Σελίδες:
  • #1 από The Guitarist στις 20 Apr 2003
  • Πιστευετε οτι ενα συγκρότημα αποτελούμενο από δύο κιθαρίστες, ένα ντράμερ, μπασίστα και τραγουδιστή ηλικίας  ολοί 13 ετών έχει πιθανότητες για επιτυχία?
  • #2 από Γιάννης [nOiz] στις 20 Apr 2003
  • Ρε φίλε νομίζω ότι η ερώτηση είναι κάπως... κατ αρχήν πρέπει να έχετε κοινά μουσικά ακούσματα (για παράδειγμα να μην ακούει ο ένας Pantera και ο άλλος Άντζυ Σαμίου!!!Το έχω πάθει εγώ ο ίδιος!!!), δε νομίζω ότι μετράει πολύ η ηλικία αλλά κοιταξε να μην την ψωνίσετε!!!Τέλος πάντων δώσε μας παραπάνω στοιχεία όπως τι μουσική θα παίζετε, πόσα χρόνια παίζεις κιθάρα κλπ...
  • #3 από freemind στις 20 Apr 2003
  • Με συγχωρειτε που θα απαντησω λιγο...αγενεστατα...αλα η ιδια η ερωτηση δεν επρεπε να γινει
    "ΧΕΖΟΥΝ ΟΙ ΑΡΚΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ?"
    Μα και φυσικα το συγκροτημα στεκει, αρκει και τα ιδια του τα μελη να δειξουν την απαραιτητη σοβαροτητα..
  • #4 από savarel στις 20 Apr 2003
  • Gia mena h mousikh einai thema wrimothtas.Opote ta pragmata einai ligo duskola toulaxiston se auth thn hlikia. Tipota omws den einai akatorthwto...
  • #5 από teri στις 21 Apr 2003
  • Φυσικα και στεκει ενα τετοιο συγκροτημα, αλλα τι εμπειρια μπορει να εχετε παιδια? ειναι ισως το καλυτερο ξεκινημα που μπορει να κανει καποιος. Αλλα μην περιμενετε να ειστε ΤΟ καλυτερο συγκροτημα , σημερα.
      Τα νεα παιδια εχουν πολυ φαντασια, ενεργητικοτητα, ταπεραμεντο, και ορεξη για δουλεια και τεραστιο παθος. Η εμπειρια θα ερθει με τον καιρο απο μονη της.
      Σας ευχομαι το καλυτερο. και να αντεξετε στον χρονο, γιατι οι περισσοτεροι χωριζουν μετα απο λιγο καιρο, για διαφορους λογους.
           Καλη επιτυχια. ;)
  • #6 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 21 Apr 2003
  • Φυσικά όλα εξαρτώνται και από το τι ακριβώς εννοείς με την λέξη "επιτυχία".

    Πιστεύω ότι από μουσικής πλευράς και μουσικών ικανοτήτων, ένα συγκρότημα από μελη ηλικίας 13 μπορεί να είναι παραπάνω από εντάξει. Το πρόβλημα είναι αν αυτό φτάνει για να προχωρήσει ένα συγκρότημα, και η δικιά μου γνώμη είναι πώς όχι.

    Για να πετύχει ένα νέο συγκρότημα (οποιασδήποτε ηλικίας) πρέπει να περάσει από πολλές δύσκολες καταστάσεις, να γνωρίσει απογοητεύσεις, να κάνει θυσίες, να προσπαθήσει, να φάει "φάπες", κλπ. Χρειάζεται κότσια, υπομονή, επιμονή και αποφασιστικότητα και πιστεύω ότι στην ηλικία των 13 ετών κάποιος δεν είναι στην αντίστοιχη φάση της ζωής του για όλα αυτά.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παρατήσετε, ίσα-ίσα, πρέπει να συνεχίσετε ώστε να μαζέψετε τις απαραίτητες εμπειρίες και γνώσεις για αργότερα. Τις περισσότερες φορές η επιτυχία δεν έρχεται με την πρώτη αλλά με την δεύτερη, τρίτη, τέταρτη κλπ. προσπάθεια...
  • #7 από Thanocaster στις 21 Apr 2003
  • File mou eisai mikros akoma, exeis sxedon mideniki empeiria alla exeis ena terastio atou akoma. Afthormitismo kai enthousiasmo. Doulepse oso eisai mikros akoma kai min apogoitevesai apo tipota. Tha deis oli ti douleia sou na antamoivetai otan tha xreiastei. Sto katw katw ti eixes, ti exases?
  • #8 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 21 Apr 2003
  •    Σε τοσο μικρη ηλικια δεν νομιζω! Αλλα αν παιζετε συνεχεια και δεθητε καλα και εχετε κατι καινουργιο να προσφερετε αργοτερα, σιγουρα θα πετυχετε! Το μελλον θα δειξει!
       Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια στο μελλον! (για να την χαρειτε κι ολας!)
  • #9 από Θοδωρής στις 21 Apr 2003
  • Μια φιλική συμβουλή.
    Μην απογοητεύεστε και να προσπαθείτε να γινόσαστε κάθε μέρα και καλλίτεροι ,να αποκτήσετε δέσιμο και σαν μουσικό σύνολο ,αλλά και σαν πάρέα.Τέλος προσπαθήστε κα χαιρόσαστε κάθε στιγμή.
  • #10 από Καρχαρίας στις 25 Feb 2004
  • Αν εννοείς την μπάντα που έχετε τώρα δεν νομίζω, εκτός αν βγείτε σε κανένα Alter και τραγουδάτε τα στρουμφάκια!!! :P
    Σαν μουσικοί μπορεί, αλλά θα δείξει το μέλλον και μάλλον το μακρυνό μέλλον. Δεν νομίζω να μπορέσετε να κρατήσετε την μπάντα αυτή πολλά χρόνια με την ίδια σύνθεση και το ίδιο. Θα αλλάξουν πολλά στην πορεία σας, μην αναζητάτε από τώρα την δόξα.
  • #11 από Holy Diver στις 06 Aug 2004
  • Εμείς είμαστε χειρότεροι! Είμαστε δύο 13, ένας 11 και ένας 12. Απλά αρχίζουμε από τώρα για να είμαστε έτοιμοι αργότερα. Για αρχή έχουμε πει να παίξουμε τα εξής:
    Jumping Jack Flash
    Sultains Of Swing
    Honky Tonk Women
    Hells Bells
    Poison
    Day Tripper
  • #12 από Sound of Rock στις 22 Sep 2004
  • Εξαρτάτε από το τι είναι επιτυχία για το συγκρότημα σας. Να βγάλετε δίσκο μέσα στους επόμενους μήνες (λίγο χλωμό εχτός και αν είστε παιδια-μουσικά θαύματα ή έχετε κάποιους να σας προοθήσουν). Επιτυχία όμως είναι και το μάθετε ο ένας από τον άλλον και άπο τα τραγούδια που παίζετε ή αν καταφέρετε να γράψετε κάτι. Από προσωπική εμπειρία και νομίζω όσοι ήταν ή είναι σε συγκρότημα θα το πουν αυτό είναι ότι αν δουλεψεις και αν το συγκρότημα καταφέρει να δουλέψει τότε μαθαίνεις πολλά. Όσο για την ηλικία μου έτυχε να παίζω για κάποιο καιρό πέρσι με ένα 13χρονο drummer(όχι live απλά δυό τρεις ώρες τα σαβατοκυρίακα όταν δεν έπαιζα με το άλλο το συγκρότημα στο οποίο ήμουν μέλος) και ήταν ταλεντάρα. Με αυτό θέλο να σου πω ότι μπορεί να έχετε ταλέντο αλλά δεν φτάνει αυτό. Θέλει δουλεία. Καλή δουλειά και καλή επιτυχία 8)
  • #13 από Winmmisterakias στις 06 Feb 2005
  • φυσικα και δεν υπαρχει μελλον εδω εμεις που ειμαστε ολοι 17 χρονων και ολο μαλωνουμε μεταξυ μας.... η προσπαθεια βεβαια αξιζει τωρα αν δεν εχετε ιδια μουσικα ακουσματα και ειστε οτι να'ναι διαλυστε το παιδια και πιαστε κανενα βιβλιο φυσικης....!!!
  • #14 από Jericho στις 06 Feb 2005
  • Φίλε μου, όλοι που ξεκινήσαμε να παίζουμε με κάποιους φίλους μας, λίγο πολύ σ αυτή την ηλικία ήμασταν. Σημαντικό είναι να έχετε κοινή γνώμη σα μουσικό σχήμα, κοινά ακούσματα (ή τουλάχιστον κοινές προτάσεις στα κομμάτια που θα παίζετε), και επίσης μια στοιχειώδη σοβαρότητα.

    Από εκεί και πέρα, σιγά σιγά, θα μάθετε να παίζετε ομαδικά (πολύ σημαντικό κατ εμέ, να ξέρεις να παίζεις μέσα σε ένα μουσικό σχήμα), θα μάθετε να συνεργάζεστε και σιγά σιγά θα χαράξετε τη δική σας πορεία !

    Καλή αρχή και καλή συνέχεια, μην απογοητεύεστε, όλα μες το πρόγραμμα είναι !
  • #15 από nanoukka στις 06 Feb 2005
  • Φιλαράκι μου κοίτα να περνάτε καλα με αυτό που εχετε αυτή την στιγμή-είναι νωρίς να ψάχνεστε για επιτυχία από τα 13.Έχετε ακόμα αρκετό καιρο να κυνηγήσετε επιτυχία κ' δόξα.Τώρα κοίτα να το διασκεδάσετε γιατί αυτό είναι που μετρά και τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό κ' την σκληρή δουλειά..Ήμουν κ' γω σε συγκρότημα κ αν και το διαλύσαμε λόγω σπουδών έχω τις καλύτερες μου αναμνήσεις από αυτό.....
  • #16 από manolios19 στις 06 Feb 2005
  • Μαγκες ελατε να συνεργαστουμε να βγαλουμε κανενα αξιοπρεπες και σοβαρο τραγουδι στην Γιουροβιζιον τζουνιορ!!! ;D ;D 8) 8)!!!! :)
  • #17 από profsokin στις 12 May 2006
  • Αν σας ενδιαφέρει 13χρονών παιδιά έστω και λίγο να κάνετε επιτυχία, τι να σας πω, παίξτε λαϊκοπόπ και μπιτάκια, ΕΛΕΟΣ. Είναι δυνατόν να έχει τόσο χαθεί ο ενθουσιασμός που να σκέφτεστε την επιτυχία; ΟΧΙ, επαγγελματική επιτυχία δεν θα έχετε, αλλάξτε όμως νοοτροπία και προτεραιότητες! Αν πάτε με καλά μυαλά(δηλαδή χωρίς μυαλά) στην μπάντα, σας περιμένουν απίστευτες ώρες, τέλειες εμπειρίες, συγκλονιστικά συναισθήματα. Γι'αυτό αφήστε την επιτυχία για τον Τσαλίκη και πηγαίντε βγάλτε τα πιο τρελά σας γούστα και περάστε τέλεια, θα γίνετε καλύτεροι άνθρωποι. Καλή συνέχεια παιδιά, αφήστε τη μουσική να σας συνεπάρει..
  • #18 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 31 May 2006
  • Εμείς είμαστε χειρότεροι! Είμαστε δύο 13, ένας 11 και ένας 12. Απλά αρχίζουμε από τώρα για να είμαστε έτοιμοι αργότερα. Για αρχή έχουμε πει να παίξουμε τα εξής:
    Jumping Jack Flash
    Sultains Of Swing
    Honky Tonk Women
    Hells Bells
    Poison
    Day Tripper


       ...AYTO EINAI!!! μπραβο ρε παιδια! Μπραβο και παλι μπραβο! Ειναι ευχαρηστω να ακους παιδια να γουσταρουν να παιξουν αυτα τα κομματια που γραφτηκαν οταν και γω ημουν αγεννητος! Ευγε!!  ;) ;) 8) 8) :)
  • #19 από Holy Diver στις 17 Jun 2006
  • Εμείς είμαστε χειρότεροι! Είμαστε δύο 13, ένας 11 και ένας 12. Απλά αρχίζουμε από τώρα για να είμαστε έτοιμοι αργότερα. Για αρχή έχουμε πει να παίξουμε τα εξής:
    Jumping Jack Flash
    Sultains Of Swing
    Honky Tonk Women
    Hells Bells
    Poison
    Day Tripper


     ...AYTO EINAI!!! μπραβο ρε παιδια! Μπραβο και παλι μπραβο! Ειναι ευχαρηστω να ακους παιδια να γουσταρουν να παιξουν αυτα τα κομματια που γραφτηκαν οταν και γω ημουν αγεννητος! Ευγε!! ;) ;) 8) 8) :)

    Ευχαριστούμε, αν και πλέον φτάσαμε τα 15... ;)
  • #20 από g@rvin στις 17 Jun 2006
  • Εμείς είμαστε χειρότεροι! Είμαστε δύο 13, ένας 11 και ένας 12. Απλά αρχίζουμε από τώρα για να είμαστε έτοιμοι αργότερα. Για αρχή έχουμε πει να παίξουμε τα εξής:
    Jumping Jack Flash
    Sultains Of Swing
    Honky Tonk Women
    Hells Bells
    Poison
    Day Tripper

    αν υπάρχει παιδί 11 χρονών που να παίζει τα σόλο του poison ή να βγάζει τα φωνητικά του hells bells τι να πω έπρεπε να σας είχαν πάρει με υποτροφία στο berklee. Δεν νομίζω πως είστε τόσο καλοί για να παίξετε και να δεθείτε για τόσο δύσκολα κομματια. Αλλα δεν σας έχω ακούσει για να ξέρω κιόλας. Σκεφτήκατε να γράψετε κανενα δικό σας; Θα ήταν πολύ καλύτερα γιατί θα ήταν κομμένο και ραμμένο μόνο και μόνο για σας.
  • #21 από Holy Diver στις 17 Jun 2006
  • Ο ντράμερ ήταν 11. ;) Πλέον δε παίζουμε μαζί, όμως.
  • #22 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 08 Sep 2006
  •    ...τωρα ποιοι εχετε μεινει? χρειαζομαι μουσικους για ενα side-project!
  • #23 από Louminis στις 13 Sep 2007
  • Επιτέλους μπήκα σε μια "σταθερή" μπάντα. Ας πάρω όμως την ιστορία μου από την αρχή. Άρχισε φέτος λίγο πριν τις εξετάσεις, όταν είχα ψιλοβαρεθεί την κιθάρα κ σκεφτόμουν να πάρω κανένα μπάσο. Το πήρα τελικά το μπάσο κ ένας πρώην συμμαθητής μου μου είπε αν θελω να γίνω μπασίστας στη μπάντα που έπαιζε κιθάρα. Δέχτηκα αλλά υπήρχαν 2 προβλήματα. Το πρώτο ήταν ότι μόνο εγώ κ το παιδί βρισκόμασταν να κάνουμε "πρόβα". Το άλλο ήταν τα ακούσματα. Όλοι, όπως μου είχε πει άκουγαν GreenDay ενώ εγώ Black Sabbath, Beatles, Zeppelin, Floyd.... τσι δεν δέσαμε. Μετά από κανα μήνα μέσα από μια ιστοσελίδα που έφτιαξε ένας άλλος παλιός συμμαθητής γνωρίστηκα με κάτι παιδιά κ αποφασίσαμε να κάνουμε μπάντα κ να παίζω μπάσο, ας μην ήξερα πάρα πολλά. Τελικά όταν γύρισα από τις διακοπές μ είπαν ότι είχαν βρει άλλο μπασίστα που γνώριζαν πολύ καλά κ ότι αν ήθελα να παίζω κιθάρα. Νευρίασα λίγο στην αρχή, αλλά μετά ασχολήθηκα ξανά με την ηλεκτρική μου κ άρχισα να βγάζω τα κομμάτια που είχαμε πει. Τώρα παίζω Lead κιθάρα στη μπάντα έχουμε κάνει 5-6 πρόβες κ έχουμε βγάλει τα (αν κ δεν έχουμε ίδια ακούσματα, συμφωνούμε): Iron Man, Smells like teen spirit, Tears don't fall, Dying in your arms, Fear of the dark και έχουμε βγάλει επίσης μουσική για αρκετά δικά μας κομμάτια, το μόνο που μας μένει είναι να βρούμε λόγια.

    Το συγκρότημα απαρτίζετε από:
    2 τραγουδιστές
    2 κιθαρίστες (εγώ lead κ ο άλλος rythm)
    1 μπάσο
    κ drums

    Επίσης συζητάμε του χρόνου το καλοκαιράκι να κάνουμε κ κανένα live...
Σελίδες: