Ψηφοφορία: Ψηφίστε τι Τάξης (Class) Ενισχυτή Κιθάρας έχετε:

Class A Λαμπάτο
Class B Λαμπάτο
Class AB Λαμπάτο
Δεν ξέρω ακόμα..
Τρανζιστοράτο

Σελίδες:
  • #1 από adr1anos στις 16 Dec 2008
  • Ψηφίστε τι Τάξης (Class) Ενισχυτή Κιθάρας έχετε.
    Αν δεν ξέρετε, βάλτε ¨Δεν Ξέρω ακόμα¨ και όταν μάθετε μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας.

    Τι είναι Ενισχυτές Class A, AB, B και Crossover Distortion με Εικόνες

    Πολλοί φίλοι ρωτούν επανειλημμένα τι είναι Class A, AB, B κλπ και τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους και με ποιο τρόπο αφορούν στον εξοπλισμό μας.
    Παραθέτω λοιπόν μία μικρή ανάλυση για να εστιάσουμε στα σημαντικά που αφορούν στους ενισχυτές κιθάρας που μας ενδιαφέρουν.
    Έχω κρατήσει τις περιγραφές απλοϊκές και χωρίς ηλεκτρονικούς όρους ώστε να κρατήσουμε μόνο την ουσία. Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα επίσης είναι απλοποιημένα και αναφέρονται στους ενισχυτές κιθάρας. Αν ασχοληθείτε λίγο θα βρείτε πολύ περισσότερα από όσα έγραψα.
    Στα κατωτέρω, οι όροι Λυχνία και Τρανζίστορ είναι συνώνυμοι, απλά επέλεξα το Λυχνία (ή Λάμπα) επειδή εστιάζουμε στους ενισχυτές κιθάρας.


    CLASS A
    Είναι η απλούστερη μορφή ενίσχυσης. Όλη η ενίσχυση δηλαδή το σήμα εξόδου παράγεται από μία Λυχνία. Αυτή για να λειτουργεί μόνη της, έχει ρυθμιστεί ηλεκτρονικά ώστε να παράγει (ας πούμε) και την θετική και την αρνητική πλευρά του σήματος εξόδου.


    Πλεονεκτήματα:
    Η καθαρότερη μορφή ενίσχυσης εκ των τριών. Έχει την λιγότερη παραμόρφωση και τον πιστότερο ήχο με πρωτοφανή αμεσότητα και  απαράμιλλη διαύγεια. Ακούστε/παίξτε με έναν BadCat τάξης Α (ή οποιονδήποτε άλλον) και θα το καταλάβετε.
    Μειονεκτήματα:
    Η Λυχνία δουλεύει συνεχώς σε (σχεδόν) πλήρη ισχύ, ανεξάρτητα αν δίνουμε σήμα στον ενισχυτή ή όχι και ανεξάρτητα από το αν έχουμε το Master Volume ψηλά ή χαμηλά. Αυτό καταπονεί τις Λυχνίες και γερνούν τόσο γρήγορα όσο αν παίζαμε συνεχώς στο maximum. Οι ενισχυτές αυτοί ζεσταίνονται πολύ και συνήθως απαιτούν ανεμιστήρες για την ψύξη τους. Επίσης καταναλώνουν πολύ ρεύμα.


    CLASS Β
    Είναι η πιο βολική μορφή ενίσχυσης. Η ενίσχυση δηλαδή το σήμα εξόδου παράγεται από δύο Λυχνίες σε συνεργασία. Αυτές έχουν ρυθμιστεί ηλεκτρονικά ώστε να παράγουν η μία την θετική και η άλλη την αρνητική πλευρά του σήματος εξόδου. Για να το κάνουν αυτό, πρέπει να “σκατζάρουν” (switch) η μία με την άλλη κάθε φορά που το σήμα περνάει από το θετικό στο αρνητικό και ανάποδα. Αυτό γίνεται πολλές χιλιάδες φορές το δευτερόλεπτο.
     


    Πλεονεκτήματα:
    Η οικολογικότερη μορφή ενίσχυσης εκ των τριών. Χωρίς σήμα, το στάδιο ενίσχυσης δεν καταναλώνει (σχεδόν) καθόλου ρεύμα. Οι δύο Λυχνίες παράγουν την διπλάσια ενίσχυση από ότι θα παρήγαγε μία μόνη της.  Με το λιγότερο δυνατόν ρεύμα και κατανάλωση, παράγουμε το μέγιστο της ενίσχυσης. Οι Λυχνίες διαρκούν πολύ και δεν ζεσταίνονται παρά μόνο αν ανοίξουμε το Master Volume ψηλά.
    Μειονεκτήματα:
    Το “σκατζάρισμα” (switch) που γίνεται μεταξύ των δύο Λυχνιών δημιουργεί μία ειδική παραμόρφωση που λέγεται Crossover Distortion. Στην Τάξη B η παραμόρφωση αυτή είναι ιδιαίτερα φανερή και γίνεται αντιληπτή από τον άνθρωπο ως μία δυσάρεστη αλλοίωση του ήχου.


    CROSSOVER DISTORTION
    Είναι η παραμόρφωση που δημιουργείται κατά το “σκατζάρισμα” (switch) που γίνεται μεταξύ των δύο Λυχνιών, όταν περνάει το σήμα από την θετική στην αρνητική πλευρά και ανάποδα. Η αλλαγή δεν μπορεί ηλεκτρολογικά να γίνει εντελώς ακαριαία για πολλούς λόγους και έτσι παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. 
     


    Η παραμόρφωση που παράγεται ως αποτέλεσμα, δεν μοιάζει με την κλασσική γλυκιά παραμόρφωση που θέλουμε από τις Λυχνίες όταν αυτές οδηγούνται σε υψηλές εντάσεις (παραμόρφωση που παράγεται στις κορυφές του σήματος) αλλά με μία ιδιαίτερα δυσάρεστη “αγριάδα” (παραμόρφωση που προκαλείται στην βάση του σήματος κατά την αλλαγή από την μία Λυχνία στην άλλη).


    CLASS ΑΒ
    Είναι ένας αποτελεσματικός συνδυασμός μεταξύ Τάξης (Class) Α και Τάξης Β. Η ενίσχυση, δηλαδή το σήμα εξόδου παράγεται από δύο Λυχνίες σε συνεργασία, εκ των οποίων όμως, η μία λειτουργεί λίγο περισσότερο από την άλλη. Πάλι πρέπει να  “σκατζάρουν” (switch) η μία με την άλλη κάθε φορά που το σήμα περνάει από το θετικό στο αρνητικό και ανάποδα. Όμως σε χαμηλές εντάσεις, μπορεί να λειτουργεί μόνο η μία Λυχνία από τις δύο, και τότε λειτουργεί σε Τάξη (Class) Α, με όλα τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η τάξη αυτή.



    Πλεονεκτήματα:
    Είναι η βέλτιστη μορφή ενίσχυσης εκ των τριών. Χωρίς σήμα, το στάδιο ενίσχυσης καταναλώνει λίγο ρεύμα. Οι δύο Λυχνίες μπορούν να παράγουν σχεδόν 30% περισσότερη ενίσχυση από ότι θα παρήγαγε μία μόνη της.  Σε χαμηλές εντάσεις έχει πολύ καλή πιστότητα και διαύγεια.  Επίσης το Crossover Distortion σε μεγαλύτερες εντάσεις είναι λιγότερο αντιληπτό.
    Μειονεκτήματα:
    Οι Λυχνίες που δουλεύουν περισσότερο, μπορεί και μάλλον θα γεράσουν γρηγορότερα από τις άλλες. (Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί συνήθως σας χαλάει μόνο μία από τις δύο ή δύο από τις τέσσερις Λυχνίες του τελικού σταδίου στον ενισχυτή σας σε Τάξη ΑΒ? Τώρα ξέρετε !)

    Υπάρχουν βέβαια  και πολλές άλλες Τάξεις ενίσχυσης, ειδικά στο HiFi που όμως δεν αφορούν άμεσα τους ενισχυτές κιθάρας.
    Αυτά! Εσείς προσθέστε/αφαιρέστε ότι νομίζετε από την δική σας εμπειρία.

  • #2 από mace στις 16 Dec 2008
  • Ωραιος,χρειαζόταν κατι τετοιο....εχω τρεις ταξης Α/Β (ENGL Screamer/ENGL e930/60 power amp/Mesa Boogie Rocket 44)και εναν παλιο Trace Elliot vellocette,ταξη Α στα 15watt....ψηφισα Α/Β ομως,μιας και οι περισσοτεροι ενισχυτες που περασαν απο τα χερια μου ηταν Α/Β....και παλι μπραβο για την προσπαθεια  :up:
  • #3 από RoyBatty στις 16 Dec 2008
  • Εύγε νέε μου,ούτε εγώ θα τα έγραφα καλύτερα  :)
    Βέβαια ξέχασες να μας γράψεις για το "input tube" Και το "linear tape" αλλά δεν πειράζει  ;D 8)
  • #4 από adr1anos στις 16 Dec 2008
  • Εύγε νέε μου..

    Στα 46 χαίρομαι να ακούω τέτοια σχόλια! Νάσαι καλά!..
    Γιατί δεν συμπληρώνεις τα υπόλοιπα?..
  • #5 από RoyBatty στις 16 Dec 2008
  • Εύγε νέε μου..

    Στα 46 χαίρομαι να ακούω τέτοια σχόλια! Νάσαι καλά!..
    Oύπς...στα 30 μου ώρες ώρες νομίζω πως έχω παραμεγαλώσει  ;)

    Γιατί δεν συμπληρώνεις τα υπόλοιπα?..
    Αγαπητέ μου ηλεκτρονικός είμαι,όχι συγγραφέας κειμένων επιστημονικής φαντασίας  ;)
  • #6 από indie-anos laternative στις 16 Dec 2008
  • Ως συνήθως από τον Αδριανό ένα ακόμη πολύ καλό θέμα!
  • #7 από radiator 66 στις 16 Dec 2008
  • Ωραιο!!!  8)
  • #8 από faser στις 16 Dec 2008
  • Μπράβο :D!! Αυτό το post πραγματικά έλειπε.. ;) Πρέπει να μπει άμεσα "στα Καλύτερα" για να είναι εύκολα προσβάσιμο από όλους..

    Όντως όμως, η έννοια του linear tape λάμπει διά της απουσίας της.. ;D
  • #9 από FotisKatsanos στις 16 Dec 2008
  • Mpravo adr1ane! Eixa anoiksei 8ema giati eixa autin tin aporia, alla apo to diko sou ema8a perisotera!
    (sorry gia ta greeklish eimai se pc pou den exei ellinika)
  • #10 από hot_sauce (φλουτσ) στις 16 Dec 2008
  • Μπράβο Ανδριανέ...ωραίο άρθρο με πολλές και διευκρινιστικές πληροφορίες...!


    υ.γ.: μήπως να βαζες και ως επιλογή τους τρανζιστοράτους στην ψηφοφορία?
  • #11 από adr1anos στις 16 Dec 2008
  • υ.γ.: μήπως να βαζες και ως επιλογή τους τρανζιστοράτους στην ψηφοφορία?

    Καλή ιδέα, έγινε!
  • #12 από FotisKatsanos στις 16 Dec 2008
  • Mporeis na mas peis pos sysxetizontai me ta watt? exo paratireisei oti autoi pou einai class A einai pio dynatoi me antoistoixous (idio wattage) se class AB. Episeis ksereis an paizei rolo to an einai Class A h Class B gia to pos 8a akoustei ena petalaki od, diladi pio apa ta dio to dexetai kalytera?
  • #13 από Baroness στις 16 Dec 2008
  • Απο τα καλυτερα ποστ :)

    Βλεπω ομως κανενας δεν εχει class A λαμπατο? Ολοι AB εχουμε? Δεν εχει κανενας harley benton ga5/epi valve junior?
  • #14 από GiorgosVolos στις 16 Dec 2008
  • Απο τα καλυτερα ποστ :)

    Βλεπω ομως κανενας δεν εχει class A λαμπατο? Ολοι AB εχουμε? Δεν εχει κανενας harley benton ga5/epi valve junior?

    Πήρε μία ψήφο κ αυτη η κατηγορία  :D έχω τον μικρο γιγαντούλι (little giant)
  • #15 από Giorgos K. στις 16 Dec 2008
  • Ως συνήθως από τον Αδριανό ένα ακόμη πολύ καλό θέμα!
    all said!ξέχασες μόνο να πείς μπράβο! :D
    να θυμηθείς να φτιάξεις να μπορούμε να αλλάξουμε την επιλογή μας,καθώς αυτοί που δεν ήξεραν οταν το διάβαζαν τί ενισχητή έχουν
    να το αλλάξουν ;)
  • #16 από adr1anos στις 16 Dec 2008
  • Ως συνήθως από τον Αδριανό ένα ακόμη πολύ καλό θέμα!
    all said!ξέχασες μόνο να πείς μπράβο! :D
    Δεν χρειάζεται, ο indie έχει πεί όλα τα ευγενή του λόγια μαζεμένα.. Ευχαριστώ πολύ.

    να θυμηθείς να φτιάξεις να μπορούμε να αλλάξουμε την επιλογή μας,καθώς αυτοί που δεν ήξεραν οταν το διάβαζαν τί ενισχητή έχουν
    να το αλλάξουν ;)
    Είναι ήδη έτσι από την αρχή. Αν δεν δουλεύει γράψε μου να το κοιτάξω.

    FotisKatsanos είδα την ερώτηση σου, θα επανέλθω με λίγο περισσότερο χρόνο διαθέσιμο.

    Στο μεταξύ, όλοι οι γνώστες συνυσφέρετε ότι θέλετε, με περισσότερες πληροφορίες στο θέμα.
    Faser γράψε για το linear tape αν θέλεις.. Το post είναι από όλους για όλους..
  • #17 από Sbiblerubleb στις 17 Dec 2008
  • πολυ καλο!
    Απολαμβανω τον VHT Pitbull super 30 οσο κανεναν αλλο μικρο ενισχυτη
  • #18 από adr1anos στις 18 Dec 2008
  • Περίμενα ότι δεν θα υπήρχαν Class B ενισχυτές αλλά χαίρομαι που υπάρχουν κάποιοι Class A.
    Κρίμα που η ψηφοφορία δεν δείχνει τι μοντέλα είναι..
    Είναι σε μικρά watt ως επί το πλείστον, ή είναι μεγάλοι?
    Για τον λόγο αυτό, είναι ενδιαφέρον οι φίλοι που ψηφίζουν Class A να μας γράφουν και το μοντέλο τους.

  • #19 από Baroness στις 18 Dec 2008
  • Βασικα, ποιοι ενισχυτες ειναι ταξης Β? Δεν μου ερχεται κανενας στο μυαλο.
  • #20 από mace στις 18 Dec 2008
  • Ναι....συνηθως δε χρησιμοποιουνται σε audio εφαρμογες.
  • #21 από adr1anos στις 18 Dec 2008
  • Τι λέτε να αλλάξουμε την ψηφοφορία βγάζοντας την -μάλλον- άχρηστη Class B και
    βάζοντας δύο Class A, του τύπου:
    1. Class A Λαμπάτο κάτω από 20w
    2. Class A Λαμπάτο πάνω από 20w
    ?
  • #22 από jim.ni στις 19 Dec 2008
  • Παράθεση
    Βασικα, ποιοι ενισχυτες ειναι ταξης Β? Δεν μου ερχεται κανενας στο μυαλο.
    μάλλον όλοι οι τρανζιστορ, modeling και μη, που ξέρεις  ;)

    Παράθεση
    Ναι....συνηθως δε χρησιμοποιουνται σε audio εφαρμογες.
    αντιθέτως, χρησημοποιουνται κυρίως σε audio εφαρμογές

    οι class B,C,D κτλ χρησιμοποιουνται συνήθως σε τρανζιστορατους (FET, MOSFET) σε audio(car audio, hi-fi, τρανζιστορατοι κιθάρας) και σε άλλες εφαρμογές (σήμα video, ενίσχυση ραδιοσυχνοτήτων,κτλ κτλ)!

    Παράθεση
    Είναι σε μικρά watt ως επί το πλείστον, ή είναι μεγάλοι?
    Για τον λόγο αυτό, είναι ενδιαφέρον οι φίλοι που ψηφίζουν Class A να μας γράφουν και το μοντέλο τους.

    Ο λόγος που δεν βλέπετε καθαρό class Α σε μεγάλα Watt είναι η υψηλή τους κατανάλωση σε σχέση με το μικρο κέρδος/απολαβή/gain που δίνουν.
    Δηλαδή αν για έναν ενισχυτή τάξης Α θέλουμε πχ να παράγει 10 Watt τότε θα χρειαζόμασταν
    από το δίκτυο της ΔΕΗ 100W κατανάλωση (τα νούμερα είναι τυχαία γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς τα στοιχεία και τα λέω καθαρά σαν παράδειγμα). Ενω με μια συνδεσμολογία push-pull τάξης B καταναλώνοντας 100W απ το δίκτυο μπορει να μας δωσει αρκετα Watt
    στην έξοδο των ηχείων, ίσως και 90W.
    Επίσης σκεφτείτε πόσα Α (αμπερ) θα τραβούσε ένας ενισχυτής τάξης Α προσπαθώντας να δώσει 200W  ??? (και αν μιλάμε για το
    δίκτυο της Αμερικής οπού η τάση είναι 110Volt τότε τα Amper διπλασιάζονται για τα ίδια Watt).Μιλάμε για πολύ επικίνδυνες καταστάσεις!!!
  • #23 από FotisKatsanos στις 19 Dec 2008
  • επισης χωρις να ειμαι σιγουρος, οι ενισχυτες που ειναι class a, εχουν πιο compressαρισμενο ηχο. οσοι εχω δοκιμασει τουλαχιστον μεχρι στιγμης ειχαν! (laney lionheart και o gibson ga 5)
  • #24 από mace στις 19 Dec 2008
  • Παράθεση
    αντιθέτως, χρησημοποιουνται κυρίως σε audio εφαρμογές


    ....φιλε Jim.ni σου διαφευγει οτι  μιλαμε για λαμπατους ταξης Β και οχι γενικα για ταξης Β ενισχυτες.Γενικα η ταξη Β αποφευγεται λογω του crossover distortion το οποιο μηδενιζεται με τη χρηση ενισχυτων ταξης ΑΒ....Σε ενισχυτες ισχυος RF πχ,που δεν ειναι audio εφαρμογη,και που δε μας ενδιαφερει το crossover distortion ειναι μια ιδανικη λυση λογω καταναλωσης....η τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω  :-\

    http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier#Class_B_and_AB
  • #25 από jim.ni στις 20 Dec 2008
  • ωραία! και που διαφωνούμε  ??? εγώ τι είπα ?

    Παράθεση
    Βασικα, ποιοι ενισχυτες ειναι ταξης Β? Δεν μου ερχεται κανενας στο μυαλο.
    μάλλον όλοι οι τρανζιστορ, modeling και μη, που ξέρεις
    Παράθεση
    Ναι....συνηθως δε χρησιμοποιουνται σε audio εφαρμογες.
    αντιθέτως, χρησημοποιουνται κυρίως σε audio εφαρμογές

    στη σελίδα που έδωσες, κάτω από το σχήμα Class B push–pull amplifier λεει Class B or AB push–pull circuits are the most common design type found in audio power amplifiers

    εκτός αν εννοείς οτι audio εφαρμογή είναι μόνο ένας λαμπάτος ενισχυτής κιθάρας  :-\
    (αν διαβάσεις προσεκτικά όλα αυτά που έγραψα, πουθενά δεν αναφέρω την λέξη λάμπα ή λυχνία  ;) )
Σελίδες: