Σελίδες:
  • #1 από lukather στις 18 May 2006
  •          Καλησπέρα. Ψάχνω εδώ και καιρό να αγοράσω λαμπάτο ενισχυτή, γιατί όπως και να το κάνουμε, είναι άλλο πράμα  ;D
    Έπαιξα με τον engl powerball, και ενώ το ροκ κανάλι του είναι φοβερό, το μέταλ ειναι πολύ τραχύ και η χροιά του δε μου άρεσε πολύ.Μιλώντας με τον αγαπητό Κώστα Βρεττό, μου είπε ότι ο προενισχυτής που χρησιμοποιεί engl 570 αν δε κάνω λάθος έχει ότι χρειάζομαι, αλλά ψάχνω και άλλες εναλλακτικές καθώς ο powerball δεν με ικανοποίησε.
    Στο live που παίξαμε με τους Fragile, ο Alex χρησιμοποιούσε ένα triaxis, και ενώ ο lead ήχος έσπερνε, τα ρυθμικά δεν ήταν αυτό που ψάχνω. Άλλες πιθανέσ λύσεις που σκέφτομαι είναι να φτιάξω μία custom κεφαλή Telegun.

    Παραθέστε παρακαλώ τις γνώμες σας για high gain ενισχυτές (μόνο λαμπάτους).Ειλικρινά έχω πελαγώσει

    Το στυλ που παίζουμε με τουσ Implosion είναι prog metal, με πολλά nevermore στοιχεία (κοινώς ντουμπα νουμπα ;D)
    Θα ήθελα έναν ογκώδη ενισχυτή(σε ήχο ε) αλλά να έχει και καλό lead ήχο και αξιοπρεπή καθαρά.κεφαλή η rack δεν έχει σημασία, αν και η ευκολία και ποικιλία που έχει ενα rack είναι άλλο πράμα (εννοώ ότι εχει τη δυνατότητα midi switchable).

    Ευχαριστώ ΑΠΕΙΡΑ εκ των προτέρων

    Αλέκος
  • #2 από Gabriel6th στις 18 May 2006
  • Peavey 5050 ίσως?
  • #3 από lukather στις 18 May 2006
  • Peavey 5050 ίσως?

    αν εννοείς τον 5150 θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη.Αν τον έχεις και θες να μου πεις κάποια πράγματα θα τα ήθελα πολύ
  • #4 από Gabriel6th στις 18 May 2006
  • Peavey 5050 ίσως?

    αν εννοείς τον 5150 θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη.Αν τον έχεις και θες να μου πεις κάποια πράγματα θα τα ήθελα πολύ

    Ναι. Μπερδεύτικα με τον 5050 που είναι τελικός. Δεν τον έχω, ούτε έχω παίξει με αυτόν, αλλά όλοι λένε ότι το βασικό του προσόν είναι το πολύ (και σε ποσότητα και ποιότητα) gain του. Υπάρχει νομίζω ένα σχετικό thread που ανοίχτηκε πρόσφατα σχετικά με τον ενισχυτή αυτό.
  • #5 από Arg0 στις 18 May 2006
  • Αν μας ελεγες ενα budget θα μας βοηθουσες πολυ...

    Υπαρχουν πολλες επιλογες... Aπο Diezel και VHT μεχρι Line6... Σημασια εχει να βρουμε κατι που να σου ταιριαζει και ηχητικα και οικονομικα...  ;)
  • #6 από RoyBatty στις 18 May 2006

  • Θα ήθελα έναν ογκώδη ενισχυτή(σε ήχο ε) αλλά να έχει και καλό lead ήχο και αξιοπρεπή καθαρά.κεφαλή η rack δεν έχει σημασία, αν και η ευκολία και ποικιλία που έχει ενα rack είναι άλλο πράμα (εννοώ ότι εχει τη δυνατότητα midi switchable).


    O Δημήτρης-Τelegun,μόλις τελείωσε μια high gain κεφαλή για τους Sarissa.Και λέω μόλις,γιατί την άκουσα πριν από μισή ώρα  ;)
    Αυτό το πράγμα έχει περισσότερο gain απ'οσο θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς,αλλά το κάνει με καλό τροπο,τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά,χωρίς να γίνεται λάσπη. Διευκρίνιση: ειμαι συνηθισμένος στο "λίγο",με τα σημερινά δεδομένα,overdrive ενός JCM 800.Και το κάνει χωρίς να θυσιάζει το καθαρό κανάλι.Παρ'όλα αυτά παίξαμε και κάτι ωραιότατες bluesies με το gain χαμηλά και τα mid-shift,low mid-boost και το λουρί της μάνας...ούτε ξέρω τι άλλο έχει πάνω αυτό το τέρας!
    Α ναι...έχει και midi.
    Κάντου ένα τηλέφωνο αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
  • #7 από Σιδηρόπουλος στις 18 May 2006
  • υπαρχει website?
  • #8 από RoyBatty στις 18 May 2006
  • Υπάρχει το www.telegunamps.com,αλλά δεν θα τον ακούσεις εκεί αυτόν τον ενισχυτή.Απ'οσο ξέρω,το site είναι σε φάση αναβάθμισης.
  • #9 από Σιδηρόπουλος στις 18 May 2006
  • ειναι ελληνικοι ενισχυτες?
  • #10 από RoyBatty στις 18 May 2006
  • Ελληνικοί και...από τη Θεσσαλονίκη  8)
  • #11 από Σιδηρόπουλος στις 18 May 2006
  • μπορεις να δωσεις πληροφοριες? τι στυλ ενισχυτες, τιμες, σαουντκλιπς, ποιότητα κτλ? :P
  • #12 από Acanthor στις 18 May 2006
  • ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ???

    Και γιατί ωρέ παιδιά δεν έχουμε μάθει κι εμείς κάτι τόσα χρόνια???

    Θα κάτσω να δω το site με λεπτομέρειες. Ή μήπως κάτι δεν πάει καλά?Στην τιμή ας πούμε?....
    (Σημειωτέον ότι δεν έχω κάτσει να δω το σάητ ακόμα...) Ουπς τώρα είδα ότι είναι υπο κατασκευή.

    Τέλος πάντων ας δώσει κάποιος που ξέρει (RoyBatty πχ... ;D) μερικές πληροφορίες να ξέρουμε...

    Δηλαδή τι στυλ, τι επιλογές, κόστος, σχέση αναλογίας τιμής κλπ κλπ...
  • #13 από RoyBatty στις 18 May 2006
  • Λοιπόν....ας τα πάρουμε με τη σειρά:
    Το site είχε soundclips,αλλά έχει καιρό να αλλαχτεί.Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με αυτό το θέμα.
    Το production model του Τelegun είναι το FatBoy 50.Οι ενισχυτές είναι all-round,αν και ως επί το πλείστον αγοράζεις ένα Telegun για το lead channel :)
    Eπίσης ο Jim φτιάχνει και custom ενισχυτές,αλλά αμφιβάλλω αν θα καθόταν να φτιάξει ένα fender....φτιάχνει όμως combos.

    Παράθεση από: Acanthor
    ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ???

    Και γιατί ωρέ παιδιά δεν έχουμε μάθει κι εμείς κάτι τόσα χρόνια???
    Γιατί δεν ψάνετε αρκετά,και γιατί τρώτε πρόλογο  ;)

    Παράθεση από: Acanthor
    Θα κάτσω να δω το site με λεπτομέρειες. Ή μήπως κάτι δεν πάει καλά?Στην τιμή ας πούμε?....
    (Σημειωτέον ότι δεν έχω κάτσει να δω το σάητ ακόμα...) Ουπς τώρα είδα ότι είναι υπο κατασκευή.

    Ο ήχος και η ποιότητα κατασκευής είναι στον χαρακτήρα ενός Diezel/Soldano/Bogner.
    Η αναλογία τιμής/features είναι κατά την άποψή μου καλή,μιας και για την τιμή ενός πχ Εngl Powerball(τιμή thomann),παίρνεις ενισχυτή μετα ίδια features(ίσως και περισσότερα),αλλά καλύτερο ήχο,κατά τη γνώμη μου.
    Και εγώ βρίσκω τους Engl πολύ τραχείς και "plain sounding".Στην ίδια κατηγορία βάζω και μηχανήματα όπως JSX,5150.
    Εγώ δεν θα τα αγόραζα.Aλλά και πάλι τι ξέρω εγώ;Eγώ παίζω με ένα JCM 800 του 83,ένα Jubilee του '88,έχω παίξει και με ένα Super Lead του '69....anyway,όπως είπε και ο Κομφούκιος,"one man's dream sound is another man's Peavey Bandit"

    Όσον αφορά το θέμα τιμής...πίτα ολόκληρη και σκύλος χορτάτος δεν γίνεται παιδάκια.Μιλάμε για boutique ενισχυτές.Εννοείται πως είναι ακριβοί,και δεν είναι για όλους.Ο συγκεκριμένος  των Sarissa κόστισε γύρω στα 2000 ευρώ.
    Αν δεν θές να τα δώσεις,πάρε το Engl,και πιθανότατα θα είσαι και ευχαριστημένος.

    Αν θές ένα plexi ενισχυτη,πές μου να σου φτιάξω εγώ έναν,θα στον φτιάξω ΠΟΛΥ φτηνότερα από τον κύριο Germino(ΚΑΙ point-to-point),και παίζει να κάνω και σχεδόν την ίδια δουλειά.Το ίδιο κάνω και με πετάλια,ασχέτως αν δεν το διατυμπανίζω.

    Aλλά αν θέλεις έναν ενισχυτή που να μπορεί να κάνει πολλά πράγματα και να τα κάνει όλα καλά,παίρνεις ένα Bogner/Diezel/VHT/Telegun,και φυσικά το πληρώνεις αναλόγως.Το πλεονέκτημα με τον Telegun είναι πως μπορείς να προαποφασίσεις πως θέλεις να ακούγεται.
    Όπως είπα,το τί θεωρεί ο καθένας καλό ήχο είναι υποκειμενικό.
  • #14 από Σιδηρόπουλος στις 19 May 2006
  • οταν λες οτι μπορεις να προαποφασισεις πως θελεις να ακουγεται, ειναι επειδη ειναι custom σε σένα, η εχει modules π.χ εγνατερ μ4?
  • #15 από RoyBatty στις 19 May 2006
  • Επειδή είναι custom σε σένα.
  • #16 από Thunder στις 19 May 2006
  • Ριξε και μια ματια στους mesa boogie!
  • #17 από telekris στις 07 Jun 2006
  • τελικά μιλάμε για amp ή και για προενισχύσεις-racks και δε συμμαζεύεται? εγώ πάντως πιστεύω ότι με το triaxis (αν και θα πληρώνεις τις δόσεις για αιώνες!) μπορείς να φτιάξεις κυριολεκτικά ό,τι hi gain θες! σταθερή αξία!
  • #18 από lukather στις 07 Jun 2006
  • Μιλαμε και για τα 2.απλα δεν ειμαι σιγουρος αν δεν ακουσω το τριαξις οτι θα μου κανει.(και επισης παω για μεταχειρισμενο)
  • #19 από Heatseeker στις 07 Jun 2006
  • εγώ πάντως πιστεύω ότι με το triaxis (αν και θα πληρώνεις τις δόσεις για αιώνες!) μπορείς να φτιάξεις κυριολεκτικά ό,τι hi gain θες! σταθερή αξία!

    Να διορθώσω; Μπορείς μέσες-άκρες να φτιάξεις ότι Mesa Boogie hi gain θες.
  • #20 από Night.Crawler στις 08 Jun 2006
  • hi gain με σφιχτα μπάσα: VHT απλά!
    hi gain λιγο πιο ξυστοεπιθετικό (στα δικα μου αυτιά): Diezel
    hi gain classic αρκετά ξυστό και δύσκολο στο χέρι: Soldano SLO100 σπάνιο και πανάκριβο...μόνο ο gary moore το κοντρολάρει όπως πρέπει
    hi gain πιο new αλλά πολύ ακουσμένο: Mesa Dual Rectifier (το triple είναι λίγο μαμακία)
    προσωπικά για μένα το Triaxis είναι μια μετρια προενυσχιση σε τρελή τιμή!!!!

    εννοείται και ανάλογες καμπίνες....οι VHT είναι πολυ καλές για γκάζια...

    και να πω την γνώμη...περι Telegun...ομολογώ οτι δεν έχω ακούσει αλλά...το να πάρεις έναν τετοιο ενυσχιτή ...σημαίνει οτι θα τον κρατήσεις...η μετα θα τον δώσεις ξεφτύλα...λόγω της customias... και θα πεδευτείς και αρκετά....
  • #21 από lukather στις 08 Jun 2006
  • Αλήθεια ρε, δεν γίνεται να φτιάξεις ενα καλό recto ήχο με το τριαξις??????
    Αυτή είναι η μεγαλύτερη μου έννοια
  • #22 από Night.Crawler στις 08 Jun 2006
  • τι να πω...εγώ νομίζω όχι....όσο το έχω ακούσει το triaxis...με έχει απογοητεύσει...
    ειναι και να σου κάτσει και στα αυτιά...
  • #23 από Heatseeker στις 08 Jun 2006
  • Παίζει πάαρα πολύ μεγάλο ρόλο με τι θα το συνδυάσεις. Με έναν 90:90 τελικό και μια mesa καμπίνα (που το'χω ακούσει εγώ), βγάζεις μια ποικιλία από boogie ήχους, στο 80-90%. Τίποτε περισσότερο όμως. Και μετριούτσικα καθαρά.
  • #24 από lukather στις 08 Jun 2006
  • μαλλον με 50/50 τελικο και μεσα καμπινα 2χ12
  • #25 από _AdriaN_SmitH στις 08 Jun 2006
  • 'Επαιξα πρόσφατα ένα liveaki με τον 5150 (οχι τον II ευτυχώς) και πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα,απλά είναι ενισχυτής με "καρύδια" που λέμε.Τελείωσε το συμβόλαιο της Peavey με τον EVH και τώρα πια βγαίνει η ίδια κεφαλή με αλλο όνομα --> 6505

    Τσέκαρέ την,μπορεί να σε ικανοποιήσει πλήρως

    http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116180/number/00575660/cat/306/begin/1/6505%3F+Head.cfm
Σελίδες: