Σελίδες:
  • #1 από Agriopaido στις 28 Sep 2006
  • Σκεφτόμουν να αλλάξω τον παλιό μου ενισχυτή επιτέλους, και να πάρω έναν λαμπάτο ή με λάμπα στην προενίσχυση, σε λίγα βαττ από 15-20 εώς 75 το πάρα πολύ, βέβαια εξαρτάται από την περίπτωση. Παίζω πιο πολύ μεταλλιές (από maiden μέχρι και children of bodom), αλλά βασικά με ενδιαφέρει πιο πολύ το clean κανάλι καθώς θα χρησιμοποιώ πεταλάκια και τα άλλα κανάλια θα πάνε χαμένα. Θα τον χρησιμοποιώ κυρίως στις πρόβες που θα κάνουμε, σε live δεν νομίζω να τον παίρνω, εκτός αν τύχει καμιά φορά. Έχω ψάξει κι έχω βρεί αρκετούς αλλά θέλω να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας. Από τιμή ανώτατο 450-500.

    Μερικές επιλογές είναι :

    Randall Rg75g3 έχει μια ατ7 στην προενίσχυση
    Peavey Valve King 112 (full tube είναι ?)
    Ή κάτι πιο μικρό Laney LC15
    Ή κάτι ακόμα πιο μικρό  ;D Ibanez Valbee (βασικά από περιέργεια ρωτάω, σε τι ένταση μπορεί να παίξει άραγε ? )

    Αυτά... Αλλά είμαι όλος αυτιά για άλλες προτάσεις και προπάντων γνώμες γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν από αυτούς. Ευχαριστώ αρχικά που κάτσατε να το διαβάσετε  ;D ;D ;D
  • #2 από Ikaros στις 28 Sep 2006
  •   Μια καλη επιλογη εινα ιαυτην http://forum.kithara.gr/index.php?topic=33839.0 δες για τον λαμπατο.Ξερω οτι εχει απιστευτα καθαρα!
  • #3 από psy_gr στις 28 Sep 2006
  • Για μεταλιές πάρε τον valvaking.
    Είναι all-tube.
  • #4 από Ikaros στις 28 Sep 2006
  •         Δες κι αυτον:http://forum.kithara.gr/index.php?topic=34010.0  Ειναι φοβερος ενισχυτης και εχει πολυ καλη συνεργασια με πεταλια!Αν μπορεις να διαθεσεις λιγα ακομη τσιμπα τον ;)
  • #5 από Ikaros στις 28 Sep 2006
  •   Κι ακομη ενας http://forum.kithara.gr/index.php?topic=33518.0   ;)
  • #6 από Gabriel6th στις 28 Sep 2006
  • Αφου ψάχνεις για καλό καθαρό, θα προτείνω και τον Fender Blues Junior. Εϊναι λίγο τσιμπημένος αν τον αγοράσεις από Ελλάδα αλλά τα καθαρά του είναι καταπληκτικά. 30 Watt λάμπα.

    Από κει και πέρα, ακόμα και τα 15 του λάνευ ή τα 6 του Βάλμπι, είναι πολύ δυνατότερα απότι φαντάζεσαι για συνθήκες δωματίου. Το μειωνέκτημα τους είναι το μικρό ηχείο τους και όχι τόσο η έλλειψη ισχύος.
  • #7 από psy_gr στις 28 Sep 2006
  • o blues junior είναι 15watt αν δεν κάνω λάθος και
    έχει απίστευτα καθαρα και σκάσιμο....αλλα δεν έχει gain...
  • #8 από Gabriel6th στις 28 Sep 2006
  • o blues junior είναι 15watt αν δεν κάνω λάθος και
    έχει απίστευτα καθαρα και σκάσιμο....αλλα δεν έχει gain...


    Σωστός. Λάθος μου.

    Με ένα overdrive πετάλι δεν νομίζω πως θα είναι πρόβλημα η έλλειψη gain. Στα καθαρά απλά είναι άπιαστος :)
  • #9 από Agriopaido στις 29 Sep 2006
  • Δυστυχώς βλέπω το budget μου να πέφτει σιγά σιγά... Μάλλον θα μείνω στα 15W. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι υπεραρκετά για πρόβα σε δωμάτιο ? Και τα 30W δεν θα εχουν μεγάλη διαφορά στην ένταση, πού έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να το ανοίγω τόσο πολύ. Σκέφτομαι για Laney, μου φαίνονται πολύ καλοί. Αξίζει η διαφορά χρημάτων μεταξύ του LC15 και του LC15R ??? Στην Ελλάδα είναι πολύ τσιμπημένοι οι ενισχυτές απ ότι έχω δει. Τα μεταφορικά για ενισχυτή απο Θώμαν πόσο πάνε ? Βέβαια το σκεφτόμουν αρκετά για το Valbee, είναι πολύ πρακτικό και συμπαθητικό, αλλά θα έχει καλό ήχο ? Έχει και πολύ μικρό ηχείο 6,5" Από ένταση θα μου φτάνει για πρόβα ? (υπ όψιν ότι έχουμε και 2η κιθάρα και πλήκτρα και μπάσο και ντραμς ) Αρκετές ερωτήσεις  ;D Αλλά κάποιος πρέπει να μου λύσει τις απορίες  ;D
  • #10 από gdevelek στις 29 Sep 2006
  • αργότερα παίρνεις μια καμπίνα 2*12 και καθαρίζεις... μη βιάζεσαι να πετύχεις το τέλειο μονομιάς...

    καλά ψώνια!
  • #11 από Ikaros στις 29 Sep 2006
  •   Καλος ο LC15R  αλλα θα σου ποτεινα να δωσιες 450€ και να παρεις τις ευκαιριες που εχει στις αγγελιες.Πιστεψε με δε θα το μετανιωσεις.Ασε που ο LC15 απο οτι θυμαμαι εχει μονο ενα καναλι.Κανε λιγη υπομονη!
  • #12 από Gabriel6th στις 29 Sep 2006
  •   Καλος ο LC15R  αλλα θα σου ποτεινα να δωσιες 450€ και να παρεις τις ευκαιριες που εχει στις αγγελιες.Πιστεψε με δε θα το μετανιωσεις.Ασε που ο LC15 απο οτι θυμαμαι εχει μονο ενα καναλι.Κανε λιγη υπομονη!

    Ακριβως. Το βασικό μειωνέκτημα των μικρών λαμπάτων είναι το 1 κανάλι... Που σημαίνει ότι για εναλλαγές καθαρό βρώμικο χρειάζεται να βασιστείς σε πετάλια.
  • #13 από gdevelek στις 29 Sep 2006
  • με έκπληξη βλέπω πως η Peavey προσφέρει καταπληκτικό value for money

    στο Θωμά με 450Ε παίρνεις 50W all-tube και ένα 12άρι μεγάφωνο, και με άλλα 50Ε παίρνεις 100W και δύο 12άρια!!!

    οι άλλες εταιρίες στα ίδια χρήματα δίνουν 15W ή κάτι παρόμοιο και το πολύ ένα 12άρι μεγάφωνο...

    έχει κάποιο λάκκο η φάβα;  ;D
  • #14 από Agriopaido στις 29 Sep 2006
  • Βασικά το ένα κανάλι δεν είναι πρόβλημα. Και δεύτερο να είχε θα έμενε αχρησιμοποίητο αφού θα χρησιμοποιώ για drive ένα sansamp tri ac. ;) Οσο για τη διαφορά με τον LC15 και LC15R δεν νομίζω να αξίζει. Για το reverb, άμα χρειαστώ παίρνω ένα πεταλάκι behringer με 20 ε και για fx loop και external speaker δεν νομίζω να τα χρειαστώ. Επειδή έτυχαν πολλές αγορές τώρα δεν έχω καθόλου χρήματα και καλύτερα θα ήταν να κάνω λίγη οικονομία. Έτσι κι αλλιώς 15 βαττ λάμπας με καλύπτουν. Αν πάρω peavey ούτε στο ένα δεν θα το ανοίγω, και για Laney 30 δεν θα έχει τόση διαφορά αφού δεν θέλω ούτε δεύτερο κανάλι. Τέλος πάντων...

     Μάλλον κλίνω προς τον LC15 αλλά το σκέφτομαι ακόμα για τον valbee, έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά αλλά το ηχείο και τα βαττ... Ξέρετε μήπως που μπορώ να τους ακούσω αυτού τους ενισχυτές καθώς και πού να τους βρώ σχετικά φτηνά ? πχ ο θωμάς έχει το βαλμπι 200 και στον τρίμη το δίνει 189  :P
  • #15 από Heatseeker στις 30 Sep 2006
  • με έκπληξη βλέπω πως η Peavey προσφέρει καταπληκτικό value for money

    στο Θωμά με 450Ε παίρνεις 50W all-tube και ένα 12άρι μεγάφωνο, και με άλλα 50Ε παίρνεις 100W και δύο 12άρια!!!

    οι άλλες εταιρίες στα ίδια χρήματα δίνουν 15W ή κάτι παρόμοιο και το πολύ ένα 12άρι μεγάφωνο...

    έχει κάποιο λάκκο η φάβα;  ;D

    Ο λάκος της φάβας λέγεται Made in China με τεράστια γραμμή παραγωγής και established distribution channels.
    Αν σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος ενισχυτής για τον ήχο του πάρτον. Δε θα χάσεις.
    Στους 6 μήνες/1 χρόνο του κάνεις ένα retube της προκοπής και είσαι jet.
  • #16 από Agriopaido στις 30 Sep 2006
  • Άκυρος ο Valbee. Θα πάω όποτε βρώ ευκαρία να ακούσω τον Laney στο Νακα. Ξερει κανείς σε ποιό μαγαζί μπορώ να τον βρώ φτηνά ?
  • #17 από gdevelek στις 30 Sep 2006
  • Ο λάκος της φάβας λέγεται Made in China με τεράστια γραμμή παραγωγής και established distribution channels.
    σύμφωνοι αλλά πώς και δεν έχουν κάνει το ίδιο και οι άλλες μεγάλες εταιρίες; κρατάνε χαρακτήρα άραγε;

    Στους 6 μήνες/1 χρόνο του κάνεις ένα retube της προκοπής και είσαι jet.

    υπάρχουν τεχνικοί που να αναλαμβάνουν να βάλουν καλύτερες λυχνίες και να τις βάλουν/ρυθμίσουν και σωστά;

    τί περίπου κόστος έχει μια τέτοια δουλειά; (πολύ χοντρικά)
  • #18 από pureanalog στις 01 Oct 2006
  • Ο λάκος της φάβας λέγεται Made in China με τεράστια γραμμή παραγωγής και established distribution channels.
    Αν σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος ενισχυτής για τον ήχο του πάρτον. Δε θα χάσεις.
    Στους 6 μήνες/1 χρόνο του κάνεις ένα retube της προκοπής και είσαι jet.

    ναι, αν δεν εχει χαλασει ως τοτε...
  • #19 από RoyBatty στις 01 Oct 2006
  • http://forum.kithara.gr/index.php?topic=33518.0
    πάρε αυτό,και έχει ακόμα εγγύηση.Είναι πολύ καλύτερο από αυτά που κοιτάς.
    Κατ'εμένα βέβαια το όλο σκεπτικό "παίζω με πεταλάκια στο καθαρό κανάλι ενός λαμπάτου" είναι λάθος,αλλά δεν θα το αναλύσω μιας και το χουμε συζητήσει πολλάκις.
  • #20 από Heatseeker στις 01 Oct 2006
  • Ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που βρίσκεται σε δίλημμα μπροστά σε παντελώς άσχετους -μεταξύ τους- ενισχυτές.
    Έχω δίλλημα -λέει καποιος-, δεν ξέρω τί να διαλέξω: Mesa boogie D.R ή SuperTwin του 65? Peavey ή Laney;
    Μα είναι δυνατόν;
    Είναι μύδια με @ρχιδ.... Καμία σχέση.
    Ή το ένα θα σου αρέσει ή το άλλο.

    Έτσι και για τον φίλο εδώ που ψάχνει ενισχυτή. Αν τους ακούσει, και δει αμέσως τη διαφορά, θα διαλέξει έναν από τους 2 χωρίς πολύ σκέψη.

    Sorry κιόλας.
    Αλλά έχω άδικο;
  • #21 από RoyBatty στις 01 Oct 2006
  •  
    Ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που βρίσκεται σε δίλημμα μπροστά σε παντελώς άσχετους -μεταξύ τους- ενισχυτές.
    Έχω δίλλημα -λέει καποιος-, δεν ξέρω τί να διαλέξω: Mesa boogie D.R ή SuperTwin του 65? Peavey ή Laney;
    Μα είναι δυνατόν;
    Ή το ένα θα σου αρέσει ή το άλλο.
    Έτσι και για τον φίλο εδώ που ψάχνει ενισχυτή. Αν τους ακούσει, και δει αμέσως τη διαφορά, θα διαλέξει έναν από τους 2 χωρίς πολύ σκέψη.
    Sorry κιόλας.
    Αλλά έχω άδικο;
    το θέμα δεν είναι αν έχεις άδικο ή όχι,το θέμα είναι από ποιά σκοπιά το κοιτάς (και συνάμα συμπληρώνεις αυτό που είπα πριν)
    Η διαφορά είναι πως εσύ κοιτάς τον ενισχυτή σαν σύνολο,ενώ πολλοί τον κοιτάνε σαν πλατφόρμα για πετάλια.
    Αυτό όμως που δεν γίνεται αντιληπτό είναι πως επειδή κάποιος ενισχυτής έχει αξιοπρεπές καθαρό κανάλι (βλέπε πχ peavey classic) αυτό δεν σημαίνει πως αν του βάλεις μπροστά ένα metal zone θα βγάλει και τον ανάλογο ήχο.Δεν είναι κατασκευασμένος για κάτι τέτοιο.
    Αν αποφασίσεις βέβαια να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο,παίρνεις παραμάσχαλα το αγαπημένο σου πεταλάκι,και το δοκιμάζεις σε όσα καθαρά κανάλια μπορείς.Γουρούνι στο σακί δεν γίνεται να πάρεις στη συγκεκριμένη περίπτωση.
  • #22 από Agriopaido στις 02 Oct 2006
  • Άλλαξαν τα σχέδια και μάλλον θα πάω για έναν Marshall Avt50. Ποια η γνώμη σας ? Θα έχει καλή συνεργασία με το sansamp ?
  • #23 από Heatseeker στις 02 Oct 2006
  • Φίλε μου, θα σου πω το εξής.
    Είχα για 3 βασανιστικά χρόνια τον avt100.
    Ότι κι αν έκανα, όσο κι αν προσπαθούσα, αυτός ο ενισχυτής μύριζε marshall-ίλα και avt-ίλα.
    Μα πετάλια, μα μεταλιέρες, μα equalizer.... Τίποτα.... Δεν άλλαζε χαρακτήρα με τίποτα.
    Αν σου αρέσει σαν ήχος έτσι όπως είναι (γούστα είναι αυτά) πάρτον. Είναι σκυλί.
    Αλλά δεν είναι για πειραματισμούς.
    Δεν ξέρω αν έχεις κανονίσει για μεταχειρισμένο ενισχυτή και σας χαλάω τη δουλειά τώρα, αλλά θα ήταν ο τελευταίος ενισχυτής που θα διάλεγα αν ήθελα να πειραματιστώ ηχητικά.
    Έπρεπε να το πω, νομίζω, αφού ρωτάς.
    Με sansamp δεν το συνέδεσα ποτέ, για να είμαι ειλικρινής. Οπότε δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
  • #24 από Ikaros στις 02 Oct 2006
  •  Βρε ανθρωπε κοιτα εδω:http://forum.kithara.gr/index.php?topic=33518.0

      Μαζεψε τα χρηματα και δε θα χασεις.Εδω σε τρανζιστορ λανευ που εβαλα ενα πεταλι της Line6 εμεινα καγγελο με τον ηχο!Μαζεψε χρηματα και παρε τον γιατι καποια στιγμη θα δεις που θα θες να περασεις σε λαμπα!
  • #25 από Agriopaido στις 03 Oct 2006
  • Οκ ευχαριστώ παιδιά! Θα το σκεφτώ λίγο. Ίσως πάρω τον Marshall να παίξω λίγο καιρό και άμα δεν μ αρέσει τον πουλάω και παίρνω κάτι καλύτερο. Θα έχω μαζέψει και περισσότερα λεφτά!
Σελίδες: