Σελίδες:
  • #26 από dimitris_sg στις 21 Jun 2006
  • Πριν λιγες μερες αγορασα μια prs santana se απο τον ζοζεφ. θελω να μου πειτε τι ενισχυτη να προτιμησω σε 20 watt το πολυ. στο μαγαζι μου ειπε οτι περιμενει μεχρι τελος του μηνα κατι καινουργια μαρσαλακια 15 η 20 βατ νομιζω γυρω στα 120 ευρω. θελω καλο ηχο γιατι η κιθαρα ειναι αρκετα καλη.
  • #27 από The common cunning linguist στις 21 Jun 2006
  • Πόσα λεφτά διαθέτεις;
  • #28 από dimitris_sg στις 21 Jun 2006
  • μεχρι 150 ευρω
  • #29 από vagx69 στις 21 Jun 2006
  • Δύσκολο σε αυτά τα χρήματα να έχεις "καλό ήχο".

    Καλό θα ήταν να υπολογίσεις 200-250 και εκεί υπάρχουν αξιόλογες λύσεις!
  • #30 από dimitris_sg στις 21 Jun 2006
  • αντε μεχρι 200!!........θα με σκοτωσει η μητερα μου!!
  • #31 από The common cunning linguist στις 21 Jun 2006

  • Πρώτα απ'όλα, έχεις πέσει θύμα μιας παράξενης αντίληψης που λέει ότι η κιθάρα μας μπορεί να έχει 1000 ευρώ αλλά είναι ΟΚ ο ενισχυτής να κοστίζει 200.

    Το αντίστροφο θα ήταν πιο λογικό. Ο ενισχυτής είναι κι'αυτός μουσικό όργανο. Και οι ρημάδες οι ηλεκτρικές δεν παίζουν χωρίς αυτόν.

    Άσε που μια μέτρια ηλεκτρική σε καλό ενισχυτή θα ακούγεται καλά ως πολύ καλά, ενώ το αντίστροφο δεν ορίζεται...

    Για την κιθάρα που πήρες και καλά έκανες γιατί είναι αξιόλογη, πραγματικά θα πρέπει να δώσεις κανένα 300άρι τουλάχιστον για έναν αξιοπρεπή ήχο. Κοίτα όμως και κάποια μεταχειρισμένα καλά κομμάτια.

    Μια καλή επιλογή είναι κάποιος Vox AD30VT ή ανάλογος (ο Tech 21 Trademark 30 είναι πολύ καλός, αλλά ακριβότερος). Κοίτα και κανένα 15άρη λαμπάτο (φουλ λαμπάτο εννοώ) σε προσφορά/μεταχειρισμένο. Είναι καλύτερα να βάλεις που λέει ο λόγος μερικές δόσεις και να πάρεις κάτι που θα σου μείνει έστω σαν δεύτερος ενισχυτής, σε 1-2 χρόνια από τώρα, παρά να ψάχνεις σε 6 μήνες για κάτι άλλο.
  • #32 από spio στις 21 Jun 2006
  • Πάρε έναν Λανέυ.Τον LC15R για παράδειγμα.

    Μπορείς να δείς στο  harmony central για κριτική.
  • #33 από dimitris_sg στις 21 Jun 2006
  • εχεις δικιο.... δηλαδη αν παρω μετριο και κατω ενισχυτη η κιθαρα θα χανει??? δεν θα εχει τον πραγματικο ηχο που μπορει να βγαλει? αυτον που μπορω να τον βρω στην ελλαδα??
  • #34 από spio στις 21 Jun 2006
  • Από ότι μού είπε ο ArgO στο Λιόλιο και στο Διαμαντόπουλο.
  • #35 από Arg0 στις 21 Jun 2006
  • Από ότι μού είπε ο ArgO στο Λιόλιο και στο Διαμαντόπουλο.

    Sorry, αλλα μαλλον μπερδευτηκες....

    Ο Λιολιος (στην Θεσσαλονικη) και ο Διαμαντοπουλος στην Αθηνα εχουν τους Traynor για τους οποιους μιλαγε στο chat. ;)

    Laney εχει μονο ο Νακας.

    Απο 'κει και περα ο Common Cunning Linguist, με εχει υπερκαλυψει στο θεμα του ενισχυτη και του πως πρεπει να το θεωρουμε οχι ως επεκταση της κιθαρας αλλα ως ενα ξεχωριστο μουσικο οργανο και κομματι τις συνολικης ηχητικης σου αλυσιδας οπως εχει αναφερει ο fenderiarhs στο παρελθον.

    Οσο για τον LC-15R η τιμη του ειναι τα 450€.

    Αν ομως το ανωτερο που μπορεις να ξοδεψεις ειναι τα 200€ υπαρχει και η λυση του μεταχειρισμενου.
  • #36 από paran0id στις 21 Jun 2006
  • ...vox το μπον στουντιο
  • #37 από KyriosJack στις 22 Jun 2006
  • Παντως για αυτα τα λεφτα καλοι ειναι και οι Λεεμ, κατι κορεατικοι (απο την ντροπη μου εβγαλα το λογοτυπο απο πανω ;D). 30 Βατ, ψιλοκαλο βαθος και εν κατακλειδι που θα βρεις αλλο τοσο φτηνο? με ενα πεταλακι εισαι πρωτος. Το θεμα ειναι να μην εισαι σε πολικατοικια γιατι ετσι και εγω ενα απογευμα επαιζα καπου στο 3 στο βολιουμ (ουφφ) και καταλαβα πως 2 στενα πιο κατω ενας αλλος συντεκνος με πηρε πρεφα και συναγωνιζομασταν...ρομπες!!!! ::)
  • #38 από spio στις 22 Jun 2006
  • Από ότι μού είπε ο ArgO στο Λιόλιο και στο Διαμαντόπουλο.


    Sorry, αλλα μαλλον μπερδευτηκες....

    Ο Λιολιος (στην Θεσσαλονικη) και ο Διαμαντοπουλος στην Αθηνα εχουν τους Traynor για τους οποιους μιλαγε στο chat. ;)


    Δίκιο έχεις!!
    Πώ Πώ!! Πώς μπερδεύτηκα έτσι;;


    Ιππότη της κόλασης μια λύση ακόμα είναι να πάρεις αυτόν ενισχυτή και με τα υπόλοιπα καμιά δεκαριά κούτες με μπαταρίες.
  • #39 από profsokin στις 22 Jun 2006
  • Βασικά, η μικρή μου πείρα μου λέει πως μια "ό,τι να'ναι" κιθάρα μπορεί να αποδώσει καλύτερα σ'έναν τέλειο ενισχυτή απ'ότι μια τέλεια κιθάρα σ'εναν μούφα ενισχυτή.. Και ειδικά η περίπτωσή σου είναι ακραία γιατί η κιθάρα σου είναι όνειρο. Εγώ πήρα κιθάρα 300Ε και ενισχυτή 120Ε και τώρα θα αλλάξω τον ενισχυτή και όχι την κιθάρα.. Τέλος, μπορεί να σκέφτεσαι να πάρεις μικρό ενισχυτή γιατί δε σου χρειάζεται η ένταση που σου προσφέρει ο μεγαλύτερος αλλά η αλήθεια είναι ότι οι μεγαλύτεροι ενισχυτές προσφέρουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα ήχου και πιο πολύ όγκο.. Αν δεν μπορείς να ξοδέψεις τώρα μπορείς και να περιμένεις να μαζέψεις..
  • #40 από The common cunning linguist στις 22 Jun 2006
  • Τέλος, μπορεί να σκέφτεσαι να πάρεις μικρό ενισχυτή γιατί δε σου χρειάζεται η ένταση που σου προσφέρει ο μεγαλύτερος αλλά η αλήθεια είναι ότι οι μεγαλύτεροι ενισχυτές προσφέρουν συνήθως και καλύτερη ποιότητα ήχου και πιο πολύ όγκο.. Αν δεν μπορείς να ξοδέψεις τώρα μπορείς και να περιμένεις να μαζέψεις..

    Οι μεγαλύτεροι ενισχυτές προσφέρουν περισσότερο headroom και τίποτε άλλο (στον ήχο). Δεν μιλάμε για επιπλέον δυνατότητες φυσικά. Αυτό με την ποιότητα ήχου δεν έχει σχέση με τα βατ, αλλά με ένα έτσι κι'αλλιώς ακριβότερο (και καλύτερο) προϊόν. Και δεν ισχύει πάντα.

    Ένας ενισχυτής 50 βατ δεν είναι ούτε 30% (αν θυμάμαι καλά τα μαθηματικά) δυνατότερος (σε db) από έναν 15 βατ. Βέβαια παίζουν ρόλο και τα μεγάφωνα, γιατί η παραμόρφωση δεν είναι μόνο από τον προ/τελικό. Αν θέλεις δυνατό καθαρό ήχο, τότε η τάξη ΑΒ και τα 50+ βατ είναι μάλλον μονόδρομος...



  • #41 από Marios Demigod στις 22 Jun 2006
  • Κοιτα τον IBANEZ ValBee

    Ειναι 5 Watt αλλα απ'οτι ξερω 5w λαμπα = 10-15w τρανζιστορ
  • #42 από paran0id στις 22 Jun 2006
  • αυτο το ειδα και εγω και μ'αρεσε αλλα ποσο παει ελλαδα?
  • #43 από Heatseeker στις 22 Jun 2006
  • μεχρι 150 ευρω

    Με 150 ευρώ ενισχυτή, δε θα πάρεις ούτε το 10% των ηχητικών δυνατοτήτων της κιθάρας σου φίλε μου.
    Μοίρασες άσχημα το budget σου. Sorry κιόλας.
    Κοίτα τουλάχιστον για μεταχειρισμένα πια, αυτή είναι η δικιά μου συμβουλή.
  • #44 από dimitris_sg στις 23 Jun 2006
  • εγω θελω εναν ενισχυτη μεχρι 15 αντε 20 βατ γιατι δεν εχω πολυ χωρο και δεν μπορω να παιζω δυνατα!!! ζω σε πολυκατοικια για οσους ξερουν!!! θελω εναν καλο ενισχυτη σ αυτα τα βατ!! με 200 ευρω δεν παιρνω εναν αξιολογο 15αρη?? συνηθως ακριβοι ειναι αυτοι που ειναι πολλα βατ και εγω δεν θελω τετοιο! εσεις τι λετε??
  • #45 από Joef - Über Alles στις 23 Jun 2006
  • δεν κοιτας και τα line 6
    οπως την σειρα spider.
    http://www.thomann.de/thoiw2_line6_spider_ii_15_prodinfo.html
  • #46 από dimitris_sg στις 23 Jun 2006
  • ειναι καλος αυτος?που μπορω να τον βρω στην αθηνα?
  • #47 από Joef - Über Alles στις 23 Jun 2006
  • νακας.
    για εμενα στα λεφτα του απο τους καλητερους!
    και γλιτωνεις και τα πεταλακια για αρχη αφου εχει αρκετα εφε που εμενα μου ειναι αρκετα
    και μου....περισευουν κιολας  ;)
  • #48 από dimitris_sg στις 23 Jun 2006
  • και ποσο εχει??? ειναι καλος ρε φιλε? μη χαραμισω τα λεφτα αδικα και τις δυνατοτητες της κιθαρας!!!
  • #49 από Joef - Über Alles στις 23 Jun 2006
  • για την τιμη του νακα δεν ξερω αλλα δεν νομιζω πανω απο 150-160.
    εμενα μου αρεσει παρα πολυ ενταση εχει αρκετη και ποτε δεν χρειαστικα να τον παω πολυ πανω απο την μεση (για το σπιτι μου)
    τα εφε του ειναι της Line 6 οποτε εγγυηση και το ηχειο επισης ενα αρκετα καλο 8αρη που αποδηδει πολυ καλα στα 15 βαττ του ενισχυτη.
    σε σχεση τιμης αποδοσης πιστευω ειναι τρομερος και σιγουρα ενας απο του καλητερους(εκτος λαμπας) μικρους που κυκλοφορουν.
    μια δοκιμη θα σε πεισει.  ;) ;)
  • #50 από Joef - Über Alles στις 23 Jun 2006
  • δες και εδω υπαρχει μια μικρη αναφορα στους Line 6
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=16433.0
Σελίδες: