματιο που θα κανετε προβες,με κοντρα πλακε,και στο κενο αναμεσα στους δυο τοιχους να βαλετε σαβουρα ...χαρτια, υφασματα,αφρολεξ,ετσι κοβεται πολυ ο ηχος..ειναι δοκιμασμενο...τωρα το κατα ποσο ειναι φτηνοτερο και αποτελεσματικοτερο δεν το ξερω...σιγουρα εχει πολυ περισοτερη δουλεια...αλλα μετα τα αποτελεσματα ειναι πολυ ικανοποιητικα...δεν ξερω αμα βαλεις σκετες αυγοθηκες στους τοιχους αν θα κοψεις πολυ ενταση...μια αλλη καλη συμβουλη ειναι κατω απο τα τυμπανα να βαλετε παχυ χαλι...η καμια φλοκατη...επισης μπορειτε να μην παιζετε τσιτωμενοι...
  • #32 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 26 Apr 2003
  •    Eεπισης μπορεις να βαλεις αδεια πακετα απο τσιγαρα για "σαβουρα" και μοκετες στος τοιχους! Αντι για μεταξωτα σεντονια βαλτε φοδρα!!! Απο ενα καταστημα με υφασματα ή αν ειστε "μερακλιδες" κρεμαστε υφασμα απο αλεξιπτωτο!
  • #33 από serafeim στις 30 Apr 2003
  • Αυγοθήκες στους τοίχους... στρώματα... κουβέρτες... μπύρες στους γείτονες... γλυκά απο το ζαχαροπλαστείο... παίζεις τραγούδια που γουστάρουνε... τα βράδια που κοιμάσαι κρύβεις καλά  κιθάρα και ενισχυτή... για τυχον δολιοφθορες...
  • #34 από Anemos στις 03 May 2003
  • Ama oi geitones den ektimoun thn kalh mousikh (Rock) k einai mouxles

    MIA lush uparxei ean de mporeis na fygeis apo thn polu katoikia sou...

    PERIMENEIS TIS WRES MH KOINHS HSYXIAS  kai paizeis synexeia.

    Etsi kaneis de mporei na sou kanei tipota xaxaxaxaaaa

    Mia fora eixa vgei sto mplakoni me thn hlektrikh kai ta eixa parei epaiza karga.
    Alla oxi se wra koinhs hsyxias pote.

    Arxisan na varane koudounia na fwnazoun oi gries apo to pezodromio apenanti XAMOS.

    Opote vgaine se kapoia fash kai lew se mia giagia pou fwnaze kradainontas to mpastouni,

    "GIATI GIAGIA DE SARESEI? THES MHPWS KAMIA PARAGGELEIA APO CRY OF MANKIND H NA SOU RIXW KAZANTZIDH SE ROCK REMIX?"

    Trella gelia leme.
  • #35 από FiGaRo στις 05 May 2003
  • Δεν μπορει. Ειναι απλο. Στο Ηρακλειο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα, γιατι μενουμε οικογενειακα στην πολυκατοικια. Εδω ομως μουχουν σπασει τα νευρα αγριως. Δεν μπορω να παιξω μετα τις 12 κιθαρα. Δηλαδη αν καλεσω φιλους μου κ θελουμε να παιξουμε καμια πενια πρεπει στις 12 να το διαλυσουμε επειδη ετσι "γουσταρουν" μερικοι απο πανω κ απο κατω. Μεγαλο προβλημα...
  • #36 από Alchimistis στις 08 May 2003
  • Παράθεση
    Δεν μπορει. Ειναι απλο. Στο Ηρακλειο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα, γιατι μενουμε οικογενειακα στην πολυκατοικια. Εδω ομως μουχουν σπασει τα νευρα αγριως. Δεν μπορω να παιξω μετα τις 12 κιθαρα. Δηλαδη αν καλεσω φιλους μου κ θελουμε να παιξουμε καμια πενια πρεπει στις 12 να το διαλυσουμε επειδη ετσι "γουσταρουν" μερικοι απο πανω κ απο κατω. Μεγαλο προβλημα...
    εγω στη θεση σου δεν θα το ρισκαριζα μη μου ερχοταν κανενας θειος με καμια κουμπουρα και.... ;D
  • #37 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 May 2003
  •    ειναι απλο παιδια! Αυτο που ειπε και ο Ανεμος! Παιζε σε ωρες μη κοινης υσηχιας και ας τους να κουρευονται!
  • #38 από djkostas στις 07 Sep 2007
  • Γεια χαρά σε όλους.
    Συνήθως παίζω κιθάρα σε χαμηλές εντάσεις, αλλά μερικές φορές μου αρέσει να δυναμώνω την ένταση.
    Ο ενισχυτής μου είναι 60 watt solid-state και δεν παίζω ποτέ σε ώρες κοινής ησυχίας.
    Λοιπόν σήμερα το απογευματάκι που έπαιζα ήρθε ο διαχειριστής της πολυκατοικίας και μου είπε ότι του κάνουν παράπονα από την διπλανή πολυκατοικία και απειλούν με μηνύσεις.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι λέει ακριβώς ο νόμος για αυτό το θέμα και τι κυρώσεις μπορεί να υπάρξουν σε περίπτωση μη συμμόρφωσης μου!
    Ευχαριστώ!
  • #39 από Jezus στις 25 Sep 2007
  • Αμα βαζουν κλαριναι και μπουζουκια βαλτε και εσεις τερμα κιθαρες, αρκει να μην ειναι ωρες κοινης ησυχιας χεχε
  • #40 από saved στις 07 Jul 2014
  • ε μην τα θελουμε ολα δικα μας..εσεις στην πρωτεβουσα εχετε τα μαγαζια με μπολικο υλικο-εξοπλησμο,ομως εμεις στην επαρχεια που το στερουμαστε αυτο,δωξα Τον Υψιστο δεν στερουμαστε τα βολιουμ.χοριο,αρα μονοκατοικια,αρα ο marshall mb150 βαραει στα αυτια οποτε να ναι.και αν λειπουν και ολοι απο το σπιτι..μπωρει και 3 το βραδυ να παιζει τσιτα.και τωρα που θα παω σε markbass lm 800 tube (εκτως αν αλλαξω γνωμη πριν την αγωρα) θα βαραω τερμα 800 watt οτι μερα να ναι οτι ωρα να ναι.αρε επαρχια..μας εχεις τσαλαπατησει,αλλα και εμεις..τον χαβα μας
  • #41 από adr1anos στις 08 Jul 2014
  • Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι λέει ακριβώς ο νόμος για αυτό το θέμα και τι κυρώσεις μπορεί να υπάρξουν σε περίπτωση μη συμμόρφωσης μου!
    Ο Νόμος λέει ότι αφού δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα, ούτε καν υπογραφές δεν μπορούν να μαζέψουν αφού δεν είναι καν στην δική σου πολυκατοικία.

    Τώρα, ο Πολιτισμός λέει ότι αφού δεν έχουμε πρόθεση να ενοχλήσουμε, μία καλή επικοινωνία δείχνει καλές προθέσεις, κατεβάζει τους τόνους και ανεβάζει τις ανεκτικότητες, συμβάλοντας σε μία αρμονικότερη συμβίωση βασισμένη στον αλληλοσεβασμό.

    Με άλλα λόγια: Πήγαινε με θάρος και ειλικρίνεια, χωρίς τουπέ αλλά και χωρίς απολογητικότητα και εξήγησε ότι δεν είναι πρόθεση σου να ενοχλήσεις. Δείξε κατανόηση και ρώτα πότε θα ήταν για αυτούς ώρες κατάλληλες να μελετάς, πχ πότε λείπουν σε δουλειές. Αν δείξουν πρόθεση για εποκοινωνία, κάνε ότι μπορείς να τα βρείτε. Αν δείξουν ακαμψία και απολυτότητα, ευγενικά επισήμανε ότι δεν παραβιάζεις τον νόμο της κοινής ησυχίας, και είσαι εκεί από καλή πρόθεση, και η καλή θετική επικοινωνία είναι προς όφελος όλων, και εκείνων και δικό σου, η επιλογή είναι δική τους.

    Με αυτή την στάση θα αισθάνεσαι καλά και με τον Νόμο, και με τους γείτονες αλλά και μέσα σου, αναφορικά με το τι έγραψες.
  • #42 από Mistral στις 08 Jul 2014
  • Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος Saved ανασύρει ένα θέμα του 2003 (11 χρόνια πριν  :o  , το οποίο συνεχίστηκε το 2007) ενώ το post του δεν συνεισφέρει σε κάτι... Φυσικά ο φίλτατος adr1anos αναγκάζεται ν'απαντήσει παρόλ'αυτά  ;D ;D ;D ;D
  • #43 από adr1anos στις 08 Jul 2014
  • Πωπω δεν είδα ημερομηνία.. προχωρημένη η ώρα βλέπεις και αν έχεις και κάτι να πεις.. δεν το βλέπεις.. Ας υπάρχει, δεν πειράζει, είναι θέμα που αφορά πολύ κόσμο και άπαξ και ανασύρθηκε θα διαβαστεί στο εδώ και τώρα..
  • #44 από saved στις 08 Jul 2014
  • δουλια δεν ειχα κ εκανα ανασκαφες βρε παιδια







  • #45 από Mistral στις 08 Jul 2014
  • χαχαχ όχι παιδιά καλά κάνατε. Το καταλαβαίνω απόλυτα ;) Απλά έχει γέλιο γιατί βλέπω το θέμα χθες και σκέφτομαι 'μα καλά πώς δεν το είδα αυτές τις ημέρες με τόσες απαντήσεις'!! Και μετά είδα την ημερομηνία :) Όντως το θέμα όμως έχει πολύ ενδιαφέρον κι έκατσα και το διάβασα χθες μάλιστα.
    Τις καλημέρες μου φίλτατοι !
  • #46 από neeckos στις 08 Jul 2014
  • μετά απο τόσα χρόνια, πολλοί θα είναι πλέον σε επαρχία  ;D ;D
  • #47 από Archangel στις 08 Jul 2014
  • bump ?!?  ;D


    ps: όχι παρεμένουμε πιστοί στην πόλη...
  • #48 από pipokas99 στις 08 Jul 2014
  • μιας και το θέμα αναστήθηκε μετά από μια 10ετία+ να γράψω κι εγώ την ιστορία μου...
    με τους γειτόνους έχω ένα θέμα με τη φασαρία γενικά,οπότε και με τη μουσική.πριν 2 χρόνια μου κάναν παρατηρήσεις συχνά πυκνά με αποκορύφωμα ένα απόγευμα 19.30 με 20.00 όπου έπαιζα μπάσο πολύ χαμιηλά.δεν μαλωσα,απλά έδειξα ότι με πείραξε και ότι πλέον δεν είμαι συζητήσιμος.
    κάποιος μου έιπε, σε ανύποπτω χρόνο, ότι ναι μεν τις ώρες "μη κοινης ησυχίας" μπορέις να βαράς αλλά υπάρχει παρ'όλ'αυτά ένα όριο στα db.
    ισχύει κατι τέτοιο ή μπορούμε να τα σπάμε???
  • #49 από neeckos στις 08 Jul 2014
  • Οτι υπάρχει όριο στα DB, υπάρχει σίγουρα. Παλιότερα είχα διαβάσει ένα άθρο που αναφερόταν σε ένα ΦΕΚ (δυστυχώς δεν βρήκα από google). Αν θυμάμαι καλά είναι λίγο μεγαλύτερο τις ώρες μη κοινής ησυχίας και μικρότερο τις ώρες κοινής ησυχίας. Αλλοι παράμετροι αφορούν την πόλη και άλλοι εκτός, όπως επίσης είναι και μια περίεργη διαδικασία ο τρόπος μέτρησης (πρέπει να είναι η μέτρηση νομίζω εντός του χώρου που ενοχλεί). Εχω μια υποψία ότι ήταν κάτι της τάξης των ~50db. Ολα αυτά με κάθε επιφύλαξη, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πάντα, μπορεί να θυμάμαι και λάθος βέβαια. Ας μας πεί όποιος ξέρει καλύτερα...

    ΥΓ. Στην δικιά σου περίπτωση βέβαια, φοβάμαι ότι ενοχλούν οι χαμηλές συχνότητες του μπάσου, παρά η ένταση
  • #50 από hot_sauce (φλουτσ) στις 08 Jul 2014
  • Φυσικά και υπάρχει όριο για τις ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας....και είναι απόλυτα λογικό....

    Δε μπορεί κάποιος να τερματίζει το καρατούμπανο ηχοσύστημά του (ή τον 100άρη λαμπάτο του) επειδή είναι απόγευμα!

    http://library.tee.gr/digital/m2301/m2301_halazonitis.pdf
Σελίδες: