Σελίδες:
  • #51 από SANIOCASTER2004 στις 08 Jun 2005
  • thanks ρε παιδια.Ikaros τον πηρα 330 ευρω απο the musicians shop στην Αθηνα
  • #52 από SANIOCASTER2004 στις 08 Jun 2005
  • καμια καλη ρυθμιση ξερετε(distortion,clean)?
  • #53 από Ikaros στις 09 Jun 2005
  • καμια καλη ρυθμιση ξερετε(distortion,clean)?

      Αν διαβασεις το manual κατι θα βρεις...επισεις στο επισημο σαιτ της line 6 πρεπει να λεει καποιες ρυθμισεις για ηχους αλλα δεν ειμαι σιγουρος!Μεχρι στιγμης πως σου φαινεται?
  • #54 από Sandman1_1 στις 09 Jun 2005
  • thanks ρε παιδια.Ikaros τον πηρα 330 ευρω απο the musicians shop στην Αθηνα

    Φίλε πήρες τον 112 ?
    Για στείλε εντυπώσεις δικιμής...
  • #55 από SANIOCASTER2004 στις 09 Jun 2005
  • παιδια          1)ειναι πολυ δυνατος(χτες εβαλα και τα δυο volume λιγο κατω απο τη μεση και εγινε της που***ας.Τρανταζαν οι τειχοι)

                     2)τα καθαρα του ειναι super οπως και τα βρωμικα

                     3)και σε εμφανιση σκιζει


    19 Ιουνιου κανουμε live και μαλλον θα παιξω με αυτον.Μη φοβαστε θα σας γραψω ;)
  • #56 από Cuenca_60R στις 11 Jun 2005
  • ρε explorer και οι δυο ειναι καλοι αλλα να σου πω κατι?
    Ο marshall ειναι 100 watt και εχει 400 και ο line 6 ειναι 75 watt και εχει 390 ευρω.Σαν μαρκα ο marshall ειναι ποιο καλος ποιο ακουστος και ποιο δυνατος σε watt αφου ειναι περιπου στην ιδια τιμη οποτε............

    Παρ΄ολ΄αυτα το δειλλημα μου παραμενει ???
    Φιλαράκι τώρα πρόσφατα πήγα στον Νάκα και μου έδειξε κατάλογο με προσφορές...Τον είχε 183€ σε προσφορά τον spider της line6. Και σε όλα τα καταστήματά του στην Ελλάδα, άντε το πολύ να υπάρχουν από κάνα δυο σε κάθε κατάστημα.Πάνε ζήτα σε κανένα κατάστημα απ' τον Νάκα να στον φέρουν τώρα που είναι και προσφορά
  • #57 από SANIOCASTER2004 στις 11 Jun 2005
  • τωρα τον εχω αφγορασει ειδη και νομιζω οτι αυτος που λες δεν ειναι ο spider ii 112(75 watt)
    Αυτος που λες εσυ πρεπει να ειναι 30 watt
  • #58 από Ikaros στις 13 Jun 2005
  •    Καλησπερα,
     
      Πριν λιγο γυρισα απο live.Επαιξα σε εναν marshall mg100!Δε μου αρεσε καθολου!Παρα πολλες ρυθμισεις για να μου βγαλει μετριο ηχο!Δεν ειχα καθολου καλα καθαρα και τα βρωμικα του ηταν ετσι κι ετσι!Δυστυχως τα μοντελα που αξιζουν στη συγκεκριμενη εταιρια ειναι απο AVT και πανω...
  • #59 από SANIOCASTER2004 στις 13 Jun 2005
  • σωστος ο ikaros ;)

    στο στουντιο που παμε εμεις στο περιστερι αυτος εχει εναν line 6 που μοιαζει με flextone.Εχει καμπινα ομως.Καλα τελος παντων αυτος ο ενισχυτης μιμειται marshall plexi 48(και γ**ω τους ενισχυτες αφου γι αυτους εγινε γνωστη η marshall) και μπορω να σου πω οτι κανει και γ**ω τις μιμοισεις!!!!!!
  • #60 από Costa στις 13 Jun 2005
  • και μπορω να σου πω οτι κανει και γ**ω τις μιμήσεις!!!!!!

    Έχεις παιξει με Plexi?
  • #61 από SANIOCASTER2004 στις 13 Jun 2005
  • οχι δεν εχω παιξει ο ιδιος αλλα εχω ακουσει
  • #62 από SANIOCASTER2004 στις 08 Jul 2005
  • (Μετα απο καμποσο καιρο ειπα να ξαναγραψω στο forum)
    Η ερωτηση μου ειναι η εξης:   Μπορω να χρησιμοποιησω τον combo line6 112 σαν head για την παρακατω καμπινα?

                                                    http://www.line6.com/products/detail/67/
  • #63 από profsokin στις 26 Oct 2005
  • Στην κιθάρα παίζω κυρίως κλασσικό rock (βλ. led zeppelin). O ενισχυτής μου (πικρή ιστορία) δεν κάνει για τέτοια πράγματα. Δοκίμασα πρόσφατα marshall και ο ήχος σε συνδυασμό με την κιθάρα μου ήταν καλός γι'αυτό που ζητάω. Πριν μια-δυο μέρες μου είπε κάποιος ότι κι ο Laney είναι καλός σ'αυτό το είδος μουσικής.. Τι έχετε να πείτε;
  • #64 από Arg0 στις 26 Oct 2005
  • Θα προσπαθησω να μεινω απ' εξω απο την συζητηση γιατι σιγουρα θα προκληθει καβγας...  ;D

    Παντως το θεμα ειναι τι σου ακουγεται εσενα πιο καλα...

    Εξαλλου και οι δυο εταιριες εχουν αυτο το "Βρετανικο" στον ηχο τους που θυμιζει classic rock...

  • #65 από math2014 στις 26 Oct 2005
  • Μιλας για λαμπατους φανταζομαι.
    Εαν ναι, και εαν μιλας για μοντερνους Μαρσαλ (σειρα 2000) και οχι την χειροποιητη σειρα ή παλιοτερες σειρες του 70 και 80, τοτε νομιζω οτι οι Λανευ ειναι πολυ καλυτεροι, ειδικα σε ποιοτητα κατασκευης και υλικων.
  • #66 από takis79 στις 26 Oct 2005
  • βασικα αλλο ηχο ο καθε ενισχυτης απο αυτες τις δυο εταιριες..
    κανενας απο τους 2 ενισχυτες δεν θα σου δωσει τον τονο του αλλου και το αντιστροφο...
    γιαυτο που θελεις παρε εναν λαμπατο marshall ;)
  • #67 από ερεβος στις 27 Oct 2005
  • Σε οποιοδηποτε πλαισιο εννοειται Laney.
  • #68 από takis79 στις 27 Oct 2005
  • Σε οποιοδηποτε πλαισιο εννοειται Laney.

    Πως το εχουμε το..απολυτο ωρες ωρες... ???
  • #69 από ερεβος στις 27 Oct 2005
  • Σε οποιοδηποτε πλαισιο εννοειται Laney.

    Πως το εχουμε το..απολυτο ωρες ωρες... ???

    Εσυ αμα ειχες παιξει με 30-40 Marshall και δε σου αρεσε κανενας, ενω με τους 8-9 Laney που δοκιμασες ενθουσιαστηκες, τι θα λεγες?  ;D
  • #70 από takis79 στις 27 Oct 2005
  • θα ελεγα οτι για τα δικα μου γουστα προτιμω τους laney και δεν θα παρεσυρα τον οποιοδηποτε να παρει κατι απλα και μονο επειδη στα δικα μου αυτια ακουστηκε καλο... ;)
  • #71 από ερεβος στις 27 Oct 2005
  • θα ελεγα οτι για τα δικα μου γουστα προτιμω τους laney και δεν θα παρεσυρα τον οποιοδηποτε να παρει κατι απλα και μονο επειδη στα δικα μου αυτια ακουστηκε καλο... ;)

    Συγγνωμη αλλα εχω την εντυπωση οτι εννοειται πως προφανεστατα μιλαω για τα δικα μου γουστα...Για ποιανου τα γουστα θα εγραφα, για του γειτονα? Αποψεις ζητουνται εδω, καθοτι δεν υπαρχει κατι το αντικειμενικο. Και δεν νομιζω οτι ο αλλος ειναι καθυστερημενος να παει να παρει στα τυφλα Laney επειδη το ειπα εγω...
  • #72 από Arg0 στις 27 Oct 2005
  • Μωρε καλα κανω και δεν συμμετεχω...

    Laney και παλι Laney


     ;D
  • #73 από takis79 στις 27 Oct 2005
  •   Και δεν νομιζω οτι ο αλλος ειναι καθυστερημενος να παει να παρει στα τυφλα Laney επειδη το ειπα εγω...

    που το ξερεις οτι δεν ειναι;; ;D
    γιαυτο σου ειπα οτι σου ειπα..γιατι μπορει ο αλλος να επηρρεαζεται ευκολα απο μια τετοια απολυτη αποψη και να παρει κατι και μετα να το μετανιωσει... ;)
    sorry αν ημουν επιθετικος :)
  • #74 από ερεβος στις 27 Oct 2005
  • που το ξερεις οτι δεν ειναι;; ;D
    γιαυτο σου ειπα οτι σου ειπα..γιατι μπορει ο αλλος να επηρρεαζεται ευκολα απο μια τετοια απολυτη αποψη και να παρει κατι και μετα να το μετανιωσει... ;)
    sorry αν ημουν επιθετικος :)

    Oχι φιλε δεν ησουν και δεν υπαρχει προβλημα...Κοιτα αν δεν εχει την παραμικρη κριση τοτε δε φταιει ο δολοφονος που λενε...Απλα θεωρω περριτο καθε φορα να γραφω "κατα την αποψη μου" αφου αυτη ειναι που ζητηται ουτως η αλλως... ;)
  • #75 από math2014 στις 27 Oct 2005
  • Σε οποιοδηποτε πλαισιο εννοειται Laney.

    +1000

    Βασικα ναι εχω Λανευ, αλλα δε θα μιλησω για τον ηχο, οπου ειναι υποκειμενικος, αλλα για την κατασκευη οπου εκει τα πραγματα ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.

    Οι Laney ειναι μακραν καλυτεροι σε κατασκευη απο τους μοντερνους Μαρσαλ παραγωγης (ειπαμε εξαιρεση η χειροποιητη σειρα).

    1. Οι Laney εχουν τις λαμπες τοποθετημενες σε υποσασσι και ΟΧΙ πανω στην κυρια πλακετα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.
    2. Οι Laney εχουν μεγαλυτερους μετασχηματιστες
    3. Τα ποτενσιομετρα στους Laney ειναι τοποθετημενα στο σασσι και οχι πανω στην κυρια πλακετα.

    Τωρα απο κει και περα, η Laney εχει 5-6 μοντελα σε κομπο ενισχυτες λαμπατα και ειναι ολα καλα, η μαρσαλ εχει μονο 3, και το πιο προσιτο (401) ειναι λιγο πολυ μουφα (κακη αξιοπιστια, κακος σχεδιασμος, οι λαμπες δεν αεριζονται καλα.)

    Τωρα εαν μιλας για Marshall JCM800, JTM45, SLP, Plexi κτλ κτλ, οκ ειναι πολυ καλα μηχανηματα και συγκρινονται με τους Λανευ, αλλα για σημερινα μηχανηματα, μονο οι Μεσα Μπουγκι ειναι στην ιδια κλαση, απλα οι Μεσα εχουν διπλασια τιμη στην Ευρωπη γιαυτο και πολλοι Ευρωπαιοι τους θεωρουν καλυτερους. Οι αμερικανοι απο την αλλη που αγοραζουν και τους Λανευ και τους Μεσα στην ιδια τιμη λενε αλλα.

    Τεσπα οπως και να χει, δυστηχως η Μαρσαλ εχει πολλα κοινα με την Γκιμπσον σημερα... αρκετη τιμη στο ονομα και λιγη στην ποιοτητα με εξαιρεση τα Καστομ σοπ κτλ κτλ.

    Απο κει και περα, τα κατασκευαστικα ειναι αντικειμενικα, ο ηχος, υποκειμενικος, οποτε παρε οτι καταλαβαινεις.

    Αυταααα.

Σελίδες: