Σελίδες:
  • #101 από Μοντίφας στις 19 Jun 2006
  • Οι πληροφοριες σου ειναι πολυ χρησιμες treloagori και ευχαριστω πολυ.

    Οσο για τις συναυλιες εχω κανει αρκετες και πετυχυμενες.Δεν ειμαι και τοσο αρχαριος.Μπορω να σταθω χωρις προβλημα σε μια μπαντα.Μεχρι τωρα νοικιαζα ενισχυτη σε live αλλα οπως ξερεις δεν συμφερει....

    Μοτιφας
  • #102 από blackie στις 19 Jun 2006
  • Αν μπορουσες να μαζεψεις λιγα φραγκα ακομα,δοκιμασε τον Engl screamer 50w λαμπα...
    Οτι πρεπει για μεταλ με παραμορφωση κανονικη οχι σαν αυτη την ψευτια του Μαρσαλ(κατ'εμε παντα)
    Δεν θα χρειαστεις τιποτα αλλο ξανα ειναι σιγουρο...
  • #103 από The common cunning linguist στις 19 Jun 2006
  • αν πας για συναυλια...με 50 βαττ φουλ λαμπα εισαι καλυμενος για μενα...αλλιως με εναν 80 αρι με λαμπα στην προενισχυση...

    Συγνώμη, τι ακριβώς θα προσέφερε μια ή περισσότερες λάμπες στην προενίσχυση σ'αυτή την περίπτωση;

    Και, εδώ που τα λέμε, σε οποιαδήποτε περίπτωση;

    Επίσης όταν λέτε Flexi τι εννοείτε; Flexi λέγεται ο 50άρης THD...
  • #104 από Acanthor στις 19 Jun 2006
  • αν πας για συναυλια...με 50 βαττ φουλ λαμπα εισαι καλυμενος για μενα...αλλιως με εναν 80 αρι με λαμπα στην προενισχυση...


    Συγνώμη, τι ακριβώς θα προσέφερε μια ή περισσότερες λάμπες στην προενίσχυση σ'αυτή την περίπτωση;

    Και, εδώ που τα λέμε, σε οποιαδήποτε περίπτωση;

    Επίσης όταν λέτε Flexi τι εννοείτε; Flexi λέγεται ο 50άρης THD...


    Σχετικά με τις λάμπες στην προενίσχυση συμφωνώ και επαυξάνω...

    Για το flexi εννοούν προφανώς τον Line 6 Flextone http://www.line6.com/flextoneiii/  ;)
  • #105 από Μοντίφας στις 19 Jun 2006
  • ποσο κανει ενας engl πενηνταρης?
  • #106 από blackie στις 19 Jun 2006
  • Δεν θελω να σου πω...δες μονος σου...

    http://www.thomann.de/thoiw2_engl_screamer_50_roehrencombo_e330_prodinfo.html
  • #107 από Μοντίφας στις 20 Jun 2006
  • Πω πω.......πολλα τα λεφτα...Θα το σκεφτω πολυ για να κανω τετοια κινηση..

    Αλλα το μηχανημα σπερνει ε?
  • #108 από Acanthor στις 20 Jun 2006
  • Πω πω.......πολλα τα λεφτα...Θα το σκεφτω πολυ για να κανω τετοια κινηση..

    Αλλα το μηχανημα σπερνει ε?

    Ανάλογα τον ήχο που θες να βγάλεις πάντα και οπσωδήποτε τα γούστα σου.  ;)
  • #109 από tremolos75 στις 08 Jul 2006
  • Καλησπέρα.Βρίσκομαι σε δίλημμα.Χρειάζομαι ενισχυτή τόσο για "οικιακή" χρήση(σε υπόγειο γκαράζ-ίσως τον ανεβάζω και στο δωμάτιο λόγω του ότι είναι μονοκατοικία),όσο και για συγκρότημα/κάποιο μικρό live.Είμαι ανάμεσα στην κεφαλή Peavey Valveking των 100W(στην οποία μάλλον θα συνδέσω για αρχή μια φθηνή καμπίνα harley-benton από thomann),και (στους peavey classic30 και) classic50.Μέσα στη βδομάδα θα κατέβω Σόλωνος μπας και βρώ κάποιο μαγαζί να τους ακούσω.Περιμένω σχόλια και προτάσεις.Χρήματα που σκέφτομαι να διαθέσω:μέχρι 600-700 ευρώ.Μουσική που παίζω:rock,metal.Α,ενίοτε χρειάζομαι και καλά καθαρά.Ευχαριστώ.
  • #110 από Heatseeker στις 08 Jul 2006
  • Ουδεμία σχέση φίλε μου ο Valveking με τον classic.
    Θα χαρακτήριζα τον valveking πιο allaround.
    Ο classic θα σε ικανοποιήσει στα καθαρά, αλλά όχι στα γκάζια. Με λίγη βοήθεια (βλ. distortion box, booster κλπ) θα κάνει τη δουλειά καλά.

    Προσωπική μου άποψη, αν σκέφτεσαι για ενισχυτή που θα κάνει βόλτες (γκαράζ-δωμάτιο-studio-live), μην πάρεις λαμπάτο. Είναι ευπαθή είδη, και σίγουρα θα έχεις απώλειες.
    Σε live-studio, σίγουρα όπου πηγαίνεις θα βρίσκεις ηχείο-τελικό να παίξεις, οπότε μπορείς να πάρεις αργότερα μια προενίσχυση για τα πήγαιν'έλα.
    Και κρατάς στο σπίτι τον classic.
  • #111 από tasos__ στις 10 Jul 2006
  • για οικιακή χρήση δεν ξέρω αν βολεύει κεφάλι-καμπίνα...Αφού η κεφαλή θα ναι 100watt στο σπίτι δεν πρόκειται να την ανοίξεις ποτέ πάνω από το 2/10 χωρίς να σου κουβαληθούν μπάτσοι  ::)
    Βέβαια μετράει και η καμπίνα που θα βάλεις . Harley benton πουλάει μόνο ο θωμας.Και νομίζω ότι harley benton υπάρχουν μόνο 2x12" και 4x12" ... Οπου και τα 2 είναι υπερβολικά για σπίτι. Τώρα αν θες πάρε τη κεφαλή και μια καμπίνα 1x12" έτσι ώστε να είναι πιο περιορισμένη η ένταση ,και όταν θα χρειαστείς μια μεγάλη(πχ 4x12") για live νοικιάζεις μία για να κάνεις τη δουλεία σου...

    Αλλά αφου θα τα σκάσεις για τη κεφαλή γιατί δεν δίνεις και κάτι παραπάνω για μια καλή καμπίνα ?
  • #112 από Δαμιανός στις 08 Sep 2006
  • Παιδια επειδη επειγομαι να παρω ενισχυτη και εχω καταλήξει σε alltube λυση αλλα δεν ξερω τι..κιθαρα θα αγοραστει μια american deluxe hss..

    απο ενισχυτες εχω τις εξης επιλογες..

    marshall dsl401(επειδη οπως ειπε κι ενας φιλαρακος πιο πανω γουσταρω να βλέπω το marshall στο δωματιο-παει και με την americana)
    randall rg50tc(πολυ καλες κριτικες - τιμια προταση - αλλα με φοβιζει λιγο η μαρκα)
    fender hot roded deluxe 40w (τελεια καθαρα)

    μπορειτε να προτεινεται και κατι αλλο?μεχρι τωρα εκλινα προς τον randall με το σκεπτικο οτι στον διαμαντοπουλο που  ακουσα απο τον πωλητη(δεν επαιξα πολυ ο ιδιος) τον rg75(τρανζιστορ) σε σχεση με τον avt50 ηταν άλλο πραγμα..απιστευτος..οποτε γιατι οχι και σε μια κατηγορια πανω...
  • #113 από Ikaros στις 08 Sep 2006
  •    Πουλαει ο pureanalog στις αγγελιες εναν καλο λαμπατο μαρσαλ...Εγω σε αυτα τα λεφτα θα σου προτεινα tech 21!!!
  • #114 από master of puppets στις 08 Sep 2006
  • χμμμμ.....χμμμμμ....απο προσωπικη αντιπάθεια δεν θα σου πρότεινα marshall...σ'αυτά τα λεφτά ωραιος είναι ο laney lc 30....λαμπάτος....τρομαχτικά ωραια καθαρα....αλλά αν θες πιο metal καταστασεις θα χρειαστεις πεταλι γιατι τα βρώμικα του είναι πολυ καλά αλλα για πιο hard rock....
  • #115 από .:°:. Apollon .:°:. στις 13 Jan 2008
  • Παρε τον tech 21... ΤΩΡΑ!!!!
  • #116 από puredemonic στις 25 Feb 2011
  • Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για ενισχυτή σε αυτή την τιμή και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας

    Έχω εδώ και 2 χρόνια έναν Line6 micro Spider 6W αγορασμένο απο νάκα λολ. Κάνει τη δουλεία του αλλά....ξέρετε ήμουν μικρός και ξέγνοιαστος.

    Πήρα πρόσφατα μια Epiphone Les Paul Black Beauty (πριν 5 μήνες) και θέλω πολύ να αναβαθμίσω τον ήχο μου.

    Όσον αναφορά τον ήχο που ψάχνω, μου αρέσουν πολύ οι Muse, Tom Morello(σκεφτόμουν να πάρω ενα Digitech Whammy αλλά είπα να πάρω έναν καλό ενισχυτή πρώτα!!), Nirvana, Red Hot Chilli peppers και hard rock φάσεις.

    Ο ενισχυτής θα χρησιμοποιείται κυρίως για σπίτι και μικρά/μεσαία live (ελπίζω όταν χρειαστεί να κάνω μεγάλο live να έχω χρήματα και για αντίστοιχο ενισχυτή!!!)

    Όλο για Marshall ακούω οτι είναι μούρη σαν ενισχυτές, αλλά όπως εψαχνα στο forum μπερδεύτηκα περισσότερο.. ???

    ευχαριστώ!
  • #117 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 25 Feb 2011
  • Κατά τη γνώμη μου, εφόσον έχεις ανάγκη από ενισχυτή και για χρήση σε σπίτι, και για μικρά live, οι επιλογές είναι 2 (μιλώντας για λαμπάτους πάντα). Είτε θα πάς σε ενισχυτη 5-15 watt που θα αποδίδει πολύ καλά στο σπίτι και με μικρόφωνο θα είσαι και μάγκας σε live, είτε σε 30-40 watt που θα αποδίδει καλύτερα σε μεγάλη ένταση αλλά και στο σπίτι θα είσαι οκ. Προτάσεις:



    Στην πρώτη κατηγορία
    http://www.thomann.de/gr/hayden_mini_mofo_15w_combo.htm
    http://www.thomann.de/gr/engl_e310_gigmaster_combo_110.htm
    http://www.thomann.de/gr/laney_l5t112_lionheart.htm
    και στη δεύτερη
    http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm
    http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz40c_haze.htm


    Εγω έχω πάρει τον Marshall Haze, γιατί μ'αρέσει η χροιά του και επειδή έχει και τα παραπάνω εφέ που με εξυπηρετούν. Για διαμέρισμα δε θα τον πολυσύστηνα είναι αρκετά δυνατός. Τσέκαρε, άκου ό,τι μπορείς με την κιθάρα σου κ άσε το αυτί σου να αποφασίσει!


    ΥΓ Είναι πολύ πιθανό να μη χρειαστείς ακριβότερο ενισχυτή για να βγάλεις μεγάλο live όπως λες...Αν σε καλύπτουν ηχητικά, ένας ενισχυτής 30 watt το βγάζει άνετα...
  • #118 από studio54 στις 26 Feb 2011
  • Περίπου σε αυτά τα Λ7 έχω δεί διαμάντια... από Marshall Aniversary μέχρι Coch, Fender κλπ στα μετάχειρα με αυτά τα χρήματα χτυπας ενισχυτή της διπλή και πλέον αξίας.
Σελίδες: