Αποστολέας Θέμα: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist  (Αναγνώστηκε 35583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #25 στις: 28/12/15, 03:18 »
Πρώτον δεν είπα ότι και οι δυο είναι κουλοί, είπα ότι ο Jeff Beck σε σχέση με άλλους, νεότερους κιθαρίστες είναι τεχνικά "πρωτόγονος" (όπως και άλλοι της εποχής του), κάτι που προφανώς δεν τον μειώνει όσον αφορά το τι επιπέδου κιθαρίστας είναι, εκτός αν θεωρείς εσύ προσωπικά ότι η τεχνική είναι ο μόνος τομέας για τον οποίο πρέπει να κρίνουμε κάθε κιθαρίστα και ότι η ικανότητα σύνθεσης ενός καλού κομματιού είναι μηδαμινής σημασίας. Από την άλλη ο Delta δεν έχει μέχρι στιγμής να επιδείξει κάποιο απύθμενο μουσικό μεγαλείο το οποίο του δίνει το δικαίωμα αντί να βοηθά με ουσιαστικό τρόπο να αρχίζει τις παρατηρήσεις. Παρερμήνευσες το σχόλιό μου, ελπίζω όχι επίτηδες. Όσο για τις εκφράσεις "που πανε τα τεσσερα" και το ιδιαίτερα εύπεπτο "καλα κρασσα", αυτές θα τις αφήσω στην κρίση του moderator. Real classy.

Εγώ προσπάθησα να βοηθήσω χωρίς υπαινιγμούς ότι κάποιος λέει ψέμματα. Βγήκαμε off-topic, "τρόμαξε" λογικά και το παιδί που ρώτησε.


EDIT: Λογικά οι γερόλυκοι πάλι θα κράξουν για να αισθανθούν καλύτερα για τον εαυτό τους και ίσως πάλι να την πληρώσει "ο άλλος" (εγώ), αλλά ορίστε κάτι που βοηθάει και απαντάει στο ερώτημα:
https://www.youtube.com/watch?v=oN8bi551VuA
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/15, 03:26 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #26 στις: 28/12/15, 09:39 »
Ειρηνη ημειν αδελφια.Παιζω μπασο 5 χρονια αλλα παιζω σαν να παιζω 1 και παιζω με μπακινγκ τρακ και εκει που δεν μπορω να το βγαλω προσπαθω να κρατω ρυθμο η να παιζω το θεμα.ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΞΑΘΕ ΦΟΡΑ.Ω ναι,ειμαι κουλαδι ομως δεν κανω αγγαρια.Καθε φορα που παιζω ειναι απολαυση.Και ας ερθει ενας που παιζει τα αντερα του να μου πει οτι κατι κανω λαθος.Τι κανω λαθος την στιγμη που παιζω μουσικη για να το αποκαυσο και οντως το αποκαμβανω;λαθος θα εκανα αν επρεπε να παξω κατι με καποιο τροπο για καποιο αλλο λογο και το γουστο μου ερχοταν δευτερο.Πρεπει να βαλουμε σε μια σειρα τους λογους που παιζουμε μουσικη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #27 στις: 28/12/15, 10:13 »
Πρώτον δεν είπα ότι και οι δυο είναι κουλοί, είπα ότι ο Jeff Beck σε σχέση με άλλους, νεότερους κιθαρίστες είναι τεχνικά "πρωτόγονος" (όπως και άλλοι της εποχής του), κάτι που προφανώς δεν τον μειώνει όσον αφορά το τι επιπέδου κιθαρίστας είναι, εκτός αν θεωρείς εσύ προσωπικά ότι η τεχνική είναι ο μόνος τομέας για τον οποίο πρέπει να κρίνουμε κάθε κιθαρίστα και ότι η ικανότητα σύνθεσης ενός καλού κομματιού είναι μηδαμινής σημασίας. Από την άλλη ο Delta δεν έχει μέχρι στιγμής να επιδείξει κάποιο απύθμενο μουσικό μεγαλείο το οποίο του δίνει το δικαίωμα αντί να βοηθά με ουσιαστικό τρόπο να αρχίζει τις παρατηρήσεις. Παρερμήνευσες το σχόλιό μου, ελπίζω όχι επίτηδες. Όσο για τις εκφράσεις "που πανε τα τεσσερα" και το ιδιαίτερα εύπεπτο "καλα κρασσα", αυτές θα τις αφήσω στην κρίση του moderator. Real classy.

Εγώ προσπάθησα να βοηθήσω χωρίς υπαινιγμούς ότι κάποιος λέει ψέμματα. Βγήκαμε off-topic, "τρόμαξε" λογικά και το παιδί που ρώτησε.


EDIT: Λογικά οι γερόλυκοι πάλι θα κράξουν για να αισθανθούν καλύτερα για τον εαυτό τους και ίσως πάλι να την πληρώσει "ο άλλος" (εγώ), αλλά ορίστε κάτι που βοηθάει και απαντάει στο ερώτημα:
http://youtube.com/watch?v=oN8bi551VuA


Τεχνικά πρωτόγονος ο Beck............................................................. Τι άλλο θα διαβάσουν τα όμορφα μπιρμπιλωτά μου μάτια.........
Όσο για την κρίση σου προς τον Delta όχι μόνο τεχνικά αλλά και για το αν βοηθάει τους νέους στα forum γενικά, θα έλεγα πως έπρεπε να ψάξεις λιγάκι καλύτερα πριν αμολήσεις τα ''όμορφα'' αυτά σχόλια...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #28 στις: 28/12/15, 11:36 »
Είναι απίστευτο το "παράδειγμα" καθώς ΕΙΔΙΚΑ ο Beck είναι και διαχρονικά αλλά και για την σύγχρονη εποχή παράδειγμα τεχνικού κιθαρίστα με επιλογές φράσεων εντελώς εκτός συμβατικού παιξίματος. Για αρχή προτείνω ενδελεχή ακρόαση του άλμπουμ του "Truth" με προεξάρχον αυτό το άσμα:

https://www.youtube.com/watch?v=Jvdjc-tTgEk

Αυτό από εμένα όχι σαν "κατσάδιασμα" ή ό,τιδήποτε, αλλά σαν παραίνεση για περαιτέρω μουσικό ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #29 στις: 28/12/15, 11:39 »
Μου αρέσει η προσέγγιση του πρωτόγονου.
Ειδικά εκείνου που δεν ξέρει να κρατάει καν σωστά μια κιθάρα.

Ας δούμε άλλον ένα ακόμα πιο πρωτόγονο από τον beck  με μηδαμινή τεχνική .


https://www.youtube.com/watch?v=9fxX0rM8b4Y

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #30 στις: 28/12/15, 13:48 »
Εγώ παίζω σχεδόν πάντα καθιστός, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την κρατάω σωστά, αλλά εφόσον το παρατήρησες, θα δουλέψω και επί αυτού του θέματος.


Συγνώμη στους υπόλοιπους συμφορουμίτες που τοποθετήθηκαν επί της κριτικής μου για τον Beck, ενώ βέβαια το ίδιο θα μπορούσα να κάνω εγώ για δική τους κριτική επί του Mayer σε παλαιότερο νήμα. Δεν το έκανα όμως γιατί η μουσική είναι κατά 70% υποκειμενική και ενώ σε εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, κάποιοι άλλοι τον βλέπουν σαν wannabe Eric Clapton. Ίσως κάνω εγώ λάθος. Συγνώμη και πάλι επομένως.


Η μεγαλύτερη συγνώμη πάει στον saved που χρειάστηκε να μπει και να γράψει το αυτονόητο.


Τελευταία συγνώμη πάει στο παιδί που ζήτησε βοήθεια και του γεμίσαμε το θέμα με off-topic ποστ. Ίσως έπρεπε να το είχα βουλώσει.


Καλή χρονιά σε όλους, μάλλον χρειαζόμαστε ένα break.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/15, 13:52 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #31 στις: 28/12/15, 14:55 »
Εγώ πάλι, διαβάζοντας το θέμα, δεν κατάλαβα πως έγινε καυγάς ξαφνικά  ;D ;D

Την καλύτερη προτροπή που έχω ακούσει ever πάντως την είπε ο Σπύρος στην αρχή...

Ψαξε τι μελεταγανε για να μαθουν κιθαρα, οι κιθαριστες που σου αρεσουν.
Ειχαν κι αυτοι κιθαριστες-προτυπα και η μελετη αυτων συν η προσμιξη με οποιους ιδιαιτερους μουσικους επηρεασμους του καθενος, τους εκαναν να παιζουν οτι παιζουν.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #32 στις: 28/12/15, 15:02 »
..EDIT: Λογικά οι γερόλυκοι πάλι θα κράξουν για να αισθανθούν καλύτερα για τον εαυτό τους και ίσως πάλι να την πληρώσει "ο άλλος" (εγώ),..
Ειλικρινά δεν το κατάλαβα που απευθύνεται και θα ήθελα να το καταλάβω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #33 στις: 28/12/15, 15:17 »
εγώ πάλι λέω να σβήσετε όλες τις άσχετες απαντήσεις στο άρθρο και να προσποιηθούμε σαν μεγάλα παιδιά ότι δεν διαβάσαμε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #34 στις: 28/12/15, 15:21 »
εγώ πάλι λέω να σβήσετε όλες τις άσχετες απαντήσεις στο άρθρο και να προσποιηθούμε σαν μεγάλα παιδιά ότι δεν διαβάσαμε τίποτα.
..ναι μάλλον το καλύτερο τελικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #35 στις: 28/12/15, 15:27 »
.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/15, 15:39 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #36 στις: 28/12/15, 15:28 »
Παρόλα αυτά είναι ένα ωραίο θρεντ για κάποιον που ξεκινάει στον κόσμο της lead κιθάρας. Για όλα τα είδη μουσικής.
Κατ εμέ η παγίδα είναι που οι περισσότεροι (μέσα σε αυτούς και εγώ βεβαίως) ξεκινάνε προσπαθώντας να αντιγράψουν τον τάδε ή τον δείνα κιθαρίστα και συγκεκριμένα γνωστά σόλο.
Πολύ αργότερα μπαίνεις στην αναζήτηση για προσωπικούς ήχους και παιξίματα και αναγκάζεσαι να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
Τότε είναι που θα το πάρεις από την αρχή το νήμα και θα ανακαλύψεις τρόπους και τεχνικές που βασίστηκαν όλοι που θαύμαζες και ο καθένας έβαζε τον χαρακτήρα του και το προχωρούσε ένα βήμα. Γι αυτό και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του Σπύρου Δέλτα.
Δεν ξέρω τι έχει μεγαλύτερη σημασία. Η μελέτη ενός σόλο, ή η μελέτη του είδους απο την αρχή του, ώστε να σε απελευθερώσει εκφραστικά και να αποκτήσεις δικό σου χαρακτήρα....

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #37 στις: 28/12/15, 15:39 »
Εγώ παίζω σχεδόν πάντα καθιστός, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την κρατάω σωστά, αλλά εφόσον το παρατήρησες, θα δουλέψω και επί αυτού του θέματος.

 :wall

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: προτάσεις τραγουδιών για αρχάριο lead guitarist
« Απάντηση #38 στις: 28/12/15, 16:07 »
Φίλε talfarlow μήπως παρεξήγησες τα τελευταία σχόλια ως ενθάρρυνση να συνεχίσεις τις αντεκλήσεις?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Speed Mechanics for lead guitar

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 » Τα καλύτερα...

47 Απαντήσεις
29958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 21:04
από buckethead RULES!!
0 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 08:21
από buckethead RULES!!
10 Απαντήσεις
5647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
Eric Johnson's lead

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Εφέ

29 Απαντήσεις
10590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 23:46
από Panos the Greek
12 Απαντήσεις
5807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/09, 16:57
από Serviani
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
21 Απαντήσεις
13008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 02:41
από no slave
10 Απαντήσεις
3885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 10:22
από zepfan
2 Απαντήσεις
2415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
5 Απαντήσεις
6370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/17, 14:40
από zeoy