Σελίδες:
  • #51 από teo_gp στις 12 Mar 2007
  • Great Cornholio εγραψε:(οτι γραφω χωρις παρεξηγηση Cornholio ετσι; ;))
    Παράθεση
    μην παρεις πολλα πεταλακια γιατι κατα την γνωμη μου "χαλανε" τον ηχο γενικα

    αυτο δεν ισχυει.ειδικα αν τα πεταλια ειναι καλης ποιοτητας και ειναι και true bypass ή ακομα και αν εχεις εναν καλο buffer στην αρχη της αλυσιδας.

    Παράθεση
    καλυτερα να παρεις αργοτερα μια πεταλιερα

    ΜΑΚΡΙΑΑΑ.μην κανεις το λαθος luciferis στο τελος θα καταληξεις παλι να παιζεις με εναν πολυ καλο λαμπατο ενισχυτη και αυτο σου προτεινω.κανε υπομονη βρες εναν πολυ καλο λαμπατο και μακρια απο πεταλιερες.καλυτερα να παρεις κανα 2-3 πεταλια καλα παρα πεταλιερα.

    Παράθεση
    Line6 Pod Pro προενισχυτη για να βγαζω τους ηχους μου και τα εφφε μου
    Παράθεση
    να αγορασεις κανα pod και να το συνδεεις πανω του ... Θα εχεις ετσι παρα πολλους ηχους και λαμπατο feeling ...

    ΜΑΚΡΙΑΑΑ απο τα Line6..εκτος αν ακομα δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα της λαμπας με εναν τρανζιστορ ενισχυτη ή μια ψηφιακουρα οπως ειναι τα Line 6.ρε Cornholio πες μου πως γινετε να εχεις λαμπατο feeling με το Line6 Pod Pro;; ???

    Παράθεση
    χωρις καμπινα 4x12" , θα εβγαζες μεν τον ηχο αλλα οχι και τον ογκο ...παρε καμια κεφαλη και καμπινα 4x12
    καλα τι του λες του παιδιου;;καμπινα 4x12;;; ??? που νομιζεις οτι θα παιξει σε κανα γουεμπλει;;

    ++++++++++++++++++++++

    Όσα πετάλια κι αν έχει κάποιος με ένα σωστό buffer δεν επηρρεάζει καθόλου τον φυσικό ήχο του ενισχυτή. Βέβαια το θέμα ''πετάλια'' παίρνει τεράστια ανάλυση... Σε κάθε περίπτωση όμως είναι καλύτερα από κάθε πεταλιέρα όσον αφορά στον ήχο. Αυτό γιατί οι πεταλιέρες πέραν των αποτυχημένων στις περισσότερες περιπτώσεις απομιμήσεων κάνουν και ψηφιοποίηση του σήματος καταστρέφοντας εν μέρει τον ήχο ενός καλού ενισχυτή...
  • #52 από .:°:. Apollon .:°:. στις 13 Jan 2008
  • Κατι πηρε το ματι μου για TSL... Μην την κανετε την μ@κ@κι@... :P
  • #53 από nikosgr123 στις 02 Mar 2008

  • Όσα πετάλια κι αν έχει κάποιος με ένα σωστό buffer δεν επηρρεάζει καθόλου τον φυσικό ήχο του ενισχυτή. Βέβαια το θέμα ''πετάλια'' παίρνει τεράστια ανάλυση... Σε κάθε περίπτωση όμως είναι καλύτερα από κάθε πεταλιέρα όσον αφορά στον ήχο. Αυτό γιατί οι πεταλιέρες πέραν των αποτυχημένων στις περισσότερες περιπτώσεις απομιμήσεων κάνουν και ψηφιοποίηση του σήματος καταστρέφοντας εν μέρει τον ήχο ενός καλού ενισχυτή...

    τι ακριβως ειναι το buffer;;;
  • #54 από teo_gp στις 03 Mar 2008
  •  Το buffer είναι ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα το οποίο φροντίζει ώστε το σήμα της κιθάρας να φθάνει αναλλοίωτο στον ενισχυτή, άσχετα με το πόσα πετάλια ή πόσα μέτρα καλώδιο μεσολαβούν. Είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει να βρίσκεται αμέσως μετά από την κιθάρα, πρώτο δηλαδή στα πετάλια. Το buffer μπορεί να το βρεις σαν μεμονωμένο πετάλι (λίγο δύσκολα) ή μπορεί να περιέχεται μέσα σε άλλο πετάλι. Τα boss για παράδειγμα ή τα danelectro το ενσωματώνουν στο κύκλωμά τους. Αυτά τα ολίγα ;)
  • #55 από Jezus στις 04 Mar 2008
  • Τα μπαφερ των μπος δεν κανουν και πολυ δουλεια, αλλοιωνουν και το σημα, και αυτο το καταλαβαινεις αν βαλεις αν βαλεις ενα καλο μπαφερ πεταλι στην αλυσιδα σου (υπαρχουν πολλα τετοια, απλα συνηθως απο μικρους κατασκευαστες και γι'αυτο δεν τα πολυβλεπεις...)
  • #56 από zeromancer στις 28 Mar 2008
  • καλησπερα παιδες....δεν μπορω να βρω πως ξεκινας θεμα >:(...τεσπα...ενας γνωστος μου,μου πουλαει τον ενισχυτη του...ειναι ενας marshall jcm900 100watt dual reverb 2x12 model4102 σε μια τιμη αρκετα αρκετα αρκετα καλη...300 γιουρα...τι λετε?μπορειτε να μοθ πειτε τπτ για το συγκεκριμενο μοντελο?εγω παιζω με ενα πεταλι τη line6(DM4).........ευχαριστω
  • #57 από RoyBatty στις 28 Mar 2008
  • Αν δεν έχει κάποια ζημιά στα μεγάφωνα πάρτον.Δεν είναι και ότι καλύτερο (για Marshall),αλλά με 300 ευρώ δεν αγοράζεις κανένα λαμπάτο combo της προκοπής καινούριο.Εύχομαι να μπορείς να τον κουβαλήσεις  πάντως ;)
  • #58 από Jezus στις 28 Mar 2008
  • Αυτο που ειπε ο φιλος, ειναι πολυ βαρυς, αλλα η τιμη του ειναι μια χαρα. Δοκιμασε τον, και αν δεις οτι δεν εχει τελειωμενες λαμπες ή καμενα μεγαφωνα, και σου αρεσει, χτυπα τον!
  • #59 από zeromancer στις 28 Mar 2008
  • ξερετε περιπου την τιμη του?τα ηχεια ειναι μια χαρα κ οι λαμπες δουλευουν ολες αλλα ετσι κ αλλιως εχω βρει ενα σετακι λαμπες σε πολυ καλη τιμη...ο ηχος του ενισχυτη σε συνεργασια με το πεταλι μ αρεσει αρκετα....σαν ενισχυτη βεβαια ειναι πολυ βαρυς αλλα οκ..στο νετ που ειδα τιμες οι second hand ηταν απο 650 μεχρι 750...ευχαριστω πολυ παιδες γιατι ειναι πρωτη φορα που παιζω με λαμπα κ δεν το πολυ κατεχω...οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη..επισης ειναι κ η πρωτη φορα που γραφω στα ελληνικα μετα το λυκειο :P
  • #60 από Jezus στις 28 Mar 2008
  • Αν σε ικανοποιει ηχητικα και δεν εχει προβλημα, δεν χρειαζεται να αλλαξεις λαμπες για κανα χρονο ισως ακομα, εξαρτατε ποσο ζωη εχουν και ποσο παιζεις. Καλο βεβαια ειναι να εχεις και μια τετραδα και καμια προενισχυσης ευκαιρες, αλλα αν δεν κατεχεις υπολογισε και το κοστος τεχνικου.
    Ηχο industrial p.x. zeromancer (αν καταλαβα καλα απο το νικ σου), δεν βγαζει ο ενισχυτης ως εχει, αλλα με ενα καταλληλο πεταλακι θα εισαι οκ. Εγω δεν τον πολυσυμπαθω αυτον τον ενισχυτη (τον εχει ο κιθαριστας μας, γι'αυτο  ;D ), αλλα για αυτα τα χρηματα ειναι πολυ καλα! Σκεψου οτι οι κομπο ειναι πιο ακριβοι απο τις κεφαλες, και οι κεφαλες συνηθως πωλουντε πιο ακριβα...
  • #61 από zeromancer στις 28 Mar 2008
  • xaxa ωραιο το μηνυμα σ....οχι δεν παιζω zeromancer  φαση...ελα χαιρομαι που τους ξερεισ γιατι μ αρεσουν πολθ...πιο πολυ παιζω φαση floyd anathema moonspell κ τετοια πραγματα αλλα κ ροκ...εγω σου ειπα παιζω με το line 6 DM4 αν το ξερεις....ευχαριστω παντως
  • #62 από Jezus στις 28 Mar 2008
  • Ναι τους ειχα δει και Live support se Kovenant καποτε στο Λονδινο, καλη φαση, του κιθαριστα του εφευγε η πενα σε καθε τραγουδι και ηταν μια παρεα μπροστα (Ελληνες και αυτοι αν θυμαμαι καλα) και την μαζευαν και την εδιναν πισω χαχα  :D
  • #63 από zeromancer στις 28 Mar 2008
  • χαχαχαχαχα....παντου ειμαστε μου φενεται...για το ειδος που παιζω πως σου φαινεται ο ενισχ..?ααα κιθαρες εχω esp m-250 κ μια peavey wolfgang.........
  • #64 από Jezus στις 29 Mar 2008
  • Αν δεν εισαι διατεθημενος να διαθεσεις περισοτερα, ο ενισχυτης αυτος θα σε καλυψει μια χαρα. Αλλιως υπαρχουν πολλοι ακομα που πρεπει να δαπανησεις πολυ χρημα, και θα εκαναν τη δουλεια καλυτερα.
    Τωρα τα συγκροτηματα που περιεγραψες (floyd anathema moonspell), ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους (ενταξυ, οι αναθεμα αντιγραφουν φλουντ στα τελευταια, αλλα μεχρι εκει), αλλα το κοινο που εχουν ειναι οτι χρησιμοποιουν πολλα εφε, οποτε θα πρεπει να επενδυσεις και εκει. Με τι ενισχυτη παιζεις τωρα?
    Αν εχεις ηση καλο ενισχυτη ισως θα επρεπε να διαθεσεις αλλου τα χρηματα σου.
    Για τα ρυθμικα των Μουνσπελ παντως θα χριεαστεις καποιο distortion μπροστα στον ενισχυτη.
Σελίδες: