Ψηφοφορία: Τι προτιμάει ο κόσμος...

Λάμπα
- 78 (81.3%)
Τρανζίστορ
- 18 (18.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 92


Σελίδες:
  • #51 από Gabriel6th στις 16 Oct 2005
  • Το θεωρώ παρόμοια σύγκριση με το Ξανθιές vs Μελαχρινές. Το γεγονός ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι πάντα πιο ακριβοί, και οι περισσότεροι καλλιτέχνες τους προτιμούν, και γράφονται διθύραμβοι για αυτούς από τα περιοδικά τους κάνει αντικείμενο πόθου όλων.Για μένα είναι θέμα προτίμησης και στύλ αλλά κυρίως πρακτικό. Προσωπικά προτιμώ έναν πολύ καλό Solid State ενισχυτή από έναν entry level λαμπάτο.

    δεν φανταζεσαι ποσο λαθος εισαι σε ολα οσα ειπες...σιγα σιγα θα καταλαβεις γιατι...

    Αν νομίζεις ότι ξανα-ανακάλυψες τον τροχό πλανάσαι άσχημα. Και δεν έιπα αν είμαι σωστός ή λάθος αλλά τι προτιμώ. Μπορεί να είσαι πολύ καλός κιθαρίστας αλλά προφανώς είσαι χάλιας στην ανάγνωση...
  • #52 από takis79 στις 16 Oct 2005
  • ειλικρινα sorry αν σε προσβαλα.μπορει να καταλαβα λαθος :-[
    peace
  • #53 από Gant στις 16 Oct 2005
  • Ψάχνοντας ολη τη Google και μετά απο ώρες μπροστά στην οθόνη βρήκα κάποια στοιχεία που ίσως βοηθούν σχετικά με το θέμα Λάμπα vs Τρανζίστορ. (Καμία σχέση με ψηφιακούς επεξεργαστές ήχου DSP) ...

    ... οι ενισχυτές που βασίζονται σε λάμπες (vacuum tubes) παρουσιάζουν άρτιους αρμονικούς ...

    Φίλε **G** πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου! Να επισημάνω μόνο ένα μικρό λαθάκι:
    Αναφερόμαστε σε συχνότητες, οπότε λέμε άρτιες/περιττές αρμονικές.

    Φιλικά !
    Γιώργος
  • #54 από Gabriel6th στις 16 Oct 2005
  • ειλικρινα sorry αν σε προσβαλα.μπορει να καταλαβα λαθος :-[
    peace

    No problem. Απλά στα θέματα ήχου δεν υπάρχει για μένα σωστό και λάθος. Δεν είναι λίγοι άλλωστε οι μεγάλοι μπλουζίστες που παίζουν με solid state γοητευμένοι από την ακρίβεια που προσφέρουν. Για μένα ο καλύτερος ενισχυτής που φτιάχτηκε ποτέ είναι ένας AC-30 εκεί γύρο στο 70' μαζί με κάμποσους Marshall JCM. Μου αρέσει και εμένα πάρα πολύ ο ήχος της λάμπας αλλά από έναν φτηνιάρικο λαμπάτο θα προτιμήσω έναν καλοφτιαγμένο solid state αφού το budget μου δεν φτάνει για παραπάνω...

    Σε άλλο post νομίζω ότι διάβασα πως σου αρέσει ο blues junior. Τρομερό καθαρό, πολύ "λίγο" βρώμικο όμως και μόνο με πετάλι γίνεται δουλειά που πιστεύω πως είναι αντίθετη στη φιλοσοφία κατασκευής του... Στην αμερική τους βρίσκεις γύρω στα $300 και εδώ πρέπει να σκάσεις κοντά €600... Αν είχα τόσα χρήματα θα ήταν και εμένα η πρώτη επιλογή μου και χαλάλι το βρώμικο...
  • #55 από spio στις 14 Jun 2006
  • Κατ'αρχάς έκανα αναζήτηση αλλά δεν καρποφόρησε αρα εαν υπάρχει ίδιο θέμα δωστε μου ένα λίνκ και σβήστε το υπάρχον thread.

    Η ερώτηση αν και ηλίθια με έχει προβληματίσει γιατί σε ήχο μου αρέσουν περισσότερο οι τρανζίστοράτοι από τους λαμπάτους.
    Αλλά γιατί οι περισσότεροι συνιστούν λάμπα και όχι τρανζίστορ;
  • #56 από Heatseeker στις 15 Jun 2006
  • Τί μουσική ακούς και τί μουσική σ'αρέσεις να παίζεις;
    Ποιους λαμπάτους και ποιους τρανσιστοράτους άκουσες και συμπέρανες ότι σ'αρέσουν οι τρανσιστοράτοι;
    Η ερώτησή σου περί "διαφοράς" έχει 2 σκέλη. Το κομμάτι της φυσικής, που ασχολείται με το πως ενισχύεται το σήμα του μαγνήτη σου, και το σκέλος του πως το ακουστικό αποτέλεσμα το λαμβάνει το αυτί σου.
    Δύσκολα μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος απόλυτα και κάθετα προτιμά τη μια τεχνολογία έναντι της άλλης. Αν μίλαγες και για ψηφιακούς (ο 3ος του παιχνιδιού) τότε θα ήταν μια άλλη κουβέντα.
  • #57 από Gabriel6th στις 15 Jun 2006
  • Ιδου η απορία...

    Είναι να μη σε πιάνουν τα υπαρξιακά σου;
  • #58 από penoktonos στις 15 Jun 2006
  • διορθώστε με αν το θεωρείτε λάθος μα στο δικό μου αυτί η λάμπα ακούγεται "γλυκά", "γεμάτα" και το τρανζίστορ ακούγεται "γκτζτζζζ". οπότε αναλόγως με την ταυτότητα που θές να αποκτήσει ο ήχος σου διαλέγεις και ενισχυτή. αν μας ρωτάς τη διαφορά λάμπας τρανζίστορ επειδή θές να αγοράσεις ενισχυτή μη τον διαλέξεις με κριτήριο τη λάμπα ή το τρανζίστορ, άκουσέ τον και αν σου αρέσει σου ταιριάζει. (π.χ. σε εμένα ο randall ο 100άρης που είναι τρανζίστορ μου ακούγεται καταπληκτικός)
  • #59 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 15 Jun 2006
  • Γειά σου φίλε...

    Μερικά στοιχεία που έψαξα στο Forum...θα βρείς αρκετά χρήσιμα πραγματάκια εδώ πάνω στην ερώτηση σου :

    Ποια η διαφορά λάμπας και τρανζίστορ;

    Απ: Ερωτησεις για Marshall

    Λαμπα??? κεφαλη??? Τι ειναι ακριβως αυτα?

    ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ






  • #60 από spio στις 15 Jun 2006

  • Τί μουσική ακούς και τί μουσική σ'αρέσεις να παίζεις;

    Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακόμα κατασταλάξει αλλά θα έλεγα rock and roll και punk.

    Ποιους λαμπάτους και ποιους τρανσιστοράτους άκουσες και συμπέρανες ότι σ'αρέσουν οι τρανσιστοράτοι;


    Εμμ...Δε θυμάμαι ακριβώς.
    Ο τρανζίστορ ήταν 100ης και και ο άλλος tsl ή dsl. Marshall και οι δύο.
    Απλώς ο λαμπάτος μού φάνηκε πολύ μουντός.
    Ίσως και να έφταιγε η κιθάρα, παρότι δε νομίζω.

    @πενοκτόνος Με βοήθησες πολύ να κατανοήσω τον ήχο του καθένα (θεωριτικά) με τα πραδείγματά σου.

    @boogieman Ενδιαφέροντα τα λινκ παρότι ξέφευγαν λιιιγο από το θέμα.Ευχαριστώ πολύ.
  • #61 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 15 Jun 2006
  • Spio οι φίλοι στα link σχολιάζουν αρκετά σοβαρά πραγματάκια, που αν δεν απαντούν άμμεσα στην ερώτηση σίγουρα θα σε βοηθήσουν να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη επί του θέματος.

    Προσωπικά βρίσκω τις περιγραφές πάρα πολύ ενδιαφέρουσες και κυρίως με μεγάλη ακρίβεια ως πρός την πραγματικότητα.

    Ότι άλλο προκύψει εδώ είμαστε. ;)
  • #62 από Freedom (modeerf) στις 15 Jun 2006
  • Εμμ...Δε θυμάμαι ακριβώς.
    Ο τρανζίστορ ήταν 100ης και και ο άλλος tsl ή dsl. Marshall και οι δύο.
    Απλώς ο λαμπάτος μού φάνηκε πολύ μουντός.
    Ίσως και να έφταιγε η κιθάρα, παρότι δε νομίζω.

    Οι TSL και DSL είναι full λαμπα... αν ήταν τρανζίστορ μαλλον MG δοκιμασες... αν παλι ήταν υβριδικός (λαμπα προενίσχυση) τοτε AVT...  ;)
  • #63 από spio στις 15 Jun 2006
  • Εμμ...Δε θυμάμαι ακριβώς.
    Ο τρανζίστορ ήταν 100ης και και ο άλλος tsl ή dsl. Marshall και οι δύο.
    Απλώς ο λαμπάτος μού φάνηκε πολύ μουντός.
    Ίσως και να έφταιγε η κιθάρα, παρότι δε νομίζω.

    Οι TSL και DSL είναι full λαμπα...

    Γιατί εγώ τι είπα;
  • #64 από Freedom (modeerf) στις 15 Jun 2006
  • Εσυ σωστά τα είπες, εγω εγραψα λαθος την σκεψη μου (εγραψα τα αντιστροφα)... ο τρανζίστορ θυμασαι αν ήταν απο την σειρα MG  ή AVT ή Valvestate πως τους λενε (υβριδικός) ???
  • #65 από spio στις 15 Jun 2006
  • Εσυ σωστά τα είπες, εγω εγραψα λαθος την σκεψη μου (εγραψα τα αντιστροφα)... ο τρανζίστορ θυμασαι αν ήταν απο την σειρα MG  ή AVT ή Valvestate πως τους λενε (υβριδικός) ???

    Θα προσπαθήσω να μάθω σήμερα και θα σας πω.
    Πάντως αυτός που τον έχει μου είπε πως είναι ο καλύτερος τρανζίστορ μάρσαλ(στα πολλά watt).
  • #66 από Freedom (modeerf) στις 15 Jun 2006
  • Αρα λογικα ο MG...

    Εντάξει, στο φιναλε τι σημασία έχει αν είναι λαμπα ή οχι, δεν τρεχει τιποτα... το θεμα είναι τι καθεται καλα στο δικό σου αυτί σε σχεση με αυτά που θες να παιξεις...  :)
  • #67 από spio στις 16 Jun 2006
  • Spio οι φίλοι στα link σχολιάζουν αρκετά σοβαρά πραγματάκια, που αν δεν απαντούν άμμεσα στην ερώτηση σίγουρα θα σε βοηθήσουν να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη επί του θέματος.

    Και εγώ γι'αυτό είπα λιιιγο γιατί είναι πιο σφαιρικά.
    Ισα-ισα που με βοήθησαν παρα πολύ.
  • #68 από christos_17 στις 30 May 2007
  • re paidia lyste mou mia aporia...
    rwtaw edw kai kairo kaneis den kserei na me  apantisei...poia einai i diafora tou tranzistor apo ton lampato enisxyti??
  • #69 από Σταυροφόρος στις 30 May 2007
  • Τρανζίστορ, αν δεν κάνω λάθος, ονομαζόταν το ραδιόφωνο πριν από δεκαετίες... ::)
  • #70 από Veldrin στις 30 May 2007
  • λυσε μου κι εμενα μια απορία, γιατι το ποσταρες εδώ  ::)
  • #71 από Σταυροφόρος στις 30 May 2007
  • Σωστό κι αυτό. ;D
  • #72 από Nero στις 30 May 2007


  • Για δες αυτο
    http://en.wikipedia.org/wiki/Amplifier#Transistor_amplifiers

    Οντως. Λιγο ασχετο εδω. Μαλλον στο μουσικα οργανα και εξοπλισμος θα επρεπε να παει!


  • #73 από Nero στις 30 May 2007
  • #74 από cyclo στις 30 May 2007
  • τρανζιστορ δεν είναι το ραδιόφωνο:Ρ απλα το ραδιόφωνο έχει μέσα τρανζίστορ και αυτό. τρανζίστορ ονομάζεται το ολοκληρομένο ψηφιακό κύκλωμα.
  • #75 από vagx69 στις 30 May 2007
Σελίδες: