Σελίδες:
  • #1 από Baroness στις 23 Mar 2007
  • Λοιπον... σαν καλο παιδακι που ειμαι, αποφασισα να ακουσω τους συμφορουμιτες μου, και να μην αγορασω μαγνητες για την κιθαρα μου. Αντι αυτου θα παρω ενισχυτη οπως μου προτειναν.

    Δεν θελω ουτε υβριδικο, ουτε φυσικα τρανσιστορ. Ψαχνω λοιπον καποιον λαμπατο μικρο ενισχυτη για να παιζω μεσα στο δωματιο μου.

    Εχω μια epiphone lp special, και παιζω κυριως μεταλ, χωρις να αποκλειω πιο vintage και rock πραγματα. Οπως καταλαβαινετε, θελω κατι all around  ???

    Εχω και μια προενισχυση line 6 pod pro, και τα λεφτα που μπορω να δωσω ειναι περιπου 250 ευρω.

    Ακουω προτασεις.
  • #2 από parlats στις 23 Mar 2007
  • Με 250 ευρώ φίλε Enema μόνο τις λάμπες παίρνεις από λαμπάτο ενισχυτή εφόσον μιλάμε για φουλ λάμπα  ;)

    Πάντως να ξέρεις ότι ένας καλός ενισχυτής αλλάζει πολύ τον ήχο της κιθάρας αλλά αν οι μαγνήτες είναι μάπα δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες. Είναι άλλο να έχεις στη κιθάρα μαγνήτες Epiphone και άλλο να έχεις πχ Dimargio Evolution ή Screaming Deamon (τα παραδείγματα είναι τυχαία).

    Οπότε γνώμη μου είναι αν μπορείς κάποια στιγμή να κάνεις και τα 2. Πάντως όσον αφορά φουλ λάμπα ενισχυτή έστω και σε λίγα watt τα λεφτά είναι πολύ περισσότερα από αυτά που διαθέτεις οπότε κάνε και άλλες οικονομίες :)
  • #3 από Baroness στις 23 Mar 2007
  • Στο μυαλο μου ειχα τον laney lc15, αξιζει? Εχει 2 λαμπες. :-\
  • #4 από Απόλλων στις 23 Mar 2007
  • Ο parlats έχει δίκο, εκτός και αν μιλάμε για κανέναν ενισχυτή τύπου Ibanez Valbee (189 Ευρώ από Thomann), Epiphone Valve Junior (173 Ευρώ από Thomann) ή τον καινούργιο Nanovalve της Peavey (139 Ευρώ από Thomann). Αν θέλεις κάτι καλύτερο, θα πρέπει να αυξήσεις τον προϋπολογισμό σου. Ακόμα και ο Laney LC15 κοστίζει περίπου 270 Ευρώ. Και απ' όσο γνωρίζω δεν έχει υποδοχή για ακουστικά, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο για το σπίτι αν θέλεις να παίζεις οποιαδήποτε ώρα σε επαρκή ένταση για λαμπάτο ενισχυτή χωρίς να ενοχλείς τους γείτονες. 
  • #5 από Baroness στις 23 Mar 2007
  • Ε ναι, αντε μεχρι 300 τοτε  :-\ Και μεταχειρο αμα βρω τιποτα.
  • #6 από parlats στις 23 Mar 2007
  • Ε ναι, αντε μεχρι 300 τοτε  :-\ Και μεταχειρο αμα βρω τιποτα.

    Σε μεταχειρισμένο πιθανόν να βρεις κάποιους ενισχυτές συνήθως marshall valvestate που είναι μεν με λάμπα αλλά συνήθως στην προενίσχυση κάτι που δεν αλλάζει και άρδην τον ήχο. Οι ενισχυτές που προτείνει ο Απόλλων είναι μεν καλοί αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου. :)

    Επίσης να σου πω ότι σε μεταχειρισμένο λαμπάτο ενισχυτή θα πρέπει να σκεφτείς ότι ενδεχομένως να θέλουν οι λάμπες αλλαγή (οι τελικές λυχνίες συνήθως), κάτι που είναι εξτρά κόστος.  ;)
  • #7 από Υπνοβάτης... στις 23 Mar 2007
  • Και μαλλον θα υπερβαινει και τον προϋπολογισμο σου κατά πολύ κάτι τετοιο!!!
  • #8 από Baroness στις 23 Mar 2007
  • Σε μεταχειρισμένο πιθανόν να βρεις κάποιους ενισχυτές συνήθως marshall valvestate που είναι μεν με λάμπα αλλά συνήθως στην προενίσχυση κάτι που δεν αλλάζει και άρδην τον ήχο. Οι ενισχυτές που προτείνει ο Απόλλων είναι μεν καλοί αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου. :)

    Επίσης να σου πω ότι σε μεταχειρισμένο λαμπάτο ενισχυτή θα πρέπει να σκεφτείς ότι ενδεχομένως να θέλουν οι λάμπες αλλαγή (οι τελικές λυχνίες συνήθως), κάτι που είναι εξτρά κόστος.  ;)

    Μπα οχι, δεν θελω υβριδικο ενισχυτη. Στα ιδια λεφτα, δεν ειναι προτιμοτερος ενας -περιπου- λαμπατος απο εναν υβριδικο ή τρανιστορατο?

    Βασικα, αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου. Εναν μικρο λαμπατο ενισχυτη, με 10αρι ηχειο 10 με 15 βατ.

    Ο parlats έχει δίκο, εκτός και αν μιλάμε για κανέναν ενισχυτή τύπου Ibanez Valbee (189 Ευρώ από Thomann), Epiphone Valve Junior (173 Ευρώ από Thomann) ή τον καινούργιο Nanovalve της Peavey (139 Ευρώ από Thomann). Αν θέλεις κάτι καλύτερο, θα πρέπει να αυξήσεις τον προϋπολογισμό σου. Ακόμα και ο Laney LC15 κοστίζει περίπου 270 Ευρώ. Και απ' όσο γνωρίζω δεν έχει υποδοχή για ακουστικά, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο για το σπίτι αν θέλεις να παίζεις οποιαδήποτε ώρα σε επαρκή ένταση για λαμπάτο ενισχυτή χωρίς να ενοχλείς τους γείτονες. 

    Τα ακουστικα δεν με πειραζουν και τοσο.

    Παντως, εκτος απο τον laney, σκεφτομουν και καποιο τετοιο μικρο οπως ο valve junior  που αναφερεις. Δεδομενου οτι εχει μονο ενα καναλι, σκεφτομουν να τον 'βρωμισω' με το pod.
    Τιποτα παρομοιο σε φεντερ, μονο καθαρο παιζει? Ακομα και μεταχειρο. Θελω να αρχισω να ψαχνω σιγα σιγα μπας και βρω τιποτα σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω για τι πραγμα να ψαξω.

    Και μαλλον θα υπερβαινει και τον προϋπολογισμο σου κατά πολύ κάτι τετοιο!!!

    Ας, το παρω το μηχανημα και τα μαζεματα θα γινουν σιγα σιγα. ;) Αρκει να μην ειναι τιποτα πανακριβες οι λαμπες.


    Και μια αλλη ερωτηση: Οι παραπανω λαμπες που εχουν οι μεγαλυτεροι ενισχυτες, λογικα προσφερουν μεγαλυτερη ποιοτητα στον ηχο ετσι? Οι ενισχυτες αυτου του ειδους που εχουν μονο 2, τις εχουν τις λαμπες στην προενισχυση ή στην ενισχυση?
  • #9 από Απόλλων στις 23 Mar 2007
  • Μπα οχι, δεν θελω υβριδικο ενισχυτη. Στα ιδια λεφτα, δεν ειναι προτιμοτερος ενας -περιπου- λαμπατος απο εναν υβριδικο ή τρανιστορατο?

    Θα μπορούσε πολύ καλά να ισχυριστεί κάποιος ότι με 250 Ευρώ θα ήταν καλύτερα να πάρεις έναν τρανζιστοράτο ενισχυτή που θα σού προσφέρει διάφορα άλλα κόλπα (εφφέ, προσωμοιώσεις ενισχυτών κλπ) παρά ένα low level λαμπάτο. Και σε τελικά ανάλυση, σε αυτά τα λεφτά ή και σε οποιαδήποτε άλλα, προτιμότερο είναι αυτό που αρέσει σε εσένα. Γιατί λοιπόν δεν κάνεις μια βόλτα σε μερικά μαγαζιά να ακούσεις κάποιους από τους προαναφερθέντες ενισχυτές και ότι άλλο μπορείς να πετύχεις;

    Παράθεση
    Βασικα, αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου. Εναν μικρο λαμπατο ενισχυτη, με 10αρι ηχειο 10 με 15 βατ.

    10 με 15 Watt ίσως να είναι υπερβολικά δυνατά για εξάσκηση στο σπίτι, αν μιλάμε για λαμπάτο ενισχυτή. Στη συζήτηση για τον Valbee, o oποίος είναι μόλις 5 Watt, κάποιοι είπαν ότι και αυτός ακόμα ήταν πολύ δυνατός για να ανοίξεις την ένταση στο φουλ. Το ίδιο έχω ακούσει να λένε και για τον Εpiphone Valve Junior. Και απ' ότι έχω καταλάβει ακούγοντας ανθρώπους πολύ πιο ειδικούς, είναι χωρίς νόημα να έχεις λαμπάτο ενισχυτή και να μην μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε ένταση στην οποία φαίνεται η διαφορά της λάμπας. Γι αυτό σού πρότεινα τους συγκεκριμένους ενισχυτές. Αυτός ήταν επίσης ο λόγος που μίλησα για τα ακουστικά. Με αυτά θα μπορείς να παίζεις όποτε θέλεις και όσο δυνατά θέλεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν και χωρίς να χαραμίζεται ο ενισχυτής σου γιατί δεν θα μπορείς ούτε καν να ζεστάνεις τις λάμπες.
  • #10 από Baroness στις 23 Mar 2007
  • Οποτε λες οτι ενας βαλμπι θα ηταν καλυτερος? Δεν θα 'χανει' λιγο ομως λογω μικρου ηχειου?

    Ενας συνδιασμος κεφαλι epi valve junior, με μια μικρη καμπινα, πως ακουγεται? (οχι ηχητικα, σαν ιδεα)



    Εδιτ
    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000MUbG3BKR?CatalogVideo=&ProductUUID=wMHVqHzmv6QAAAEQRjJQqhVx&CatalogCategoryID=RfzVqHzlDYYAAAEOsG4xe6fF&JumpTo=OfferList

    Βρηκα αυτο το μαραφετι καθως εψαχνα το music store. 15αρι με 4ς λαμπες, 10αρι ηχειο και πολυ καλη τιμη. Πως σας φαινεται?

    Edit 2

    Συμφωνα με τα λεγομενα του τυπου πρεπει να αξιζει
    http://www.musiker-board.de/vb/amps-boxen/157669-review-fame-gta-15-15w-roehren-amp.html
  • #11 από Απόλλων στις 23 Mar 2007
  • Οποτε λες οτι ενας βαλμπι θα ηταν καλυτερος? Δεν θα 'χανει' λιγο ομως λογω μικρου ηχειου?

    Ενας συνδιασμος κεφαλι epi valve junior, με μια μικρη καμπινα, πως ακουγεται? (οχι ηχητικα, σαν ιδεα)

    Λέω ότι για τα δικά μου γούστα και τις δικές μου ανάγκες, ένας ενισχυτής τύπου Valbee ή Valve Junior ή Nanovalve θα ήταν προτιμότερος από έναν LC15 αν μιλάμε για χρήση αποκλειστικά στο σπίτι. Και αυτό γιατί είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσα να αξιοποιήσω καλύτερα τις λάμπες του Valbee απ' ότι του Laney. Εδώ που μένω η ηχομόνωση ανάμεσα στα διαμερίσματα δεν είναι πολύ καλή (μπορείς να ακούσεις και την τηλεόραση του γείτονα) και ακόμα και ο ακουστικός ενισχυτής που έχω (16W) είναι υπερβολικά δυνατός στη μέγιστη ένταση. Καλύτερα λοιπόν τα 5W, έστω και με το μειονέκτημα του μικρότερου ηχείου παρά τα 15W τα οποία δεν θα μπορέσω ποτέ να αξιοποιήσω χωρίς το φόβο της έξωσης.

    Όσο για κεφαλή Valve Junior και καμπίνα, εκτός του ότι μού ακούγεται υπερβολικό για το σπίτι, θα σού στοιχίσει πολύ πιο ακριβά απ' ότι ο Valve Junior combo μόνος του και ειλικρινά δεν βλέπω ποιό θα ήταν το ουσιαστικό πλεονέκτημα.
  • #12 από j.free στις 23 Mar 2007
  • Μεγάλη ιστορία πάντως ο λαμπάτος.... Απο τη μία έχεις ήχο με balls κ απο την άλλη για να πάρεις τέτοιο ήχο πρέπει να παίξεις σε εντάσεις που ενοχλούν σε διαμέρισμα...Στην περίπτωσή σου ΕΝΕΜΑ, πάντως, εφόσον θέλεις σώνει κ καλά λαμπάτο και εγω προτείνω  βαλβ τζούνιορ αλλα κόμπο κ ασε τα περι μικρού ηχείου... 8)

    Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τον Απόλλων οτι σε αυτά τα λεφτά κ σε "λίγες" εντάσεις, ισως να είναι καλύτερος ένας ευέλικτος τρανζιστοράτος, κορδωμένος με  χαρακτηριστικά

    Παράθεση
    Δεν θα 'χανει' λιγο ομως λογω μικρου ηχειου?

    Αυτό που λές δεν ισχύει. Ενα ηχείο είναι φτιαγμένο να σηκώνει τα βατ που βγαζει η κεφαλή... Πρόβλημα θα είχες αν έβαζες 100αρη πάνω σε τόσο μικρό ηχείο..

    Ελπίζω να σε βοήθησα !  :)
  • #13 από Baroness στις 24 Mar 2007
  • Οποτε λες οτι ενας βαλμπι θα ηταν καλυτερος? Δεν θα 'χανει' λιγο ομως λογω μικρου ηχειου?

    Ενας συνδιασμος κεφαλι epi valve junior, με μια μικρη καμπινα, πως ακουγεται? (οχι ηχητικα, σαν ιδεα)

    Λέω ότι για τα δικά μου γούστα και τις δικές μου ανάγκες, ένας ενισχυτής τύπου Valbee ή Valve Junior ή Nanovalve θα ήταν προτιμότερος από έναν LC15 αν μιλάμε για χρήση αποκλειστικά στο σπίτι. Και αυτό γιατί είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσα να αξιοποιήσω καλύτερα τις λάμπες του Valbee απ' ότι του Laney. Εδώ που μένω η ηχομόνωση ανάμεσα στα διαμερίσματα δεν είναι πολύ καλή (μπορείς να ακούσεις και την τηλεόραση του γείτονα) και ακόμα και ο ακουστικός ενισχυτής που έχω (16W) είναι υπερβολικά δυνατός στη μέγιστη ένταση. Καλύτερα λοιπόν τα 5W, έστω και με το μειονέκτημα του μικρότερου ηχείου παρά τα 15W τα οποία δεν θα μπορέσω ποτέ να αξιοποιήσω χωρίς το φόβο της έξωσης.

    Όσο για κεφαλή Valve Junior και καμπίνα, εκτός του ότι μού ακούγεται υπερβολικό για το σπίτι, θα σού στοιχίσει πολύ πιο ακριβά απ' ότι ο Valve Junior combo μόνος του και ειλικρινά δεν βλέπω ποιό θα ήταν το ουσιαστικό πλεονέκτημα.

    Nαι ομολογω οτι εχεις δικιο. Και γω σε μια παρομοια κατασταση ειμαι που δεν χωρανε υψηλες εντασεις.

    Βασικα αυτο που δεν θελω να χασω ειναι ογκο απο τον ηχο μου γιαυτο εχω κολλησει με το μεγεθος του ηχειου. Οσο για το κομπο βασικα ναι, σκεφτομενος αυτο ειπα να συνδιασω τα 5 βατ με το 10αρι ηχειο αντι το 8αρι του κομπο.

    Μεγάλη ιστορία πάντως ο λαμπάτος.... Απο τη μία έχεις ήχο με balls κ απο την άλλη για να πάρεις τέτοιο ήχο πρέπει να παίξεις σε εντάσεις που ενοχλούν σε διαμέρισμα...Στην περίπτωσή σου ΕΝΕΜΑ, πάντως, εφόσον θέλεις σώνει κ καλά λαμπάτο και εγω προτείνω  βαλβ τζούνιορ αλλα κόμπο κ ασε τα περι μικρού ηχείου... 8)

    Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τον Απόλλων οτι σε αυτά τα λεφτά κ σε "λίγες" εντάσεις, ισως να είναι καλύτερος ένας ευέλικτος τρανζιστοράτος, κορδωμένος με  χαρακτηριστικά

    Εχω ηδη το pod σε συνδιασμο με ηχεια 2.1 συνολικης δυναμης 30βατ, και εχω αξιοπρεπη ηχο με εφφε και τα λοιπα, οποτε πιστευω οτι ενας τρανιστορατος απλα δεν μου χρειαζεται.

    Παράθεση
    Αυτό που λές δεν ισχύει. Ενα ηχείο είναι φτιαγμένο να σηκώνει τα βατ που βγαζει η κεφαλή... Πρόβλημα θα είχες αν έβαζες 100αρη πάνω σε τόσο μικρό ηχείο..

    Ελπίζω να σε βοήθησα !  :)

    Χεχε, εδω δν εγινα κατανοητος. ;) Αμα δεις και πιο πανω αναφερομαι στον ογκο που θα βγαζει το ηχειο. Φυσικα δεν περιμενω και επιδοσεις καμπινας 4χ12 ετσι, απλα θελω κατι -καλο-.

    Οποτε παιδια τωρα ειμαι αναμεσα σε Epiphone Valve Junior, Ibanez Valbee και Peavy Nanovalve... ::)
  • #14 από -=Στέλιος=- στις 24 Mar 2007
  • Πήγαινε στην κιθαραγορά να τους ακούσεις.Μόνο εσυ ξερεις τι είναι καλο,υποκειμενικά ειναι όλα.
  • #15 από Baroness στις 24 Mar 2007
  • Δυστηχως εδω που μενω φιλε μου...  :(

    Κλινω προς τον valbee, αφου βλεπω οτι προσφερει πολλα περισσοτερα απο τους αλλους 2 ενισχυτες.

    Tasos18 που εισαι να πεις εντυπωσεις απο τον βαλμπι ωρεεεεε? :P Νομιζω υπηρχε ενα θεμα, παω να το βρω.
  • #16 από RORY GALLAGHER στις 24 Mar 2007
  • εγω θα σου λεγα παντως να μην αποκλείσεις τελείως τους 15ρηδες-ειδικά αφού βρήκες κάποιους σε καλή τιμούλα
    είναι όντως πρόβλημα αυτό με την ένταση αλλά ίσως με κάποιον attenuator(?) μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα
    Μπορεί αργότερα όμως να θελήσεις να κάνεις Live και ο valvee δεν ξέρω αν θα σε "βγάλει"
  • #17 από Απόλλων στις 24 Mar 2007
  • Δυστηχως εδω που μενω φιλε μου... :(

    Μπορεί να έχω ξεχάσει τη γεωγραφία της βόρειας Ελλάδας, αλλά είχα την εντύπωση ότι οι Σέρρες δεν απέχουν ούτε μια ώρα από τη Θεσσαλονίκη. Δεν θα μπορούσες να κάνεις μια βόλτα προς τα εκεί...;
  • #18 από Baroness στις 24 Mar 2007
  • εγω θα σου λεγα παντως να μην αποκλείσεις τελείως τους 15ρηδες-ειδικά αφού βρήκες κάποιους σε καλή τιμούλα
    είναι όντως πρόβλημα αυτό με την ένταση αλλά ίσως με κάποιον attenuator(?) μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα
    Μπορεί αργότερα όμως να θελήσεις να κάνεις Live και ο valvee δεν ξέρω αν θα σε "βγάλει"

    O attenuator θα μου προσθεσει και αλλα εξοδα :-\. Επισης δεν παιζω κιθαρα ουτε ενα χρονο, οποτε το live ειναι λιγο ακραιο για μενα. Οποτε προς το παρον ο βαλμπι και η ενταση που βγαζει (αποτι λενε τα παιδια σε αλλο θρενυ) θα με καλυψει ;)


    Μπορεί να έχω ξεχάσει τη γεωγραφία της βόρειας Ελλάδας, αλλά είχα την εντύπωση ότι οι Σέρρες δεν απέχουν ούτε μια ώρα από τη Θεσσαλονίκη. Δεν θα μπορούσες να κάνεις μια βόλτα προς τα εκεί...;

    Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι κοντα. Αλλα υπαρχουν καποια προβληματα:

    1. Πως θα μετακινηθω εκει μεσα (δεν ξερω και τα κατατοπια)
    2. Θα φαω βρισιμο, αλλα εχω ενα τρελο τρακ οταν παω να παιξω μπροστα σε κοσμο! Ουτε στους γονεις μου μπορω να παιξω οποτε εχω να μικρο κομπλεξ στο να πηγαινω σε μαγαζια και να δοκιμαζω ενισχυτες. Εχει τρελη διαφορα το παιξιμο μου οταν ειμαι μονος μου και οταν ειμαι με αλλους. (Σκεφτεσαι τι θα λενε οι ανθρωποι στο μαγαζι? Απαπαπαπα)
    3. Δεν μπορω μονος μου θελω παρεα και που να βρω κανα τρελο να ερθει μαζι μου. (αν και εχω ενα στο μυαλο μου - paranoid παμε σαλονικα?  ;D )

    Βαλε και το προβλημα της κιθαρας... το να βρεις τετοιο κουπι σαν το δικο μου ειναι δυσκολο. Και το προβλημα των μεταφορικων.. με τοσα λεφτα που θα χαλασω να παω να μετακινηθω και να ερθω πληρωνω μεταφορικα απο θωμαν. :P

    Τελοσπαντων... εχω καταληξει στο βαλμπι παντως.
  • #19 από Απόλλων στις 24 Mar 2007
  • Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι κοντα. Αλλα υπαρχουν καποια προβληματα:

    1. Πως θα μετακινηθω εκει μεσα (δεν ξερω και τα κατατοπια)
    2. Θα φαω βρισιμο, αλλα εχω ενα τρελο τρακ οταν παω να παιξω μπροστα σε κοσμο! Ουτε στους γονεις μου μπορω να παιξω οποτε εχω να μικρο κομπλεξ στο να πηγαινω σε μαγαζια και να δοκιμαζω ενισχυτες. Εχει τρελη διαφορα το παιξιμο μου οταν ειμαι μονος μου και οταν ειμαι με αλλους. (Σκεφτεσαι τι θα λενε οι ανθρωποι στο μαγαζι? Απαπαπαπα)
    3. Δεν μπορω μονος μου θελω παρεα και που να βρω κανα τρελο να ερθει μαζι μου. (αν και εχω ενα στο μυαλο μου - paranoid παμε σαλονικα? ;D )

    Βαλε και το προβλημα της κιθαρας... το να βρεις τετοιο κουπι σαν το δικο μου ειναι δυσκολο. Και το προβλημα των μεταφορικων.. με τοσα λεφτα που θα χαλασω να παω να μετακινηθω και να ερθω πληρωνω μεταφορικα απο θωμαν. :P

    Τελοσπαντων... εχω καταληξει στο βαλμπι παντως.


    Κοίταξε, αυτά είναι προβλήματα στα οποία δεν μπορεί να βοηθήσει άμεσα κάποιος εδώ μέσα. Πάντως για να σε μπερδέψω λίγο ακόμα, μόλις θυμήθηκα ότι σε μια πρόσφατη έρευνα που έκανα για φτηνούς λαμπάτους ενισχυτές είχα βρει και τον Peavey Valve King Royal 8. Σκέφτομαι ότι ένας τέτοιος ενισχυτής πιθανόν να ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που ψάχνεις, καθώς είναι φούλ λαμπάτος με λίγα Watt, αλλά έχει μεγαλύτερο ηχείο (8 ιντσών) από κάτι σε στυλ Valbee. Δεν έχει εφφέ και άλλα κόλπα, αλλά αν σε ικανοποιεί ο καθαρός του ήχος μπορείς να χρησιμοποιήσεις το pod σου για εφφέ και προσωμοιώσεις. Τέλος, και πολύ σημαντικό, όχι μόνο είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου αλλά θα σού μείνει και ένα κατοστάρικο να αγοράσεις τίποτα άλλα καλούδια... ;)

    Καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξεις.
  • #20 από Baroness στις 25 Mar 2007
  • Ωχ τωρα τι μου κανεις.... δεν το εχει και ο thomann... Θα αρκεστω στο βαλμπι και αγιος ο θεος.

    Edit

    Απο εκει να αγορασω μπορω? Ειναι αξιοπιστο το site? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?
  • #21 από Joef - Über Alles στις 25 Mar 2007
  • δεν εχω ιδεα αν λεει τιποτα
    αλλα κοιτα και αυτο!
    http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm
    με τοσα λιγα λεφτα αν ειχα και ενα Pod εγω θα τον επαιρνα σιγουρα!
    ασε που ειναι και μικρος και τον πας οπου θες ευκολα!!
  • #22 από Απόλλων στις 25 Mar 2007
  • Απο εκει να αγορασω μπορω? Ειναι αξιοπιστο το site? Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?

    Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις. Αν το Playback είναι αξιόπιστο όπως ο Thomann δεν μπορώ να σού εγγυηθώ. Αλλά δεν βλέπω γιατί να μην είναι. Εξάλλου για τον συγκεκριμένο ενισχυτή σού δίνουν και 5 χρόνια εγγύηση, περισσότερο από όσο δίνει συνήθως ο Thomann.

    Όσο για τον Harley Benton που προτείνει ο Joef, τον είχα δει κι εγώ, αλλά μού φαίνεται σαν αντιγραφή του Epiphone Valve Junior. Όταν είχα ακούσει εγώ τους συγκεκριμένους ενισχυτές, μού φάνηκε καλύτερος ο Valbee. O ήχος και των δύο όντως περιορίζεται κάπως από το μικρό ηχείο, αλλά ο Valbee σίγουρα υπερέχει σε ποιότητα και σε δυνατότητα διαμόρφωσης του ήχου, πράγμα που στον Epiphone ελάχιστα μπορείς να καταφέρεις αφού επιτρέπει μόνο έλεγχο της έντασης από το ένα και μοναδικό κουμπί που διαθέτει. Δεν ξέρω αν η διαφορά έγκειται μεταξύ των άλλων στο ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους μικρούς ενισχυτές χρησιμοποιούν λάμπες 12AX7 και EL84 ενώ ο Valbee 12AX7 και 6L6GC. Πάντως στα αυτιά μου ο ήχος του Valbee ήταν εμφανώς καλύτερος. Τον Peavey Valve King Royal δεν τον έχω ακούσει, αλλά έχω ακούσει τον μεγαλύτερο Valve King 112 και μπορώ να πω ότι ο ήχος του δεν ήταν καθόλου άσχημος. Και έχει και την σημαντική (κατά τη γνώμη μου) υποδοχή για ακουστικά. Βέβαια στο τέλος όλα είναι υποκειμενικά. Γι αυτό και σού είπα να πας να δοκιμάσεις ο ίδιος όλους αυτούς τους ενισχυτές και όσους άλλους βρεις πριν αποφασίσεις. Μόνο με τις γνώμες άλλων, τις περιγραφές από τις ιστοσελίδες καταστημάτων και το "άγιος ο θεός" δεν νομίζω ότι μπορείς να περιμένεις καλό αποτέλεσμα...
  • #23 από Baroness στις 25 Mar 2007
  • δεν εχω ιδεα αν λεει τιποτα
    αλλα κοιτα και αυτο!
    http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm
    με τοσα λιγα λεφτα αν ειχα και ενα Pod εγω θα τον επαιρνα σιγουρα!
    ασε που ειναι και μικρος και τον πας οπου θες ευκολα!!


    Τι να σου πω. εγω παντως δεν θα εμπιστευομουν ενα μηχανημα τοσο φτηνο. (Ισως ειναι φτηνο γιατι ειναι αντιγραφη.) Αλλα και παλι δεν προσφερει τοσα πολλα οσα ο βαλμπι, περαν του ηχειου. (το speaker out γινεται και με τον βαλμπι  ;) )

    Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις. Αν το Playback είναι αξιόπιστο όπως ο Thomann δεν μπορώ να σού εγγυηθώ. Αλλά δεν βλέπω γιατί να μην είναι. Εξάλλου για τον συγκεκριμένο ενισχυτή σού δίνουν και 5 χρόνια εγγύηση, περισσότερο από όσο δίνει συνήθως ο Thomann.

    Όσο για τον Harley Benton που προτείνει ο Joef, τον είχα δει κι εγώ, αλλά μού φαίνεται σαν αντιγραφή του Epiphone Valve Junior. Όταν είχα ακούσει εγώ τους συγκεκριμένους ενισχυτές, μού φάνηκε καλύτερος ο Valbee. O ήχος και των δύο όντως περιορίζεται κάπως από το μικρό ηχείο, αλλά ο Valbee σίγουρα υπερέχει σε ποιότητα και σε δυνατότητα διαμόρφωσης του ήχου, πράγμα που στον Epiphone ελάχιστα μπορείς να καταφέρεις αφού επιτρέπει μόνο έλεγχο της έντασης από το ένα και μοναδικό κουμπί που διαθέτει. Δεν ξέρω αν η διαφορά έγκειται μεταξύ των άλλων στο ότι οι περισσότεροι από αυτούς τους μικρούς ενισχυτές χρησιμοποιούν λάμπες 12AX7 και EL84 ενώ ο Valbee 12AX7 και 6L6GC. Πάντως στα αυτιά μου ο ήχος του Valbee ήταν εμφανώς καλύτερος. Τον Peavey Valve King Royal δεν τον έχω ακούσει, αλλά έχω ακούσει τον μεγαλύτερο Valve King 112 και μπορώ να πω ότι ο ήχος του δεν ήταν καθόλου άσχημος. Και έχει και την σημαντική (κατά τη γνώμη μου) υποδοχή για ακουστικά.


    Βλεπω ομως οτι θελει πιστωτικη οποτε....
    Αυτα που ειπες για τον βαλμπι με κανουν να τον σιγουρευω για αγορα ακομα περισσοτερο.  Τα ακουστικα δεν με πειραζουν γιατι ουτως η αλωως δεν παιζω ποτε με ακουστικα (και στην τελικη εχει το ποντ οποτε θα ανετξω για λιγο παιξιμο χωρς τον ενισχυτη μου)

    Παράθεση
    Βέβαια στο τέλος όλα είναι υποκειμενικά. Γι αυτό και σού είπα να πας να δοκιμάσεις ο ίδιος όλους αυτούς τους ενισχυτές και όσους άλλους βρεις πριν αποφασίσεις. Μόνο με τις γνώμες άλλων, τις περιγραφές από τις ιστοσελίδες καταστημάτων και το "άγιος ο θεός" δεν νομίζω ότι μπορείς να περιμένεις καλό αποτέλεσμα...


    Οπως και να το κανουμε, αυτη την φορα θα πρεπει να εμπιστευτω τις αποψεις σας περι του ενισχυτη. Εχω διαβασει και κριτικες στο harmony central, εχω δει και κανα 2 βιντεο, πιστευω οτι στο καθαρο θα με ικανοποιει. Οποτε μαλλον την επομενη βδομαδα θα πεσει παραγγελια...
  • #24 από Baroness στις 27 Mar 2007
  • Aποφασισα να παω Θεσσαλονικη για να δοκιμασω τον ιμπανεζ και τον λανευ. Ξερει κανεις καποιο καταστημα ή και οδο?
  • #25 από spirosst στις 07 Jun 2007
  • Laney ΔΑΓΚΩΤΟ!! Πρόκειται για ενισχυτάρα, που πατάει κάτω πολλούς ακριβότερους λαμπάτους. Επίσης είναι πολύ δυνατός
    για 15άρης. Δεν είναι τυχαίο ότι τον έχει επιλέξει και ο Ραγκαζάς και μάλιστα παίζει και live μ'αυτόν...
Σελίδες: