Σελίδες:
  • #51 από myster maze στις 30 Jul 2009
  • Θα προτεινα να συνδεσετε την μπαταρια οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ...
    ...το (+) της μπαταριας στο ground του κυκλωματος και το (-) στο 9V. Ετσι το εχει και στο κυκλωμα.... 
  • #52 από Kli Klis στις 30 Jul 2009
  • Θα προτεινα να συνδεσετε την μπαταρια οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ...
    ...το (+) της μπαταριας στο ground του κυκλωματος και το (-) στο 9V. Ετσι το εχει και στο κυκλωμα.... 

    Το παλικάρι λογικά έτσι το 'χει κάνει. Εγώ έχω φτιάξει άλλο πεταλάκι, όχι fuzzface, απλά αστειεύτηκα όταν είπα να δώ το δικό μου για να του πώ το πρόβλημά του  ;)
  • #53 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Έτσι το έχω
  • #54 από Kli Klis στις 30 Jul 2009
  • Έτσι το έχω


    Όμορφα, οπότε άλλαξε πρώτα απ' όλα και δοκίμασε και άλλα μεγέθη πυκνωτή (όσο πιο μεγάλο μέγεθος, τόσο περισσότερα μπάσα), και αν αφού αλλάξεις και πάλι υπάρχει πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις ξανά κολλήσεις που δεν σου "πάνε καλά" στο μάτι. (δεν είναι τόσο καθαρές, παραέχουν πολλά καλώδια κλπ). Βασικά δοκίμασε να δείς τις αντίστασεις των κολλήσεων με πολύμετρο, θα πρέπει να παρουσιάζουν αμελητέα (<1Ω σίγουρα, αν κάνω λάθος κ είναι πολύ και πάλι, διορθώστε με).
  • #55 από myster maze στις 30 Jul 2009
  • Το παλικάρι λογικά έτσι το 'χει κάνει. Εγώ έχω φτιάξει άλλο πεταλάκι, όχι fuzzface, απλά αστειεύτηκα όταν είπα να δώ το δικό μου για να του πώ το πρόβλημά του  ;)
    Α, οκ αργησα... κανει και ζεστη...  ;D

    Έτσι το έχω

    Οποτε το προβλημα δεν ειναι εκει... οπως λεει και ο Kli Klis αλλαξε τον πυκνωτη! Και μετα βλεπουμε....
  • #56 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Τον άλλαξε. Ίιιιιισως να κέρδισα λίγο σε ένταση αλλά από την άλλη ίσως είναι η ελπίδα μου ότι έκανα κάτι σωστό που με κάνει να το νομίζω.
  • #57 από myster maze στις 30 Jul 2009
  • ....κανενα πολυμετρο εχεις? Μπορεις να μετρησεις τις τασεις στα βαση, συλλεκτη, εκπομπο του καθε τρανζιστορ? Θα ηταν μια καλη ιδεα...
  • #58 από Kli Klis στις 30 Jul 2009
  • ....κανενα πολυμετρο εχεις? Μπορεις να μετρησεις τις τασεις στα βαση, συλλεκτη, εκπομπο του καθε τρανζιστορ? Θα ηταν μια καλη ιδεα...


    +1
    Βασικά, ώ καταπληκτικέ maze, μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις και πώς ακριβώς γίνεται και τι αποτελέσματα πρέπει να έεεεχειιι?   ;D :-[
    Γιατί κάποια στιγμή το χα μισοκάνει αλλά δεν το ψαξα εις βάθος και ένας ελληνικός οδηγός θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια.

    Απο την άλλη, έλεγξε και όπως είπα τις αγωγιμότητες των κολλήσεων.
  • #59 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Φυσικά και έχω πολύμετρο (που θα πήγαινα χωρίς αυτό χεχεχε  :P ).
    Άντε και να μετρήσω τις τάσεις σε βάση και συλέκτη. Έχεις τα νούμερα να μου πεις ποιά είναι τα σωστά?
    Στον εκπομπό η τάση δεν "παίζει" πάνω κάτω ανάλογα με το ηχητικό σήμα?
  • #60 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Τα μέτρησα. Ιδού τα νούμερα. Μπορεί κανείς να βγάλει άκρη?

    Q1
    C 7.87 V
    B 8.97 V
    E 9.52 V

    Q2
    C 5.05 V
    B 7.86 V
    E 8.51 V
  • #61 από Gant στις 30 Jul 2009
  • Οι τάσεις σου φαίνονται σε γενικές γραμμές οκ. Και γεμάτη μπαταρία έχεις !

    Ο πυκνωτής εξόδου μού φαίνεται μικρός. Δοκίμασε έναν 1 ή 4,7μF .

    Καλή επιτυχία!
  • #62 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Οι τάσεις σου φαίνονται σε γενικές γραμμές οκ. Και γεμάτη μπαταρία έχεις !

    Ο πυκνωτής εξόδου μού φαίνεται μικρός. Δοκίμασε έναν 1 ή 4,7μF .

    Καλή επιτυχία!

    Έβαλα παράλληλα στον 0.01μF έναν 0.047μF για να μην ξεκολλάω τον έναν. Απόσο ξέρω οι πυκνωτές σε παράλληλη σύνδεση ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ την χωρητικότητα.

    Τώρα η κιθάρα ακούγεται αρκετά δυνατά. Ισως και όπως θα έπρεπε αν είχε bypass.
    Αλλά δεν έχω καθόλου fuzz. Κουνάω πάνω κάτω το ποντεσιόμετρο του gain και δεν αλλάζει τίποτα. Clean
  • #63 από Alex_Under στις 30 Jul 2009
  • Ρε παιδιά, λίγο μπερδεύτηκα.
    Δείτε λίγο το παρακάτω σχέδιο. Είναι φτιαγμένο με τρανσίστορ γερμανίου αλλά δεν έχει σημασία καθώς και τα δύο είναι PNP



    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την συνδεσμολογία του αριστερού, input jack?
    Εφόσον είπαμε ότι
    1) Η γείωση πάει στο +
    2) Και βλέπω ότι και το + της μπαταρίας πάει στο jack (κεφάλι? Λαιμός? δεν μπορώ να καταλάβω)
    3) και βλέπω και τον 2.2μF πυκνωτή να έχει στραμένη την πολικότητά του στο + του jack

    Τι στα κομμάτια γίνεται? Ποιό μέρος του jack πάει στο (-)   ?????
  • #64 από myster maze στις 31 Jul 2009
  • +1
    Βασικά, ώ καταπληκτικέ maze, μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις και πώς ακριβώς γίνεται και τι αποτελέσματα πρέπει να έεεεχειιι?   ;D :-[
    Γιατί κάποια στιγμή το χα μισοκάνει αλλά δεν το ψαξα εις βάθος και ένας ελληνικός οδηγός θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια.

    Απο την άλλη, έλεγξε και όπως είπα τις αγωγιμότητες των κολλήσεων.
    Απλα βαζεις το COM του πολυμετρου σε μια αναφορα πχ. γειωση και με τον αλλο ακροδεκτη μετρας την ταση στο σημειο που θελεις. Προσοχη μην ακουμπησει ο ακροδεκτης ταυτοχρονα σε δυο σημεια!  ;D
    Ο σκοπος σε ενα τρανζιστορ ειναι να υπαρχει μια μικρη διαφορα τασης μεταξυ εκπομπου και βασης πχ 0.6V για τρανζιστορ πυριτιου Si.

    Τα μέτρησα. Ιδού τα νούμερα. Μπορεί κανείς να βγάλει άκρη?
    Μια χαρα φαινονται οι τασεις....

    Ο πυκνωτής εξόδου μού φαίνεται μικρός. Δοκίμασε έναν 1 ή 4,7μF .

    Πολυ μεγαλος ο 1μ! Μπορει να θελουμε χαμηλα αλλα μεχρι καποιο σημειο...

    Τώρα η κιθάρα ακούγεται αρκετά δυνατά. Ισως και όπως θα έπρεπε αν είχε bypass.
    Αλλά δεν έχω καθόλου fuzz. Κουνάω πάνω κάτω το ποντεσιόμετρο του gain και δεν αλλάζει τίποτα. Clean
    Ασχημα τα πραματα...

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την συνδεσμολογία του αριστερού, input jack?
    Εφόσον είπαμε ότι
    1) Η γείωση πάει στο +
    2) Και βλέπω ότι και το + της μπαταρίας πάει στο jack (κεφάλι? Λαιμός? δεν μπορώ να καταλάβω)
    3) και βλέπω και τον 2.2μF πυκνωτή να έχει στραμένη την πολικότητά του στο + του jack

    Τι στα κομμάτια γίνεται? Ποιό μέρος του jack πάει στο (-)   ?????
    Μια χαρα ειναι το σχεδιο... το (+) παει στην γειωση του κυκλωματος.
    Αυτο το "κολπο" στο jack θα το δεις σε πολλα σχεδια. Χρησιμοποιειται stereo jack ως διακοπτης! Οταν μπαινει το καρφι τροφοδοτειται το κυκλωμα... για να μην εκφορτιζεται η μπαταρια οταν δεν παιζεις!

  • #65 από myster maze στις 31 Jul 2009
  • Τώρα η κιθάρα ακούγεται αρκετά δυνατά. Ισως και όπως θα έπρεπε αν είχε bypass.
    Αλλά δεν έχω καθόλου fuzz. Κουνάω πάνω κάτω το ποντεσιόμετρο του gain και δεν αλλάζει τίποτα. Clean
    Αυτο δεν γινεται......  ;D

    Τσεκαρε καλα το κυκλωμα... στην τελικη ειναι τοσο ευκολο... μηπως να το φτιαξεις απο την αρχη?  8)
  • #66 από Alex_Under στις 31 Jul 2009
  • Είναι απίστευτο αυτό που μου συμβαίνει.
    ψάχνω στο ιντερνετ για παρόμοιες καταστάσεις με την δικιά μου και η πλάκα είναι ότι βρήκα 2-3.
    Σε όλες η λύση ήταν ότι είχαν μπει ανάποδα τα τρανζίστορ.
    Το θέμα είναι ότι εγώ αρχικώς τα είχα αλλιώς και δεν ακουγόταν τίποτα. Και μετά τα άλλαξα.
    ξανακόβω τα ακριανά ποδαράκι, ξαναστρίβω τα τρανζίστορ και ξανακολλάω...

    Και ως εκ θαύματος, ΝΑΙ ΕΧΩ FUZZZZZ...

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινόταν στην αρχή και δεν λαλούσε.
    Οι δύο σημαντικές αλλαγές που έκανα ήταν η αλλαγή του τελικού πυκνωτή και η αντικατάσταση του καλωδίου που ένωνε το Ε του Q1 με την γείωση με ένα που ήταν πιο "σόι" γιατί το προηγούμενο είχε αντίσταση από μόνο του για κάποιο λόγο.
    Μόνο που το πέτυχα κατά τις 1 το βράδυ και δεν μπορούσα να ΄ξω για να δω τι ήχος βγαίνει.Πάντως το gain δουλεύει κανονικά.
    Έχω και ένα trimer εκεί που θα έπρεπε να είναι η 8Κ αντίσταση και αλλάζοντας την τιμή του χω διαφορετικής "πυκνώτητας" ήχο.
    Σκέφτομαι αντί για trimer που το σετάρεις και το ξεχνάς, να βγάλω αυτή την μεταβλητή αντίσταση έξω ως ποτενσιόμετρο και να έχω 3 control knobs.

    Επειδή παρόλο που παίζει το κύκλωμα, μην νομίζει κανείς ότι ξέρω τι μου γίνεται, ήθελα να ρωτήσω, τι ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται όταν αλλάζουν οι χωρητικότητες των πυκνωτών εισόδου και εξόδου;
  • #67 από myster maze στις 31 Jul 2009
  • Επειδή παρόλο που παίζει το κύκλωμα, μην νομίζει κανείς ότι ξέρω τι μου γίνεται, ήθελα να ρωτήσω, τι ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται όταν αλλάζουν οι χωρητικότητες των πυκνωτών εισόδου και εξόδου;

    Η χρηση των πυκνωτων εισοδου και εξοδου που λεγονται πυκνωτες συζευξης ή σηματος ( coupling capacitors ή signal capacitors ) ειναι οπως λεει και το ονομα τους για την συζευξη ( ταιριασμα, ενωση, παντρεμα ) δυο σταδιων. Αυτο επιτυνχανεται με την ιδιοτητα τους να "κοβουν" το DC και να "αφηνουν" το AC. Το θεμα ειναι οτι η τιμη τους μαζι με την συνθετη αντισταση που "βλεπουν" αποτελουν ενα υψιπερατο φιλτρο (high-pass filter) RC οπου απο την τιμη του φιλτρου καθοριζεται το ταιριασμα των δυο σταδιων. Στην περιπτωση μας το Fuzz με το επομενο πεταλακι και το προηγουμενο πεταλακι ή την κιθαρα με το Fuzz.
    Ο τυπος του 1ου βαθμου φιλτρου ειναι f=1/(2πRC). Oπως φαινεται οσο μεγαλωνει η τιμη του πυκνωτη η τιμη της συχνοτητας αποκοπης μικραινει. Δλδ ολο και πιο πολλες χαμηλες συχνοτητες "περνανε" απο το φιλτρο. Η τιμη R ειναι μια αλλη υποθεση οχι και τοσο ευκολη.... δεν ειναι μια αντισταση/εξαρτημα.
  • #68 από Alex_Under στις 31 Jul 2009
  • ......ναι..........χμ......... και εγώ κάτι τέτοιο φανταζόμουν.........

    .....

    ...

     :D

    Πέραν της πλάκας, δεν κατάλαβα γρι.
    Μπορείς να μου απαντήσεις λίγο πρακτικά και με παραδείγματα, τι γίνεται στον ήχο

    1) Όταν αλλάζεις την χωρητικότητα του πυκνωτή εισόδου
    2) Όταν αλλάζεις την χωρητικότητα του πυκνωτή εξόδου
    3) Όταν αλλάζεις την χωρητικότητα του πυκνωτή του gain

    Αν μπορείς σε παρακαλώ με απλά λόγια. ΠΧ "Αυξάνουν τα μπάσα, μειώνονται τα μεσαία" και έτσι

    Ευχαριστώ

    Υ.Γ. Επίσης τι μπορεί να γίνει αν βραχυκυκλωθεί ένας από τους δύο πρώτους?
  • #69 από myster maze στις 31 Jul 2009
  • Ok
    ....και στις τρεις περιπτωσεις οταν μεγαλωσεις την τιμη του πυκνωτη αυξανονται οι χαμηλες συχνοτητες και το αντιθετο οταν μειωνεις την τιμη.

    Αν βραχυκυκλωσει ο εισοδου ή ο εξοδου υπαρχει κινδυνος να καει το προηγουμενο πεταλακι ή το επομενο ή και εσυ!  ;D Don't do it!
  • #70 από Alex_Under στις 31 Jul 2009
  • Αστα να πάνε. Πως δεν τον έκαψα χτες τον ενισχυτή με όλα τα ΤΣΑΚ, ΤΣΟΥΚ, ΦΛΙΠ, ΦΛΑΠ που ακουγόντουσαν όταν έλεγχα on-the-fly το κύκλωμα....
  • #71 από Alex_Under στις 19 Aug 2009
  • Αφού λοιπόν έγινα μάστερ των σιλικονούχων Fuzz (τρομάρα μου)... Είπα να πάω την τέχνη μου ένα βήμα παραπέρα και να προσεγγίσω πιο vintage ήχους.

    Χρειαζόμουν λοιπόν τρανζίστορς γερμανίου.
    Έλιωσα τα ποδαράκια μου στην Σαλονίκη. Και όταν τελικά βρήκα, με ρωτάει ο τύπος....
    -Πόσα θές?
    -Πόσο κάνουν?
    -0,30€ το ένα
    ...
    ...
    -Δώσε 10....
    -Τα έψαχνες καιρό βλέπω....
    -Ωωω ναι...

    (Όποιος ενδιαφέρεται για να του πω που θα βρει, ας στείλει PM και εγώ με την πανμέγιστη σοφία μου θα κρίνω αν θα πρέπει να του πω. Μην το μάθουν όλοι και δεν βρίσκουμε μετά όταν θα ψάχνουμε.)

    Το νέο μου project αποφάσισα να το βασίσω πάνω στο παλιό. Μόνο που αυτή την φορά δεν θα έκανα PNP με positive ground αλλά NPN με negative ground.
    Τα γερμανάκια είναι τα AC127.
    Οι αλλαγές που προτείνουν είναι,
    -φυσικά αλλαγή της πολικότητας των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών
    -αλλαγή της πολικότητας των ρευμάτων
    -Αντικατάσταση της 470 αντίστασης με μία 330
    -ο κεραμικός πυκνωτής εξόδου πάει από 0.01μF σε 0.1μF

    Το σχέδιο εκτελέστηκε και να μην τα πολυλογώ, μπήκε στην πρίζα.
    Έχω true bypass και δουλεύει...αλλά όταν πατάω το Fuzz έχω τα παρακάτω προβλήματα.

    -Ήχος βγαίνει αλλά πάρα πολύ χαμηλός.
    -Ο ήχος αυτός είναι παραμορφωμένος, άρα υπάρχει προενίσχυση (δεν έβαλα δλδ ανάποδα τα τρανζίστορ....νομίζω)
    -Όταν χτυπάω απαλά της χορδές της κιθάρας ο ήχος είναι χαμηλός αλλά μετά από κάποια ένταση χτυπήματος και πάνω ο ήχος εκτινάζεται στα ύψη. Έχω δλδ τρελλές κορώνες.

    Έχει κανείς καμιά πρόταση ή ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
  • #72 από teo_gp στις 19 Aug 2009
  •  Alex_Under,
    ac127 βρίσκεις σχετικά εύκολα. Αυτά που βρίσκεις δύσκολα όμως είναι τα ac128 τα οποία είναι κατά γενική ομολογία και τα καλύτερα για fuzz face (χρησιμοποιούνταν κατά κόρον στα original). Στείλε μου πμ και αν το κρίνω απαραίτητο θα σου αποκαλύψω κάποιο σημείο πώλησης.


     Πλάκα κάνω. Επειδή λοιπόν σκοπός μας εδώ είναι να βοηθάμε και να μοιραζόμαστε πληροφορίες σημειώνω ότι ac127, ac128 και πολλά άλλα έχει το banzai.de. Καλό θα ήταν αν κάποιος αγοράσει να πάρει τα matched τα οποία είναι ζευγάρια και είναι μετρημένα για να αποφεύγονται φαινόμενα όπως το δικό σου, δηλαδή προβληματικός ή κακής ποιότητας ήχος. Όσα fuzz face έχω φτιάξει με τα συγκεκριμένα τρανζίστορς έχουν λειτουργήσει υποδειγματικά. Αν θέλεις τη γνώμη μου δοκίμασε αρχικά να αλλάξεις θέση στα τρανζίστορς και αν δεν γίνει τίποτα ξανατσέκαρε το κύκλωμα συνολικά. Έχε υπόψη σου ότι τα συγκεκριμένα πετάλια είναι γενικά δύστροπα και ως εκ τούτου θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην κατασκευή τους. Καλή υπομονή!
  • #73 από Alex_Under στις 27 Aug 2009
  • Μπορεί κάποιος με γνώσεις να μου πει, σε συνέχεια του πιο πάνω μου post, γιατί όταν βραχυκυκλώνω τον 20μF πυκνωτή του GAIN (και τον βγάζω με αυτόν τον τρόπο από το σύστημα) τότε έχω κανονικά FUZZ?

    Είναι δυνατόν το όλο νταβαντούρι να γίνεται γιατί για κάποιο λόγο έχει χαλάσει ο πυκνωτής?
    Plz Help
  • #74 από teo_gp στις 27 Aug 2009
  • Είναι πολύ πιθανό. Δοκίμασε να τον αλλάξεις με κάποιον καινούριο και δες τι θα γίνει...
  • #75 από myster maze στις 28 Aug 2009
  • Θα ελεγα να ξανατσεκαρεις το πως εβαλες τα τρανζιστορ....
Σελίδες: