Σελίδες:
  • #1 από Απόλλων στις 07 Jun 2006
  • Έχουν γραφτεί πολλά και διάφορα κατά καιρούς σε αυτή την κατηγορία για ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, αλλά απ' όσο μπόρεσα να διαπιστώσω δεν έχει γίνει κάποια παρόμοια συζήτηση σχετικά με ηλεκτρακουστική κιθάρα. Επειδή λοιπόν πρόσφατα αγόρασα μια καινούργια ηλεκτρακουστική η οποία έχω την εντύπωση ότι περιμένει τη βοήθεια του βύσματος προκειμένου να αποκαλύψει τις δυνατότητές της, έχω αρχίσει να ψάχνω τον ομιχλώδη και ανεξερεύνητο χώρο των ακουστικών ενισχυτών προκειμένου να ξεφύγω λίγο από την παραδοσιακή άποψη "Η κιθάρα μου κι εγώ". Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις από τους πιο ειδικούς στο θέμα σχετικά με κάποια καλή αγορά από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου (για να μην περιοριστούν κάποιοι σε ελληνικά καταστήματα). Συγκεκριμένα θα ήθελα (για αρχή τουλάχιστον) έναν ενισχυτή σχετικά χαμηλού budget για οικιακή χρήση και μόνο. Οποιαδήποτε πρόταση και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  • #2 από Gabriel6th στις 08 Jun 2006
  • Έχουν γραφτεί πολλά και διάφορα κατά καιρούς σε αυτή την κατηγορία για ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, αλλά απ' όσο μπόρεσα να διαπιστώσω δεν έχει γίνει κάποια παρόμοια συζήτηση σχετικά με ηλεκτρακουστική κιθάρα. Επειδή λοιπόν πρόσφατα αγόρασα μια καινούργια ηλεκτρακουστική η οποία έχω την εντύπωση ότι περιμένει τη βοήθεια του βύσματος προκειμένου να αποκαλύψει τις δυνατότητές της, έχω αρχίσει να ψάχνω τον ομιχλώδη και ανεξερεύνητο χώρο των ακουστικών ενισχυτών προκειμένου να ξεφύγω λίγο από την παραδοσιακή άποψη "Η κιθάρα μου κι εγώ". Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις από τους πιο ειδικούς στο θέμα σχετικά με κάποια καλή αγορά από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου (για να μην περιοριστούν κάποιοι σε ελληνικά καταστήματα). Συγκεκριμένα θα ήθελα (για αρχή τουλάχιστον) έναν ενισχυτή σχετικά χαμηλού budget για οικιακή χρήση και μόνο. Οποιαδήποτε πρόταση και γνώμη ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις έναν προενισχυτή και ένα ενεργό ηχείο. Οι περισσότεροι combo ενισχυτές ηλεκτρακουστικής που έχω ακούσει είναι τουλάχιστον τραγικοί...
  • #3 από Απόλλων στις 08 Jun 2006
  • Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις έναν προενισχυτή και ένα ενεργό ηχείο. Οι περισσότεροι combo ενισχυτές ηλεκτρακουστικής που έχω ακούσει είναι τουλάχιστον τραγικοί...


    Όπως είπα και πριν δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα, οπότε θα με βοηθούσες αν πρότεινες κατι συγκεκριμένο. Μέχρι στιγμής προσανατολιζόμουν σε έναν ενισχυτή όπως αυτός.
  • #4 από aljam στις 08 Jun 2006
  • και εγω ειμαι της αποψης οτι ολοι οι ενισχυτες για ηλεκτροακουστικη ειναι χαλια.κατα την γνωμη μου ο ηχος της ελρκτροακουστικης θα πρεπει να βγενει οσο το δυνατον περισσοτερο φυσικος.αυτο βεβαια προυποθετει και την καταλληλης ποιοτητας κιθαρα.αληθεια,τι κιθαρα εχεις?καλη επιλογη βεβαια θα ηταν αν τραγουδας να παρεις μια κονσολα με 150€ η οποια θα μπορουσε να αντικαταστησει τον ενισχυτη και να σου δωσει και αλλες επιλογες για οργανα,μικροφωνα και εφε
  • #5 από Απόλλων στις 08 Jun 2006
  • Τραγουδάω, αλλά όχι πολύ καλά. Για την ακρίβεια από χάλια έως τραγικά... :P

    Σοβαρά τώρα, απλά θέλω να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με το θέμα της ενίσχυσης, γιατί ξέρω ότι πολλές ηλεκτρακουστικές δείχνουν τον πραγματικό τους ηχητικό χαρακτήρα ενισχυμένες. Η κιθάρα που έχω είναι μια άγνωστη μάρκα, απομίμηση Ovation, αλλά έχει καλά χαρακτηριστικά όπως π.χ. συμπαγές καπάκι και έναν onboard ενισχυτή που στα δικά μου μάτια φαίνεται αρκετά καλός. Αν σε ενδιαφέρει, ιδού και το link στο ebay απ' όπου την αγόρασα.

    Όσο για την κονσόλα, δεν ξέρω τι πλεονεκτήματα μπορεί να προσφέρει, καθώς θέλω κάτι για να παίζω μόνος μου στο σπίτι, οπότε η πιθανότητα για επιπλέον όργανα προς το παρόν δεν υπάρχει. Τα μικρόφωνα και τα εφφέ όμως ακούγονται ενδιαφέροντα. Μπορείς να δώσεις κανένα link για κονσόλες ώστε να πάρω μια ιδέα για χαρακτηριστικά και τιμές;
  • #6 από Witchking στις 08 Jun 2006
  • Θα συμφωνήσω και εγώ , ότι οι ενισχυτές για ακουστικά όργανα δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Πριν ξεκινήσεις όμως να το ψάξεις για κονσόλα θα σου θέσω υπόψιν ένα βασικό ερώτημα.
    Στην περίπτωση της ηλεκτρικής , καταφεύγει κάποιος υποχρεωτικά σε ενίσχυση διότι αλλιώς δεν παίζει το όργανο.
    Στην περίπτωση της ακουστικής , θα καταφύγει κάποιος σε ενίσχυση για να κάνει τι ακριβώς?
    Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι καθοριστική ώστε έπειτα να βρεθεί ο βέλτιστος τρόπος.
    Οπότε Απόλλων , καλύτερα ξεκίνα από αυτό για να σου γράψουμε έπειτα τις απόψεις μας..
  • #7 από Απόλλων στις 08 Jun 2006
  • Ενδιαφέρουσα ερώτηση, φίλε Πάρη. Βασικά θέλω να δω πώς ακούγεται το όργανο ενισχυμένο. Στη συνέχεια θα σκεφτόμουν κάτι σε home recording, πιθανώς με τη βοήθεια υπολογιστή και σχετικών software. Δεν ψάχνω κάτι εξεζητημένο, ούτε αναζητώ τον τέλειο ήχο, γι αυτό και κάνω λόγο για επιλογές χαμηλού budget.
  • #8 από aljam στις 08 Jun 2006
  • η αληθεια ειναι οτι η κονσολα σου δεινει πραγματικα τον ηχο που βγαζει η κιθαρα σου.ακου τι θα κενεις.παρε μια μερα την κιθαρα σου στον ωμο και πηγαινε στον νακα σε ενα απο τα μεγαλα καταστηματα του κεντρου και πες οτι ψαχνω για εναν ενισχυτη που να παραγει ωραιο ηχο για την κιθαρα μου.υπολογισε οτι δεν γλιτωνεις την αξια της κιθαρας επι 4 ή και 5 φορες.ενω η κονσολιτσα ειπαμε.10καναλη με 150€
  • #9 από Korgy στις 08 Jun 2006
  • Marshall AS50R  ..  απο προσωπικη εμπειρια κ κατοχής αυτού για 6 χρόνια ειναι μια χαρα μηχανημα με λιγα λεφτά κ υπερπληρες Ι/Ο    ;)
  • #10 από Witchking στις 08 Jun 2006
  • Ωραία. Αφού λοιπόν πάμε σε home recording , το δίχως άλλο η χρήση κονσόλας κρίνεται μάλλον απαραίτητη.
    Θα χρειαστείς κονσόλα για να περάσεις και μικρόφωνο φωνής. Μια κονσόλα των 6 καναλιών θα σε εξυπηρετούσε άριστα , αρκεί να έχει και effect επάνω της (απαραίτητο για την φωνή , αλλά και εν απουσία effect μπορείς εκ των υστέρων να περάσεις effect μέσω software , αν προσανατολίζεσαι μόνο σε ηχογραφήσεις). Ωστόσο χορδίζεσαι αλλιώς όταν τραγουδάς και έχεις κάποιο βαθάκι στην φωνή , από το να βγαίνεις εντελώς ξερά..
    Επίσης η κονσόλα θα πρέπει να διαθέτει τουλάχιστον τρία ρυθμιστικά ανα κανάλι, μπάσα , μεσαία , πρίμα ( αν και αρκετές διαθέτουν πλέον δύο ρυθμιστικά μεσαίων).
    Από εκεί και έπειτα , πρέπει να ακούς σωστά και καλά , αυτό που παίζεις και τραγουδάς. Φυσικά αυτό μπορεί να γίνει μέσω του υπολογιστή και των ηχείων του , αλλά πίστεψέ το αποτέλεσμα δεν θα είναι καθόλου ικανοποιητικό.Οπότε χρειάζεσαι ενίσχυση.
    Άρα τελικός + ηχεία.Εδώ θα το ευχαριστηθείς , αλλά θα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.Για παράδειγμα ένας τελικός φθηνός της Behringer που δοκίμασα πρόσφατα ( 2χ 160 στα 8 Ohm , ο Α500) κοστίζει περίπου 200 €) και για ηχεία περίπου άλλα 300 θα τα χρειαστείς. Μην σου φαίνονται υπερβολικά τα Watt. Δεν είναι , αν θέλεις να έχεις επιοικώς σωστό ήχο.
    Πάμε τώρα στο κομμάτι κιθάρας. Οι studiakes ηχογραφήσεις ακουστικών οργάνων δεν γινονται με βύσμα , αλλά με μια διάταξη 2 μικροφώνων (πυκνωτικών) μάλιστα , το ένα μπροστά στο ηχείο της κιθάρας και το άλλο στην ταστιέρα.
    Έτσι επιτυγχάνουμε σχεδόν με ελάχιστην απόκλιση να περάσουμε τον ήχο που βγάζει το ακουστικό όργανο.
    Στο σπίτι όμως και λόγω θορύβων κλπ αυτό είναι ανέφικτο , οπότε βάζουμε το βύσμα. Σηματνικό ρόλο παίζει ο προενισχυτής του οργάνου , αλλά όσο καλός και να είναι αυτός , δεν επαρκεί για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.
    Ένα ζητούμενο είναι η απόκριση των συχνοτήτων. Εδώ ένα eqoualizer (φέτα περίπου 100 €) μπορεί να κάνει θαύματα , διότι αντισταθμίζουμε τις ατέλειες του προενισχυτή. Ανεβάζουμε τις συχνότητες που ατονούν και μειώνουμε τις υπερβολές , ανάλογα πάντα και με το αυτί μας. Επίσης καλές λύσεις ως προς αυτό είναι διάφορες πεταλιέρες ή multieffect όπως αυτά της Boss Απ: Ενισχυτής για ηλεκτρακουστική κιθάρα τα οποία προσωπικά δεν έτυχε ακόμη να τα δοκιμάσω στην πράξη. Το Add-8 όμως το έχει ο Vaggelis ο οποίος είναι απόλυτα ικανοποιημένος.Η συγκεκριμένη πεταλιέρα επιτυχγάνει εξομοίωση ήχου για 6 από τις πιο διάσημες μάρκες κατασκευαστών κιθάρας.Είναι όμως και σχετικά ακριβό.

    Μπορεί έτσι όπως σου τα έγραψα να σου έβγαλα ένα κόστος από 1000-1500 ευρω και να σου φανεί υπερβολικό , αλλά εκ πέίρας σου λέω , ότι αν ξεκινήσεις σιγά σιγά με μεσοβέζικες λύσεις , θα αρχίσεις να ανακαλύπτεις ότι αυτό που πήρες δεν είναι ικανοποιητικό ( όπως θα συνηθίζει το αυτί σου ) και άρα θα θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο. Άρα στην πορεία θα πληρώσεις διπλά και τριπλά ίσως.
  • #11 από aljam στις 08 Jun 2006
  • Eνταξει ρε συ
    το τσακισες το παλικαρι
    μεγαλε η γνωμη μου ειναι να χτυπησεις κονσολιτσα με εφε
    τωρα για ηχεια και τελικο,δεν μπορει
    κατι θα παιζει σπιτι σου
    ειδικα αν εχεις κανεναν marantz ή pioneer παλιο πιστευω οτι  θα σε βολεψει
    τωρα για ηχεια...μια απο τα ιδια
    δεν ειναι αναγκη νατα παρεις ολα μαζι
  • #12 από The common cunning linguist στις 08 Jun 2006

  • Αν η βασική απαίτηση είναι για ηχογραφήσεις, αλλά και πειραματισμούς με τον ήχο της ακουστικής, τότε προτείνω το Magicstomp II (έκδοση για ακουστική) της Yamaha. Αν δεν απατώμαι έχει έξοδο για ακουστικά και είναι ό,τι πρέπει για ηχογράφηση.

    Αν θέλεις να το ακούς χωρίς ακουστικά, ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα μόνιτορ, όπως αναφέρθηκε ήδη, είναι το καλύτερο, στην τελική τα χρειάζεσαι και για τις ηχογραφήσεις σου.  ;)
  • #13 από Απόλλων στις 09 Jun 2006
  • Κατ' αρχήν ευχαριστώ όσους απάντησαν.

    Φίλε Πάρη, ευχαριστώ για την υπερπλήρη και κατατοπιστική απάντηση. Φοβάμαι όμως ότι ο εξοπλισμός που περιγράφεις υπερβαίνει κατά πολύ, αν όχι τόσο τις οικονομικές μου δυνατότητες, σίγουρα τις ανάγκες μου. Ειδικά ο Behringer A500 που προτείνεις μού φαίνεται μάλλον επαγγελματικών προδιαγραφών μηχάνημα, παρά την ομολογουμένως χαμηλή τιμή του. Σε κάποιες ιστοσελίδες που κοίταξα, γίνεται λογος για studio power amplification, το οποίο μάλλον είναι υπερβολικό για μένα. Δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω αυτά τα χρήματα προκειμένου να αγοράσω κάτι που ξέρω ότι μού κάνει και θα μού δώσει τον ήχο που θέλω... το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ποιός ακριβώς είναι αυτός ο ήχος. Γι αυτό και σκεφτόμουν κυρίως για έναν μικρό ενισχυτή και πιθανόν κάποιο μηχάνημα εφφέ όπως το Zoom A2, έτσι ώστε να είμαι και πιο compact. Αυτά τουλάχιστον για αρχή και αργότερα, όταν θα έχω και κάποια πείρα (τεχνολογικά και ηχητικά), ακολουθούν και οι ηχογραφήσεις ή ο επιπλέον εξοπλισμός.

    Korgy, τον συγκεκριμένο ενισχυτή της Marshall τον είχα υπόψη μου. Για κάποιο λόγο όμως τα 50W μου φάνηκαν πολλά για οικιακή χρήση και μόνο. Γι αυτό προσανατολιζόμουν σε κάτι με μικρότερη ένταση, το πολύ μέχρι 30W, όπως π.χ. ο Laney LA-30 ή ο Kustom KAA16 που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα. Πιθανόν να κάνω λάθος. Ψιλοάσχετος βλέπεις...

    Common cunning linguist, κατ' αρχήν μού αρέσει ιδιαίτερα το nick σου... :P. Το Magicstomp που αναφέρεις είναι κάτι παρόμοιο με το Zoom A2; Aν όντως πρόκειται για παρόμοια μηχανήματα, τι πλεονεκτήματα έχει το συγκεκριμένο μοντέλο; Απ' ότι μπόρεσα να δώ φαίνεται να έχει περισσότερα εφφέ, αλλά εκτός από αυτό προσφέρει κάτι παραπάνω; Θα προσπαθήσω να το ψάξω κι εγώ, αλλά θα με βοηθούσε αν μού έλεγες τη δική σου γνώμη. Εδώ στην Αγγλία πάντως η τιμή του είναι πάνω από 100 λίρες ενώ το Ζοοm Α2 μπορώ να το βρω με περίπου 50 λίρες.

    Aljam θα μπορούσες να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη κονσόλα ή να με συμβουλέυσεις τι θα πρέπει να προσέξω σχετικά με την αγορά κονσόλας; Ο Νάκας δεν παίζει εδώ που βρίσκομαι (ευτυχώς ;)), αλλά το Λονδίνο είναι λιγότερο από μια ώρα μακριά, οπότε από μεγάλα καταστήματα όλο και κάτι θα βρεθεί. Απλά θα ήθελα να κάνω μια έρευνα αγοράς, ώστε να ξέρω περίπου τι να ψάξω και τι να ρωτήσω πριν αρχίσω να επισκέπτομαι καταστήματα.
    Πάρη, να επισημάνω ότι το link που παρέθεσες δεν οδηγεί σε κάποια σελίδα με multieffect της Boss, αλλά... στην παρούσα συζήτηση! :(
  • #14 από aljam στις 09 Jun 2006
  • κοιτα να δεις,εγω εχω μια phonic η οποια κοστισε 120€.Με πακετωσε λιγο γιατι δεν ειχε εφε οποτε ο καθενας απο το γκρουπακι πρεπει να εχει ενα δυο πεταλακια για φωνη κιθαρα κλπ.υπαρχουν πολυ φθηνα και ερκετα καλα πεταλακια της behringer γυρω στα 20€ και κονσολες περιπου απο 120 εως...Υπαρχουν πολυ καλες κονσολες της yamaha.απλα να κοιτας για εφε
  • #15 από Witchking στις 09 Jun 2006
  • http://www.bosscorp.co.jp/products/en/p_acoustic.html

    Εχμ..αν έχεις πολλά παράθυρα , αυτά παθαίνεις.

    Κοίτα Γιώργο. Ότι σου έγραψα σου τα έγραψα εξ απολύτου πείρας.Τι εννοώ.Μέχρι και πριν από 9 μήνες δούλευα στο τελικό στάδιο ενίσχυσης έναν Home ολοκληρωμένο Hifi Sherwood στα 2 χ 50. Αισθανόμουν μια χαρά. Για τις ανάγκες του μαγαζιού (Livάδικο) αγόρασα και 2 φετούλες , ενάν κομπρέσορα και ένα Equlizer.Ενθουσιάστηκα και με τα δύο.Ειδικά με το Eq όταν επιτέλους μετά από άπειρες δοκιμές το ρύθμισα σωστά , ανακάλυψα ότι άκουγα πλέον συχνότητες που δεν άκουγα πριν (άρα δεν ήξερα ότι υπήρχαν).Μάλιστα όταν το έκανα Bypass , τότε διαπίστωνα την προηγούμενη ακουστική μου φτώχια.Στη συνέχεια για 2 μήνες περίπου χρησιμοποιούσα και ένα stage monitor ενεργό 180 Watt. Ακόμη καλύτερα διότι έπαιρνα πλέον ήχο  ακριβώς από μπροστά μου , άρα άκουγα όχι τον φυσικό ήχο της κιθάρας (όπως και να έχει τον ακούς αφού δεν είναι ηλεκτρική) , αλλά αυτόν που έβγαζε από το βύσμα.Αυτό βοήθησε ακόμη περισσότερο στο να φτιάξω τον επιθυμητό ήχο. Όλα αυτά στο γραφείο μου στο σπίτι να φανταστείς.
    Έπειτα έφυγαν όλα και πήγαν στον μαγαζί και έμεινα με μια κονσόλα χωρίς εφέ και τα ηχεία του υπολογιστή.περιτό να σου πω ότι αν έπαιξα 3-4 φορές έτσι είναι ζήτημα.Δεν μου έκανε καμία αίσθηση να παίξω .Πριν από λίγο καιρό , έφερα ξανά στο σπίτι τον ενισχυτή. Όταν έπαιξα , αμέσως ξυνίστηκα.Δεν ήταν ο ήχος που είχα συνηθίσει αποθηκευμένος στο μυαλό μου. Τον άκουγο ρηχό χωρίς όγκο.
    Από έναν φίλο πήρα για λίγες μέρες τον Behringer. Αμέσως είδαι διαφορά.Δεν έπαιζα πιο δυνατά , αλλά ο ήχος γέμισε.
    Τώρα γιατί έγινε αυτό.Ένας βασικός λόγος είναι ότι ο ενισχυτής αδυνατούσε να οδηγήσει σωστά και πλήρως τα ηχεία μου.Ένα 12ιντσο γούφερ για παράδειγμα δεν οδηγείται σωστά από τόσο λίγα Watt.Ανεβάζοντας την ένταση , επειδή έφτανε στα όριά του ο ενισχυτής λόγω της παραμόρφωσης και της μη αρμονικής απόκρισης , ανέβαιναν πολύ οι μεσαίες με αποτέλεσμα πάλι να μην έχω τον επιθυμητό ήχο , αλλά φυσικά δεν μπορούσα να παίξω και σε τέτοια ένταση. Έτσι όταν οδηγήθηκε το ηχείο από τον Behringer τότε έβγαλε το αυτό που μπορούσε  να βγάλει , από πιο χαμηλή ένταση.
    Ειδικά όταν έφερα ξανά πίσω τις φετούλες. Εκεί ξαναενθουσιάστηκα .Τώρα δυστυχώς επέστρεψα τον ενισχυτη , αλλά τουλάχιστον με το Eq ψιλοσώζεται η κατάσταση διότι καταφέρνω και τονίζω τις συχνότητες που δεν μου βγαίνουν αλλιώς. Άρα μη θεωρείς ότι δεν χρειάζεσαι πολλά Watt ,επειδή θα είναι για Home.Τα ικανοποιητικά Watt δεν είναι θέμα έντασης , αλλά κυρίως θέμα ποιότητας. Αν π.χ βάλεις ένα τρατζιστοράκι να παίζει στο τέρμα και ένα stereo να παίζει στο 2 , εκεί θα ακούς το τρατζιστοράκι πιο δυνατά , αλλά με τι ποιότητα όμως.. Ομοίως και ένας ενισχυτής 15 Watt με έναν 60 Watt για παράδειγμα.
    Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και προσπάθησα να σου την μεταφερω όσο το δυνατό καλύτερα ώστε να πράξεις όπως θα κρίνεις τελικά...
  • #16 από telekris στις 09 Jun 2006
  • σίγουρα οι κιθάρες τύπου ovation θέλουν το βυσματάκι τους για να ακοστούν.
    κατά την άποψη μου ο Marshall που αναφέρθηκε είναι μια χαρά, καθώς και κάτι yorkville οι οποίοι έιναι εξαιρετικοί. επίσης ωρία επιλογή είναι το sans amp.
    πιστεύω ότι αν βάλεις πολυεφέ, σε 2 μήνες θα κλαις τα λεφτά σου. προτείνω να πας στο Διαμαντόπουλο με την κιθάρα σου και να μιλήσεις με το Μιχάλη ο οποίος έχει λιώσει το θέμα ακουστική και ενίσχυση, οπότε θα σε βοηθήσει εγγυημένα.
  • #17 από Απόλλων στις 09 Jun 2006
  • Καλές όλες οι απόψεις που ακούστηκαν, αλλά κανένα link για κονσόλα ή έστω κάποια πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο ακόμα δεν έχει εμφανιστεί...
  • #18 από Witchking στις 10 Jun 2006
  • http://www.thomann.de/gruppe-PAMR-0.html?iwid=2&sn=92896a386a1b70aaa8a9cdb617c6b154

    Διάλεξε!!
    Αρκεί να έχει τουλάχιστον 4 mono με gain channels , 2 aux , Fx , Phantom power , 2track in/out
    Καλό είναι επίσης να έχει Master Eq + usb interface για σύνδεση με pc , ώστε να αποφύγεις την αναλογική μέσω rca συνδεση διότι όπως και να έχει λιγο φύσημα θα το πάρεις.
    Από μάρκες , εξαρτάται από τι χρήματα διαθέτεις.Π.χ η μάρκα του λαού είναι η Behringer. Η μάρκες των επαγγελματιών είναι Mackie , Souncraft.
  • #19 από Απόλλων στις 10 Jun 2006
  • Αρκεί να έχει τουλάχιστον 4 mono με gain channels , 2 aux , Fx , Phantom power , 2track in/out
    Καλό είναι επίσης να έχει Master Eq + usb interface για σύνδεση με pc , ώστε να αποφύγεις την αναλογική μέσω rca συνδεση διότι όπως και να έχει λιγο φύσημα θα το πάρεις.
    Από μάρκες , εξαρτάται από τι χρήματα διαθέτεις.Π.χ η μάρκα του λαού είναι η Behringer. Η μάρκες των επαγγελματιών είναι Mackie , Souncraft.

    Ευχαριστώ Πάρη. Εξαιρετικά πλήρης κατάλογος αυτός του Τhomman, και πράγματι υπάρχει κάτι για κάθε τσέπη. Μια και το ανέφερες, έχεις υπόψιν σου ποιά από τις κονσόλες της Behringer έχει USB interface;

    Αυτή τη στιγμή μελετάω την αγορά κονσόλας, καθώς επίσης και το Magicstomp που πρότεινε ο Common Cunning Linguist, το οποίο έψαξα και φαίνεται να έχει πολλές δυνατότητες. Θα με ενδιέφερε όμως να μάθω αν πιστεύετε ότι είναι καλύτερη λύση μια κονσόλα με εφφέ μόνη της ή μια κονσόλα (πιθανώς χωρίς εφφέ) σε συνδυασμό με ένα ξεχωριστό πολυεφφέ.

    Πάντα ευγνώμων για κάθε βοήθεια... :)
  • #20 από Witchking στις 10 Jun 2006
  • Το να έχει η κονσόλα effect είναι σίγουρα επιπλέον προσόν , διότι μπορείς να χρησιμοποιείς το πολυεφε για την κιθάρα και κάποιο εφε της κονσόλας για την φωνή για παράδειγμα. Οπότε , καλό είναι να υπάρχει , άσχετα με το τι επιπλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
    Τώρα οι κονσόλες της behringer με USB Interface είναι η σειρά XENYX εκτός ίσως από το μοντέλο 802.
    Αν και για να σου πω την αλήθεια , όταν επισκέφθηκα το site της εταιρίας κατάλαβα ότι μέσω του USB μπορούν να περάσουν 4 κανάλια σε ένα pc , αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να περάσει και το main mix της κονσόλας.
    Αν ξέρει κανένας και έτυχε να δουλέψει καμιά τέτοια κονσόλα( γιατί είναι σχετικά νεο φρούτο ) ας μας κατατοπίσει..
  • #21 από Απόλλων στις 10 Jun 2006
  • Τώρα οι κονσόλες της behringer με USB Interface είναι η σειρά XENYX εκτός ίσως από το μοντέλο 802.

    Eίσαι σίγουρος γι αυτό Πάρη; Έχω την εντύπωση ότι τα πιο φτηνά μοντέλα της σειράς Xenyx δεν διαθέτουν USB port. Από το μοντέλο 1204 και πάνω έχουν και USB, ενώ το φτηνότερο μοντέλο που διαθέτει USB και εφφέ είναι το 1204FX. Η τιμή του σίγουρα δεν είναι υπέρογκη, όμως βλέπω ότι αρχίζω να ξεφεύγω από το budget που είχα αρχικά κατά νου, οπότε ή θα πρέπει να διαθέσω περισσότερα χρήματα απ' όσα είχα σκοπό ή να συμβιβαστώ με κάτι πιο βασικό, πιθανόν σε συνδυασμό με κάποιο πολυεφφέ.
  • #22 από c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge στις 11 Jun 2006
  • Παντως απ΄οτι ξερω τωρα κοντα η Yamaha εβγαλε δυο μοντελα με usb , τα οποια ομως δεν εχουν εφε αλλα τους βαζεις εφε μεσω του PC.
  • #23 από ariz στις 14 Jun 2006
  • Προσωπικά διαφωνώ στο ότι δεν υπάρχουν καλοί ενισχυτές για ηλεκτροακουστική. Προτείνω εκ πείρας Aer (http://www.aer-amps.de/). Δεν έχω ακούσει καλύτερο!!! Είναι πολύ δυνατοί. Φαντάσου ότι εγώ έχω έναν Laney 120W (για ηλεκτρική προφανώς) και ένας φίλος μου μία ηλεκτρακουστική Godin και έναν Aer 15W. Ο Laney να είναι στο 5.5-6.0 (volume εννοώ) και ο Aer (γύρω στο 6.0-7.0) να ακούγεται καθαρά στην ίδια ένταση!!! Έπαθα πλάκα! Μου άρεσε πάρα πολύ!!! Κοίταξε στο site, μπορεί να βρεις κάτι...

  • #24 από Απόλλων στις 18 Jun 2006
  • Ευχαριστώ, ariz. Toυς ενισχυτές AER τους ανακάλυψα κι εγώ ψάχνοντας τον τελευταίο καιρό και διάβασα πολύ καλές κριτικές. Όλες φαίνεται να συμφωνούν ότι πράγματι είναι πολύ δυνατοί παρά τα λίγα Watt. Δυστυχώς οι τιμές τους είναι απαγορευτικές για μένα.

    Τελικά νομίζω ότι θα καταλήξω σε κάποιον σχετικά μικρό και φτηνό ενισχυτή, όπως αυτοί που είχα υπόψιν μου από την αρχή, σε συνδυασμό με μια κονσόλα και κάποιο μηχάνημα πολυεφφέ όπως το Zoom A2, το Magicstomp UB99A ή το Korg AX3A. Τουλάχιστον για αρχή, ώστε να πειραματιστώ λίγο με τον ήχο, και αργότερα αν έχω διάθεση και χρόνο θα σκεφτώ για κάτι πιο προχωρημένο.

    Aν τυχόν διαθέτει ή έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από τα παραπάνω πολυεφφέ ή κάτι παρόμοιο, θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη του σχετικά με τα χαρακτηριστικά και το ήχο του, αλλά και την ευκολία χρήσης του (πολύ σημαντικό λόγω έλλειψης πείρας).
  • #25 από gchoul στις 08 Aug 2007
  • Επειδή είμαι αστοιχείωτος από ρεύμα: έχω ένα ενισχυτή marantz (οικιακός 540 euro) και 2 ηχεία crystal audio (οικιακά επίσης, 450 euros). Θα ακούσω προκοπή για την ηλεκτρακουστική μου; (μάλλον μια taylor 314) ή πρέπει να αγοράσω και ενισχυτή; Η κονσόλα σε τι εξυπηρετεί εκτός από τα επιπλέον όργανα/φωνές; Αν παίζω μόνος μου την χρειάζομαι; Αν την χρησιμοποιήσω την συνδέω με τον ενισχυτή μου που προανέφερα; Για μια ηλεκτρακουστική κιθάρα εκτός από τα δικά της ηλεκτρονικά και τα ηλεκτρονικά του ενισχυτή υπάρχουν ενδιάμεσα "εφέ" (πεταλ και δεν ξέρω και γω τι άλλο;);

    Πολλά ερωτηματικά μαζεύτηκαν μου φαίνεται...
Σελίδες: