Αποστολέας Θέμα: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?  (Αναγνώστηκε 105109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κομήτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • και η μουσική συνεχίζεται...
    • Προφίλ
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΛΗΡΩΣΗ!ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΤΗ ΚΙΘΑΡΑ!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:36 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #1 στις: 09/04/02, 15:38 »
 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΩΔΕΙΟ. ΩΣΤΟΣΟ, ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΡΕΤΑ (ΘΕΩΡΙΕΣ, ΑΡΜΟΝΙΑ, ΣΟΛΦΕΖ ΚΤΛ,) ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΩΣΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ << ΜΟΥΣΙΚΑ >>
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #2 στις: 11/04/02, 01:45 »
Και το ωδείο παιδιά είναι πολύ σημαντικό αν πέσεις σε καλό δάσκαλο.Ωραία δεν είναι όποια παρτιτούρα και να πέφτει στα χέρια σου να την ξεσκίζεις χωρίς καμία δυσκολία&#894;
Αν έχεις και καλό αυτάκι βέβαια εισαι super!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος razielgr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • oook man!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #3 στις: 11/04/02, 04:54 »
protimo na kseskizw solo me ta autakia mou  ;D
what do you see in front of your fist?

Αποσυνδεδεμένος razielgr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • oook man!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #4 στις: 18/04/02, 02:33 »
den pisteuo oti einai idiaitera dyskolo na mathei kapoios egw ksekinhsa monos mou enas filos mou eipe kati symboules kai ekana ta prwta bhmata ekana ena 4mhno peripou mathimata me daskalo kai ksana monos emena kala mou bghke pantos
what do you see in front of your fist?

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #5 στις: 18/04/02, 12:11 »
PAIDES PAW SE WDEIO EDW KAI 10 XRONIA
H ALHTHEIA EINAI OTI TO WDEIO EINAI MIA ARKETA VARETH KAI XRONOTRIVOUSA KATASTASH GIA KAPOION POU APLA THELEI NA PAIXEI KAI OXI NA GINEI SOLISTAS!

EGW PROSWPIKA HMOUN POLLES FORES NA TA PARATHSW GIATI EVLEPA ALLOUS NA PAIZOUN g**aTA KAI EGW POU EKANA KLASSIKH MOUSIKH NA PAIRNW TON P...LO.POLLOI ALLOI POU XERW TA PARATHSAN STA 4-5 XRONIA

PREPEI EPITELOUS NA KATALAVOUNE OTI DEN PAME OLOI GIA SOLISTES ANTE 1-2 STA 100 PAIDIA NA AKOLOUTHISEI AUTON TO DROMO OI ALLOI THELOUME APLA NA GOUSTAROUME. ME TO NA PIEZOUN KATASTASEIS KAI NA KATHYSTEROUN TA XRONIA GIA NA KONOMANE TA WDEIA APLA APOMAKRYNOUN TA PAIDIA APO TH MOUSIKH-EGKLHMATIKO!

KAT EME PREPEI NA YPARXOUN 3-4 XRONIA KLASSIKHS MOUSIKHS PAIDEIAS KAI META DIAXWRISMOS KATASTASEWN POIOI THA GINOUN SOLISTES KAI POIOI APLA THA MATHOUN TO ORGANO!

TOSA XRONIA PAIDEUOMOUN KAI EPREPE NA PERASOUN 9 XRONIA GIA NA "LUTHW" EPITELOUS STHN KITHARA KAI NA MH MOU STAPNE TA P.......ARIA ENW STO MPOUZOUKI POU XEKINHSA MONOS EPEIDH EIXA AUTAKI LIGO PROXWRHSA POLY GRHGOROTERA.

EN TOUTOIS DE LEW TA XRONAI STO WDEIO SE KALO MOU VGHKANE KAPOU STA TRAGOUDIA POU GRAFW

KALA NA PERNATE
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #6 στις: 18/04/02, 20:00 »
Συμφωνώ κι εγώ με τον “Άνεμο”.  Άρχισα να μαθαίνω κιθάρα σε ωδείο στην τρυφερή ηλικία των 8 ετών, όταν η κιθάρα μου ήταν μεγαλύτερη απο μένα!  Το στυλ της διδασκαλίας στο συγκεκριμένο ωδείο ήταν όχι μόνο βαρετό, αλλά και ιδιαίτερα αυστηρό και άκαμπτο.  Δεν ενθάρρυνε (και πολλές φορές δεν επέτρεπε καν) τάσεις αυτοσχεδιασμού ή πειραματισμού.  Επιπλέον έδινε ιδιαίτερη και αδικαιολόγητη σημασία σε σημεία τεχνικής όπως η στάση του σώματος ή η ακριβής θέση των χεριών και των δακτύλων.  Ήμουν αναγκασμένος να παίζω κλασσικά κομμάτια  που γίνονταν όλο και πιο δύσκολα, χωρίς όμως να νιώθω ότι ανέπτυσα το όποιο μουσικό ταλέντο είχα.  Εγώ προσωπικά αποφάσισα να μάθω κιθάρα έχοντας σαν έμπνευση την ελληνική και ξένη μουσική που άκουγα στο ραδιόφωνο. Ήθαλα να γίνω Jimi Hendrix (τρομάρα μου...) και όχι Joaquin Rodrigo. Αυτό το στυλ με απώθησε και μετά από τρία περίπου χρόνια τα παράτησα, αφ`ενός γιατί μου είχαν σπάσει τα νεύρα και αφ` ετέρου γιατί δεν είχα αποκτήσει την ικανότητα να “βγάζω” κομμάτια των Scorpions και των Deep Purple όπως ήθελα.  

Κάποια χρόνια αργότερα, και ενώ η κιθάρα μου βρισκόταν θαμμένη σε κάποια αποθήκη, συνάντησα έναν άλλο κιθαρίστα με τον οποίο γιναμε πολύ φίλοι.  Αυτός ήταν η αφορμή που ασχολήθηκα ξανά με την κιθάρα και με βοήθησε να ξαναθυμηθώ εκείνη την αίσθηση έκφρασης και δημιουργίας που είχα χάσει.  Μαζί του στην αρχή και στη συνέχεια μόνος μου, μέσα από βιβλία κλπ, ανακάλυψα ξανά τη γοητεία της μουσικής και της κιθάρας.  

Aπ’ ότι καταλαβαίνω η κατάσταση στα ελληνικά ωδεία δεν έχει αλλάξει πολύ μεχρι σήμερα.  Προσωπικά θα συνιστούσα σε κάποιον να πάει σε ωδείο, γιατί αναμφισβήτητα αποκτάς κάποιες βάσεις από πλευράς θεωρίας της μουσικής.  Πρέπει όμως να το ψάχνεις και μόνος σου σε άλλα μονοπάτια και να μην κολλήσεις σ’ αυτά που θα σου δώσει το ωδείο.  Η μουσική είναι πρώτα απ’όλα ανακάλυψη, έκφραση και συναίσθημα και μετά τεχνική κατάρτιση.

Συγγνώμη για την πολυλογία, αλλά μετά από τόσα χρόνια κάπου ήθελα να τα πώ όλα αυτά.

Ευχαριστώ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #7 στις: 18/04/02, 20:17 »
apo tin proswpiki empeiria katalava(isws lanthasmena) pws to wdeio den einai gia na ksekinas tin ekmathisi alla gia na veltiwtheis otan exeis katastalaksei!egw ematha me ena filo!epaiza afta pou mou aresan kai oxi afta pou mou epevallan kai twra  nomizw oti ena wdeio i akoma kalitera enas proswpikos daskalos tha einai oti kalitero gia na veltiwthw!omologw oti an ksekinousa entelws monos tha mou pairne perissotero xrono gia na mathw!
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Γεωργία

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..η ζωή μου μία μουσική, και η μουσική η ζωή μου
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #8 στις: 12/05/02, 00:32 »
Τα ωδεία δεν αφήνουν τους μαθητές να καταλάβουν τι τους αρέσει, και πολλοί, μην αντέχοντας τα κλασσικά κομμάτια που διδάσκονται, τα παρατάνε. Εγώ πάντως εδώ και 7-8 χρόνια πάω σε ωδείο και ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να μετανιώσω γι'αυτό. Ομολογώ πως τα μαθήματα πολλές φορές ήταν δυσάρεστα και όχι λίγες φορές σκεφτόμουν να ξεμπερδεύω με το "βάσανο" που είχα μπλέξει.. Ενώ θα έπρεπε να ήταν ευχαρίστηση να πηγαίνω στα μαθήματα! Αυτό το λάθος κάνουν τα ωδεία. Όμως το ξαναλέω, χαίρομαι αφάνταστα που τόσα χρόνια "βασανιζόμουν"! Αχ..μουσική τι μου κάνεις...

Κάτι άλλο! Άνεμε, προς Θεού, πώς μπορεί κάποιος να ξέρει, μετά από 3-4 χρόνια μουσικής εκπαίδευσης όπως λες, αν θα ασχοληθεί σοβαρά με τη μουσική ή αν απλά θέλει να περνάει την ώρα με αυτή;;!
Έχεις τα χρώματα, έχεις τα πινέλα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #9 στις: 14/07/02, 17:43 »
Μιας κ έγινε πολλή συζήτηση τελευταία γι'αυτό το θέμα,πείτε μας την γνώμη σας για το Ωδείο!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/02, 17:44 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #10 στις: 14/07/02, 20:49 »
Nomizw oti an eisai aytodidaktos mporeis na gineis poly kalos alla an kaneis ta idia xronia me enan pou kanei wdeio sobara, tote to xasma tha einai terastio... nomizw oti einai kalo gia kapoion na ksekinisei apo wdeio gia na mathei swsth daxtylothesia,texnikes genikotera kai meta apo merika xronia to stamatei kai to psaxnei monos tou.
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #11 στις: 14/07/02, 22:41 »
Το ωδειο ειναι πολυ σημαντικο.Μαθαινεις καποια σημαντικα πραγματα και μετα ολα σου φαινονται πιο ευκολα.Χωρις αυτο να σημαινει πως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα για καποιον που ειναι αυτοδιδακτος.Απλα χρειαζεται αρκετο ταλεντο και μεγαλυτερη προσπαθεια

Αποσυνδεδεμένος petros t.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια!!!!!!!!
    • Προφίλ
    • ellines foithtes tergesths
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #12 στις: 15/07/02, 02:52 »
kai egw ayto pisteyw to wdeio einai poli kalo na ksekinisei kapoios alla an kappia stigmi den arxisei na psaxnetai monos tou de prokeitai na mporesei pote na paiksei wraia kapoio tragoudi!(mporei na to paiksei swsta alla oxi wraia!)

Αποσυνδεδεμένος Anastrianna

  • Το καλικαντζαράκι
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Neenie"
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #13 στις: 15/07/02, 10:21 »
Ego pigaina odeio gia na matho armonio 7 xronia!!! Eixa ftasei sto epipedo tis protis armonias kai stamatisa giati varethika to armonio! Parola ayta i theoria poy ekana tosa xronia me boithise poly sto na matho kithara (stin opoia eimai aytodidakti)!!! I apopsi mou einai pos to odeio xreiazetai gia na soy dosei tis vasikes gnoseis, apo ekei ki epeita metraei to poso pathos exeis gia ayto poy kaneis kai poses ores toy afieroneis!!!
Birds fly over the rainbow,
why, oh why can't I?

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #14 στις: 15/07/02, 14:34 »
Εφτά χρόνια αρμόνιο;; Αφού στα τέσσερα το πολύ τελειώνει υποτίθεται; Συνέχισες με δίσκαλο αρμόνιο μήπως (Electronic organ) μήπως;
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #15 στις: 15/07/02, 15:02 »
Ola sxetika einai...mporeis kallista na matheis ena organo apo monos sou kathws kai thewrhtika me ta analoga vivlia...ola enapokeintai sthn epithymia/thelhsh kai antilhpsh/talento sou.

Safws vevaia ta pragmata dieykolynontai kai epispeydontai an katafygeis se kapoio daskalo...tipota pantws ek twn pragmatwn den einai aparaithto. Gnwrizw arketa wdeia pou apotelesan kallitexniko troxopedh kai ousiastikan xaramisan talenta...

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #16 στις: 16/07/02, 00:01 »
Pisteyw pws to odeio einai xasimo xronoy an den deixeis endiaferon.Tha ferw emena ws paradeigma.Paw 3 xronia odeio kai epeidi den mou eixan traviksei to endiaferon oi m***kies pou ekana,stamatisa gia miso xrono kai istera apo tromeres pieseis tis miteras moy sinexisa.Gia na min makrigorw.... enas filos moy kanei 2 xronia kithara me enan daskalo kai kserei pio polla apo mena praktika kai theoritika kai pezei teleia.Exw peripou 4 mines poy asxoloumai monos moy me akkornta kai tragoudia kai solakia(pira kai il/akoystiki enw sto wdeio ekana klassiki)kai exw veltiwthei arketa.Konteyw na ton ftasw
An den kaneis pragmata pou se endiaferoun variesai to organo kai ta paratas
Ayta  :)
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #17 στις: 16/07/02, 01:58 »
Μην το λες.Εγω εκανα 3 χρονια κλασικη κιθαρα και κυριολεκτικα μου εσπασαν τα νευρα.Δε με τραβουσαν τα κλασικα κομματια.Παρολα αυτα,επειδη λατρευω την κιθαρα,δεν σταματησα,εκανα και ενα χρονο μοντερνα κιθαρα και τωρα παιδευομαι μονος μου.Αντιθετα,ο αδερφος μου τα παρατησε γρηγορα.Το παν ειναι να αγαπας πραγματικα αυτο που κανεις

Αποσυνδεδεμένος kostasbako

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • make sex, no war...!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #18 στις: 16/07/02, 14:49 »
Αυτό που χρειάζεται είναι σίγουρα καθοδήγηση.Όσο ταλέντο και "αυτί" κι αν έχει κάποιος αν δεν τα καλλιεργήσει σωστά, τότε βράστα...Οποιαδήποτε μουσική θέλει να παίξει κάποιος, αν εξασκείται με κλασσικά κομμάτια, τότε όλα τα άλλα θα του φαίνονται παιχνίδι!Ακόμα, απαραίτητα είναι και τα θεωρητικά μαθήματα (θεωρία, αρμονία, αντίστοιξη, φούγγα, και σύνθεση) και το σολφεζ, αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί σοβερά με τη μουσική. Ειδικά στην ηλεκτρική κιθλαρα (που τα σολαρίσματα είναι απαραίτητα) η θεωρητική γνώση της μουσικής δίνει άλλο αέρα στον κιθαρίστα! Γι αυτό φίλε μου, προτείνω να βρεις κάποιον να σε καθοδηγεί, και εσυ παράλληλα να ψάχνεσαι μόνο σου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #19 στις: 17/07/02, 09:52 »
Ο αδερφος μου εχει κανει πολλα χρονια πιανο, μετα τα παρατησε και επιασε την κλασικη κιθαρα. Βεβαια, μπορουσε να διαβαζει παρτιτουρες κλπ. και παιζει κλασικα κομματια αρκετα καλα, αλλα δε μπορει να παιξει αυτα που παιζω εγω στην ηλεκτρικη κιθαρα  ;)
Ειναι αληθεια οτι αν ειχα τη σωστη καθοδηγηση θα ειχα μαθει πιο γρηγορα και πιο καλα απ'οτι μονος μου. Αλλα θα προτιμουσα να ειχα κανει λιγα μαθηματα για τεχνικη και λιγη θεωρια για κλιμακες και συγχορδιες αλλα οχι πολλες παρτιτουρες γιατι δεν τις χωνευω με τιποτα... Πρεπει κανεις να βρει ενα δασκαλο που να καταλαβαινει τι θελεις και τους προσανατολισμους σου και να μπορει να επικεντρωθει σε αυτο και να στο μαθει. Αλλιως, σε ενα αδιαφορο ωδειο, θα καταληξεις να παιζεις ωραια τον Μπαχ αλλα δεν θα μπορεις να παιξεις Τρυπες που τοσο ηθελες απο την αρχη...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #20 στις: 17/07/02, 10:46 »
exartatai kata tin gnwmi mou,ti se endiaferei mousika.einai vevaia autonoito oti sto wdeio ginetai organwmeni douleia.vevaia sou kanoun ta neura tsatalia,alla giati kaneis den eipe tin kaliteri-gia mena-lisi.parte re paidia enan daskalo,peite tou ti thelete na mathete kai kseskistite stin proponisi.oso gia mena gia na pinw san mosxari me exei voithisei to paiksimo mou... ;)

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #21 στις: 17/07/02, 13:55 »
Εγώ πιστεύω πως για έναν που θέλει απλά να παίζει κιθάρα με την παρέα του δεν χρειάζεται το ωδείο ή να κάνει 3-4 χρόνια το πολύ κλαι όχι παραπάνω.Για έναν όμως που θέλει να παίζει επαγγελματικά κιθάρα είτε  μόνος του είετε σε κάποιο γκρουπάκι το ωδείο είναιΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Αποσυνδεδεμένος aniartos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • !o00o!
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #22 στις: 18/07/02, 18:48 »
Το βασικότερο για μένα είναι να παίζεις κιθάρα κάθε μέρα, συνέχεια. Το ωδείο είναι η λύση για τους μοναχικούς, καλύτερα να παίζεις σε καμιά μπάντα, εκεί μαθαίνεις περισσότερα, φτιάχνεις το δικό σου στυλ, παίρνεις ακουστικά ερεθίσματα απο τους άλλους και καταλαβαίνεις τί πρέπει και πώς να παίζεις εσύ. Μέσα στη μπάντα είσαι ο ένας, αλλά ολόκληρη η μπάντα είσαι εσύ, αντίθετα στα ωδεία μαθαίνεις να είσαι ένα κομμάτι απ' το σύνολο, πολύ μονόπλευρο και δεν σου δίνει ελευθερία να εκφραστείς.

SKYLLAS

  • Επισκέπτης
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #23 στις: 18/07/02, 21:08 »
Λοιπον εγω πιστευω πως το ωδειο προσφερει ορισμένα πραγματα, αλλά οχι τα μεγιστα.Η διαβαθμιση είναι: αυτοδιδακτος -ωδείο-σε δασκαλο. Η καλυτερη περιπτωση για μενα ειναι να βρεις ενα δασκολο, και να ασχολεισαι πραγματικά σε καθημερινο επίπεδο αρκετες ωρες. Ο δασκαλος ή το ωδειο σου δειχνει το δρομο ή καλυτερα τη κορυφή, το δρομο όμως πρεπει να τον διαβεις μονος σου, με δικες σου προσπαθειες. Η θεληση ειναι αυτο που θα σε βοηθήσει.και μην κρυβομαστε οι αυτοδιδακτοι που είναι καλοι ειναι ελαχιστοι, και εχουν αφιερωσει χιλιαδες ωρες για να τα καταφερουν. Ποτέ λοιπον δε θα συστηνα σε καποιον να ασχολειθει  μονος του. Τη διαβαθμιση την ανεφερα και πιστευω πως είναι σωστή. Αυτά για τα ωδεια αν και δεν τους έχω μεγαλη εκτιμηση ετσι όπως δουλευουν.

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο, δάσκαλος ή αυτοδιδακτος?
« Απάντηση #24 στις: 19/07/02, 00:46 »

Το ωδείο είναι η λύση για τους μοναχικούς, καλύτερα να παίζεις σε καμιά μπάντα, εκεί μαθαίνεις περισσότερα, φτιάχνεις το δικό σου στυλ, παίρνεις ακουστικά ερεθίσματα απο τους άλλους και καταλαβαίνεις τί πρέπει και πώς να παίζεις εσύ. στα ωδεία μαθαίνεις να είσαι ένα κομμάτι απ' το σύνολο, πολύ μονόπλευρο και δεν σου δίνει ελευθερία να εκφραστείς.





Φιλε ανιαρτε,δε λεμε να περασεις ολη σου τη ζωη σε ενα ωδειο.Σ'ενα ωδειο θα πας 4-5 χρονια,θα μαθεις καποια βασικα πραγματα που θα σε βοηθησουν πολυ στη συνεχεια.Κι αν θες μετα μπαινεις και σε μπαντα.Ο αυτοδιδακτος θα δυσκολευτει πολυ περισσοτερο απο καποιον που εχει παει σε ωδειο γιατι θα του λειπει η προπαιδεια.Το ωδειο ειναι ,κατα τη γνωμη μου αναγκαιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/03, 13:17
από Μιχάλης
28 Απαντήσεις
37039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
40 Απαντήσεις
14982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
5 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
23 Απαντήσεις
7885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 16:45
από jimaras1996
10 Απαντήσεις
8033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:35
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 14:45
από mouz
0 Απαντήσεις
541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis