Σελίδες:
  • #1 από Freedom (modeerf) στις 22 May 2006
  • Με ενδιαφέρει η αγορά ένός Valve Junior Head ( http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=269&CollectionID=13 ) ή έστω του combo ( http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=254&CollectionID=13 ) ...

    Την μεν κεφαλή δεν την έχει στις λίστες του ο "Θωμάς" (εχω στείλει ήδη mail σχετικά με το αν θα τον συμπεριλάβουν ποτέ στις λίστες τους και περιμένω απάντηση τους) αλλά ουτε και η ελληνική αντιπροσωπία...

    Ή εστώ αν ξέρετε κάποιο ελληνικό μαγαζί που να έχει τον combo...αλλά σε τιμή κοντά στου "Θωμά" (και όχι διπλάσια που την έχει ο έλληνας αντιπρόσωπος)...

    Ευχαριστώ προκαταβολικα...
  • #2 από The common cunning linguist στις 22 May 2006
  • Με ενδιαφέρει η αγορά ένός Valve Junior Head ( http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=269&CollectionID=13 ) ή έστω του combo ( http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=254&CollectionID=13 ) ...

    Την μεν κεφαλή δεν την έχει στις λίστες του ο "Θωμάς" (εχω στείλει ήδη mail σχετικά με το αν θα τον συμπεριλάβουν ποτέ στις λίστες τους και περιμένω απάντηση τους) αλλά ουτε και η ελληνική αντιπροσωπία...

    Ή εστώ αν ξέρετε κάποιο ελληνικό μαγαζί που να έχει τον combo...αλλά σε τιμή κοντά στου "Θωμά" (και όχι διπλάσια που την έχει ο έλληνας αντιπρόσωπος)...

    Ευχαριστώ προκαταβολικα...



    Welcome to the club  ;)

    Σε ένα άλλο θέμα αναφερόμαστε στον Valve Junior, ωραίο ενισχυτάκι!

    Η κεφαλή μόλις κυκλοφόρησε στην Αμερική, οπότε θα περάσει λίγος καιρός μέχρι να έρθει στην Ευρώπη. Φαντάζομαι η τιμή της θα είναι γύρω στα 110-120 Ευρώ (100-110 δολάρια έχει αμερική).

    Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να παραγγείλεις απ'έξω τον combo... η τιμή είναι όσο ένα καλό πετάλι εξάλλου

    Ωστόσο θα σου έλεγα να περιμένεις το κεφάλι, γιατί έχει και κάποιες ηλεκτρολογικές βελτιώσεις σε σχέση με τον κόμπο και μεγαλύτερη ευελιξία κατά τη γνώμη μου.
  • #3 από Freedom (modeerf) στις 22 May 2006
  • Welcome to the club  ;)

    Σε ένα άλλο θέμα αναφερόμαστε στον Valve Junior, ωραίο ενισχυτάκι!

    Η κεφαλή μόλις κυκλοφόρησε στην Αμερική, οπότε θα περάσει λίγος καιρός μέχρι να έρθει στην Ευρώπη. Φαντάζομαι η τιμή της θα είναι γύρω στα 110-120 Ευρώ (100-110 δολάρια έχει αμερική).

    Πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να παραγγείλεις απ'έξω τον combo... η τιμή είναι όσο ένα καλό πετάλι εξάλλου

    Ωστόσο θα σου έλεγα να περιμένεις το κεφάλι, γιατί έχει και κάποιες ηλεκτρολογικές βελτιώσεις σε σχέση με τον κόμπο και μεγαλύτερη ευελιξία κατά τη γνώμη μου.

    Καλά τα λες αδελφέ, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να περιμένω άλλο (κατσε να δώ και τι θα μου απαντήσει ο "Θωμας")...μετά απο 10+ χρόνια μονο με λαμπάτους έχω μείνει με έναν τρανζίστορ στο σπίτι και έχω ξενερώσει...εντάξει για το σπίτι που τον θέλω για παιξιμο και ηχογραφησεις ο combo για να λεω την αλήθεια θα μου ερθει κουτί...απο την άλλη αν επαιρνα το κεφάλι ο τρανζίστορ έχει 12άρι ηχειο 4Ω αν θυμαμαι καλά οπότε παλι τζάμι θα ήμουν....

    ...τα περίφημα προβλήματα θορύβου/φυσήματος φαινεται οτι έχουν λυθεί στις νεότερες εκδόσεις (αυτοι που κατασκευάστηκαν απο την αρχή του χρόνο και έχουν s/n 1205***) ετσι τουλαχιστον αναφέρουν ιδιοκτήτες στο εξωτερικό οπότε δεν εχω ιδιαιτερο πρόβλημα για οποιαδηποτε ηλεκτρολογική-ηλεκτρονική βελτιωση της κεφαλής σε σχέση με τον combo...εκτός απο την εξτρα ευκολία της κεφαλής με τις ετοιμες εξόδους για καμπίνες 4,8,16Ω...αν και στο σπίτι εφόσον αγοραστεί ο combo δεν νομίζω οτι σε εμένα προσωπικά θα μου χρησιμευσουν σε τιποτα...αλλά και παλι modάρεται ευκολα...

    Anyway...για να δουμε τι θα γίνει...
  • #4 από The common cunning linguist στις 22 May 2006

  • Αν έχεις τίποτα νεώτερα πάντως με ενδιαφέρει και μένα.  ;)
  • #5 από Freedom (modeerf) στις 22 May 2006
  • ΟΚ, ελπίζω τις επόμενες μέρες να έχω νεα απο τον "Θωμα"...

    Θα σε ενημερώσω...

     ;)
  • #6 από Gabriel6th στις 23 May 2006
  • Καμιά ιδέα που να πάμε να τον ακούσουμε?
  • #7 από Freedom (modeerf) στις 23 May 2006
  • Παρε τηλ. στο BonStudio να δείς αν τον έχουν φέρει ή αν υπάρχει μόνο στις λίστες τους...αν οντως τον έχουν πήγαινε μεχρι την Ζαϊμη να τον ακουσεις και πες μας και τις δικιές σου εντυπώσεις...
  • #8 από Freedom (modeerf) στις 06 Jun 2006
  • Ηρθε επιτελους το email που περίμενα από τον "γερμανο"...

    Απάντηση για τους combo σχετικά με το προβλημα buzz'n'hum των "παλιων" τουλαχιστον:

    "Well, we`ve just got new ones without that problem."



    Σχετικά με το πότε θα φέρουν τον Head:

    "The head will be available maybe around july"



  • #9 από The common cunning linguist στις 06 Jun 2006

  • Ωραίοοοος!!!  ;D ;D ;D

    Μόλις τον φέρουν θα τον χτυπήσω ανελέητα.  8)
  • #10 από Freedom (modeerf) στις 06 Jun 2006
  • Και εγώ μαλλον θα περιμένω το κεφάλι...

    Θα κρατήσω και τον Peavey Express 112 Transtube (ως "καμπινα") για να χρησιμοποιήσω το Shefield 12αρι  μεγάφωνο...στα 8 Ohms είναι οπότε με βολευει για την κεφαλή...hotplate για 8 Ohms εχω ήδη οπότε θα είμαι τζάμι...  ;D
  • #11 από The common cunning linguist στις 06 Jun 2006
  • Και εγώ μαλλον θα περιμένω το κεφάλι...

    Θα κρατήσω και τον Peavey Express 112 Transtube (ως "καμπινα") για να χρησιμοποιήσω το Shefield 12αρι  μεγάφωνο...στα 8 Ohms είναι οπότε με βολευει για την κεφαλή...hotplate για 8 Ohms εχω ήδη οπότε θα είμαι τζάμι...  ;D

    Μια χαρά...

    Έχουμε καμιά ένδειξη για τιμή;
  • #12 από djkostas στις 06 Jun 2006
  • Το Hotplate τι να το κάνεις? Αφού 5 watt είναι όλα κι όλα!
  • #13 από Freedom (modeerf) στις 06 Jun 2006
  • Το Hotplate τι να το κάνεις? Αφού 5 watt είναι όλα κι όλα!

    Ναι 5 Watt λαμπατος...

    Αφενός ειναι για σπίτι (διαμερισμα πολυκατοικιας) και αφετέρου στους λαμπάτους μου αρέσει η φυσική παραμορφωση (= volume πανω απο το 7 ας πουμε)...οπότε...

  • #14 από Freedom (modeerf) στις 06 Jun 2006
  • Μια χαρά...

    Έχουμε καμιά ένδειξη για τιμή;

    Να σε πω...

    Αμερικα πανω κατω στοιχίζει 140$ ο combo και 100$ το κεφάλι (τιμες music123.com)..

    Αν παει αναλογικά - αυθαιρετη υπόθεση - και εφόσον ο combo στοιχίζει περίπου 140 ευρώ στον γερμανο τοτε λογικά θα τον φέρει κοντά στα 100 ευρώ (και ο ελληνας αντιπρόσωπος 170 αν το παμε τελειως αναλογικα)...

    Περιμενουμε και βλεπουμε αδελφέ...

  • #15 από The common cunning linguist στις 06 Jun 2006
  • Το Hotplate τι να το κάνεις? Αφού 5 watt είναι όλα κι όλα!

    Είπαμε...

    5 βατ σε μια καλή καμπίνα = 108-110db πάνω κάτω

    Όποιος δεν έχει κουφαθεί δεν θα αισθανόταν καλά να είναι μαζί με έναν τρομπετίστα που θα σφυράει για μια ώρα μέσα σε δωμάτιο 4*4.  Γιατί τα ίδια db βγάζει κι'αυτός.

    Και όπως σωστά είπε ο modeerf αυτός ο ενισχυτής είναι για να τον τσιτώνεις... πάνω από το 7-8 θα πρέπει να κελαηδάει.
  • #16 από The common cunning linguist στις 06 Jun 2006
  • Να σε πω...

    Αμερικα πανω κατω στοιχίζει 140$ ο combo και 100$ το κεφάλι (τιμες music123.com)..

    Αν παει αναλογικά - αυθαιρετη υπόθεση - και εφόσον ο combo στοιχίζει περίπου 140 ευρώ στον γερμανο τοτε λογικά θα τον φέρει κοντά στα 100 ευρώ (και ο ελληνας αντιπρόσωπος 170 αν το παμε τελειως αναλογικα)...

    Περιμενουμε και βλεπουμε αδελφέ...



    Κάτι τέτοιο βλέπω και εγώ λογικό... όπως είπες περιμένουμε!
  • #17 από Freedom (modeerf) στις 26 Jul 2006
  • Φιλτατε The common cunning linguist σε θυμήθηκα...  :)

    Το λοιπόν μόλις έκανα την παραγγελία για το κεφάλι (και όχι μονο) απο πασίγνωστο γερμανικό On-line μαγαζί...

    Η τιμή του είναι παραπανω απο οσο υπολογιζαμε, 133 EUR, αλλά ντάξ'...

    Τελικά θα δουλειει "συνεταιρικά" το 12άρι μεγάφωνο του TSL601... (και θα παρεμβάλεται ένα THD Hotplate που εχει ήδη παραγγελθεί για τον 601)

     :)

  • #18 από djkostas στις 17 Aug 2006
  • Το λοιπόν μόλις έκανα την παραγγελία για το κεφάλι (και όχι μονο) απο πασίγνωστο γερμανικό On-line μαγαζί...

    Τελικά τι έγινε?? Τον πήρες τον junior?
  • #19 από Freedom (modeerf) στις 17 Aug 2006
  • Yeap!!!  ;)
  • #20 από Gabriel6th στις 17 Aug 2006
  • #21 από djkostas στις 17 Aug 2006
  • Ε πες μας και μας τίποτα! ::) ::)
    Πως τον είδες?
    Τι λέει από ήχο??
    Από ένταση??? (ίσως σε σύγκριση με κάποιον solid state)
    Τίποτα άλλο που να αξίζει να αναφέρεις??

    Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά σκέφτομαι να τον προσθέσω και εγώ στην συλλογή μου! ;D
  • #22 από tasos__ στις 17 Aug 2006
  • ε ναι πες τπτ !
  • #23 από Freedom (modeerf) στις 17 Aug 2006
  • Επειδή είναι υποκειμενικό το θέμα "ήχος" καλύτερα να ακουσεις μόνος σου...

    Δεν ξέρω αν είναι "παρατυπο", αλλά για να μην ξαναγράφω τα ιδια σου δίνω απευθείας ένα λινκ απο γειτονικό φορουμ που εξηγώ πως και τί είναι το κάθε κλιπάκι (και έχει σημασία αυτό)...

    http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4755

    Σε αυτό το λίνκ θα απαντηθουν και οι ερωτήσεις που μου εκανες...

    Το μόνο πράγμα που εχω να πώ απο την μεριά μου (και΄είναι ΚΑΙ αυτό τελείως υποκειμενικό) είναι οτι αυτός θα μου μείνει για πάντα...και να τα "κακαρώσει" θα παρω καπάκι το ίδιο...

    ΥΓ: Σας παρακαλώ θερμά, τα κλιπάκια που έχω ανεβάσει είναι μόνο για να ακουσετε τον ήχο και να πάρετε μια ιδέα, όχι για το παιξιμο οπότε αγνόησε το...
  • #24 από Freedom (modeerf) στις 17 Aug 2006
  • Α, υπόψιν, στην 2η σελίδα υπαρχει κλιπακι με τον Junior στο τέρμα (με το Hotplate ενεργοποιημένο)...
  • #25 από tasos__ στις 17 Aug 2006
  • Ρε ανθρωπε μια χαρά είναι το παιλιμό σου μη τρελαίνεσαι  :D

    Ωραίος ο πιτσιρικάς .... Ειδικά όταν τον τσιτώνεις λέει  :)
Σελίδες: