Σελίδες:
  • #26 από Arg0 στις 26 Jun 2006
  • Ίσως να είναι χαζή απορία και σίγουρα ενδεικτική της άγνοιάς μου επί του θέματος... μπορεί το Pod να χρησιμοποιηθεί με ηλεκτρακουστική κιθάρα; ???

    To PODXT εχει ενα modelling preset για κιθαρες με πιεζο-ηλεκτρικο μαγνητη. Οποτε, ναι μπορεις να συνδεσεις ακουστικη κιθαρα.

  • #27 από P_Z14 στις 26 Jun 2006
  • Καλημέρα παιδια!
    Εχω Line6 Spider II ενισχυτη και Godin Freeway Classic κιθαρα. μηπως μπορώ να πλησιασω και γω κανενα απο αυτους τους ηχους;
    Ευχαριστω
  • #28 από blackie στις 26 Jun 2006
  • Επελεξε το "πρασινο metal"...
  • #29 από P_Z14 στις 26 Jun 2006
  • Το εχω δοκιμασει απλα θα ήθελα κατι λιγο πιο Iron Maiden στα σόλο τους σε ήχο.
  • #30 από drakoumel στις 26 Jun 2006
  • Δυστυχώς ο Spider δεν έχει σε καμμία περίπτωση την ευελιξία ενός PODxt οπότε δε θα περίμενα και πάρα πολλά...
    Απο την άλλη τους τόσο καλά ισορροπημένους ήχους των maiden δε νομίζω να στις δώσει καμμιά πεταλιέρα. Η καθε μια έρχεται με τους περιορισμούς της και πάντα κατα προσέγγιση πηγαίνεις...
  • #31 από Sickaid στις 27 Jun 2006
  • Eγω θα ελεγα να ξεχασεις τις μουφες στυλ POD ktl.Και να πάρεις εναν προενισχυτή Lee Jackson gp-1000.Ειναι φτιαγμένος την δεκαετια του 80,μιλάμε για το real thing.Δεν κοστίζει πολύ.Νομίζω πωλείται ένας μεταχειρισμένος στο noiz.gr.Tσέκαρε το.
  • #32 από ESPlayer στις 19 Sep 2006
  • θελω να προσεγγισω ενα καλο thrash metal ηχο με Marshall MG30FX.. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μηπως μπορω να κανω κατι με τις ρυθμισεις (EQ)?... Θελω ηχο Slayer h Metallica, εστω Iced Earth με ουσιωδες μπουκωμα δηλαδη, με βαθος, να ''το αισθανεσαι στο στομαχι''...
    Πολλοι λεμε τερμα gain και contour με bass k treble λιγο πριν το τερμα, παρολα αυτα ο ηχος ειναι πολυ ξερος....

    Ευχαριστω προκαταβολικα...

    Υγ. Εχω το Hypermetal της boss και ενα εφε Behringer X V-Amp Multi-Effect & Guitar Amp, σε περιπτωση που παιζει συνδιασμος....
  • #33 από sofison στις 19 Sep 2006
  • Hi
    Λοιπόν τσίμπησα το Pod xt και πραγματικά είναι πολύ καλή η προσομοίωση που κάνει. ;D
    Μίας και το θέμα που είχα θέσει ήταν για ήχους (power) metal κατά βάση της δεκαετίας των 80's έχει πολύ πράμα και αρκετό ψάξιμο.
    Μπορώ να πω οτι είναι για πιο καθαρά distortion και τραγουδιστικά lead (ανάλογα και τη κιθάρα βέβαια) και γενικά δεν νομίζω οτι μπορεί να ικανοποιήσει τόσο τις προτιμήσεις κάποιου σε thrash metal ειδικά τους προς Slayer ή Kreator, Destruction, Sodom κτλ ήχους.
    Δεν λέω οτι οι παραπάνω μπάντες έχουν παρόμοιυς ήχους. Απλά έχουν ένα χαρακτηριστικό ξερό ήχο στις κιθάρες χωρίς πολλά πολλά, ειδικά οι Destruction και οι Sodom.

    Πάντως θα πρότεινα για thrash φάση κάτι σε Boss πεταλιέρα όχι τις πού καινούργιες μιάς και βγάζουν τη πίστη μεχρι να τις ρυθμίσεις. Για παράδειγμα έχω την MΕ-50 της Boss και για τέτοιου τύπου ήχους είχε πολύ καλές αποδόσεις σε συνδυασμό με ένα ενισχυτή Peavy studio pro 112 στα 60 wt που δένει απίστευτα.     
  • #34 από Jezus στις 07 Jan 2007
  • Οι πιο πολυ απο αυτους που αναφερεις παντως παιζανε με πειραγμενους Marshall οι οποιοι δεν θυμιζαν σε τιποτα Marshall...
Σελίδες: