Σελίδες:
  • #26 από jacksonas στις 09 Jan 2007
  • Οι κακές συνήθειες δεν κόβονται!  ;D
  • #27 από Μητσάκος στις 11 Jan 2015
  • Nεκρανάσταση: Zombie Thread Alert

    Στο σπίτι χρησιμοποιώ σαν καθαρή βάση για το X3 Live την αντίστοιχη λειτουργία του Spider III 15. Το μεγάφωνο όμως δεν είναι κι ότι καλύτερο για mid-scooped ήχους και για chunky -καθαρό δε- μπάσο, σε αυτά λασπώνει. Οπότε θέλω να το αλλάξω.

    Το εργοστασιακό είναι 15W στα 4Ω. Θέλω να βάλω το Celestion Eight 15, 15W στα 8Ω. Για 30 ευρώ, νομίζω αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω η αλλαγή, μιας και το flat καθαρό mode είναι το μόνο πράγμα που παίρνω από το Spider πλέον.

    Ερώτηση: Απ' ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει θέμα να καεί ο ενισχυτής, αυτό που θα συμβεί είναι υποδιπλασιασμός της ισχύος. Σωστά;

    Ευχαριστώ! ;D
  • #28 από saved στις 11 Jan 2015
  • Μηλισα πριν κανα μηνα με εναν κατασκευαστη καμπινων και των ρωτησα τι παιζει με βατ και ωμ και μου ειπε πως ο ενυσχητης δεν βλεπει ποτε βατ.Βλεπει μωνο ωμ.Αν βαλεις μεγαφωνο με περισωτερα ωμ τοτε πεφτουν τα βατ.Αν βαλεις λειγοτερα απο το ελαχιστο που σου λεει τοτε θα τον καψεις.Αν τα βατ του μεγαφωνου ειναι πιο λιγα τοτε θα το καψεις αν ανεβασεις πολυ το βολιουμ.Αν ειναι πιο πολλα τοτε κανενα προβλημα.Εχω μπει σε ξεκηνημα να φτιαξω καμπινα με τα εξης χαρακτηρηστικα
    • Impedance: 8 Ohm
    • Max Power output: 794W
    • Power Handling: 450W continuous/900W program
    • Και ο μαστορας που εχει βγαλει τα ολα σχεδια κτλ κτλ κτλ λεει πως για να αποδωσει η καμπινα το μεγιστο τοτε να ειναι ο ενυσχιτης περιπου 1000W.Και εμενα μου φανηκε παραξενο απλα αν λαβουμε υποψην οτι στις χαμηλες συχνοτητες ενας 1000αρης δεν βγαζει 1000..αλλα μου ειπε οτι και 350W παλι θα παιζει χωρις προβλημα.
  • #29 από Μητσάκος στις 12 Jan 2015
  • Thank you, θα πάρω το μεγαφωνάκι. Ευχαριστώ και τον adr1ano.
Σελίδες: