Σελίδες:
  • #151 από faser στις 30 Sep 2007
  • Vaiking, εννοείται ότι δεν παρεξηγιέμαι.. Εδώ δεν έχω παρεξηγηθεί με άτομα που ήταν ειρωνικοί ανοικτά σε άλλα threads και θα το κάνω τώρα που κάνεις πλακίτσα; :D

    Πάντως όσον αφορά τους δικούς μας ήχους θα ήθελα να εκφράσω μια ίσως πεσσιμιστική άποψη.. Από την στιγμή που η μουσική βιομηχανία, εκούσια ή ακούσια (δεν το εξετάζω) μας καθυπόβαλε σε ένα δίπολο "αμερικάνικου ήχου - british ήχου" (τουλάχιστον όσον αφορά το rock, metal - για jazz, blues δεν μπαίνω στα χωράφια διότι δεν νιώθω confident) έχει αντικειμενικοποιήσει μια κατά τα άλλα υποκειμενική αίσθηση: τον ήχο.. Κάτι το οποίο μπορεί να φτιάξουμε με συνδυασμούς και συγκερασμούς modelling ενισχυτών όπως ανέφερες ίσως να μην ταιριάζει σε αυτό που θέλουμε να παίξουμε.. Για παράδειγμα φαντάσου τους Paradise Lost να είχαν crunch κιθάρες.. Δεν νομίζω να συναντούσαν την επιτυχία που έχουν.. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι όπως η μουσική (που στην ουσία είναι αλληλουχία νοτών) έχει κατά κάποιο τρόπο τελειώσει, έτσι και οι ήχοι που ίσως δημιουργήσουμε είναι εν μέρει κόπιες άλλων γνωστών μας ήχων με μικρές διαφορές.. Τίποτα καινούργιο..

    Εν κατακλείδι, θα ήθελα να πω ότι δεν είμαι ενάντια σε αυτούς που πειραματίζονται (πως θα μπορούσα άλλωστε).. Απλά νομίζω ότι "κοπιάροντας" ήχους που μας αρέσουν, διαθέτουμε περισσότερο χρόνο στη μελέτη, χρόνο που ίσως να αναλώναμε με το να είμαστε πεσμένοι πάνω από έναν Line6 και να παλεύουμε με τις προσομοιώσεις..
  • #152 από Jezus στις 30 Sep 2007
  • Η μουσικη δεν νομιζω οτι εχει τελειωσει, καποια ειδη ισως να αναλωνονται στα ιδια και τα ιδια, στα γνωστα τους ονοματα π.χ. αλλα και να ειναι ιδια η αλληλουχια απο νοτες, ο ηχος και ο χρονος τους αλλαζουν πολλα, ποσα συγκροτηματα μεταλ π.χ. ξερεις που να ακουγονται σαν Μεσουγκα? Καλα καποιες τεχνικες τους εχουν προυπαρξει, αλλα σε αλλα ειδη μουσικης!
    Η π.χ. ηλεκτρονικη μουσικη στυλ venetian snares, παταει με τοιυς ηχους και μουσικες του σε νεα μονοπατια, ειτε μας αρεσει το αποτελεσμα ειτε οχι.
    Επισης με την ελευση του πολυκαναλου ηχου, καλιτεχνες οπως π.χ. ο Kaje που χρησιμοποιωντας 5.1 καναλια φτανουν σε νεα αποτελεσματα... επισης συγκροτηματα στυλ blut aus nord χρησιμοποιουν  fretless and touch instruments,  για να εχουν επισης διαφορετικο ηχο και μικροδιαφοροποιησεις στο pitch στις νοτες...
    Η ο Ξενακης που εγραφε με μαθηματικες και αρχιτεκτονικες φορμουλες μουσικοι, οι BEHOLD...THE ARCTOPUS που πεζουν με Warr Guitars...
    Μπορει απο τη μια οι νοτες να ειναι απο τη μια σχεδον στανταρ, αλλα αμα ψαχτουμε βρισκουμε συνεχως νεους συνδιασμους σε διαφορα ειδη μουσικης που δεν εχουμε ξανακουσει, οποτε και να εχουν πεχτει τα παντα, εμεις δυσκολα θα τα ακουσουμε ολα, ψαχνοντας βρισκουμε συνεχως νεες ιδεες, για εμας τουλαχιστον...
  • #153 από Vaiking στις 01 Oct 2007
  • Σιγουρα οι νεες τεχνολογιες και το παντρεμα διαφορετικων στυλ στη μουσικη παντα φερνει κατι ενδιαφερον... αυτη ειναι η μουσικη αλλωστε! Αυτο θα γινοταν αργα η γρηγορα και στο Metal απο τη στιγμη που πολλοι ταλαντουχοι και "διαβασμενοι" μουσικοι μπηκαν στο χωρο.. Σιγουρα αυτη η μουσικη δεν εχει τελειωσει μιας και οι εσωτερικοι λογοι που μας κανουν να την ακουμε εξακολουθουν να υφιστανται. Παντως φιλε faser απο τη στιγμη που θα μπεις στο τριπακι του ηχου... δεν υπαρχει επιστροφη!!! Παντα θα βρισκεσαι πανω απο ενα μηχανημα και θα παλευεις και... ξερεις κατι; Αυτο ειναι πααααρα πολυ ωραιο!!! Ακομα και αν πετυχεις τελικα τον ηχο του αγαπημενου σου κιθαριστα, παλι θα θες να αλλαξεις κατι! Κατι θα λειπει. Η προσωπικη σου πινελια! Ασε που οσο πλαταινουν τα ακουσματα σου θα σου αρεσουν πολλοι διαφορετικοι ηχοι απο ισαριθμους κιθαρωδους! Ο καθε ενας απο αυτους θα αιχμαλωτιζει ενα μερος της προσωπικοτητας σου αλλα οχι ολοκληρη.. τι θα κανεις τοτε; Θα αρχισεις να παιζεις μανιωδως... LOTTO; :) :) :) Γι' αυτο η τεχνολογια modelling σου λυνει αρκετα τα χερια... ασε που σου δινει και τη δυνατοτητα να "κατεβαζεις" και γνωστους ηχους απο κιθαριστες για να κανεις και αυτο που θες εσυ.. αν και παντα θελουν αυτοι οι ηχοι ενα.. φινιρισμα! Πω πωω... γλωσσα δε βαζω μεσα μου!!! :P :P :P
  • #154 από Jezus στις 03 Oct 2007
  • Μακαρι να ειχαμε ολοι μας ενα ΛΟΤΤΟ που κερδιζει συνεχως και ενα δωματιο/στουντιο γεματο με κιθαρες/ενισχυτες/εφε κτλ κτλ κτλ
    Απλα το να εχεις πολλους διαφορετικους ηχους (οχι καλυτερους/χειροτερους, απλα διαφορετικους) με καλη ποιοτητα δεν συγκρινεται με τιποτα  :)
  • #155 από Vaiking στις 03 Oct 2007
  • Μακαρι να ειχαμε ολοι μας ενα ΛΟΤΤΟ που κερδιζει συνεχως και ενα δωματιο/στουντιο γεματο με κιθαρες/ενισχυτες/εφε κτλ κτλ κτλ
    Ο παραδεισος του κιθαριστα... :) Ελα που αυτο το ρημαδι το Lotto δεν καθεται με τιποτα!!!! >:( >:( >:(
Σελίδες: