Σελίδες:
  • #26 από Gabriel6th στις 17 Aug 2006
  • Είμαι περίεργος να τον ακούσω με πετάλι μπροστά...
  • #27 από Freedom (modeerf) στις 17 Aug 2006
  • Τι πετάλι έχεις στο μυαλό σου?

    Μπας και...
  • #28 από djkostas στις 17 Aug 2006
  • Ένα οποιοδήποτε distortion πετάλι πιστεύω θα αρκούσε!
    Και φυσικά αν δεν βαριέσαι... :P
  • #29 από Freedom (modeerf) στις 17 Aug 2006
  • Δεν έχω πετάλια distortion ουτε overdrive...ένα Fuzz (Dunlop) έχω όλο κι'όλο οπότε δεν ξέρω κατα ποσο θα σε καλύψει...
  • #30 από Gabriel6th στις 17 Aug 2006
  • Ενα Marshall Gov'nor νομίζω ότι θα ταίριαζε άψογα.
  • #31 από Zeppelin στις 22 Aug 2007
  • Βάζω εδώ την ερώτηση μου...

    Στο πλαίσιο της ήπιας (το τονίζω) αναβάθμισης εξοπλισμού (προυπολογισμός γύρω στα 500 ευρώ) έχω ήδη καταλήξει στην αγορά του Tech21 - TRI/AC ως βάση του ήχου μου, κ προσανατολίζομαι σε αγορά ενός Epiphone Valve Junior!

    Πιστεύετε είναι καλή επιλογή, από την άποψη του ότι το TRI/AC θα λειτουργεί σαν προενίσχυση, κ ο Jr σαν τελικός...

    Είδα κ άκουσα κάποια κλιπάκια του modeerf, απλά με ενδιαφέρει να ακούσω απόψεις για το συνδυασμό κ γενικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση για "συντροφιά" του TRI/AC...
  • #32 από Freedom (modeerf) στις 22 Aug 2007
  • Αν αγορασεις το TRI/AC ουτως ή άλλως, παρτο μαζι με την κιθαρα σου και ελα να τα ακουσεις απο κοντα και να δεις αν σου κανει ο συνδιασμος... ;)
  • #33 από RORY GALLAGHER στις 17 Oct 2007
  • Αν πάρω το valve jr head μπορώ να το συνδέσω με τον ενισχυτή μου (marshal valvestate 65) για να χρησιμοποιήσω το ηχείο του?σαν καμπίνα δλδ/ ???
  • #34 από gers στις 18 Oct 2007
  • Μπορείς αλλά θα χρειαστεί να κάνεις πατέντα, να ανοίξεις τον ενισχυτή σου και να παρακάμψεις τελείως την ενίσχυση, να συνδέσεις δηλαδή την κεφαλή με τα καλώδια που οδηγούν το ηχείο!
    Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με την αντίσταση, φαντάζομαι ότι αν κοιτάξεις τα specs θα βρεις άκρη! ;)
  • #35 από RORY GALLAGHER στις 18 Oct 2007
  • με την αντίσταση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού ο valve jr βγάζει εξόδους για 4,8,16 ομ

    Τώρα αυτό με την πατέντα,θα προτιμούσα να μην το κάνω γιατί θέλω να τον χρησιμοποιώ τον ενισχυτή μου και όπως είναι,δηλ με την τελική και την προενίσχυσή του...εκτός αν γίνεται να βάλω κάτι έξτρα που απλά να συνδέεται στο ηχείο χωρίς να κόψω τα υπάρχοντα καλώδια...φαντάζομαι γίνεται...

    Επίσης με τον κόμπο θα ήταν καλή φάση με την ένοια του ότι είτε τον συνδέω στο ηχείο του marshall είτε παίζει αυτόνομα με το ηχειάκι του,αλλά ο κόμπο βγάζει λέει 4 ομ έξοδο και το ηχείο του marshall είναι 8  :(
    Έχει κάνει κανείς τπτ τέτοιο?
  • #36 από gers στις 21 Oct 2007
  • Τώρα αυτό με την πατέντα,θα προτιμούσα να μην το κάνω γιατί θέλω να τον χρησιμοποιώ τον ενισχυτή μου και όπως είναι,δηλ με την τελική και την προενίσχυσή του...εκτός αν γίνεται να βάλω κάτι έξτρα που απλά να συνδέεται στο ηχείο χωρίς να κόψω τα υπάρχοντα καλώδια...φαντάζομαι γίνεται...

    Aπό πίσω ο ενισχυτής σου είναι ανοιχτός?

    Αυτό που (φαντάζομαι ότι) μπορείς να κάνεις για να χρησιμοποιείς τον combo σου μαζί με την ενίσχυση και παράλληλα σαν καμπίνα είναι το εξής: κόβεις τα καλώδια που οδηγούν το ηχείο, σε αυτά που ξεκινούν απ την ενίσχυση βάζεις ένα βύσμα σαν αυτό της φωτό παρακάτω* και στα καλώδια που καταλήγουν στο ηχείο βάζεις ένα βύσμα-υποδοχή (σαν το input του ενισχυτή σου φαντάσου) στο οποίο θα μπαίνει το βύσμα απ τα καλώδια που ξεκινούν απ την ενίσχυση! Με λίγα λόγια ανάμεσα στα καλώδια θα χώσεις και 2 βύσματα για να μπορείς να τα συνδέεις/αποσυνδέεις! Κι όταν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις μόνο το ηχείο του combo σου σαν καμπίνα, θα βάζεις στο βύσμα αντί για τα καλώδια που ξεκινούν απ την ενίσχυση του combo σου, το καλώδιο του valve jr head!

      *

    Αυτά, ελπίζω να κατάλαβες γιατί στα λέω λίγο μπερδεμένα!! :P
  • #37 από RORY GALLAGHER στις 26 Oct 2007
  • yes κατάλαβα τι λες...όχι μωρέ σκεφτόμουν κάτι ακόμα πιο απλό..
    Κατ'αρχήν ειναι ανοιχτός ο ενισχυτής μου απο πίσω
    Σκεφτόμουν λοιπόν απλά να συνδέσω στο ηχείο κι άλλο ένα καλώδιο με ένα αρσενικό καρφί στην άκρη που θα μπαίνει στο head
    Ούτε καν κολλητήρι δεν θα μπει στον ενισχυτή μου αφού υπάρχει αυτή η μεταλλική υποδοχή στο ηχείο που δε χρειάζεται βύσμα.
Σελίδες: