Σελίδες:
  • #26 από Gabriel6th στις 29 Oct 2005
  • Για τον λίγο καιρό που ασχολείσαι το budget σου φαίνεται μεγάλο... Τί κιθάρα έχεις? Η πρόταση μου θα ήταν να πάρεις έναν φτηνό ενισχυτή, μικρό solid state, να μάθεις τα μυστικά της ενίσχυσης και όταν κατασταλάξεις στο πώς σου αρέσει να παίζεις και να ακούγεσαι να τα σπρώξεις σε κάτι που θα σου ταιριάζει. Όσο για τις προτάσεις 60Watt full λάμπα, έχε υπόψη σου ότι δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον ακούσεις όπως αξίζει (δυνατά) και παραείναι δυνατός για σπίτι. Αν έχεις studio ή είσαι ερημίτης μια χαρά, αλλιώς τσάμπα λεφτά...
  • #27 από JimTemoe στις 30 Oct 2005
  • Για τον λίγο καιρό που ασχολείσαι το budget σου φαίνεται μεγάλο... Τί κιθάρα έχεις? Η πρόταση μου θα ήταν να πάρεις έναν φτηνό ενισχυτή, μικρό solid state, να μάθεις τα μυστικά της ενίσχυσης και όταν κατασταλάξεις στο πώς σου αρέσει να παίζεις και να ακούγεσαι να τα σπρώξεις σε κάτι που θα σου ταιριάζει. Όσο για τις προτάσεις 60Watt full λάμπα, έχε υπόψη σου ότι δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον ακούσεις όπως αξίζει (δυνατά) και παραείναι δυνατός για σπίτι. Αν έχεις studio ή είσαι ερημίτης μια χαρά, αλλιώς τσάμπα λεφτά...

    Θα συμφωνήσω ότι τα 60watt full λάμπα είναι δυνατό μηχάνημα, αλλά θα διαφωνήσω στο ότι είναι τσάμπα λεφτά.
    Τώρα, η γνώμη μου είναι ότι αν μπορείς να πάρεις ένα λαμπάτο μηχάνημα, αυτό είναι μια πολύ καλή επένδυση.
  • #28 από durden στις 02 Dec 2005
  • Θα ηθελα να με βοηθησεται να επιλεξω ενισχυτη!Ειμαι μεταξυ των Engl Thunder 50  ,Marshall AV275 και line6 iii xl
    Ποια η γνωμη σας γι'αυτους τους ενισχυτες?Οι τιμες ειναι στα 700-800euro.Εχετε καποια καλυτερη προταση?Ευχαριστω!
  • #29 από morello στις 02 Dec 2005
  • giati xrisi ton thes ton enisxiti file?akoma ti mousiki pezis?
  • #30 από durden στις 02 Dec 2005
  • Θελω για προβα με το συγκροτημα και Live!Παιζουμε κυριως thrash οπως slayer kreator megadeth metallica!
  • #31 από morello στις 02 Dec 2005
  • malista san emena...koita oi engl den exoun toso vari distortion den ksero gia ton sigekrimeno alla genika leo...katarxas pezis me petali distortion i thes na pezis me tou enisxiti?tha sou lega na kitaksis kati se randall pou ine poli pio oikonomiko kai tha se arxontas... koita auto px ... http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-182838.html   pigene akouse to mono mia volta kai tha me thimithis...kai me ta lefta pou periseuoun tsimpa ena effe...ton marshall pantos den ton sistino me tin kamia...pisteuo oli i seira avt ine xalia...
  • #32 από durden στις 02 Dec 2005
  • den pezo me distortion petal!den mou aresoun poli i randall!se ti isteroun i marshall?
  • #33 από morello στις 02 Dec 2005
  • a ok tote...kita oi marshall genika den maresoun oi avt kai oi seira mg...o ixos tous me xalai kapos...kai den pezoun kala me petalia...kai den exoun kai kala kathara (an kai auto den tha se endiaferi)...katse na sou pi kai kanas allos ti gnomi tou kalitera...an esi pantos ton exis akousi kai saresi tote parton min akous emena...
  • #34 από Acanthor στις 02 Dec 2005
  • Κοίτα, πιστεύω ότι με τον Line 6 σίγουρα θα μπορέσεις να βγάλεις πάρα πολλούς και καλούς ήχους για το είδος που θες. Ο Engl κατά τη γνώμη μου πάντα έχει πολύ σκληρά γκάζια λόγω λυχνιών και κατασκευής, αλλά νομίζω πως για το είδος που θες ο κατάλληλος εκ των τριών είναι ο Line6 Flextone. Δεν αναφέρομαι καν στη σειρά AVT της Marshall καθώς δεν τους θεωρώ καθόλου καλούς ενισχυτές και προσωπικά ο ήχος τους με χαλάει πολύ.
    Πάντως αν ισχύουν οι τιμές που είπες ο Engl Thunder μου φαίνεται πολύ φθηνός.
    Εγώ στη θέση σου σίγουρα θα επέλεγα Line 6 πάντα για το είδος αυτό βέβαια που σε ενδιαφέρει καθώς πιστεύω με λίγο ψάξιμο σου δίνει άπειρες δυνατότητες.

    Δική σου η επιλογή όπως και να 'χει...
  • #35 από durden στις 03 Dec 2005
  • Ποια η αποψη σας για τον fallen angel της ashdown?Ξερετε ποσο κανει αυτος στα 60w?
  • #36 από fenderiarhs στις 04 Dec 2005
  • anamesa se aytous pou anafereis me diafora ENGL..............
  • #37 από Arg0 στις 05 Dec 2005
  • Κι εγω θα συμφωνησω με τον fenderiarh... ENGL...
  • #38 από _AdriaN_SmitH στις 05 Dec 2005
  • Dagkoto ENGL einai poly gkazatos kai exei kai balls ( @@ pou leme )
  • #39 από Ikaros στις 06 Dec 2005
  • Ποια η αποψη σας για τον fallen angel της ashdown?Ξερετε ποσο κανει αυτος στα 60w?

       750 στον zozef....καλος ειναι αλλα αν μπορεις να χτυπησεις εναν telegun τοτε δε χρειαζεσαι τπτ αλλο!
  • #40 από WaRgAsM στις 07 Dec 2005
  •   pali an thes mporeis na koitakseis kai apo hughes and kettnet thn sira MATRIX 100 pou einai ekseretikh!!!!!!!  apla mpes www.hughes-and-kettner.com 100w 450$ kai einai kai para poly eueliktos ston ixo tou!
  • #41 από morello στις 08 Dec 2005
  • oxi ton matrix kai oxi hughes & kettner genika.....pigene akouse tous an thes...antiprosopos nomizo o trimis stin xarilaou trikoupi...otan epsaxna kai go enisxiti tous ixa kitaksi alla den maresan katholou...prosopiki apopsi panta vevea gi auto pigene kai des monos sou...pantos gia metal den kanoun kai den vrika kala reviews...
  • #42 από Gabriel6th στις 08 Dec 2005
  • Θα σου πρότινα το 50ρι λαμπάτο combo της Randall αλλά για ποιό vintage ήχους από αυτούς που αναζητάς. Ο Διαμαντόπουλος μου το πρόσφερε σε τρομερή τιμή αλλά ζώντας με τους δικούς μου, δεν μπορώ να το αγοράσω για ευνόητους λόγους (για να μην ψάχνω για σπίτι...) Διατίθεται και σαν κεφαλή και με γύρω στα 800 μαζί με ηχείο είναι ένα από τα καλύτερα half stack configurations κάτω από τα 1000 ευρώπουλα.

    Για το είδος που παίζεις θα προτείνω και γώ Line 6 III.
  • #43 από durden στις 08 Dec 2005
  • Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!Θα πρεπει να το σκεφτω πολυ πριν επιλεξω να αγορασω καποιον ενισχυτη!Θα προσπαθησω να ακουσω καποιους απο αυτους που προτεινατε!Επισης θελω να επενθυμισω πως πουλαω εναν line6 flextone iii ενος μηνα 500euro αμα ενδιαφερεται κανενας απο εσας στειλτε μηνυμα!Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!
  • #44 από Gabriel6th στις 09 Dec 2005
  • Στις επιλογές θα ήθελα να προσθέσω και το λαμπάτο combo της Randall. 4 λιχνύες στην προενίσχυση και 2 6L6 στην τελική ενίσχυση. Ο Διαμαντόπουλος το φέρνει και ίσως να το αφήσει κοντά στα 600-650...
  • #45 από jacksonas στις 20 Feb 2006
  • Τελικά τι έγινε?
    Είμαι ο περίεργος του κιθάρα.γρ! :P
  • #46 από emperador jr στις 12 Jun 2006
  •   Καλησπέρα παιδιά... Μήπως υπάρχει κανείς στο forum που έχει παίξει με τον laney gh50l να μου πει τις απόψεις του και που μπορώ να τον βρω για δοκιμή; Ο Νάκας έχει μόνο τον gh100. Βρισκομαι σε αναζήτηση ενισχυτή κι έχω βαλτώσει... Βοήθειααααα....
  • #47 από elsar στις 05 Jul 2006
  •  Πήγαινε στον Σκεντερίδη στην Αλιπέδου στον Πειραιά (δίπλα απ'τις γραμμές του ηλεκτρικού) και πάρε ένα combo TEISCO CHECKMATE (από τα τέλη '60) - είναι αχρησιμοποίητος-ολοκαίνουργιος!!! Άμα παζαρέψεις - επιβάλλεται - μπορεί να τον πάρεις σε πολύ καλή τιμή. Δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο αλλά είναι σίγουρα λαμπάτος. Μην σε τρομάξει η σκόνη και προσπάθησε να τον πείσεις να σε αφήσει να τον δοκιμάσεις (μάλλον δεν θα σε αφήσει - γιατί είναι 40 χρόνια στη ζελατίνα του, αλλά αν μη τι άλλο αυτίο είναι εγγύηση πως δεν έχει παίξει ποτέ).
  • #48 από woodaki στις 20 Jul 2006
  • Γεια. Απο οτι πηρε το ματι μου καπου καποιος μιλησε για τον Fallen Angel της Ashdown. Τον αγορασα πριν απο κανα μηνα (60W 860Eυρω) και αν δειτε τις αγγελιες σκοτωνω ολο τον rack εξοπλισμο που ειχα ολα αυτα τα χρονια. Τελος οι φετες τα πεταλακια και ολα αυτα τα μπλιμπλικια για μενα. Plug and play! Οι περισσοτεροι θα καταλαβουν τι εννοω. Ο ενισχυτης ειναι αληταρας τουλαχιστον στα δικα μου αυτια. Τα καθαρο καναλι ειναι κορυφαιο και πιστεψτε με τιγκαρωντας το gain στο καθαρο θα παραμιλατε απο το crunch. Το distortion του σιγουρα ειναι για δυσκολα αυτια και τονιζει παρα πολυ τον χαρακτηρα της κιθαρας με την οποια παιζεις. Εχει 2 σταδια, ενα χωρις boost που θα το χαρακτηριζα σαν πιο γκαζωμενο jcm900. Με το boost αναμενο ο ηχος σφιγκει και ζεσταινει και εκει ειναι που πιστευω οτι ο ενισχυτης πραγματικα μιλαει. Εχω παιξει με παρα πολλα πραγματα ολα αυτα τα χρονια και πρωτη φορα παιζω με distortion που να εχει τετοια χροια και προσωπικοτητα και να ανταποκρινεται με τετοιο τροπο στα χαρακτηριστικα της καθε κιθαρας. Αυτο πιστευω οτι λεει πολλα απο μονο του για την ποιοτητα αυτης της σειρας ενισχυτων. Εγω τον πηρα απο τον Ζοζεφ.
  • #49 από rockathens στις 10 Nov 2006
  • φιλε Luciferis ειδα και παραπανω οτι σου γραψανε για τον marshall tsl 602 . Αν εχεις καταληξει στην αγορα του συγκεκριμενου ενισχυτη εχω εναν για πωληση σε αριστη κατασταση και πολυ καλη τιμη . Πατα εδω για περισσοτερες πληροφοριες
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=37957.0 
    Η τιμη ειναι συζητησιμη !
  • #50 από Jezus στις 07 Jan 2007
  • Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!Θα πρεπει να το σκεφτω πολυ πριν επιλεξω να αγορασω καποιον ενισχυτη!Θα προσπαθησω να ακουσω καποιους απο αυτους που προτεινατε!Επισης θελω να επενθυμισω πως πουλαω εναν line6 flextone iii ενος μηνα 500euro αμα ενδιαφερεται κανενας απο εσας στειλτε μηνυμα!Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

    Τελικα τι πηρες???
Σελίδες: