Σελίδες:
  • #1 από j.free στις 03 Dec 2006
  • Τί ακριβώς κάνει κ πότε χρειάζεται ?  ???
  • #2 από fenderiarhs στις 03 Dec 2006
  • οι λαμπατοι ενισυτες αποδιδουν "σωστα" σε μη φιλικες εντασεις προς οποιοδηποτε υπνοδωματιο η μικρο χωρο, οταν το power section του ενισχυτη και τα ηχεια πιεστουν αρκετα......σε αυτες τις εντασεις η εξωση απο οπου μενεις ειναι σιγουρη
    Τα powerbrakes σου επιτρεπουν να εχεις την αποδοση που θα ειχες παιζοντας σε μεγαλες εντασεις, σε πολυ πιο φιλικα ντεσιμπελ
  • #3 από Gabriel6th στις 03 Dec 2006
  • Powerbrake λέγοταν το attenuator της Marshall νομίζω. Που δεν υπάρχει πλέον στην αγορά. Την ίδια δουλειά κάνει το THD Hotplate.
  • #4 από paran0id στις 03 Dec 2006
  • Powerbrake λέγοταν το attenuator της Marshall νομίζω. Που δεν υπάρχει πλέον στην αγορά. Την ίδια δουλειά κάνει το THD Hotplate.

    http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=PB100
    μπαααα
  • #5 από freemind στις 03 Dec 2006
  • Να ρωτησω κατι ως τελειως ασχετος απο κιθαρες και τα "περιφερειακα" τους. Αυτο το μηχανημα, συνδεεται υποθετω μετα την κεφαλη και πριν την καμπινα, ή μεταξυ κιθαρας και κεφαλης? Η πρωτη συνδεση μου φαινεται πιο λογικη, μιας και ο μονος τροπος για να εχεις εναν καλο ηχο ( λογω αυξησης της τασης στους τριοδικους ) ειναι να πιεσεις την κεφαλη, και στη καμπινα να στελνεις το 1/4 του σηματος.. :/ Δηλωνω ξανα αγνοια!
  • #6 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 03 Dec 2006
  • Όπως είχα πεί και κάπου στο παρελθόν, αν ο ενισχυτής δεν προορίζεται για live καταστάσεις πρέπει να παίρνεις λίγα watt λαμπάτο ενισχυτή.

    Έτσι αξιοποιείς τις λάμπες σου στο max, χωρίς να ''ψήνεις'' τον 100στάρη σου με POWERBRAKE - ATTENUATOR και άλλα  τέτοια κολπάκια.

  • #7 από djkostas στις 03 Dec 2006
  • λίγα watt λαμπάτο ενισχυτή.

    Δηλαδή όταν λέμε λίγα watt, πόσα ακριβώς είναι αυτά??
    Και δεν εννοώ πόσα πραγματικά χρειαζόμαστε, αλλά πόσα είναι τα watt που μπορούν να θεωρηθούν ικανοποιητικά!
    (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)
  • #8 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 03 Dec 2006
  • Δηλαδή όταν λέμε λίγα watt, πόσα ακριβώς είναι αυτά??
    Και δεν εννοώ πόσα πραγματικά χρειαζόμαστε, αλλά πόσα είναι τα watt που μπορούν να θεωρηθούν ικανοποιητικά!
    (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός)

    Από 6 μέχρι 15-20 watts μπορείς να πείς ότι είναι άκρως ικανοποιητικά αν ο ενισχυτής (λαμπάτος φυσικά) προορίζεται για σαλόνι-υπνοδωμάτιο.
  • #9 από The common cunning linguist στις 03 Dec 2006
  • Όπως είχα πεί και κάπου στο παρελθόν, αν ο ενισχυτής δεν προορίζεται για live καταστάσεις πρέπει να παίρνεις λίγα watt λαμπάτο ενισχυτή.

    Έτσι αξιοποιείς τις λάμπες σου στο max, χωρίς να ''ψήνεις'' τον 100στάρη σου με POWERBRAKE - ATTENUATOR και άλλα  τέτοια κολπάκια.

    Χμμμ... όχι ακριβώς.

    Καταρχάς το θέμα είναι αν θέλεις να οδηγήσεις τις λυχνίες του τελικού σε υψηλή ένταση. Κάποιος που δουλεύει το master (αν υπάρχει) στο 2 μονίμως προφανώς δεν το κάνει.

    Ωστόσο ένα μεγάλο μέρος του mojo που αποκαλούμε "λαμπάτο ήχο" προέρχεται ακριβώς από την υπεροδήγηση των τελικών λυχνιών.

    Τώρα, καλά είναι τα 3 βατ (χωρίς clipping) ή 5 περίπου (με clipping) μιας και μοναδικής EL84, για να πάρουμε μια από τις πλέον "αδύναμες" τελικές λυχνίες, και μάλιστα είναι υπέραρκετά για χρήση "σαλονιού"... Αλλά όπως και να το κάνουμε, άλλον ήχο έχει ένας single ended ενισχυτής με μία EL84, άλλον ένας class AB με 4 EL34.... που αποδίδουν τυπικά 100 βατ σε τάξη ΑΒ.

    Αν αυτός είναι ο ήχος που θέλεις, ή νομίζεις ότι θέλεις, τότε το attenuator (με τις διάφορες υλοποιήσεις του) είναι η μοναδική λύση, εκτός αν παίζεις στο Ολυμπιακό Στάδιο.
  • #10 από Freedom (modeerf) στις 04 Dec 2006
  • Από 6 μέχρι 15-20 watts μπορείς να πείς ότι είναι άκρως ικανοποιητικά αν ο ενισχυτής (λαμπάτος φυσικά) προορίζεται για σαλόνι-υπνοδωμάτιο.

    Δεν ειναι τοσο απλά τα πραγματα και δεν παει με τα watts μονο, υπαρχουν και άλλοι παράμετροι... ;)

    Εχω ένα Epiphone κεφάλι (5Watt λαμπα) και χωρίς το Hotplate δεν υπαρχει περίπτωση να παιξει καποιος στο δωμάτιο πανω απο το 40% της εντασης...εκει που αρχίζει να "αγριέυει" δηλαδή... ::)

    Εχω και έναν Marshall TSL601 (ασχετως αν πιανει σκονη πλεον), τρικάναλο 60Watts...το θέμα ειναι οτι έχει master volume και 3 καναλια και extra ξεχωριστό volume σε καθε κανάλι...με τον Marshall ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να παιζω σε λογικότατες εντασεις για δωμάτιο, ειτε πουσάροντας το master volume και ρυθμίζοντας το gain του καναλιού και μειώνοντας  volume του καθε καναλιού, ειτε παιζοντας με το master volume πολύ χαμηλά και τσιταρωντας τα gain και volume του καναλιου οπου θελω... :D

    Τουτεστιν, άλλο 5W "no master volume", άλλο 60W master volume, αλλο class A, άλλο class A/B, αλλες ρυθμισεις και sweet spot εχει ο καθε λαμπάτος  και ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ σημασία έχει να σου αρέσει το ΗΧΟΧΡΩΜΑ... ;)

    Η σκέψη "θελω λαμπάτο για δωμάτιο αρα θα παρω 5W ή 1W" δεν εχει και πολύ νοημα ειδικά αν σου αρέσει το ηχοχρωμα ενός άλλου ενισχυτή που τυχαίνει να ειναι 50W...ε, εκεί τι θα κανεις? Θα "συμβιβαστείς" και θα παρεις έναν "μικρό" ή θα παρεις αυτό που θέλεις και θα του χώσεις και ένα power attenuator για να μειώσεις οσο μπορείς την ενταση (προσπαθώντας να μην χασεις πολύ σε τόνο)?  ;)
  • #11 από Gabriel6th στις 04 Dec 2006
  • Να ρωτησω κατι ως τελειως ασχετος απο κιθαρες και τα "περιφερειακα" τους. Αυτο το μηχανημα, συνδεεται υποθετω μετα την κεφαλη και πριν την καμπινα, ή μεταξυ κιθαρας και κεφαλης? Η πρωτη συνδεση μου φαινεται πιο λογικη, μιας και ο μονος τροπος για να εχεις εναν καλο ηχο ( λογω αυξησης της τασης στους τριοδικους ) ειναι να πιεσεις την κεφαλη, και στη καμπινα να στελνεις το 1/4 του σηματος.. :/ Δηλωνω ξανα αγνοια!

    Το ενισχυμένο σήμα από την έξοδο της κεφαλής περνά μέσα από αντιστάσεις και ένα μέρος της ισχύος του (το μεγαλύτερο) μετατρέπεται σε θερμοτητα αν έχω καταλάβει καλά...
  • #12 από The common cunning linguist στις 04 Dec 2006
  • Πόσες φορές σου έχω πεί οτι σε πάω???

    ΒΡΕ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΡΑΦΑΜΕ!!!!

     ;D ;D ;D

    Έτσι, έτσι... τα μεγάλα πνεύματα, μπλα μπλα μπλα...  8) 8) :P

    Το ενισχυμένο σήμα από την έξοδο της κεφαλής περνά μέσα από αντιστάσεις και ένα μέρος της ισχύος του (το μεγαλύτερο) μετατρέπεται σε θερμοτητα αν έχω καταλάβει καλά...

    Έτσι γίνεται, μάλιστα υπάρχει συνήθως και κάποιο απλό σύστημα ψύξης καθώς και κυκλώματα για (μια βασική) αλλαγή στην τονικότητα, brightness, low end, κλπ.
  • #13 από jkstigma στις 25 Sep 2007
  •   και ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ σημασία έχει να σου αρέσει το ΗΧΟΧΡΩΜΑ... ;)

    Η σκέψη "θελω λαμπάτο για δωμάτιο αρα θα παρω 5W ή 1W" δεν εχει και πολύ νοημα ειδικά αν σου αρέσει το ηχοχρωμα ενός άλλου ενισχυτή που τυχαίνει να ειναι 50W...ε, εκεί τι θα κανεις? Θα "συμβιβαστείς" και θα παρεις έναν "μικρό" ή θα παρεις αυτό που θέλεις και θα του χώσεις και ένα power attenuator για να μειώσεις οσο μπορείς την ενταση (προσπαθώντας να μην χασεις πολύ σε τόνο)?  ;)

    Kαλημέρα...
    Αυτό το δηλημα αποσχολεί κ εμένα ..αφού ο ενισχυτής που <κόλησα> οταν τον ακουσα, τυχαινει να είναι 50w λαμπα και πορτοκαλής .. ;D 
    Ξερώ πως κυριως θα τον πάρω για Studio και live αλλά θέλω να καταφέρω να τον χρησιμοποιώ και σπίτι....
    Γι'αυτο το λογο σκέφτομαι να χτυπίσω ένα ηχειάκει 1*12 για το σπίτι με σκεπτικο..μικροτερα-λιγοτερα ηχεια αρα πιο προσιτή ενταση?
    Αυτο το power brake...κανει όντως δουλεια? Μήπως σιγοκαβουρδίζει τις λάμπες?

  • #14 από Baroness στις 25 Sep 2007
  • Απο την στιγμη που θα οδηγεις τις λαμπες πιο σκληρα ελεω χοτπλειτ, λογικο ειναι η διαρκεια ζωης τους να μειωθει.
  • #15 από Jezus στις 25 Sep 2007
  • Από 6 μέχρι 15-20 watts μπορείς να πείς ότι είναι άκρως ικανοποιητικά αν ο ενισχυτής (λαμπάτος φυσικά) προορίζεται για σαλόνι-υπνοδωμάτιο.

    Δεν ειναι τοσο απλά τα πραγματα και δεν παει με τα watts μονο, υπαρχουν και άλλοι παράμετροι... ;)

    Εχω ένα Epiphone κεφάλι (5Watt λαμπα) και χωρίς το Hotplate δεν υπαρχει περίπτωση να παιξει καποιος στο δωμάτιο πανω απο το 40% της εντασης...εκει που αρχίζει να "αγριέυει" δηλαδή... ::)

    Εχω και έναν Marshall TSL601 (ασχετως αν πιανει σκονη πλεον), τρικάναλο 60Watts...το θέμα ειναι οτι έχει master volume και 3 καναλια και extra ξεχωριστό volume σε καθε κανάλι...με τον Marshall ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να παιζω σε λογικότατες εντασεις για δωμάτιο, ειτε πουσάροντας το master volume και ρυθμίζοντας το gain του καναλιού και μειώνοντας  volume του καθε καναλιού, ειτε παιζοντας με το master volume πολύ χαμηλά και τσιταρωντας τα gain και volume του καναλιου οπου θελω... :D

    Τουτεστιν, άλλο 5W "no master volume", άλλο 60W master volume, αλλο class A, άλλο class A/B, αλλες ρυθμισεις και sweet spot εχει ο καθε λαμπάτος  και ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ σημασία έχει να σου αρέσει το ΗΧΟΧΡΩΜΑ... ;)

    Η σκέψη "θελω λαμπάτο για δωμάτιο αρα θα παρω 5W ή 1W" δεν εχει και πολύ νοημα ειδικά αν σου αρέσει το ηχοχρωμα ενός άλλου ενισχυτή που τυχαίνει να ειναι 50W...ε, εκεί τι θα κανεις? Θα "συμβιβαστείς" και θα παρεις έναν "μικρό" ή θα παρεις αυτό που θέλεις και θα του χώσεις και ένα power attenuator για να μειώσεις οσο μπορείς την ενταση (προσπαθώντας να μην χασεις πολύ σε τόνο)?  ;)

    Ακριβως οπως τα ειπες! Να προσθεσω μονο οτι μεγαλο ρολο παιζει και η παραμορφωση του ηχειου, κατι που δυσκολα περνεις με λιγα βατ η με παουερ-μπρεικ, και οτι πολλοι ενισχυτες εχουν πολυ γκειν/παραμορφωση στην προενισχυση, οποτε παιζουν καλα και χαμηλα.
    Και σημαντικοτερο ολων το χεντρουμ, ενας ενισχυτης με 4 ΕΛ34 εχει τρελα μεγαλυτερο χεντρουμ απο εναν με δυο ΕΛ84 π.χ. και αυτο ακουγεται πολυ ευκολα...
Σελίδες: