Αποστολέας Θέμα: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )  (Αναγνώστηκε 50802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #25 στις: 01/06/06, 23:38 »
Αν ρωτάς τι χρησιμεύουν όλα αυτά, θα σε πληροφορήσω ότι εγώ δεν έχω ούτε ενισχυτή, ούτε ηχεία, ούτε πεταλάκια, ούτε πεταλιέρα κιόμως μπορώ να παίξω και κυρίως να ηχογραφήσω πολλά ηλεκτρικά κόλπα (πολλά ... τσκ ...τσκ ...τσκ ... ;D) απροβλημάτιστα και κυρίως με αξιοπρεπή -για τ' αυτιά μου- ήχο ...

Μια παρένθεση αν μου επιτρέπεις: αν έχει κάποιος το GR....εχμμμ... δανεισμένο από κανένα φίλο ή το net, δηλαδή χωρίς την πεταλιέρα, θα βοηθούσε πολύ ένας καλός προενισχυτής/DI.

Και, ναι, δηλώνω κολλημένος με τη λάμπα αλλά με το ρημάδι μπορείς να γράψεις πολύ καλό ήχο. Χρησιμοποιώ επίσης καμμιά φορά μόνο τις καμπίνες τόσο για βασικό ήχο όσο και για layering.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #26 στις: 01/06/06, 23:47 »
Μια παρένθεση αν μου επιτρέπεις: αν έχει κάποιος το GR....εχμμμ... δανεισμένο από κανένα φίλο ή το net, δηλαδή χωρίς την πεταλιέρα, θα βοηθούσε πολύ ένας καλός προενισχυτής/DI.

Σαφώς συμφωνούμε, παρόλο που ένας καλός προενισχυτής είναι απαραίτητος όχι μόνο για την ηχογράφηση κιθάρας αλλά για όλες (τις ηχογραφήσεις) ...  ;)

Και, ναι, δηλώνω κολλημένος με τη λάμπα αλλά με το ρημάδι μπορείς να γράψεις πολύ καλό ήχο. Χρησιμοποιώ επίσης καμμιά φορά μόνο τις καμπίνες τόσο για βασικό ήχο όσο και για layering.  ;)

Χμμμ ... κι εδώ συμφωνούμε σ' αυτή την πολύ "ισορροπημένη" θέση ...  ;D Συνήθως οι "κολλημένοι με τη λάμπα"  ;D είναι φανατικοί πολέμιοι του guitar rig, μη αναγνωρίζοντας τα -πολλά κατ εμέ- θετικά του προϊόντος ... αλλά ΟΚ, όπως του βγαίνει η μουσική του καθενός ...  ::)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #27 στις: 02/06/06, 10:30 »
Όποιος νομίζει ότι το guitar rig βγήκε για να αντικαταστήσει τους καλούς ενισχυτές είναι μάλλον γελασμέμνος...
Ούτε η Native Instruments το πιστεύει αυτό.
Είναι software των 500€...
Για επαγγελματική ηχογράφηση τα 500€ σου φτάνουν για τις μπύρες και μόνο.
Είναι μια πολύ καλή λύση για να έχεις μια ηχογράφηση σε αυτά τα χρήματα και ενα πλήθος απο εφφέ.
Δε σου δίνει ούτε όμως το delay των 500€, ούτε το reverb των 500€, ούτε την παραμόρφωση των 500€..σου δίνει πχ ένα budget των 500€ και τα βάζει όλα μέσα....
Πάντως δε το θεωρώ καλό για ξεκίνημα. Χρειάζεται να ξέρεις ήδη κάποια βασικά για την κιθάρα και τη συμπεριφορά της μέσα απο εφφέ, παραμορφώσεις κλπ.
Αν το πάρει πχ ένα παιδί που τώρα ξεκινάει με την κιθάρα μάλλον θα πελαγώσει χωρίς λόγο.
Το θεωρώ πάντως μια πάρα πολύ καλή επένδυση για το μετέπειτα στάδιο.
Η αλήθεια είναι πως δε νομίζω να δώσει κανένας συνηδητά 500€ για ένα software για την κιθάρα του. Ίσως θα το βρεί απο κανένα p2p και θα το χρησιμοποιήσει έτσι..."free"...αλλιώς δε νομίζω ότι έχει καμμιά τύχη.
Πχ εγώ το GR1 το έχω προτείνει σε πάρα πολλά άτομα αντί για πεταλιέρες μέχρι 200€..αλλά όχι για παραπάνω...

Ένα τρομερό πρόγραμμα πάντως....την πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα έπαθα πλάκα.... Αξίζουν πολλά μα πολλά συγχαρητήρια στην NI για τη δουλειά.
Αν και κρατώ μια πολύ μικρή επιφύλαξη για την πιστότητα της δουλειάς που έχει γίνει...πχ για το αν οι θέσεις των μικροφώνων που έχει στις καμπίνες και ο αντίστοιχος ήχος που βγάζουν είναι όντως αποτέλεσμα δουλειάς και όχι απλά αλλαγές στο eq...αλλά όπως είπα αυτός τον οποίο ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες δε θα κάτσει να ασχοληθεί με software...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #28 στις: 02/06/06, 12:23 »

Δρακουμέλ, δεν έχεις δίκιο για τις ηχογραφήσεις.

Υπάρχουν εκατοντάδες επαγγελματικές δουλειές στην αγορά γραμμένες με Guitar Rig, Amplitude, Waves GTR και άλλα software, όπως υπάρχουν και... μερικές χιλιάδες γραμμένες με Pod.

Η διαφορά είναι πως ο επαγγελματίας ξέρει τι θα χρησιμοποιήσει, που και πως;)

Προσωπικά δεν μπορώ να δω αυτά τα software εκτός ηχογράφησης. Ομολογώ όμως ότι έχουν κάνει φοβερή δουλειά τα παληκάρια...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #29 στις: 02/06/06, 12:28 »
Η έννοια του επαγγελματισμού είναι σχετική...
Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει το GR για τις καμπίνες του και να ηχογραφήσει μπουζούκι....
Ναι, το χρησιμοποίησε επαγγελματικά, αν πουλήσει τη δουλειά του και βγάλει λεφτά απο αυτό...
Αλλά το πρόγραμμα νομίζω είναι περισσότερο στραμμένο σε κιθάρες και παραμορφώσεις...και να χρησιμοποιήσουν πχ οι megadeth το GR για να ηχογραφήσουν...είναι εκτός πραγματικότητας...
Οι δουλειές που θα γίνουν με το GR μπορούν νομίζω να γίνουν και με κάποιο άλλο setup το οποίο είναι πιο πιθανό να έχει κάποιος στην κατοχή του....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #30 στις: 02/06/06, 12:56 »
Παράθεση
Ρωτας αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε live?

Όχι.
Το θέμα μου είναι πως τώρα θα μπω στον κόσμο των εφέ και δεν ξέρω από αυτά(distortion,chorus,flanger,delay κτλ) την τύφλα μου και έτσι σκέφτηκα μήπως θα είχα περισσότερες επιλογές να πάρω το guitar rig για το σπίτι παρα να έχω πεταλιέρες,πεταλάκια,καλώδια κτλ.

Παράθεση
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα

Με υπερκάλυψες.
Απάντησες σ'αυτά ακριβώς που ήθελα.
Ευχαριστώ πααααααρα πολύ.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #31 στις: 02/06/06, 13:09 »
Η έννοια του επαγγελματισμού είναι σχετική...
Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει το GR για τις καμπίνες του και να ηχογραφήσει μπουζούκι....
Ναι, το χρησιμοποίησε επαγγελματικά, αν πουλήσει τη δουλειά του και βγάλει λεφτά απο αυτό...
Αλλά το πρόγραμμα νομίζω είναι περισσότερο στραμμένο σε κιθάρες και παραμορφώσεις...και να χρησιμοποιήσουν πχ οι megadeth το GR για να ηχογραφήσουν...είναι εκτός πραγματικότητας...
Οι δουλειές που θα γίνουν με το GR μπορούν νομίζω να γίνουν και με κάποιο άλλο setup το οποίο είναι πιο πιθανό να έχει κάποιος στην κατοχή του....

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει το GR και γενικά τέτοιο software πολύ. Δεν είναι στραμμένο σε παραμορφώσεις... μπορείς να βγάλεις εξαιρετικούς καθαρούς ήχους μ'αυτό.

Στο στούντιο υπάρχει η έννοια του χρόνου που είναι πάντοτε... χρήμα! Δεν έχει σημασία αν ο εξοπλισμός είναι διαθέσιμος, σημασία έχει πως, το να στήσεις 2 καμπίνες με 4 μικρόφωνα και ένα φορτηγό εφφέ κοστίζει σε χρόνο.

Επίσης στα στούντιο δεν γράφουν μόνο γκρουπ, γράφουν και πολλοί άλλοι μουσικοί κομμάτια κατά παραγγελία, κλπ.  Και μπορεί να θέλουν να βγάλουν έναν συγκεκριμένο ήχο για τον πελάτη τους.

Όλα αυτά είναι εργαλεία και μάλιστα όπως είπα επαγγελματικά εργαλεία. Τίποτα παραπάνω ή λιγώτερο.

Τώρα για τους Megadeth εννοείς ότι ο ήχος που βγάζουν δεν μπορεί να βγει από το Guitar Rig? Ή ακόμα και "καλύτερος"? Γιατί μπορεί να εκπλαγείς με τον τρόπο που έχουν γίνει κάποιες ηχογραφήσεις... (όχι των Megadeth συγκεκριμένα).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #32 στις: 02/06/06, 13:15 »
Τι εννοείς τέτοιο software γενικά? Δε ξέρω άλλα προγράμματα να κάνουν τη δουλειά του GR τόσο καλά όσο το GR...
Το GR το έχω χρησιμοποιήσει.....Ξέρω τα ποικίλα καθαρά του...
Και ξέρω και τις παραμορφώσεις του....Και νομίζω πως όχι..δε μπορείς να βγάλεις προσεγμένες παραγωγές όπως αυτές που έχω στο μυαλό μου.
Το να στήσεις ένα μικρόφωνο σε έναν ενισχυτή, τι ενισχυτής θα είναι τι ηχείο θα έχει κλπ...είναι ολόκληρη δουλειά..Δε νομίζω ότι το software το αντικαθιστά. Ίσως να αντικαθιστά ένα ποσοστό του. Αλλά όχι τελείως...

Το ίδιο λέμε αλλά νομίζεις οτι τα λέω με κακία....Τo GR είναι καλό για αυτό που είναι...όχι για παραπάνω..
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #33 στις: 02/06/06, 13:19 »

Όχι, δεν πιστεύω ότι τα λες με κακία. Πιστεύω απλά ότι δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσεις τέτοιο software σε επαγγελματικό περιβάλλον (ναι, εννοώ σε δουλειά από την οποία παίρνεις λεφτά).

Άλλα γνωστά είναι το Amplitube και το Waves GTR, το οποίο μάλιστα αναπτύχθηκε σε συνεργασία με τον PRS.

Οι εξομοιώσεις από καμπίνες/μικρόφωνα ειδικά του GR είναι κορυφαία και απίστευτα κοντά στο πραγματικό (και εννοώ το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, όχι τα reissue από καμπίνες και μικρόφωνα που μπορεί να έχει κάποιος στην κατοχή του  ;))
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #34 στις: 02/06/06, 17:58 »
Να πω κι εγω με τη σειρα μου, οτι συγκροτηματα κατα καιρους εχουν χρησιμοποιησει μονο software ή hardware εξοπλισμο που "απαλλασει" τα μικροφωνα και τους ενισχυτες ( πχ το νεο single των Blind Guardian, Fly ).
Απο την αλλη τα ετοιμα presets του GR δεν ειναι τοσο εκπληκτικα, οσο το να κατσει καποιος και να ψαξει την κατασταση. Εαν λοιπος καποιος που πηρε για πρωτη φορα ενα software της δυναμικης του GR2, και περιμενει να το κρινει μονο απο τα ετοιμα presets, και κανα δυο ρυθμισεις που πειραξε, τοτε ειναι γελασμενος.
Για να κρινεις ενα προγραμμα 500Ε, απαιτουνται αρκετες εργατοωρες μαζι του. Και μαζι με αυτες, απαιτειται εμπειρια, ακουσματα πολλων ενισχυτων, μικροφωνων, χωρων, καμπινων, τοποθετησης, παραγωγης και παιξιματος, ωστε να μπορεσει να κρινει οσο πιο αντικειμενικα γινεται το προγραμμα.
Απο τη στιγμη που στο forum δεν εχει εμφανιστει κανενα τετοιο ατομο, και ολοι θεωρουμαστε ερασιτεχνες πλην λιγων εξαιρεσεων, φοβαμαι πως θα ηταν αρκετα ριψοκινδυνο να λεμε για την εμπειρια που εχουμε και για τα λεφτα που βγαζουμε χρησιμοποιωντας προγραμματα και μηχανηματα που κατα τυχη συναντησαμε στα φτωχα ελληνικα στουντιο.
Ολα αυτα με εκτιμηση για τη γνωμη του καθενος, που ειναι δεκτη, αλλα η απολυτοτητα της εμπειριας δεν της ταιριαζει..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #35 στις: 02/06/06, 18:22 »
Απο την αλλη τα ετοιμα presets του GR δεν ειναι τοσο εκπληκτικα, οσο το να κατσει καποιος και να ψαξει την κατασταση. Εαν λοιπος καποιος που πηρε για πρωτη φορα ενα software της δυναμικης του GR2, και περιμενει να το κρινει μονο απο τα ετοιμα presets, και κανα δυο ρυθμισεις που πειραξε, τοτε ειναι γελασμενος.


Πολύ σωστό!

Παράθεση
Απο τη στιγμη που στο forum δεν εχει εμφανιστει κανενα τετοιο ατομο, και ολοι θεωρουμαστε ερασιτεχνες πλην λιγων εξαιρεσεων, φοβαμαι πως θα ηταν αρκετα ριψοκινδυνο να λεμε για την εμπειρια που εχουμε και για τα λεφτα που βγαζουμε χρησιμοποιωντας προγραμματα και μηχανηματα που κατα τυχη συναντησαμε στα φτωχα ελληνικα στουντιο.
Ολα αυτα με εκτιμηση για τη γνωμη του καθενος, που ειναι δεκτη, αλλα η απολυτοτητα της εμπειριας δεν της ταιριαζει..

Επειδή υποψιάζομαι ότι αναφέρεσαι στην δική μου απάντηση, αλλά και χωρίς να έχει σημασία κάτι τέτοιο, οφείλω να κάνω μια παρατήρηση.

Δεν αναφέρθηκα στα "φτωχά ελληνικά στούντιο". Έτσι κι'αλλιώς η δική μου εμπειρία είναι από στούντιο στη Σουηδία και τη Δανία, που έχουν έναν σκασμό vintage εξοπλισμό διαθέσιμο και σίγουρα όχι "κατά τύχη". Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω ακούσει και (κάποια από) τα πρωτότυπα.

Λέω λοιπόν ότι σε μια καλή ηχογράφηση, δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά από ανάλογα, προσεκτικά στημμένα σετς του Guitar Rig. Αυτό όμως είναι σχετικό και με τη μουσική που γράφεις. Και τι μπάλλες έχει ο παραγωγός και ο μηχανικός (πάντα!)  ;)

Εκείνο όμως που με στεναχωρεί είναι η άποψη που μπορεί να έχει κάποιος που μόλις άρχισε να παίζει με τον Χ λαμπάτο ενισχυτή ότι "όλα τα software είναι για πέταμα". Αυτό αποκαλείται γενικώς "νεοπλουτισμός" ή ακόμα καλύτερα "ο βλάχος στην Αθήνα"...  ::) Συγνώμη αν ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι, πρέπει να έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό και να μην είμαστε σίγουροι ότι η δική μας εμπειρία οδηγεί σώνει και καλά σε μια τελεσίδικη απόφαση για κάποιο προϊόν.

Just my .002€ και πάντα φιλικά freemind, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και από το Άλλο Φόρουμ που συμμετείχα παλιά.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #36 στις: 02/06/06, 18:32 »
Δεν αναφερομαι στη δικη σου απαντηση, αλλα στην απολυτη απαντηση του drakoumel. ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #37 στις: 02/06/06, 18:49 »
Δεν αναφερομαι στη δικη σου απαντηση, αλλα στην απολυτη απαντηση του drakoumel. ;D

Δεν έχει σημασία, το είπα εξάλλου, η αλήθεια όπως πάντα είναι στο γκρίζο...  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #38 στις: 02/06/06, 19:32 »

Εκείνο όμως που με στεναχωρεί είναι η άποψη που μπορεί να έχει κάποιος που μόλις άρχισε να παίζει με τον Χ λαμπάτο ενισχυτή ότι "όλα τα software είναι για πέταμα". Αυτό αποκαλείται γενικώς "νεοπλουτισμός" ή ακόμα καλύτερα "ο βλάχος στην Αθήνα"...  ::) Συγνώμη αν ακούγεται σκληρό αλλά έτσι είναι, πρέπει να έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό και να μην είμαστε σίγουροι ότι η δική μας εμπειρία οδηγεί σώνει και καλά σε μια τελεσίδικη απόφαση για κάποιο προϊόν.

Just my .002€ και πάντα φιλικά freemind, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και από το Άλλο Φόρουμ που συμμετείχα παλιά.  ;)

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την αυτη την παράγραφο από το πιο πάνω ποστ. Τυχαίνει να σπούδαζω acoustical engineering και αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία στον ήχο. Το τι ακούμε εμεις και λέμε ότι είναι τέλειο δεν σημαίνει ότι είναι τέλειο και για τον επόμενο και γιαυτό "να μην είμαστε σίγουροι ότι η δική μας εμπειρία οδηγεί σώνει και καλά σε μια τελεσίδικη απόφαση για κάποιο προϊόν".

Για να μπω στο θέμα του Guitar Rig και της Digital εποχής που έχουμε μπει τα τελευταία χρόνια. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έκανα install χθες έτσι δεν θα μπω στον κόπο να πώ αν είναι καλό ή όχι γιατι ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει αρκετά. Στην θεωρία όμως μετά απο μια καλή μελέτη μια digital εκδοχή κάποιου ενισχυτή ή μικροφώνου ή ότιδιποτε άλλου υποτίθεται ότι είναι ένα ακριβες "copy" του κανονικού και με την τεχνολογία που υπάρχει τώρα μπορούμε να κάνουμε αυτη την δουλειά με αρκετή ακριβεια. Μπορει να ο marshall του Guitar Rig να μην ακούγεται με το ίδιο μοντέλο marshall που έχεις και εσύ στο σπίτι σου αλλά πολύ απλά ειναι γιατί ο marshall που έχεις στο σπίτι σου ακούγεται διαφορετικά απο πολούς αλλους marshall. O χώρος, τα καλώδια, τα πάντα παίζουν ένα σημαντικό ρόλο.. ακόμη και το background noise σε αυτό που ακούς. Επίσεις αν βάλεις το Guitar Rig και το ακους απο ένα speaker 12'' όπως ένας κοινός ενισχυτής τότε θα έχεις ένα άλλο ήχο από αυτό που ακούς από τα ηχεία στο laptop σου ή στο pc ή το hi fi που έχεις. Αυτο πολύ απλά γιατι οι αρμονικές, οι συχνότητες και ο ήχος που βγαίνει από το ηχείο σου εξαρτάται αμεσα από το μεγεθος και το βάρος.

Αυτό που θέλω να πω είναι μετα από μια σωστή μελετη η οποία σίγουρα έχει γίνει με προγραμματα όπως το Guitar Rig ή απο εταιρίες όπως Line 6, Roland κτλ που είναι καθαρά "μουσικές" εταιρίες ένα καλο digital hardware ή software μπορεί να μας λύσει τα χέρια και μην επιβαρείνει πολύ το πορτοφόλι. Εδω στο πανεπιστίμιο μου έχουν γράψει software στο οπίο με δύο φτηνα ηχειακια μπορουν να αναπαραγάγουν το surround που έχεις με 5.1 ήχεία. Αυτό μόνο για να δείτε την δύναμη που έχει η digital εποχή. Όταν υπαρχει η δυνατότητα για σωστές μετρήσεις και σωστή μελέτη τότε υπάρχει και η δυνατότητα αναπαραγωγής με κάποιο digital μεσο.

Επειδή κάπου εδώ έχω χαθεί μεσα σε αυτά που λέω και δεν ξέρω κατα πόσο θα καταλάβει κάποιος που διαβάζει το μύνημα τι θέλω να πω θα σταματήσω. Απλά θα πω ότι η δυνατότητες που έχουν αυτα τα software είναι απιστευτες αλλά όπως αναφέρθηκε θέλουν πολλές ώρες ψάξιμο και δουλειάς. Να μην κολλαμε όλοι στο "είναι digital και αφού ο page είχε αναλογικά έτσι ούτε εγω θέλω digital". Απλα αυτή η τεχνολογία δεν υπήρχε γι' αυτό και δεν υπάρχει σε κανένα απο τα cd και τα συγκροτήματα που ακούμε. Το ότι δεν υπηρχε δεν συμαίνει ότι είναι κατωτερο...
Δεν λέω και εγώ θα ήθελα να έχω ένα studio στο σπίτι μου με 4 vintage marshal, 2-3 boogie κτλ κτλ. Αλλά γιατί όταν μπορώ να έχω όλα αυτά με το 1/100 τις τιμής; Πιστευω ότι γενικα σε εμας τους ερασιτέχνες μουσικους και όχι μόνο κυριευει το ότι αν έχω την Les Paul του Jimmy Page και τον ενισχυτή του θα παίζω και εγώ το ίδιο καλά.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #39 στις: 02/06/06, 19:40 »

Φιλε Sounds of Rock τα είπες όλα! Πολύ καλό post-αναφοράς, μπράβο!  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #40 στις: 02/06/06, 19:50 »
Όποιος νομίζει ότι το guitar rig βγήκε για να αντικαταστήσει τους καλούς ενισχυτές είναι μάλλον γελασμέμνος...
Ούτε η Native Instruments το πιστεύει αυτό.
Είναι software των 500€...
Για επαγγελματική ηχογράφηση τα 500€ σου φτάνουν για τις μπύρες και μόνο.
Είναι μια πολύ καλή λύση για να έχεις μια ηχογράφηση σε αυτά τα χρήματα και ενα πλήθος απο εφφέ.
Δε σου δίνει ούτε όμως το delay των 500€, ούτε το reverb των 500€, ούτε την παραμόρφωση των 500€..σου δίνει πχ ένα budget των 500€ και τα βάζει όλα μέσα....

Φίλε Drakoumel απλά να πω ότι το delay τον 500e κοστίζει 500 γιατί 200 είναι τα αναλογικά ηλικά που χρειάζονται, αλλά 100 για το όνομα και άλλα 200 για το research που χρειάστηκε για να φτιαχτεί. Όταν τώρα βγάλουμε το research γιατι έχει γίνει, βγάλουμε και τα 100 για το όνομα και τα "digital" ηλικά και κατασκευεί κοστίζει μόνο 20-30ε τότε ναι μπορείς να βάλεις 20-30 καλά εφε σε αυτή την τιμή. Γιαυτό και ένα καλό προσεγμένο digital μηχανημα σου δίνει πάρα πολύ καλούς ήχους και απίστευτες δυνατότητες.. ;)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #41 στις: 02/06/06, 19:54 »
Φίλε Drakoumel απλά να πω ότι το delay τον 500e κοστίζει 500 γιατί 200 είναι τα αναλογικά ηλικά που χρειάζονται, αλλά 100 για το όνομα και άλλα 200 για το research που χρειάστηκε για να φτιαχτεί. Όταν τώρα βγάλουμε το research γιατι έχει γίνει, βγάλουμε και τα 100 για το όνομα και τα "digital" ηλικά και κατασκευεί κοστίζει μόνο 20-30ε τότε ναι μπορείς να βάλεις 20-30 καλά εφε σε αυτή την τιμή. Γιαυτό και ένα καλό προσεγμένο digital μηχανημα σου δίνει πάρα πολύ καλούς ήχους και απίστευτες δυνατότητες.. ;)

Και επειδή με έχει πιάσει μια μικρή κακία σχετικά με τις τιμές...  8)

... το ίδιο ισχύει και για τα μπουτίκ-χειροποίητα πεταλάκια. Τα υλικά (τα καλύτερα, με το καλύτερο κουτί, κλπ) κοστίζουν μέχρι 50 Ευρώ. Τώρα πως γίνεται και ο κύριος Ζαχαρίας Βεξ μας τα πουλάει δυόμιση κατοστάρικα.... μάλλον θα κοστίζει το βαψιματάκι τόσο...  :P

Και κάτι τελευταίο με τα digital: δεν έχει διαφορά αν τρέχουν σε εξειδικευμένο hardware ή σε ένα pc, το ίδιο R&D είναι από πίσω (εννοώ σε όγκο δουλειάς...)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #42 στις: 02/06/06, 19:59 »
Και επειδή με έχει πιάσει μια μικρή κακία σχετικά με τις τιμές...  8)

... το ίδιο ισχύει και για τα μπουτίκ-χειροποίητα πεταλάκια. Τα υλικά (τα καλύτερα, με το καλύτερο κουτί, κλπ) κοστίζουν μέχρι 50 Ευρώ. Τώρα πως γίνεται και ο κύριος Ζαχαρίας Βεξ μας τα πουλάει δυόμιση κατοστάρικα.... μάλλον θα κοστίζει το βαψιματάκι τόσο...  :P

Και κάτι τελευταίο με τα digital: δεν έχει διαφορά αν τρέχουν σε εξειδικευμένο hardware ή σε ένα pc, το ίδιο R&D είναι από πίσω (εννοώ σε όγκο δουλειάς...)

Αν και ξεφεύγω τώρα λίγο απο το θέμα αυτό με τα πεταλάκια είναι αληθεια. Αν κοιτάξει κάποιος τα schematics για ένα πεταλάκι είναι πολύ ευκολο να φτιάξεις ένα και θα κοστίσει το πολύ 15ε και 1-2 ώρες αν ξέρεις τι κάνεις. Τα υπόλοιπα που θα πληρώσεις αν το φτιάξεις μόνο σου είναι για να το καλύψεις. Ειδικά τα πιο παλια αναλογικά πεταλάκια είναι πολύ ευκολα στην κατασκευή.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #43 στις: 02/06/06, 21:38 »
A!, και κάτι άλλο ...  ::)

Νομίζω ότι η σύγκριση GR2 και αναλογικών ενισχυτών/ηχείων είναι ΣΙΚΕ !!!  ;D :P ::)
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να τα συγκρίνεις είναι ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!

Και εξηγούμαι ... το GR2 προσομοιώνει ενισχυτή ΚΑΙ ηχεία, και κατά συνέπεια το να συνδέσεις την έξοδο του πισιού σε ένα ζευγάρι ηχειάκια ΓΤΠ, παρεμβάλλεται έξτρα κόμβος και μάλλον δεν συγκρίνεις δίκαια ...  ::)
Δηλ. δε μπορείς να συγκρίνεις τον όγκο πχ ενός δωδεκάιντσου συστήματος με την έξοδο του πισιού ... πως να το κάνουμε ...

Η Σωστή σύγκριση είναι να ηχογραφήσεις το δωδεκάιντσο, και το GR2 και να τα παίξεις κατόπιν στο ίδιο ηχοσύστημα ... εκεί θα φανούν όλα ... (λέω τώρα εγώ ...)

Αλήθεια τό'χει κάνει κανείς ?   Ή μιλάμε στον αέρα όλοι ?  ;D Κι αν ναι τι άκουσε ?  ;D

... παλιολαμπατολάγνοι  ;D ... με συγχίσατε πάλι ...  :P :P /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #44 στις: 02/06/06, 21:47 »

Και εξηγούμαι ... το GR2 προσομοιώνει ενισχυτή ΚΑΙ ηχεία, και κατά συνέπεια το να συνδέσεις την έξοδο του πισιού σε ένα ζευγάρι ηχειάκια ΓΤΠ, παρεμβάλλεται έξτρα κόμβος και μάλλον δεν συγκρίνεις δίκαια ...  ::)
Δηλ. δε μπορείς να συγκρίνεις τον όγκο πχ ενός δωδεκάιντσου συστήματος με την έξοδο του πισιού ... πως να το κάνουμε ...


Ακριβώς αυτό είπα και εγώ λίγο πιο πάνω  ;)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #45 στις: 02/06/06, 23:01 »

Πολύ σωστά τα λέτε παιδιά. Newbie ναι, το έχω κάνει (με την ηχογράφηση), αλλά φυσικά δεν είχα τους "σωστούς" ενισχυτές. Ακόμα και ένας Vox AC30 από το μακρινό παρελθόν ποιος ξέρει πόσο "original" είναι... λάμπες, κανένας αλλαγμένος πυκνωτής... καληνύχτα...

Το ίδιο ισχύει για τα ηχεία/μεγάφωνα και τα μικρόφωνα. Εδώ από παρτίδα σε παρτίδα βλέπεις διαφορές.

Το θέμα λοιπόν (και η παγίδα) δεν είναι πόσο ίδια ακούγονται αλλά πόσο καλά και ρεαλιστικά ακούγονται τα διάφορα μπλιμπλίκια σε σχέση με τα original.

Και λέω λοιπόν, αν έχω να κάνω μια ηχογράφηση με 10 τρακς κιθάρας, ναι, θα κάτσω να παιδευτώ με μικρόφωνα και καμπίνες για τα 2-3 που με ενδιαφέρει πολύ ο ιδιαίτερος ήχος που έχω "μόνο εγώ" με το gear που έχω μαζέψει. Αλλά για 2 γεμισματάκια και 3 ακκόρντα με το Χ ηχόχρωμα, συγνώμη μάγκες, δεν θα κάτσω να ψάχνομαι, θα τα φτιάξω με το Rig, θα τα μαγειρέψω και θα ακούγονται φίνα. 
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #46 στις: 03/06/06, 10:30 »
Παιδιά χαλαρώστε λίγο....
Καταρχήν νομίζω πως όλα τα σχόλια περί του πόσο κοστίζουν τα πεταλάκια είναι πέρα για πέρα αντιρεαλιστικά...
Τι ακριβώς κουβεντιάζουμε....Δουλειά της εταιρείας είναι το πεταλάκι....όσο θέλει το πουλάει...αμα τα πάντα πωλούνταν στις τιμές που κοστίζουν τα υλικά...αυτό λέγεται τιμή κόστους....όχι λιανικής
Η δουλειά που έχει ρίξει μια εταιρεία, το R&D και οι αυξομοιώσεις στην τιμή του προιόντος ανάλογα με την αγορά και τη ζήτηση δε νομίζω ότι είναι καταγεγραμμένα σε κάποιο τιμολόγιο.
Η τιμή ενός προιόντος εξαρτάται απο την αγορά...
Έχω ακούσει και δουλειές ενός φίλου που είναι με το v-amp πχ και είναι όλα μια χαρά και τέλεια για το αποτέλεσμα το οποίο θα ήθελε να δώσει στη δουλειά του. Επίσης το rp80 της digitech μπορεί να ήταν παραπάνω απο αρκετό για να ηχογραφήσει κάποιος ένα λαικό κομμάτι πχ.....
Οπότε όλα καλά είναι, εξαρτάται βέβαια απο τι χρησιμοποιεί ο καθένας απο τον εξοπλισμό και τι απαιτήσεις έχει απο τη δουλειά του...

Ούτε υπέρμαχος της λάμπας είμαι ούτε τίποτα τέτοιο....ούτε είμαι ηχολήπτης ούτε ενορχηστρωτής ούτε μηχανικός ήχου....
Απλά νομίζω πως οι λύσεις που σου δίνει το GR είναι περιορισμένες σε αυτό που σου δίνει στα πάντα. Ένα μέτριο αποτέλεσμα σε όλα του τα χαρακτηριστικά.
Στο GR1 έχω δοκιμάσει και ξέρω πως οι καμπίνες του είναι αρκετά κοντά σε αυτές που έχει πχ το PODxt μου....αλλά δε θα έλεγα ποτέ ότι οι καμπίνες του POD ούτε του GR μπορούν να αντικαταστήσουν τον ήχο της κανονικής.

Η Σωστή σύγκριση είναι να ηχογραφήσεις το δωδεκάιντσο, και το GR2 και να τα παίξεις κατόπιν στο ίδιο ηχοσύστημα ... εκεί θα φανούν όλα ... (λέω τώρα εγώ ...)

Αυτό είναι άδικο...ηχογραφούνται με διαφορετικό τρόπο...
Η σύγκριση θα φανεί μόνο μέσα απο το χρόνο...


Απο την αλλη τα ετοιμα presets του GR δεν ειναι τοσο εκπληκτικα, οσο το να κατσει καποιος και να ψαξει την κατασταση. Εαν λοιπος καποιος που πηρε για πρωτη φορα ενα software της δυναμικης του GR2, και περιμενει να το κρινει μονο απο τα ετοιμα presets, και κανα δυο ρυθμισεις που πειραξε, τοτε ειναι γελασμενος.
Για να κρινεις ενα προγραμμα 500Ε, απαιτουνται αρκετες εργατοωρες μαζι του. Και μαζι με αυτες, απαιτειται εμπειρια, ακουσματα πολλων ενισχυτων, μικροφωνων, χωρων, καμπινων, τοποθετησης, παραγωγης και παιξιματος, ωστε να μπορεσει να κρινει οσο πιο αντικειμενικα γινεται το προγραμμα.
Απο τη στιγμη που στο forum δεν εχει εμφανιστει κανενα τετοιο ατομο, και ολοι θεωρουμαστε ερασιτεχνες ...

Τότε ρε συ Θανάση τι ακριβώς συζητάμε...εγώ είμαι ρεαλιστής...Συζητάμε για το οτι αυτό το πρόγραμμα ΜΠΟΡΕΙ να είναι τοσο καλό οσο ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ?
Τα δείγματα που έβγαλα εγώ απο το GR μπορεί να μην ικανοποιούν το αυτί μου....χωρίς να σημαίνει κάτι βέβαια αυτό για κανέναν άλλο....
Οπότε..ποιός εδώ απο τους υπερασπιστές του GR (αν είναι να συνεχίσω το αστείο, γιατί κάπως έτσι μου φαίνεται το σχόλιο του Newbie...) μπορεί να αποδείξει του λόγου το αληθές πέρα απο το ότι φαντάζεται ότι είναι τόσο καλό?
Οι ποικιλία παραμέτρων που δίνει προς τροποποίηση δε νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι λόγος.....η ποιότητα των εφφε δε κρίνεται απο αυτό..
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #47 στις: 04/06/06, 02:40 »

Φίλε Δρακουμέλ, αν όπως λες τα δείγματα του GR δεν σου κάνουν (και έψαξες να φτιάξεις και δικά σου σετς, και πάλι δεν σου κάνουν) τότε το προϊόν δεν είναι απλά για σένα. Δεν έχουμε να συζητήσουμε τίποτα...

Η δική μου πλευρά στη συζήτηση ήταν απλά να υποστηρίξω ότι τέτοια προϊόντα είναι χρήσιμα σαν εργαλεία... σε κάποιους πολύ, σε κάποιους λιγώτερο σε μερικούς καθόλου.  ;)

Επομένως δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διχογνωμία

Απλά θα έλεγα σε όλους όσους κάνουν ή θέλουν να κάνουν τη μουσική τους διαθέσιμη στον κόσμο, και άρα μοιραία με κάποιον τρόπο θα βρεθούν κοντά σε ένα PC για να ηχογραφήσουν (γιατί όλα ψηφιακά είναι σήμερα), να έχουν τουλάχιστον υπόψη τους και να κοιτάνε τέτοια προϊόντα. Γιατί μπορεί εκεί που δεν το περιμένουν να τους λύσουν τα χέρια, έστω σε ένα 10% της δουλειάς τους.  ;)

(Hint για μπασσίστες και πληκτράδες: το GR δεν είναι μόνο για κιθαρίστες, οι δημιουργικοί και περιπετειώδεις τύποι ανάμεσά σας μπορεί να βρουν κάτι πολύ καλό επίσης.  ;))
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #48 στις: 04/06/06, 02:43 »
Καταρχήν νομίζω πως όλα τα σχόλια περί του πόσο κοστίζουν τα πεταλάκια είναι πέρα για πέρα αντιρεαλιστικά...
Τι ακριβώς κουβεντιάζουμε....Δουλειά της εταιρείας είναι το πεταλάκι....όσο θέλει το πουλάει...αμα τα πάντα πωλούνταν στις τιμές που κοστίζουν τα υλικά...αυτό λέγεται τιμή κόστους....όχι λιανικής
Η δουλειά που έχει ρίξει μια εταιρεία, το R&D και οι αυξομοιώσεις στην τιμή του προιόντος ανάλογα με την αγορά και τη ζήτηση δε νομίζω ότι είναι καταγεγραμμένα σε κάποιο τιμολόγιο.
Η τιμή ενός προιόντος εξαρτάται απο την αγορά...

Όταν μια εταιρεία πουλάει ένα πεταλάκι με 2 βελτιώσεις σε σχέδιο public domain της δεκαετίας του '60 και το δίνει 200€ λιανική... τότε να με συγχωρείς αλλά είναι πολύ ρεαλιστικό να πω ότι μας δουλεύουν. Ειδικά όταν όλα μαζί τα υλικά κοστίζουν 30€ λιανική. Φαντάσου σ'αυτούς πόσο κοστίζουν...  ::)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #49 στις: 04/06/06, 03:45 »
Τα δείγματα που έβγαλα εγώ απο το GR μπορεί να μην ικανοποιούν το αυτί μου....χωρίς να σημαίνει κάτι βέβαια αυτό για κανέναν άλλο....
Οπότε..ποιός εδώ απο τους υπερασπιστές του GR (αν είναι να συνεχίσω το αστείο, γιατί κάπως έτσι μου φαίνεται το σχόλιο του Newbie...) μπορεί να αποδείξει του λόγου το αληθές πέρα απο το ότι φαντάζεται ότι είναι τόσο καλό?
Οι ποικιλία παραμέτρων που δίνει προς τροποποίηση δε νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι λόγος.....η ποιότητα των εφφε δε κρίνεται απο αυτό..

Αυτό ακριβώς δείχνει ότι ξέρεις για πιο πραγμα μιλάς. Να πω και εγώ με την σειρά μου drakoumel ότι τα ποστ πιο πάνω (τουλαχιστο απο δικής μου πλευράς) δεν αναφέρονταν στον χρήστη όπως εσένα που έχει δοκιμάσει το πρόγραμμα και δεν του αρέσει για οπιοδίποτε λόγο. Η αναφορά πιο πάνω είναι για τα άτομα που αρνούντε ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα μπορεί να φανεί χρήσιμο και να είναι καλό χώρις να το έχουν δοκιμάσει. Γιατί κάποιος "επαγγελματίας" ή πιο ψαγμένος θα το κοιτάξει πριν το απορίψει και θα έχει τους λόγους του. Αν αυτός το έχει απορήψει δεν σημαίνει ότι δεν κάνει ούτε και για μένα.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
133 Απαντήσεις
75499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/15, 00:07
από alvasilakis
35 Απαντήσεις
25472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 11:36
από mogli
8 Απαντήσεις
7469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
0 Απαντήσεις
34454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
13 Απαντήσεις
7881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 19:23
από Korgy
1 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 10:58
από Απόλλων
41 Απαντήσεις
31181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:52
από saved
4 Απαντήσεις
6313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos