Αποστολέας Θέμα: 2 πραγματα γιαι ατην την ενοτητα.  (Αναγνώστηκε 2064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
παρακαλω τους συντονιστες να το αφησουν λιγο εδω πριν το διαγραψουν

επειδη πολλα λεγονται και ακουγονται τελευταια.... για τα παιδια (και οχι μονο) που συμμετεχουν με στιχους εδω τα εχουμε πει ...καποιες φορες ξεφευγουμε στο σχολιασμο και το παρακανουμε.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΞΟΥΝ

α) ο δικος σας σχολιασμος δεν ειναι καθολου καλυτερος. Παρα πολλες φορες εχουν μπει ατομα που γενικα δεν ασχολουνται με την ενοτητα και εχουν δοξασει μετρια ως κακα ποιηματα (το κλασσικο "εγω δεν μπαινω εδω ΑΛΛΑ το δικο σου ποιημα ειναι γαματο!!") και ο σχολιασμος αυτος γινεται συνηθως στα πλαισια μιας "διαθεματικης" ανταλλαγης σχολιων.αρα κουμπωθειτε , σας ειδαμε και εσας  ;)

β)μην ειστε τοσο κομπλεξικοι.Εδω υπαρχουνε χαζα κομματια αλλα εχουμε δει κατα καιρους στιχους ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ απο τον μεσο στιχο που ακουει κανεις σημερα στη δισκογραφια.Λοιπον οσο λαθος ειναι να γλυφεις αλλο τοσο λαθος ειναι να εισαι κομπλεξικος και να λες οτι η ενοτητα ειναι για τον πουτσον.

Αναρωτιεμαι αν καταλαβαινετε ολοι εσεις τους στιχους των τραγουδιων που ακουτε...εχει τυχει να δω σε αλλες συζητησεις σας τις μουσικες σας προτιμησεις και αναφερεστε συχνα σε συγκροτημα κτλ με πραγματικα ΠΟΛΥ χειροτερους στιχους απο αυτους που μπορει να διαβασει κανεις εδω... αυτο δε σας ενοχλει?

Ηθελα να σας κανω μια πλακα...να βαλω ενα κειμενο ενος πολυ μεγαλου ποιητη να δω πως θα αντιδρασετε...να το πασαρω για δικο μου... ειμαι σιγουρος πως οι πιο πολλοι θα το κραζατε γιατι καποιοι απο εσας ειναι κομπλεξικοι (στειλτε ποσες φορες εμφανιστηκε οι λεξη "κομπλεξικοι" στην οθονη σας και κερδιστε πλουσια δωρα) και κρινουν με δυο μετρα και δυο σταθμα...

με λιγα λογια ας πει ο καθενας οτι θελει αλλα μην τρελενεστε...κανεις δεν ειναι ποιητης ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΝΟΜΠΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ την δουλεια καποιου αλλου..

αυτα.

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 πραγματα γιαι ατην την ενοτητα.
« Απάντηση #1 στις: 03/02/10, 10:55 »
Ο ποιητής απευθύνεται σε κοινό, ποιό το νόημα να γράφει και να τα διαβάζει μόνος ή να απευθύνεται μόνο σε ομοίους του?

Σαν "κοινό", έγω διαβάσει εδώ ποιήματα ισάξια και, ορισμένα, καλύτερα από τα ποιήματα μεγάλων ποιητών, σαν κι αυτού που ήθελες
να βάλεις εδώ σαν δικό σου, κάνοντας, όχι πλάκα όπως το λες αλλά τεστ.
Θεωρώ ότι η αρνητική κριτική συνοδεύεται από μια αντιπροσφορά που μοιάζει με  το κουδουνάκι που χτυπάει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Τελευταία, όμως, παρατηρώ μια έξαρση των "ποιημάτων ημερολογίου" και θλίβομαι.

Παράθεση
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΞΟΥΝ

Μακάρι να ήμουν ποιητής αλλά είμαι ο αποδέκτης της δουλειάς του ποιητή και έχω δικαίωμα να την κρίνω αφού, κυρίως, απευθύνεται σε μένα...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/10, 11:06 από anagnostis »
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: 2 πραγματα γιαι ατην την ενοτητα.
« Απάντηση #2 στις: 03/02/10, 15:27 »
Οποιος βαζει κατι δημοσια, πρεπει να περιμενει να κριθει και δημοσια rakenditos.

Το γεγονος ομως πως καταντησαμε να αναλυουμε ΧΑΖΑ και ΑΝΟΥΣΙΑ ποιηματα σαν να ειναι υψιστα δημιουργηματα και να μην απορουμε "γιατι ξεπεσε ετσι ρε παιδι μου η ενοτητα αυτη;" αποδεικνυει πως εχουμε την ποιηση που αξιζουμε!

Κι εφοσον ο καθενας ανεβαζει ο,τι του κατεβει στο κεφαλι σαν ενα show της Ανιτας Πανια ( γιατι ετσι εχουμε καταντησει ) τοτε λογικο ειναι να περιμενουμε και κριτικες επιτροπες αντιστοιχες της Ανιτας Πανια!

Ξερετε ομως ποιο ειναι το προβλημα σας;

...Πως εσεις σας κοινοτητα ποιητων δεν φροντιζετε να ασκειται και το δικαιωμα της αρνητικης κριτικης! Αυτο που ειχαν αρκετα χρονια πριν στο νεοσυστατο forum του kithara, τα πρωτα μελη!


Κι αν απορειτε γιατι εξαφανιστηκαν τα περισσοτερα απο αυτα τα μελη, δεν εχετε παρα να αναζητησετε την απαντηση στη ποιοτητα των περισσοτερων ποιηματων πλεον και στις διθυραμβικες αναλυσεις και κριτικες που δεχονται απλοχερα!


Τωρα, εαν επιμενετε να κρατατε το δαχτυλο μπροστα απο το ματι σας και να κρυβετε τη καταντια σας, καλως...

Αλλα να ξερετε πως πολλοι αναγνωστες ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ και δε ΚΡΙΝΟΥΝ γιατι δεν εχουν κανενα λογο να κρινουν κατι που δεν τους ενδιαφερει!




Use your mind and you will understand what I am saying ;)


Δε γινεται παντα να σας χαϊδευουμε στο κεφαλι..Εκτος εαν θελετε τη πνευματικη αποβλακωση ελλείψη μιας αντικειμενικης κριτικης ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/10, 15:29 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: 2 πραγματα γιαι ατην την ενοτητα.
« Απάντηση #3 στις: 03/02/10, 16:36 »
Το πρώτο πράγμα που θα είθελα να παρατηρήσω rakenditos ,είναι με τον τρόπο που γράφεις αυτές τις απόψεις .
1. Χρησιμοποιείς εκφράσεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτο τον χώρο .
2. Το αν υπάρχουν χειρότεροι "στίχοι " στην δισκογραφία (αν λέγεται δισκογραφία ) ,δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την κακή ποιότητα αρκετών "ποιημάτων " που μπαίνουν αρκετά συχνά τον τελευταίο καιρό εδω .
3. Φαντάζομαι πως πολλοί θα συμφωνούν ,ότι ο τρόπος αντιμετώπισης κάποιων στην αρνητική κριτική είναι απαράδεκτος ,προσβλητικός και ειρωνικός .Αν είναι θετική η κριτική ,αρχίζουν τα υπερβολικά κοσμιτικά και οι υπερβολικές φιλοφρονήσεις σε σημείο να καταντούν κουραστικές και μονότονες .
Ολα αυτά κάνουν πολλούς να αποφεύγουν να μπαίνουν σε αυτή την περιοχή και άλλους να φεύγουν .
Αν νομίζετε ότι με αυτό τον τρόπο ανεβάζετε το επίπεδο του site μάλλον είστε σε λάθος δρόμο .Αν πάλι θεωρείτε ότι εδώ μπορεί ο καθένας να γράφει ,ότι θέλει και με όποιο τρόπο θέλει και να μην δέχεται κριτική ,ίσως δεν έχετε διαβάσει καλά τους κανονισμούς ,πράγμα που πρέπει να κάνετε σύντομα .
Ολοι οι διαχειριστές και οι συντονιστές ,έχουμε σαν πρώτη προτεραιότητα την ποιότητα και την ευπρέπεια του χώρου και όπου βλέπουμε παρέκλιση θα επεμβαίνουμε .

 
 

 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/05, 18:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
113 Απαντήσεις
35150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 11:57
από MACMISIAS
31 Απαντήσεις
10106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/07, 22:19
από ΡΕΑ
3 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 21:03
από sof1a
26 Απαντήσεις
19354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
6 Απαντήσεις
34867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/17, 17:50
από Muselove
2 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 00:47
από harrisxr650
5 Απαντήσεις
9033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 00:29
από freemind
0 Απαντήσεις
962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/22, 15:03
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/22, 18:53
από Ioannis Anastassakis